Site logo

Opis zawodu: Muzyk – Wokalista

Bycie muzykiem to coś więcej niż zwykła praca – to profesja o charakterze ściśle artystycznym, która rządzi się własnymi prawami. Najważniejsza jest tutaj bowiem pasja i zamiłowanie do muzyki, a zarobek traktowany jest jako użyteczny dodatek. Czy warto podążyć tą ścieżką kariery zawodowej?

Kim jest muzyk – wokalista?

Zapewne nie zdziwisz się, gdy powiem, że muzyk to artysta specjalizujący się w śpiewie, prawda? Wielu współczesnych wokalistów uzupełnia jednak spektrum swoich zainteresowań zawodowych o grę na różnych instrumentach i działania, które niekoniecznie łączą się ze sceną muzyczną i mikrofonem. Takimi przypadkami nie będziemy się jednak tym razem zajmować…

Współczesny wokalista ma kilka alternatywnych ścieżek rozwoju swojej kariery muzycznej: może zostać solistą, występować w operze lub filharmonii, stworzyć własny zespół lub dołączyć do już istniejącego, zająć się komponowaniem utworów lub pisaniem tekstów piosenek, etc. Możliwości jest całkiem sporo, więc nikogo w zasadzie nie dziwi, że większość wokalistów nagrywa zarówno solowe płyty, jak i we współpracy z innymi wokalistami lub zespołami.

Wymagania: co musi umieć muzyk?

Najważniejsza w tym zawodzie jest pasja do muzyki! Kolejnym krokiem jest ukończenie studiów na wybranym kierunku na Wydziale Wokalistyki w dowolnej Akademii Muzycznej na terenie Polski – tutaj znajdziecie pełną listę uczelni, które prowadzą kierunki związane z muzyką i wokalistyką.

Nie należy jednak utożsamiać ukończenia powyższych studiów ze zdobyciem talentu – z nim najczęściej trzeba się bowiem urodzić. Studia są jednak świetnym pomysłem dla osób, które chcą zadbać o swój warsztat muzyczny i zdobyć konkretne umiejętności pod okiem wybitnych specjalistów i doświadczonych wokalistów oraz muzyków, którzy bardzo często są wykładowcami w akademiach muzycznych.

Na co także należy zwrócić uwagę? Przede wszystkim na cechy, które każdy muzyk/wokalista powinien posiadać: kreatywność, odporność na stres, chęć dążenia do celu, gotowość do poświęceń i częstych wyjazdów.

Zarobki i możliwości zatrudnienia

Trudno mówić o widełkach płacowych w przypadku tej grupy zawodowej – poziom dochodów jest bowiem ściśle uzależniony od osiągnięć danego wokalisty. Najbardziej popularni mogą liczyć na naprawdę wysokie zarobki, o których większości z nas nawet się nie śniło. Wokaliści, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze sceną muzyczną, zarabiają jednak znacznie mniej – często pracują za darmo tylko po to, żeby zdobyć sobie fanów. Początki w żadnej branży nie są łatwe i proste, ale postawienie kilku kroków w branży muzycznej jest prawdziwym wyczynem.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Ministerstwo o karierze akademickiej

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekazało do konsultacji społecznych kolejną część założeń reformy szkolnictwa wyższego “Partnerstwo dla wiedzy – nowy model kariery akademickiej”. Zmiany proponowane

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję