Site logo

Położnictwo - kierunek studiów

Położnictwo na skróty

Gdzie studiować położnictwo?

Wszystkie studia na kierunku położnictwo w Polsce

List view

Znajdź kierunek położnictwo w swoim mieście i województwie

Sprawdź, jakie studia z kierunku położniczego możesz studiować we wszystkich regionach

Poradniki dla przyszłych studentów położnictwa

Opinie studentów, absolwentów i pracodawców

Kariera po studiach
Redakcja Studia.pl

Zawód: Położna

Zawód położnej jest jednym z najstarszych, jego początki sięgają bowiem początków naszej cywilizacji. Na przestrzeni wieków przeszedł jednak ogromną metamorfozę. Czym zajmują się współczesne położone?

Czytaj więcej »

Czy warto studiować położnictwo?

Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunku położnictwo na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Kierunek położnictwo w pigułce

Co warto wiedzieć o kierunku położnictwo? Jeśli wahasz się, czy studiowanie położnictwa ma sens, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na studia położnicze – dowiedz się więcej o tym kierunku. Na pewno interesuje Cię program studiowania, co takiego będzie działo się na zajęciach. Tak naprawdę wiele zależy od uczelni, które prowadzą studia w zakresie położnictwa. Jednak w każdym przypadku będą one wiązały się z określonym profilem. Jest to dziedzina medycyny skoncentrowana na ciąży. Jest oczywiście w sposób ścisły powiązana z ginekologią. Celem tych studiów jest przygotowanie do samodzielnego pełnienia funkcji zawodowych. Podczas wykładów, ćwiczeń i laboratoriów poznasz takie obszary kompetencji, wiedzy i umiejętności, jak farmakologia ogólna, techniki położnicze, prowadzenie porodu, promocja zdrowia, choroby wewnętrzne, monitorowanie przebiegu ciąży, opiekowanie się noworodkiem w pierwszych dniach życia, samodzielne przyjmowanie porodu, poznanie zasad postępowania w sytuacjach problemowych, zlecanie odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Studia na kierunku położnictwo mogą być realizowane zarówno na poziomie licencjackim, jak i magisterskim. Położnik może wypisywać recepty, co ciekawe – rośnie liczba mężczyzn w tym zawodzie. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania położnictwa. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Praca po kierunku położnictwo

Zastanawiasz się, jakie perspektywy pracy po skończeniu kierunku położnictwo?

Standardy kształcenia lekarzy

Jak wyglądają standardy kształcenia na kierunku lekarskim? Co muszą spełniać uniwersytety medyczne i wydziały medyczne innych uczelni, żeby prowadzić studia z medycyny? Standardy kształcenia lekarzy na studiach medycznych ustaliło ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI I NAUKI z dnia 29 września 2023 r. I. SPOSÓB ORGANIZACJI KSZTAŁCENIA WYMAGANIA OGÓLNE 1.1. Standard ma zastosowanie do kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lekarza prowadzonego na studiach

Czytaj więcej »

Zawód: Fizjoterapeuta

Co to jest zawód fizjoterapeuty – co musisz wiedzieć. Na czym polega praca w branży fizjoterapeutycznej? Jak zdobyć kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania tej profesji w służbie zdrowia, sektorze zdrowia i urody, sporcie? Jakie studia trzeba skończyć? Jakie trzeba mieć predyspozycje i przygotowanie? Jak wygląda kariera? Ile się zarabia? Czym jest zawód fizjoterapeuta? Fizjoterapeuta to zawód medyczny, który zajmuje się

Czytaj więcej »

Studia podyplomowe z położnictwa

Szukasz innych studiów położniczych? Gdzie w zdobywać wiedzę na studiach podyplomowych, kursach, szkoleniach stacjonarnych i on-line?

Możliwości zawodowe po kierunku położnictwo

Jak będzie wyglądała Twoja przyszłość po studiach położniczych? Na pewno warto brać pod uwagę możliwości rozwoju po ich ukończeniu. Zastanów się, czy charakter pracy dla absolwentów kierunku studiów medycznych zgodny jest z Twoimi predyspozycjami, charakterem i upodobaniami. Po tym kierunku studiów możesz brać pod uwagę budowanie swoich ścieżek kariery w firmach i instytucjach publicznych, poprzez zatrudnienie w placówkach opieki zdrowotnej, pracę w prywatnych klinikach i szpitalach, świadczenie położniczej opieki domowej, prowadzenie konsultacji położniczych, pracę w oddziale ginekologicznym. Możesz też założyć własną działalność gospodarczą. Kompetencje wyniesione ze studiów pomogą w prowadzeniu własnego biznesu. Masz szansę na sukces zarówno w branży bezpośrednio związanej z kierunkiem położnictwo, jak i w innych sektorach gospodarki. Wykorzystasz wtedy kompetencje miękkie i doświadczenia związane z pracą w kołach naukowych, zdobyte podczas praktyk studenckich oraz w programach stażowych. Oczywiście jakość studiów to nie wszystko. O sukcesie zawodowym po ukończeniu studiów położniczych będą decydowały także Twoje predyspozycje do tego kierunku studiów i do pracy po ich ukończeniu, takie jak: odpowiedzialność, zdolności międzyludzkie, opanowanie, świetna pamięć, empatia, wrażliwość. Na pewno pomoże w wyborze dalszej drogi zawodowej profilowanie zainteresowań podczas wyboru seminarium dyplomowego oraz tematu pracy dyplomowej. Możesz zagłębiać się w szczegółowe obszary położnictwa i tworzyć prace dyplomowe na tematy takie jak: indukcja porodu – opis przypadku, niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu porodowego, wybrane problemy laktacyjne we wczesnym okresie połogu, opieka nad ciężarną po przebytym leczeniu niepłodności.

Zobacz inne kierunki medyczne

Szukasz innych studiów medycznych? Sprawdź wszystkie kierunki medyczne.

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję