Site logo

Studia na kierunku koreanistyka. Program, zasady rekrutacji i możliwości pracy.

Dlaczego warto?

Dwa państwa, jeden język. Dwa ustroje, jeden naród, dwie historie, wspólna tradycja – Korea Północna i Korea Południowa, czyli Azja w pigułce. Chcesz poznać te fascynujące państwa? Zacznij studia na Koreanistyce. Kierunek studiów powstał z myślą o osobach zainteresowanych studiami orientalistycznymi, a w szczególności wschodnim rejonem kontynentu azjatyckiego. Wszyscy chętni otrzymają gruntowną wiedzę między innymi na temat historii, kultury i sztuki obu państw koreańskich. Będą także mogli nauczyć się języka koreańskiego, którym posługuje się ponad 75 milionów mieszkańców Azji.

Rekrutacja na koreanistykę

Kwalifikacje na Koreanistykę odbywają się w oparciu o konkurs świadectw. Maturzyści będą mogli kształcić się na trzyletnich studiach licencjackich. Osoby, które ukończyły pierwszy etap edukacji akademickiej uzyskują możliwość kontynuowania nauki na studiach magisterskich, trwających dwa lata. W tym czasie szlifowana jest przede wszystkim nauka języka koreańskiego. Dzięki ciekawym zajęciom (teoretycznym i praktycznym) studenci koreanistyki zdobywają wiedzę i umiejętności cenione na rynku pracy. Stają się atrakcyjnymi kandydatami do obejmowania wielu odpowiedzialnych stanowisk.

Program studiów na uczelniach

Jeśli interesuje ciebie kierunek koreanistyka to sprawdź koniecznie propozycję różnych uczelni, które go prowadzą.

Program studiów na kierunku koreanistyka

Dowiesz się wszystkiego o Korei. Poznasz historię obu państw koreańskich. Przyjrzysz się ich wzajemnym relacjom oraz wpływom, jakie wywierają na cały region Azji Wschodniej. Dokładne poznanie losów Koreańczyków da ci odpowiedź na wiele pytań, związanych z ich sposobem odbierania rzeczywistości. Światopogląd mieszkańców obu państw koreańskich, mimo, że na pierwszy rzut oka, diametralnie różny, zawiera jednak pewne wspólne cechy. Należą do nich w głównej mierze: gościnność, akceptacja tego, co obce i inne, pracowitość, szacunek dla władzy, rodziny. Relacje te są głęboko zakorzenione w tradycji, dlatego śledząc uważnie najważniejsze dzieła literatury koreańskiej, kultury, sztuki, religii, filozofii, czy nawet gospodarki, będziesz w stanie zrozumieć koreański światopogląd. Studenci kierunku Koreanistyka uczą się języka koreańskiego. Poznają gramatykę opisową, nabywają umiejętności pisania, opisywania i zastosowywania różnych konstrukcji gramatycznych. Pod koniec studiów swobodnie komunikują się w języku koreańskim mówionym i pisanym. Są w stanie także tłumaczyć wszelkiego typu teksty.

Przykładowe przedmioty

  • praktyczna nauka języka koreańskiego ,
  • gramatyka opisowa,
  • teoria literatury,
  • historia,
  • wiedza o Korei,
  • językoznawstwo,
  • drugi język obcy

Możliwości i perspektywy po studiach

Absolwenci kierunku koreanistyka będą biegle znać język koreański, co umożliwi im pracę w wielu prestiżowych przedsiębiorstwach na terenie kraju i za granicą. Znajomość języka, kultury i historii przełoży się na przydatne na rynku pracy umiejętności wykorzystywane m.in. w zawodzie tłumacza, a zapotrzebowanie na tłumaczy języka koreańskiego przy obecnej skali kontaktów biznesowych, kulturalnych i naukowych jest ogromne.

Przykładowe zawody

Po studiach na kierunku koreanistyka absolwenci będą mogli znaleźć zatrudnienie w instytucjach upowszechniających kulturę koreańską, w organach administracji publicznej trudniących się współpracą z zagranicą na płaszczyźnie naukowej, gospodarczej czy też politycznej. Po osoby kończące ten kierunek studiów sięgają chętnie przedstawiciele biur podróży i mediów, wyspecjalizowanych w tematyce azjatyckiej.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować