Site logo

Zawód: Rzecznik prasowy

Wyobraź sobie, że w mediach pojawiła się informacja, że działania firmy X doprowadziły do sytuacji Y. Zwołana zostaje konferencja prasowa, na której ktoś będzie musiał zgromadzonym licznie dziennikarzom wszystko wyjaśnić i jednocześnie doprowadzić do neutralizacji wszelkich problemów. To właśnie rola, w którą musi wcielić się rzecznik prasowy. Jak nim jednak zostać i co trzeba umieć?

Zacznijmy od podstaw, czyli jak w ogóle zostać rzecznikiem prasowym? W zachodniej części Europy oraz w USA uczelnie mają w swoich ofertach specjalistyczne kierunki studiów dedykowane przyszłym rzecznikom prasowym – w Polsce jeszcze nie doczekaliśmy się takiego luksusu. Nie trzeba się jednak z tego powodu załamywać, gdyż w profesji rzecznika prasowego nie jest wymagane kierunkowe wykształcenie. Ukończenie dziennikarstwa i komunikacji społecznej, marketingu lub socjologii będzie równie dobre, jak filologii polskiej lub politologii.

Podstawą profesji rzecznika prasowego są jednak kompetencje, których nie da się wynieść z sal wykładowych. Nienaganne maniery, opanowanie, umiejętność zwięzłego wyrażania myśli i dobra dykcja to cechy, które musi posiadać każdy, kto chciałby zostać w przyszłości rzecznikiem prasowym.

Rzecznik prasowy w pracy

Zadaniem rzecznika prasowego jest przekazywanie mediom wszelkich oświadczeń firmy lub instytucji, którą reprezentują. Do jego podstawowych obowiązków należy także zaliczyć utrzymywanie stałych, poprawnych relacji z dziennikarzami, bez których przychylności (lub przynajmniej neutralności) pracuje się niezwykle trudno. Rzecznicy prasowi są także odpowiedzialni za tworzenie notatek i informacji prasowych oraz wszelkich materiałów, których treść związana jest bezpośrednio z newsami z danej organizacji.

Pracę rzecznika prasowego cechuje długofalowa strategia, której celem jest budowa, utrwalenie lub poprawa wizerunku firmy w otoczeniu zewnętrznym.

Nieodzownym elementem pracy rzecznika prasowego jest monitoring mediów, który bardzo często również zalicza się do jego obowiązków – w większych przedsiębiorstwach wydzielone są w tym celu specjalne zespoły.

Zarobki rzeczników prasowych

Zarobki są trudne do ujednolicenia. Przyjmuje się jednak, że kształtują się one poziomie 3-6 tys. zł miesięcznie. Rzecznicy prasowi zatrudnieni w prestiżowych, międzynarodowych korporacjach lub jednostkach administracji centralnej mogą jednak liczyć na znacznie wyższe zarobki.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję