Site logo

Kierunek położnictwo w Szczecinie

Studia położnicze w Szczecinie na skróty

Gdzie na studia z położnictwa w Szczecinie?

Wszystkie studia położnicze w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim

List view

Opinie o studiach położniczych

Poradniki dla przyszłych studentów kierunku położnictwo w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim. Kierunki położnicze okiem ekspertów, studentów, absolwentów i pracodawców.

Kariera po studiach
Redakcja Studia.pl

Zawód: Położna

Zawód położnej jest jednym z najstarszych, jego początki sięgają bowiem początków naszej cywilizacji. Na przestrzeni wieków przeszedł jednak ogromną metamorfozę. Czym zajmują się współczesne położone?

Czytaj więcej »

Zobacz inne studia medyczne w Szczecinie

Szukasz innych studiów kształcących na kierunkach związanych z medycyną i ochroną zdrowia? Sprawdź wszystkie medyczne kierunki studiowania.

Kierunek położnictwo - program studiów, praca, zarobki (film)

Zobacz kierunek studiów w wideopigułce. Dowiesz się najważniejszych informacji: o czym są te studia, czego można się na nich nauczyć, przedmioty w planie zajęć, jakie trzeba mieć predyspozycje do kierunku, z czego można pisać pracę dyplomową, gdzie można znaleźć pracę po studiach. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania położnictwa. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Czy warto studiować położnictwo w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim?

Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunku położnictwo na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Położnictwo w pigułce

Co warto wiedzieć o studiach położnictwa? Jeśli wahasz się, czy ma sens studiowanie położnictwa, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na położnictwo – dowiedz się o nim więcej. Sprawdź, co to są studia z położnictwa, jakie dają możliwości studiowania i pracy dla absolwentów.
Położnictwo to studia medyczne, kształcące położników i położne czyli personel służby zdrowia zajmujący się opieką nad kobietami w ciąży we współpracy z lekarzami ginekologami-położnikami, bezpiecznym przebiegiem “stanu błogosławionego”, porodem oraz opieką poporodową nad matką i dzieckiem. Położnictwo dostępne jest na studiach licencjackich (3 lata) oraz na magisterskich studiach uzupełniających (2 lata). Na podyplomówkach uzyskasz podstawowe kompetencje z zakresu położnictwa lub pogłębisz wiedzę z wcześniejszych etapów edukacji. Inną drogą dokształcania są kursy kwalifikacyjne, kursy specjalistyczne i specjalizacje, które położne mogą zdobyć m.in. z pielęgniarstwa operacyjnego, ginekologicznego, neonatologicznego, środowiskowo-rodzinnego, a także z zarządzania w służbie zdrowia.

Położnictwo: Studia położnicze związane są z nabywaniem kompetencji, które mają wielkie znaczenie dla dobrostanu przyszłej matki oraz zdrowego rozwoju płodu oraz pomyślnych narodzin nowego człowieka. Opieka położnicza niezbędna jest w trakcie wszystkich faz ciąży. Począwszy od pierwszych miesięcy, w których matka adaptuje się do swojej nowej roli, poprzez trudny czas porodu, aż po okres połogu, w którym matka cieszy się nowo narodzonym dzieckiem i wraca do dobrej kondycji. Tak wszechstronne działania wymagają znacznej wiedzy medycznej, doświadczenia i umiejętności. Nie bez znaczenia są też zdolności interpersonalne. Holistyczne podejście do pacjenta zakłada bowiem, że opieka nad nim nie polega jedynie na zabiegach medycznych, ale także na zaspokojeniu potrzeb wyższego rzędu. Jak przebiegają studia na kierunku położnictwo? Kierunek ten to typowe studia medyczne. W czasie ich trwania studenci realizują obowiązkowe praktyki na oddziałach i w innych jednostkach organizacyjnych służby zdrowia. Zajęcia to nie tylko ćwiczenia i nudne wykłady, ale pasjonujące eksperymenty w laboratorium, możliwość poznawania najnowocześniejszego sprzętu medycznego w specjalistycznych pracowniach oraz poznawanie specyfiki zawodu w czasie trwania praktyk zawodowych. Studia z położnictwa umożliwiają zdobycie wiedzy z zakresu nauk medycznych: medycyny prenatalnej, ginekologii i pielęgniarstwa. Istotną rzeczą w położnictwie jest dbałość o kobietę w okresie ciąży, w trakcie porodu oraz połogu. Studia pozwalają zapoznać się z rodzajami świadczeń zdrowotnych stosowanych wobec kobiety i jej rodziny, kobiety ciężarnej, rodzącej oraz noworodka. Podczas wykładów, ćwiczeń i laboratoriów poznasz takie obszary kompetencji, wiedzy i umiejętności, jak np.: anatomia, fizjologia, patologia, embriologia, badanie fizykalne, biochemia i biofizyka, genetyka, zdrowie publiczne, farmakologia, psychologia, techniki położnicze i prowadzenie porodu, promocja zdrowia i edukacja zdrowotna, podstawowa opieka zdrowotna, diagnostyka w położnictwie i ginekologii, położnictwo i opieka położnicza, ginekologia i opieka ginekologiczna. Jak dostać się na położnictwo? Dobre studia cechują się tym, że wybierane są przez znaczną ilość kandydatów, dlatego dość trudno uzyskać indeks najlepszych uczelni w kraju. Jako kryterium przyjęć na studia obowiązuje zwykle lista rankingowa, sporządzona w oparciu o punkty przyznane na świadectwie maturalnym. Oczywiście na długo przed rekrutacją trzeba wiedzieć, jakie przedmioty zapewnią Ci przewagę nad konkurentami. Zwykle brana pod uwagę jest biologia oraz chemia.

Studia w Szczecinie i w zachodniopomorskim

Szczecin to stolica województwa zachodniopomorskiego i jednocześnie największy ośrodek akademicki w tej części kraju. W mieście położonym nad Odrą studiuje ponad 30 tysięcy osób. Tutejsze uczelnie co roku opuszcza ponad 7 tysięcy absolwentek i absolwentów. Mogą oni skorzystać z szerokiej oferty studiów na uczelniach państwowych i prywatnych. Liczba oferowanych kierunków wynosi około 160. Studenci mogą zdecydować się na jeden z kierunków na studiach licencjackich, inżynierskich, magisterskich jednolitych i uzupełniających, a także na studiach podyplomowych, które dedykowane są absolwentom. W Szczecinie znajduje się nowoczesna infrastruktura uczelniana, co wpływa na komfort i jakość studiowania. To bardzo ważny ośrodek gospodarczy w Polsce, na co wpływ ma między innymi bliskość Niemiec. W samym Szczecinie i w jego okolicy zarejestrowanych jest około 70 tysięcy firm, w których zatrudnienie mogą znaleźć absolwenci tutejszych uczelni państwowych lub prywatnych. Szczecin to bardzo atrakcyjne miejsce pod kątem wypoczynku. Można spędzać czas nad Zatoką Szczecińską i na bulwarach nad Odrą, które „żyją” przez cały rok. Miasto posiada bardzo atrakcyjne parki miejskie i lasy, w tym Park Kasprowicza, Park Żeromskiego, czy Park S. Kownasa. Ulokowano tu ponad 135 kilometrów tras rowerowych. Bogata oferta kulturalna, w tym teatry i kina studyjne, a także liczne wystawy i festiwale to alternatywa dla studentów, w zakresie spędzania wolnego czasu. Spacer i odpoczynek na Wałach Chrobrego jest kolejną propozycją. Weekendy i wieczory można spędzać w licznych pubach, barach i klubach muzycznych, dlatego nikt nie powinien się tu nudzić. W województwie zachodniopomorskim studiowanie możliwe jest nie tylko w Szczecinie. Z powodzeniem można skorzystać z oferty uczelni prywatnych i państwowych, w takich ośrodkach jak Koszalin, Wałcz, Kołobrzeg, Szczecinek, Stargard Szczeciński, Gryfice i Świnoujście.

Praca po położnictwie

Zastanawiasz się, jakie są perspektywy pracy po skończeniu położnictwa na szczecińskich i zachodniopomorskich uczelniach?

Praca po położnictwie

Myśląc o studiach na kierunku położnictwo, na pewno zastanawiasz się, jaką masz szansę na pracę w swoim przyszłym zawodzie. Rynek pracy w sektorze usług medycznych bywa bardzo zmienny i kształtowany jest na gruncie lokalnym, dlatego trudno oceniać go w sposób zgeneralizowany. W niektórych miastach pacjentki wprost biją się o dobrą położną, a w innych położne biją się o pacjentki. Statystyki wskazują jasno, że nie wszystkie położne mają możliwość pracy w zawodzie. Jako absolwentka i absolwent położnictwa przede wszystkim będziesz pracować w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej jako położna lub położnik. W szpitalach Twoje kompetencje będą potrzebne na oddziałach: położniczym, ginekologicznym, neonatologicznym, patologii ciąży oraz na sali porodowej. Możesz także szukać pracy w położnictwie, zakładając indywidualnie lub w porozumieniu z innymi absolwentami położnictwa prywatną praktykę świadczącą usługi położnicze. Pracując w położnictwie będziesz zajmować się m.in.: ustalaniem, czy pacjentka jest w ciąży, jak najszybszym rozpoznawaniem ciąż o podwyższonym ryzyku (w tym zlecaniem koniecznych badań prenatalnych), monitorowaniem poszczególnych etapów rozwoju i ewentualnych patologii płodu z wykorzystaniem aparatury medycznej, opiekowaniem się ciążami o normalnym poziomie ryzyka (ciążami fizjologicznymi), prowadzeniem porodu bez komplikacji – w normalnym terminie (pomiędzy 37. a 42. tygodniem ciąży), opieką nad kobietami w połogu – w 6-8 tygodni po urodzeniu dziecka, badaniem i opieką nad noworodkiem i niemowlęciem do 6 tygodnia życia, edukowaniem przyszłych matek i ich rodzin (m.in. odnośnie przygotowania do życia w rodzinie i metod planowania rodziny), doradztwem dietetycznym w ciąży, interwencją przy nagłych sytuacjach do czasu przybycia lekarza – w tym ręczne wydobycie łożyska i przyjmowanie porodu z położenia miednicowego, prowadzeniem profilaktyki chorób kobiecych i patologii położniczych.

Praca po studiach w Szczecinie i w zachodniopomorskim

W Szczecinie zarejestrowanych jest około 70 tysięcy firm, co daje dużo możliwości zatrudnienia dla absolwentów oraz dla studentów, którzy wciąż kontynuują edukację. Stosunkowo łatwo wejść płynnie na rynek pracy, który poszukuje wykształconych specjalistów. Stopa bezrobocia w Szczecinie wynosi 3,9% i jest blisko dwukrotnie niższa od średniej krajowej. Miasto znane jest z tego, że stopa bezrobocia od lat utrzymuje się na bardzo niskim poziomie i region ten pod względem gospodarczym, należy do najbardziej atrakcyjnych w Polsce. W województwie zachodniopomorskim bezrobocie wynosi obecnie 7,8% i jest tylko nieznacznie wyższe od średniej krajowej. To sprawia, że nie tylko Szczecin, ale i inne, mniejsze miejscowości w okolicy, są atrakcyjnym miejscem pracy dla absolwentów. W miejscowościach nadmorskich bardzo rozwinięty jest sektor turystyczny, dlatego kierunki z nim związane cieszą się sporą popularnością i oferują studentom wiele możliwości. W Szczecinie znajdują się siedziby wielu renomowanych firm. Wśród nich warto wymienić między innymi firmę z sektora logistycznego OT Logistics, czy jednego z najbardziej znanych producentów alkoholi w Polsce, czyli Polmos Szczecin. Osoby związane z gospodarką morską mogą poszukiwać pracy w Porcie Szczecin lub też w tutejszych stoczniach i u producentów osprzętu dla statków. Do czołowych pracodawców zaliczają się Euroafrica Linie Żeglugowe i Cefarm Szczecin. W mieście znajduje się wiele rozwijających się firm, które zyskują dopiero na znaczeniu. Często zrzeszone są w Szczecińskim Parku Naukowo-Technologicznym. Wśród atrakcyjnych pracodawców znajdują się takie firmy i spółki jak Alsecco – Nowa Cukrownia, M4Wind, Winston Sp. z o. o., Żegluga Polska S.A., Agrorol Sp. z o. o. oraz Unity Line. Rynek pracy w Szczecinie jest bardzo różnorodny. Bardzo dobrze funkcjonuje sektor rolniczy oraz przetwórstwo i obróbka drewna z lokalnych lasów. Dzięki temu absolwenci mogą poszukiwać zatrudnienia w sektorze morskim, w transporcie, w obronności, w turystyce, w biznesie oraz w wielu innych sektorach.

Zawód: Pielęgniarka

Twoim marzeniem od najmłodszych lat jest niesienie pomocy drugiej osobie? Chcesz sprawować opiekę medyczną nad pacjentami i dbać o ich higienę oraz czystość? Nie przerasta Cię pomoc w innych czynnościach, których pacjenci często nie są w stanie wykonać samodzielnie? Masz zatem powołanie do wykonywania niezwykle ciężkiego i wymagającego zawodu: pielęgniarki. Jakie są obowiązki pielęgniarki? Zakres obowiązków pielęgniarki jest niezwykle szeroki

Czytaj więcej »

Zawód: Kosmetolog

Miła i ładna pani w fartuszku, która “robi paznokcie”? Jeśli tak wyobrażasz sobie pracę kosmetologa, to zdecydowanie musisz przeczytać ten artykuł. To prawda, że zdecydowana większość kosmetologów to kobiety. Prawdą jest też, że kosmetolog zajmuje się estetyczną stroną ludzkiego ciała. Jednak zawód ten to zdecydowanie więcej niż doradzanie klientkom, którego kremu czy lakieru do paznokci użyć. Wygląd i estetyka są

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję