Site logo

Zawód: Kontroler jakości

Głównym zadaniem kontrolera jakości (określanego również mianem specjalisty ds. jakości) jest sprawowanie bezpośredniego nadzoru nad jakością wszystkich lub wybranego etapu wchodzącego w skład procesu produkcji. Jeśli chcesz zatem czuwać nad jakością towarów, które następnie trafiają na rynek, to jest to stanowisko odpowiednie dla Ciebie i Twoich planów zawodowych.

Czym zajmuje się kontroler jakości?

Jego pierwszym zadaniem jest zawsze określenie podstawowych cech oraz wymagań odnoszących się do jakości wytwarzanych przez firmę wyrobów. W oparciu o wstępne założenia tworzony jest następnie rozbudowany system określający strukturę organizacyjną oraz wszelkie procedury działań na stanowiskach biorących bezpośredni oraz pośredni udział w procesie produkcji.

Kontroler jakości jest ponadto zobowiązany do prowadzenia dokumentacji opracowanego systemu zapewnienia jakości oraz okresowej weryfikacji produktu. Jeśli kontroler wykryje jakiekolwiek nieprawidłowości w procesie produkcji, opracowuje niezbędne procedury naprawcze i kontroluje plan ich natychmiastowego wdrożenia.

Warto dodać, że kontrola jakości to proces niezwykle złożony, występujący na każdym etapie powstawania produktu – począwszy od wyboru materiałów, poprzez proces wytwarzania, a na przechowywaniu i transporcie kończąc.

Jak zostać kontrolerem jakości?

Jeśli chcesz w przyszłości piastować stanowisko specjalisty ds. zapewnienia jakości, to swoje pierwsze kroki powinieneś skierować na uczelnię, w której ofercie edukacyjnej można znaleźć „Inżynierię i zarządzanie jakością” lub kierunek pokrewny. Absolwenci towaroznawstwa lub technologii żywienia mogą uzupełnić swoją wiedzę i kluczowe kompetencje wybierając studia podyplomowe z zakresu „Zarządzania jakością” – można je znaleźć w ofercie wielu uczelni zarówno państwowych, jak i prywatnych.

Pamiętaj jednak o tym, że sama wiedza akademicka może nie wystarczyć, żeby odnieść sukces w tej branży. Musisz bowiem wykazywać się także wieloma predyspozycjami, np. podzielnością uwagi, systematycznością i dokładnością, opanowaniem, odpornością na stres czy umiejętnością pracy w zespole.

Gdzie pracuje i ile zarabia kontroler jakości?

Kontrolerzy zajmujący się kontrolowaniem jakości znajdują zatrudnienie w przedsiębiorstwach zajmujących się… produkcją. To chyba nikogo nie dziwi, prawda? Zapewnienie najwyższej jakości wytwarzanego produktu jest celem każdej firmy, więc o pracę w tym zawodzie nie jest szczególnie trudno – przy założeniu, że ktoś posiada odpowiednią wiedzę i kluczowe kompetencje. Przykładowe branże? Elektroniczna, samochodowa, farmaceutyczna i spożywcza.

Kontroler jakości zatrudniony w średniej wielkości zakładzie produkcyjnym może liczyć na zarobki na poziomie 3000 zł miesięcznie. Osoby z kilkuletnim doświadczeniem branżowym, zatrudnione w międzynarodowych koncernach mogą liczyć na miesięczne zarobki powyżej 5000 zł.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Przedsiębiorczy student szuka pomocy!

Według badania Fundacji Initium, przeprowadzonego w ramach projektu wspieranego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego aż 78 proc. studentów marzy o rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej.

Czytaj więcej »

Zawód: Elektryk

Praca elektryka wiążę się z dużą odpowiedzialnością za bezpieczeństwo ludzi korzystających z sieci energetycznej czy też nadzorowanych przez niego urządzeń. Elektrykiem może zostać każda osoba,

Czytaj więcej »

Studenckie Gwiazdy Sprzedaży

Staże w prestiżowych firmach i nagrody rzeczowe o wartości kilku tysięcy złotych czekają na zwycięzców konkursu “Studenckie Gwiazdy Sprzedaży”. Zgłoszenia można przesyłać do 28 lutego.

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję