Site logo

Zawód: Przedstawiciel handlowy

Rozmowa z drugim człowiekiem to dla Ciebie ciekawe przeżycie, a nie powód do stresu? Jesteś osobą przebojową i otwartą na nowe wyzwania? Masz wiedzę w konkretnej dziedzinie i wiesz, jak ją odpowiednio wykorzystać, by osiągnąć wyznaczony cel? Oznacza to, że będziesz świetnym przedstawicielem handlowym…

Kim jest i czym zajmuje się przedstawiciel handlowy?

Spora część społeczeństwa kojarzy przedstawiciela handlowego z ekstremalnie drogimi garnkami, wełnianymi kocami o właściwościach leczniczych i nożami, które rzekomo przetną nawet beton. Prawda o tym zawodzie jest jednak nieco bardziej złożona i właśnie dzisiaj postanowiliśmy rozprawić się ostatecznie z wieloma mitami (te greckie i rzymskie zostawimy jednak w spokoju).

Zacznijmy jednak od początku, czyli „miejsca występowania” przedstawicieli handlowych. Okazuje się bowiem, że spotkamy ich w praktycznie każdej branży: począwszy od spożywczej i alkoholowej, poprzez budowlaną, a na IT kończąc. Każda branża i każdy sektor współczesnej gospodarki musi wyrobić targety sprzedaży, prawda? W wielu z nich bez udziału przedstawicieli handlowych byłoby to po prostu całkowicie nierealne, gdyż ważne jest bezpośrednie dotarcie do odpowiedniego odbiorcy/klienta.

Zakres obowiązków co prawda trudno opisać po przecinku, ale postaramy się go przedstawić chociaż w wersji skrótowej, ok? Jako przedstawiciel handlowy będziesz zatem odpowiedzialny za: pozyskiwanie klientów i ich efektywną obsługę, utrzymywanie długofalowych relacji z dotychczasowymi klientami, realizacja planów sprzedaży, profesjonalne doradztwo, sporządzanie raportów sprzedaży, prowadzenie działań marketingowych zwiększających sprzedaż (we współpracy z działami marketingu lub agencją marketingową). Niby niewiele, a można się przy tym naprawdę zdrowo namęczyć…

Jak zostać przedstawicielem handlowym?

Teoretycznie wystarczy nam do tego średnie wykształcenie, prawo jazdy kategorii B w portfelu i zdolności sprzedażowe. Problem w tym, że wystarczy nam to jedynie do podjęcia pracy w małych firmach o zasięgu lokalnym, a co za tym idzie – nasze zarobki nie będą zbyt wysokie.

Duże firmy wymagają od kandydatów na stanowisko przedstawiciela handlowego znajomości języków obcych, wyższego wykształcenia (zgodnego z profilem działalności firmy), całego wachlarza kompetencji miękkich oraz umiejętności negocjacyjnych. Przykład? Jeśli zamierzacie podjąć pracę w branży IT, to wysoko cenione będzie zatem wykształcenie techniczne. Dziwi Was to? Wyobraźcie sobie zatem, że musicie sprzedać produkt/usługę i w tym celu wybieracie się do firmy X, gdzie przyjmuje Was osoba doskonale zorientowana w temacie. Jak przekonacie ją do tego, że Was produkt/usługa jest najlepsza i bezkonkurencyjna na rynku? Przysłowiowe „lanie wody” i tanie chwyty sprzedażowe w takiej sytuacji zawsze zawodzą…

Gdzie pracuje i ile zarabia przedstawiciel handlowy?

Przedstawicieli handlowych, jak już wspomnieliśmy na początku artykułu, spotkać można w praktycznie każdej branży: samochodowej, budowlanej, medycznej/farmaceutycznej, IT, spożywczej/alkoholowej, etc.

Niestety, jeśli liczyłeś na pracę za biurkiem, to musimy Cię rozczarować, gdyż większość swoich obowiązków wykonywać będziesz w samochodzie i w siedzibach poszczególnych firm, do których zawitasz z ofertą sprzedażową. Pamiętaj zatem o tym, że zbieranie punktów karnych za wykroczenia drogowe nie jest dobrym pomysłem, a przerzucenie się na rower raczej nie wchodzi w rachubę…

Wysokość zarobków na tym stanowisku jest praktycznie niemożliwa do oszacowania, gdyż zależy od wielu zmiennych: branży, lokalizacji firmy, Twoich wyników sprzedaży, etc. Można jednak przyjąć, że średnie, miesięczne zarobki przedstawicieli handlowych kształtują się w granicach 2000 – 5500 zł. Do tego doliczana jest oczywiście prowizja od sprzedaży, która w wielu przypadkach stanowi bardzo istotną część ostatecznej kwoty, jaka spływa na nasze konto.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Legalna praca dla cudzoziemców w Polsce

Dział Praktyk i Karier oraz Migranckie Centrum Karier i Pośrednictwa Pracy zapraszają zagranicznych studentów na spotkanie zatytułowane: “Legalna praca dla cudzoziemców w Polsce”. Spotkanie odbędzie się

Czytaj więcej »

Sukces w pigułce

Ruszyła I Edycja Programu Edukacyjnego Pigułka Sukcesu skierowanego do studentów Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Łódzkiej oraz do uczelni medycznych w Warszawie i Łodzi. Celem realizowanych w

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję