Site logo

Studia na kierunku prawo gospodarcze i podatkowe. Program, zasady rekrutacji i możliwości pracy.

Znajomość zagadnień prawniczych oraz zasad funkcjonowania gospodarki i biznesu to jedno z najatrakcyjniejszych połączeń, gwarantujących możliwość rozwoju na specjalistycznych stanowiskach.

Dla kogo są te studia

Studia adresowane są do osób prowadzących działalność gospodarczą lub zamierzających ją prowadzić, a także dla pracowników małych i średnich firm zainteresowanych uzupełnieniem, pogłębieniem i usystematyzowaniem oraz aktualizacją wiedzy prawniczej oraz wszystkich osób, które w jakiś sposób stykają się w swojej pracy z działalnością gospodarczą.

Jak wygląda program studiów na kierunku prawo gospodarcze i podatkowe?

Program studiów z zakresu prawa gospodarczego i podatkowego dostarcza wiedzy z zakresu przeprowadzania transakcji handlowych, finansów i rachunkowości, zarządzania, a także podstaw prawnych, które określają funkcjonowaniu firm usługowych oraz produkcyjnych.

Podstawowe obszary nauki

Studia na tym kierunku charakteryzują się interdyscyplinarnym kształceniem. Podstawą są tutaj regulacje prawne oraz zagadnienia związane z szeroko pojętą ekonomią przedsiębiorstwa. Studia z zakresu prawa gospodarczego i podatkowego dostarczają studentom sporej dawki wiedzy z zakresu:

  • finansów i rachunkowości,
  • zasad przeprowadzania transakcji handlowych,
  • polityki podatkowej,
  • prawa handlowego,
  • ekonomii.

Ważnym elementem kształcenia na kierunkach z pogranicza biznesu, ekonomii i prawa jest zaawansowana znajomość języka obcego, najczęściej jest to język angielski. Absolwenci kierunku biegle posługują się językiem obcym, co zwiększa szansę na znalezienie pracy w międzynarodowej korporacji.

Programy studiów na uczelniach

Jeśli interesuje ciebie kierunek prawo gospodarcze i podatkowe sprawdź koniecznie propozycję różnych uczelni, które go prowadzą.

Przykładowe przedmioty

– podstawy prawa cywilnego,
– prawo handlowe,
– prawo przedsiębiorców,
– prawo upadłościowe i naprawcze,
– prawo konkurencji,
– umowy w obrocie gospodarczym,
– prawo własności intelektualnej,
– prawo karne,
– prawo gospodarcze Unii Europejskiej,
– opodatkowanie przedsiębiorców,
– prawo konsumenckie.

Perspektywy pracy absolwenta po kierunku prawo gospodarcze i podatkowe:

Po ukończeniu studiów na kierunku prawo gospodarcze i podatkowe absolwent ma rozszerzoną wiedzę w zakresie podstawowych instytucji prawa spółek handlowych, zna relacje pomiędzy prawem Unii europejskiej a krajowym prawem dotyczącym obrotu gospodarczego, specjalistyczną terminologię z zakresu prawa spółek handlowych, prawa karnego i prawa podatkowego, ma wiedzę w zakresie stosunków majątkowych dotyczących podmiotów występujących w obrocie, zna i rozumie zasady funkcjonowania przedsiębiorców i innych podmiotów w obrocie gospodarczym oraz instytucje prawa związane prawem własności intelektualnej. Dzięki temu nabywa szerokie kompetencje o prawie spółek i prawie handlowym i świadomie uczy się posługiwać koncepcjami, metodami i technikami w zakresie stosunków majątkowych przedsiębiorców, prawa podatkowego, prawa karnego.

Przykładowe zawody

Absolwenci kierunku prawo gospodarcze i podatkowe są w pełni przygotowani do podjęcia pracy w działach finansowych, księgowości, a także w firmach specjalizujących się w konsultingu i doradztwie finansowym. Znajomość zagadnień prawniczych i przygotowanie do pracy administracyjnej umożliwia rozpoczęcie pracy w państwowych urzędach, organizacjach pozarządowych.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję