Site logo

Najbardziej przyszłościowe zawody część III

Trudne czasy, w których przyszło nam funkcjonować są doskonałą okazją do rozwoju wielu branż i specjalizacji. Mimo kryzysu gospodarczego, wielu specjalistów nie musi martwić się o swoją przyszłość. Jakie stanowiska są zatem najbardziej przyszłościowe? Jaki kierunek studiów wybrać, żeby w przyszłości nie mieć problemów z podjęciem ciekawej pracy? Sprawdziliśmy to specjalnie dla Was i przygotowaliśmy trzecią i jednocześnie ostatnią część naszego zestawienia najbardziej przyszłościowych zawodów.

Wybór kierunku studiów nie jest sprawą prostą, ale Wy już o tym doskonale wiecie, prawda? Wasz wybór będzie jednak rzutował również na przyszłość zawodową. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy ostatnią część naszej listy najlepszych i najbardziej przyszłościowych zawodów, które zapewnią Wam stabilność i możliwość dalszego rozwoju. Oto one:

Researcher
Ilość informacji publikowanych w Internecie może przyprawić nie jednego o zawrót głowy. Nowoczesne przedsiębiorstwa potrzebują jednak ściśle określonych danych, których późniejsze opracowanie i wykorzystanie może przyczynić się do osiągnięcia określonych korzyści. To skomplikowane zadanie stawiane jest właśnie przed researcher’em, który musi poruszać się po zasobach informacji z większą gracją i wyczuciem niż Agustin Egurrola na tanecznym parkiecie.

Ok, wróćmy do konkretów. Jak zatem zostać researcher’em? Polskie uczelnie nie posiadają obecnie w swojej ofercie kierunku studiów, którego program byłby dostosowany do wymogów tej profesji, ale nie jest to większym problemem. Ukończenie ekonomii da nam bowiem bardzo solidne podwaliny, a reszta zależy już wyłącznie od nas i naszej ciężkiej pracy:-)

Specjalista ds. e-learningu
Tradycyjny model nauczania powoli odchodzi w zapomnienie – jego miejsce zajmuje bowiem e-learning, czyli nauka przez internet z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi informatycznych. Materiały szkoleniowe nie biorą się jednak z powierza, ktoś je musi wcześniej odpowiednio opracować i udostępnić np. na platformie internetowej.

Tym magikiem jest właśnie Specjalista ds. e-learningu. Dlaczego magikiem? Ponieważ zakres jego pracy jest bardzo szeroki: począwszy od merytorycznego opracowywania materiałów, poprzez tworzenie ich oprawy wizualnej, na publikacji i zarządzaniu nimi kończąc. Przyda się zatem wcześniejsze ukończenie studiów pedagogicznych lub pokrewnego kierunku, wiedza na temat obróbki grafiki i przygotowywania materiałów audio-video oraz łatwość pozyskiwania informacji.

Jedno jest pewne: na pewno nie będziecie się nudzić przy wykonywaniu swoich obowiązków służbowych!

Specjalista ds. zarządzania wiedzą
Międzynarodowe korporacje już dawno dostrzegły potrzebę skutecznego zarządzania wiedzą. Dbałość o infrastrukturę informacyjną, zarządzanie istniejącymi kanałymi komunikacyjnymi i tworzenie całkowicie nowych, poprawa jakości procesu komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej – to wszystko znajduje się w zakresie obowiązków specjalisty ds. zarządzania wiedzą.

Jak zostać specjalistą ds. zarzadzania wiedzą? Trudno mówić w tym przypadku o konkretnym kierunku studiów, jaki należy ukończyć. Znacznie ważniejsze są bowiem kompetencje społeczne – umiejętność nawiązywania kontaktów i praca zespołowa. Nie oznacza to jednak, że takim specjalistą może zostać absolutnie każdy! Dobrą podstawą będzie ukończenie np. Zarządzania lub kierunku pokrewnego.

Niestety, polskie firmy nadal nie dostrzegają znaczenia tego stanowiska w swoich strukturach, ale należy spodziewać się diametralnej zmiany w tym podejściu za kilka lat.

Pierwszą oraz drugą część zestawienia najbardziej przyszłościowych zawodów znajdziesz tutaj:

  • www.studia.net/zawody-przyszlosci/5095-najbardziej-przyszlosciowe-zawody
  • www.studia.net/zawody-przyszlosci/7464-najbardziej-przyszlosciowe-zawody-czesc-ii
Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Internet lekarstwem na kryzys

Nie ma dziś branży, która dziś nie odczuwałaby w mniejszym lub większym stopniu skutków kryzysu gospodarczego. Trend spowolnienie nie obejmuje jednak sieci Internet, gdzie ruch

Czytaj więcej »

Po AGH praca niemal pewna

Ponad 85 proc. absolwentów Akademii Górniczo-Hutniczej ma pracę, w tym 80 proc. w zawodzie zdobytym na uczelni. Akademia pochwaliła się wczoraj drugimi już badaniami losów

Czytaj więcej »

Studencie, gdzie zarobisz najwięcej?

Coraz częściej maturzyści przed wyborem studiów kierują się nie tylko własnymi zainteresowaniami, ale także perspektywą znalezienia pracy po zakończonych studiach. Możliwość oceny danych kierunków studiów

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję