Położnictwo w pigułce
Co warto wiedzieć o studiach położnictwa? Jeśli wahasz się, czy ma sens studiowanie położnictwa, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na położnictwo – dowiedz się o nim więcej. Sprawdź, co to są studia z położnictwa, jakie dają możliwości studiowania i pracy dla absolwentów.
Położnictwo to studia medyczne, kształcące położników i położne czyli personel służby zdrowia zajmujący się opieką nad kobietami w ciąży we współpracy z lekarzami ginekologami-położnikami, bezpiecznym przebiegiem “stanu błogosławionego”, porodem oraz opieką poporodową nad matką i dzieckiem. Położnictwo dostępne jest na studiach licencjackich (3 lata) oraz na magisterskich studiach uzupełniających (2 lata). Na podyplomówkach uzyskasz podstawowe kompetencje z zakresu położnictwa lub pogłębisz wiedzę z wcześniejszych etapów edukacji. Inną drogą dokształcania są kursy kwalifikacyjne, kursy specjalistyczne i specjalizacje, które położne mogą zdobyć m.in. z pielęgniarstwa operacyjnego, ginekologicznego, neonatologicznego, środowiskowo-rodzinnego, a także z zarządzania w służbie zdrowia.
Położnictwo: Studia położnicze związane są z nabywaniem kompetencji, które mają wielkie znaczenie dla dobrostanu przyszłej matki oraz zdrowego rozwoju płodu oraz pomyślnych narodzin nowego człowieka. Opieka położnicza niezbędna jest w trakcie wszystkich faz ciąży. Począwszy od pierwszych miesięcy, w których matka adaptuje się do swojej nowej roli, poprzez trudny czas porodu, aż po okres połogu, w którym matka cieszy się nowo narodzonym dzieckiem i wraca do dobrej kondycji. Tak wszechstronne działania wymagają znacznej wiedzy medycznej, doświadczenia i umiejętności. Nie bez znaczenia są też zdolności interpersonalne. Holistyczne podejście do pacjenta zakłada bowiem, że opieka nad nim nie polega jedynie na zabiegach medycznych, ale także na zaspokojeniu potrzeb wyższego rzędu. Jak przebiegają studia na kierunku położnictwo? Kierunek ten to typowe studia medyczne. W czasie ich trwania studenci realizują obowiązkowe praktyki na oddziałach i w innych jednostkach organizacyjnych służby zdrowia. Zajęcia to nie tylko ćwiczenia i nudne wykłady, ale pasjonujące eksperymenty w laboratorium, możliwość poznawania najnowocześniejszego sprzętu medycznego w specjalistycznych pracowniach oraz poznawanie specyfiki zawodu w czasie trwania praktyk zawodowych. Studia z położnictwa umożliwiają zdobycie wiedzy z zakresu nauk medycznych: medycyny prenatalnej, ginekologii i pielęgniarstwa. Istotną rzeczą w położnictwie jest dbałość o kobietę w okresie ciąży, w trakcie porodu oraz połogu. Studia pozwalają zapoznać się z rodzajami świadczeń zdrowotnych stosowanych wobec kobiety i jej rodziny, kobiety ciężarnej, rodzącej oraz noworodka. Podczas wykładów, ćwiczeń i laboratoriów poznasz takie obszary kompetencji, wiedzy i umiejętności, jak np.: anatomia, fizjologia, patologia, embriologia, badanie fizykalne, biochemia i biofizyka, genetyka, zdrowie publiczne, farmakologia, psychologia, techniki położnicze i prowadzenie porodu, promocja zdrowia i edukacja zdrowotna, podstawowa opieka zdrowotna, diagnostyka w położnictwie i ginekologii, położnictwo i opieka położnicza, ginekologia i opieka ginekologiczna. Jak dostać się na położnictwo? Dobre studia cechują się tym, że wybierane są przez znaczną ilość kandydatów, dlatego dość trudno uzyskać indeks najlepszych uczelni w kraju. Jako kryterium przyjęć na studia obowiązuje zwykle lista rankingowa, sporządzona w oparciu o punkty przyznane na świadectwie maturalnym. Oczywiście na długo przed rekrutacją trzeba wiedzieć, jakie przedmioty zapewnią Ci przewagę nad konkurentami. Zwykle brana pod uwagę jest biologia oraz chemia.