Site logo

Inżynieria medyczna - kierunek studiów

Inżynieria medyczna na skróty

Gdzie studiować inżynierię medyczną?

Wszystkie studia na kierunku inżynieria medyczna w Polsce

List view

Medyczne studia podyplomowe w Polsce

Gdzie zdobywać wiedzę na studiach podyplomowych, kursach, szkoleniach?

Poradniki dla przyszłych studentów inżynierii medycznej

Opinie studentów, absolwentów i pracodawców

Zobacz inne kierunki medyczne

Szukasz innych studiów medycznych? Sprawdź wszystkie kierunki medyczne.

Czy warto studiować inżynierię medyczną?

Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunku inżynieria medyczna na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Kierunek inżynieria medyczna w pigułce

Co warto wiedzieć o kierunku inżynieria medyczna? Jeśli wahasz się, czy studiowanie inżynierii medycznej ma sens, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na studia o inżynierii medycznej – dowiedz się więcej o tym kierunku. Na pewno interesuje Cię program studiowania, co takiego będzie działo się na zajęciach. Tak naprawdę wiele zależy od uczelni, które prowadzą studia w zakresie inżynierii medycznej. Jednak w każdym przypadku będą one wiązały się z określonym profilem. Jest to dziedzina, która umiejscowiona jest na styku bardzo trudnych i zaawansowanych dyscyplin. Inżynier medyczny musi znać biologię, nauki techniczne, medycynę i informatykę. Podczas wykładów, ćwiczeń i laboratoriów poznasz takie obszary kompetencji, wiedzy i umiejętności, jak komputerowe przetwarzanie danych, wizualizacja 3d, podstawy kardiologii, podstawy zarządzania, wytrzymałość materiałów, projektowanie urządzeń o zastosowaniu medycznym, rozwiązywanie problemów medycznych za pomocą środków technicznych, obsługa urządzeń medycznych, serwis urządzeń medycznych, prowadzenie szkoleń dotyczących użytkowania aparatury medycznej. Pomimo tego, że zakres kierunku jest tak rozległy, inżynier medyczny nie jest fachowcem od wszystkiego. Jego zadaniem jest rozwiązywanie problemów medycznych za pomocą nowoczesnych środków technicznych. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania inżynierii medycznej. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.
Kierunek inżynieria medyczna - program studiów, praca, zarobki (film)

Zobacz kierunek studiów w wideopigułce. Dowiesz się najważniejszych informacji: o czym są te studia, czego można się na nich nauczyć, przedmioty w planie zajęć, jakie trzeba mieć predyspozycje do kierunku, z czego można pisać pracę dyplomową, gdzie można znaleźć pracę po studiach. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania inżynierii medycznej. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Podyplomowe na kierunku inżynieria medyczna

Co warto wiedzieć o podyplomowych studiach w zakresie inżynierii medycznej? Jeśli myślisz o podyplomówce jako absolwent studiów na kierunku inżynieria medyczna, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Takie zdobywanie wiedzy i umiejętności może być bardzo efektywnym sposobem pozyskiwania nowych kompetencji. Po pierwsze – możesz wybrać studia podyplomowe ściśle związane z ukończonym kierunkiem studiów. Pomimo tego, że zakres kierunku jest tak rozległy, inżynier medyczny nie jest fachowcem od wszystkiego. Jego zadaniem jest rozwiązywanie problemów medycznych za pomocą nowoczesnych środków technicznych. Zatem możesz dzięki edukacji podyplomowej specjalizować się w jakimś obszarze inżynierii medycznej. Poszukaj programów podyplomówek, np. związanych z pogłębianiem wiedzy i umiejętności wyniesionych ze studiów, takich jak komputerowe przetwarzanie danych, wizualizacja 3d, podstawy kardiologii, podstawy zarządzania, wytrzymałość materiałów, projektowanie urządzeń o zastosowaniu medycznym, rozwiązywanie problemów medycznych za pomocą środków technicznych, obsługa urządzeń medycznych, serwis urządzeń medycznych, prowadzenie szkoleń dotyczących użytkowania aparatury medycznej. Jednak nie ograniczaj się do myślenia tylko o studiach będących kontynuacją dotychczasowej ścieżki kształcenia, ale także komplamentarnych do inżynierii medycznej. Zastanów się nad innymi podyplomowymi studiami z dziedzin medycznych. Może także zainteresują cię różne kierunki skierowane do osób chcących awansować, rozwiać się zawodowo poprzez nowe uprawnienia, miękkie kompetencje, czy łączące specyfikę Twoich doświadczeń ze studiów, praktyk i staży z zarządzaniem projektami, ludźmi albo strukturami operacyjnymi.

Praca po kierunku inżynieria medyczna

Zastanawiasz się, jakie perspektywy pracy po skończeniu kierunku inżynieria medyczna?

Zawód: Fizjoterapeuta

Co to jest zawód fizjoterapeuty – co musisz wiedzieć. Na czym polega praca w branży fizjoterapeutycznej? Jak zdobyć kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania tej profesji w służbie zdrowia, sektorze zdrowia i urody, sporcie? Jakie studia trzeba skończyć? Jakie trzeba mieć predyspozycje i przygotowanie? Jak wygląda kariera? Ile się zarabia? Czym jest zawód fizjoterapeuta? Fizjoterapeuta to zawód medyczny, który zajmuje się

Czytaj więcej »

Higiena stomatologiczna na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku | Kierunek pod lupą

Higienistka stomatologiczna to specjalistka od profilaktyki zębów. Dlaczego warto wybrać ten kierunek studiów? Gdzie można znaleźć pracę po higienie stomatologicznej? Czym różnią się te studia na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku od innych uczelni? Gdzie szukać pracy po higienie stomatologicznej? Absolwenci kierunku higiena stomatologiczna są przygotowani do podjęcia pracy zawodowej w:  zespole stomatologicznym w zakładach opieki zdrowotnej,  prywatnych gabinetach dentystycznych, szpitalach,

Czytaj więcej »

Możliwości zawodowe po kierunku inżynieria medyczna

Jak będzie wyglądała Twoja przyszłość po studiach w zakresie inżynierii medycznej? Na pewno warto brać pod uwagę możliwości rozwoju po ich ukończeniu. Zastanów się, czy charakter pracy dla absolwentów kierunku studiów medycznych zgodny jest z Twoimi predyspozycjami, charakterem i upodobaniami. Po tym kierunku studiów możesz brać pod uwagę budowanie swoich ścieżek kariery w firmach i instytucjach publicznych, poprzez pracę w laboratoriach badawczo-rozwojowych, pracę w publicznych jednostkach ochrony zdrowia, pracę w szpitalach niepublicznych, pracę w biurach projektowych, rozpoczęcie kariery naukowej. Możesz też założyć własną działalność gospodarczą. Kompetencje wyniesione ze studiów pomogą w prowadzeniu własnego biznesu. Masz szansę na sukces zarówno w branży bezpośrednio związanej z kierunkiem inżynieria medyczna, jak i w innych sektorach gospodarki. Wykorzystasz wtedy kompetencje miękkie i doświadczenia związane z pracą w kołach naukowych, zdobyte podczas praktyk studenckich oraz w programach stażowych. Oczywiście jakość studiów to nie wszystko. O sukcesie zawodowym po ukończeniu studiów w zakresie inżynierii medycznej będą decydowały także Twoje predyspozycje do tego kierunku studiów i do pracy po ich ukończeniu, takie jak: analityczne myślenie, ścisły umysł, rozwiązywanie problemów, dociekliwość, ciekawość, precyzja. Na pewno pomoże w wyborze dalszej drogi zawodowej profilowanie zainteresowań podczas wyboru seminarium dyplomowego oraz tematu pracy dyplomowej. Możesz zagłębiać się w szczegółowe obszary inżynierii medycznej i tworzyć prace dyplomowe na tematy takie jak: wzmacniacz biologiczny przystosowany do pracy w wysokim polu magnetycznym, monitor ruchu palców do czynnościowego rezonansu magnetycznego, układ do pomiaru i rejestracji magnetyzacji podczas polaryzacji gazów szlachetnych, program do symulacji odbicia światła od tkanek.