Site logo

Kierunek położnictwo w Bydgoszczy

Studia położnicze w Bydgoszczy na skróty

Gdzie na studia z położnictwa w Bydgoszczy?

Wszystkie studia położnicze w Bydgoszczy i województwie Kujawsko-Pomorskim

List view

Opinie o studiach położniczych

Poradniki dla przyszłych studentów kierunku położnictwo w Bydgoszczy i województwie Kujawsko-Pomorskim. Kierunki położnicze okiem ekspertów, studentów, absolwentów i pracodawców.

Kariera po studiach
Redakcja Studia.pl

Zawód: Położna

Zawód położnej jest jednym z najstarszych, jego początki sięgają bowiem początków naszej cywilizacji. Na przestrzeni wieków przeszedł jednak ogromną metamorfozę. Czym zajmują się współczesne położone?

Czytaj więcej »

Zobacz inne studia medyczne w Bydgoszczy

Szukasz innych studiów kształcących na kierunkach związanych z medycyną i ochroną zdrowia? Sprawdź wszystkie medyczne kierunki studiowania.

Kierunek położnictwo - program studiów, praca, zarobki (film)

Zobacz kierunek studiów w wideopigułce. Dowiesz się najważniejszych informacji: o czym są te studia, czego można się na nich nauczyć, przedmioty w planie zajęć, jakie trzeba mieć predyspozycje do kierunku, z czego można pisać pracę dyplomową, gdzie można znaleźć pracę po studiach. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania położnictwa. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Czy warto studiować położnictwo w Bydgoszczy i województwie Kujawsko-Pomorskim?

Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunku położnictwo na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Położnictwo w pigułce

Co warto wiedzieć o studiach położnictwa? Jeśli wahasz się, czy ma sens studiowanie położnictwa, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na położnictwo – dowiedz się o nim więcej. Sprawdź, co to są studia z położnictwa, jakie dają możliwości studiowania i pracy dla absolwentów.
Położnictwo to studia medyczne, kształcące położników i położne czyli personel służby zdrowia zajmujący się opieką nad kobietami w ciąży we współpracy z lekarzami ginekologami-położnikami, bezpiecznym przebiegiem “stanu błogosławionego”, porodem oraz opieką poporodową nad matką i dzieckiem. Położnictwo dostępne jest na studiach licencjackich (3 lata) oraz na magisterskich studiach uzupełniających (2 lata). Na podyplomówkach uzyskasz podstawowe kompetencje z zakresu położnictwa lub pogłębisz wiedzę z wcześniejszych etapów edukacji. Inną drogą dokształcania są kursy kwalifikacyjne, kursy specjalistyczne i specjalizacje, które położne mogą zdobyć m.in. z pielęgniarstwa operacyjnego, ginekologicznego, neonatologicznego, środowiskowo-rodzinnego, a także z zarządzania w służbie zdrowia.

Położnictwo: Studia położnicze związane są z nabywaniem kompetencji, które mają wielkie znaczenie dla dobrostanu przyszłej matki oraz zdrowego rozwoju płodu oraz pomyślnych narodzin nowego człowieka. Opieka położnicza niezbędna jest w trakcie wszystkich faz ciąży. Począwszy od pierwszych miesięcy, w których matka adaptuje się do swojej nowej roli, poprzez trudny czas porodu, aż po okres połogu, w którym matka cieszy się nowo narodzonym dzieckiem i wraca do dobrej kondycji. Tak wszechstronne działania wymagają znacznej wiedzy medycznej, doświadczenia i umiejętności. Nie bez znaczenia są też zdolności interpersonalne. Holistyczne podejście do pacjenta zakłada bowiem, że opieka nad nim nie polega jedynie na zabiegach medycznych, ale także na zaspokojeniu potrzeb wyższego rzędu. Jak przebiegają studia na kierunku położnictwo? Kierunek ten to typowe studia medyczne. W czasie ich trwania studenci realizują obowiązkowe praktyki na oddziałach i w innych jednostkach organizacyjnych służby zdrowia. Zajęcia to nie tylko ćwiczenia i nudne wykłady, ale pasjonujące eksperymenty w laboratorium, możliwość poznawania najnowocześniejszego sprzętu medycznego w specjalistycznych pracowniach oraz poznawanie specyfiki zawodu w czasie trwania praktyk zawodowych. Studia z położnictwa umożliwiają zdobycie wiedzy z zakresu nauk medycznych: medycyny prenatalnej, ginekologii i pielęgniarstwa. Istotną rzeczą w położnictwie jest dbałość o kobietę w okresie ciąży, w trakcie porodu oraz połogu. Studia pozwalają zapoznać się z rodzajami świadczeń zdrowotnych stosowanych wobec kobiety i jej rodziny, kobiety ciężarnej, rodzącej oraz noworodka. Podczas wykładów, ćwiczeń i laboratoriów poznasz takie obszary kompetencji, wiedzy i umiejętności, jak np.: anatomia, fizjologia, patologia, embriologia, badanie fizykalne, biochemia i biofizyka, genetyka, zdrowie publiczne, farmakologia, psychologia, techniki położnicze i prowadzenie porodu, promocja zdrowia i edukacja zdrowotna, podstawowa opieka zdrowotna, diagnostyka w położnictwie i ginekologii, położnictwo i opieka położnicza, ginekologia i opieka ginekologiczna. Jak dostać się na położnictwo? Dobre studia cechują się tym, że wybierane są przez znaczną ilość kandydatów, dlatego dość trudno uzyskać indeks najlepszych uczelni w kraju. Jako kryterium przyjęć na studia obowiązuje zwykle lista rankingowa, sporządzona w oparciu o punkty przyznane na świadectwie maturalnym. Oczywiście na długo przed rekrutacją trzeba wiedzieć, jakie przedmioty zapewnią Ci przewagę nad konkurentami. Zwykle brana pod uwagę jest biologia oraz chemia.

Studia w Bydgoszczy i w kujawsko-pomorskim

Bydgoszcz to największy ośrodek akademicki w województwie Kujawsko-Pomorskim, wspólnie z Toruniem pełni rolę wielkiej dwójki. Każdego roku na bydgoskich uczelniach studiuje ponad 35 tysięcy studentów, a ich mury opuszcza około 10 tysięcy absolwentek i absolwentów. Miasto znane jest między innymi z nowoczesnej infrastruktury uczelnianej, w tym dobrze wyposażonych laboratoriów, nowoczesnych sal wykładowych oraz niezbędnych udogodnień dla studentów. Wpływa to znacznie na komfort studiowania i jakość nauki. W tym ośrodku akademickim studenci mogą wybierać spośród około 150 kierunków studiów, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Oferta dotyczy studiów licencjackich, inżynierskich, magisterskich jednolitych i drugiego stopnia, a także podyplomowych. Do dyspozycji studentów są uczelnie państwowe i prywatne, które oferują studia stacjonarne i niestacjonarne. Pod tym kątem oferta uczelniana Bydgoszczy jest kompleksowa. W województwie jest około 200 tysięcy firm, w których pracę mogą rozpocząć absolwenci lokalnych uczelni, co również wpływa na zwiększone zainteresowanie tutejszymi ośrodkami akademickimi.

Na co dzień w Bydgoszczy jest co robić. Wolny czas można spędzać między innymi w miejskich parkach oraz pobliskich lasach. Dużą popularnością wśród studentów cieszą się Leśny Park Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku, Park Kazimierza Wielkiego oraz Planty Nad Starym Kanałem. Oczywiście w przestrzeni miejskiej znajduje się dużo więcej ciekawych terenów zielonych, pozwalających odpocząć między zajęciami. Pobliskie lasy i Bory Tucholskie zachęcają do całodziennych wycieczek. W Bydgoszczy zadbano również o możliwość aktywnego wypoczynku. W mieście znajduje się około 100 kilometrów tras rowerowych i pieszych. Lokalna starówka z dużą liczbą mostów nad Brdą to kolejna atrakcja. Warto wybrać się na spacer po Wyspie Młyńskiej. Znajdziecie tu również bogatą ofertę kulturalną, w tym sceny teatralne i kina. Wieczory można spędzać w lokalnych pubach, barach i restauracjach, które są na bardzo wysokim poziomie. Bydgoszcz to nie jedyny ośrodek akademicki w województwie Kujawsko-Pomorskim. W pobliskim Toruniu studiuje rocznie ponad 25 tysięcy osób, a wśród mniejszych ośrodków znajdują się takie miasta jak Włocławek, Grudziądz, Tuchola oraz Świecie.

Praca po położnictwie

Zastanawiasz się, jakie są perspektywy pracy po skończeniu położnictwa na bydgoskich i kujawsko-pomorskich uczelniach?

Praca po położnictwie

Myśląc o studiach na kierunku położnictwo, na pewno zastanawiasz się, jaką masz szansę na pracę w swoim przyszłym zawodzie. Rynek pracy w sektorze usług medycznych bywa bardzo zmienny i kształtowany jest na gruncie lokalnym, dlatego trudno oceniać go w sposób zgeneralizowany. W niektórych miastach pacjentki wprost biją się o dobrą położną, a w innych położne biją się o pacjentki. Statystyki wskazują jasno, że nie wszystkie położne mają możliwość pracy w zawodzie. Jako absolwentka i absolwent położnictwa przede wszystkim będziesz pracować w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej jako położna lub położnik. W szpitalach Twoje kompetencje będą potrzebne na oddziałach: położniczym, ginekologicznym, neonatologicznym, patologii ciąży oraz na sali porodowej. Możesz także szukać pracy w położnictwie, zakładając indywidualnie lub w porozumieniu z innymi absolwentami położnictwa prywatną praktykę świadczącą usługi położnicze. Pracując w położnictwie będziesz zajmować się m.in.: ustalaniem, czy pacjentka jest w ciąży, jak najszybszym rozpoznawaniem ciąż o podwyższonym ryzyku (w tym zlecaniem koniecznych badań prenatalnych), monitorowaniem poszczególnych etapów rozwoju i ewentualnych patologii płodu z wykorzystaniem aparatury medycznej, opiekowaniem się ciążami o normalnym poziomie ryzyka (ciążami fizjologicznymi), prowadzeniem porodu bez komplikacji – w normalnym terminie (pomiędzy 37. a 42. tygodniem ciąży), opieką nad kobietami w połogu – w 6-8 tygodni po urodzeniu dziecka, badaniem i opieką nad noworodkiem i niemowlęciem do 6 tygodnia życia, edukowaniem przyszłych matek i ich rodzin (m.in. odnośnie przygotowania do życia w rodzinie i metod planowania rodziny), doradztwem dietetycznym w ciąży, interwencją przy nagłych sytuacjach do czasu przybycia lekarza – w tym ręczne wydobycie łożyska i przyjmowanie porodu z położenia miednicowego, prowadzeniem profilaktyki chorób kobiecych i patologii położniczych.

Praca po studiach w Bydgoszczy i w kujawsko-pomorskim

Rynek pracy w Bydgoszczy jest bardzo atrakcyjny dla studentów i absolwentów. W związku z tym jeszcze chętniej decydują się oni na rozpoczęcie edukacji na tutejszych uczelniach, a następnie pozostają na lokalnym rynku pracy. W Kujawsko-Pomorskim mogą oni skorzystać z ofert około 200 tysięcy firm lub zdecydować się na budowę własnej marki. Obecnie stopa bezrobocia w Bydgoszczy wynosi 3,6% i jest prawie dwukrotnie niższa niż średnia krajowa. To sprawia, że absolwenci nie powinni mieć problemu z wejściem na rynek pracy i znalezieniem atrakcyjnego zatrudnienia. Dodatkowo w pobliżu znajduje się duży ośrodek gospodarczy w Toruniu, gdzie bezrobocie oscyluje w granicach 4%, więc tamtejszy rynek też kusi absolwentów kujawsko-pomorskich uczelni. Stopa bezrobocia dla całego województwa to 8,4%, czyli trochę powyżej średniej krajowej. Pokazuje to, że zdecydowanie łatwiej będzie znaleźć pracę po ukończeniu renomowanej uczelni w Bydgoszczy lub w innej miejscowości. To sprawia, że na studiowanie w tym regionie decydują się nie tylko lokalni mieszkańcy, ale również przyjezdne osoby.

W samej Bydgoszczy znajduje się kilka dużych zakładów pracy. Najbardziej znany z nich to PESA, czyli producent taboru tramwajowego i kolejowego o międzynarodowej renomie. Inne duże i nowoczesne zakłady to Atos Poland Global Services Sp. z o. o., Frosta, Schumacher Packaging, czy też Oponeo.pl S.A. W pobliskim Toruniu swoje siedziby mają między innymi Toruńskie Zakłady Opatrunkowe S.A., Thyssenkrupp Materials Poland S.A., Krajowa Spółka Cukrowa, czy też Apator S.A. Ponadto w województwie znajdują się takie firmy jak Anwil i PSH Lewiatan we Włocławku, Zakłady Tłuszczowe Kruszwica, Grupa Polomarket, czy UMC Poland. W każdym z tych przedsiębiorstw niezbędni są wysokiej klasy specjaliści w zakresie zarządzania, informatyki, czy marketingu. To tylko kilka wybranych przykładów, rynek pracy w województwie kujawsko-pomorskim jest bardzo pozytywnie nastawiony na absolwentów, którzy się na nim pojawiają. Właśnie dlatego warto tu studiować.

Zawód: Dietetyk

Dietetyk to inaczej specjalista do spraw żywienia, zarówno w ujęciu jednostkowym, jak i zbiorowym, który w swojej pracy zajmuje się badaniem żywności, oceną jej wartości odżywczych i zdrowotnych oraz procesem odpowiedzialnego doboru potraw i sposobu odżywiania. Mówiąc krótko i zwięźle: jeśli chcesz walczyć z postępującą nadwagą społeczeństwa, to ścieżka zawodowa Dietetyka jest dla Ciebie stworzona! Każdy chciałby znaleźć magiczny lek,

Czytaj więcej »

Zawód: Pielęgniarka

Twoim marzeniem od najmłodszych lat jest niesienie pomocy drugiej osobie? Chcesz sprawować opiekę medyczną nad pacjentami i dbać o ich higienę oraz czystość? Nie przerasta Cię pomoc w innych czynnościach, których pacjenci często nie są w stanie wykonać samodzielnie? Masz zatem powołanie do wykonywania niezwykle ciężkiego i wymagającego zawodu: pielęgniarki. Jakie są obowiązki pielęgniarki? Zakres obowiązków pielęgniarki jest niezwykle szeroki

Czytaj więcej »

Zawód: Opiekun Osoby Starszej

Dzięki polepszającym się warunkom życia oraz dobrej opiece medycznej, ludzie żyją coraz dłużej. Ciągły postęp sprawia, że nasze społeczeństwo się starzeje i wymaga opieki. Dlatego w tej sytuacji należy wziąć pod uwagę, że zapotrzebowanie na specjalistów w tym zawodzie będzie coraz większe. Czy w takim razie zawód opiekun osoby starszej jest przyszłościowy?

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję