Ratownictwo medyczne jest stosunkowo nową gałęzią systemu ochrony zdrowia w Polsce. Powstanie tego sektora nie powinno dziwić, jeżeli weźmie się pod uwagę postępującą specjalizację zawodów medycznych. Warto zauważyć, że nie wszyscy lekarze są dobrze przygotowani do realizowania zadań z zakresu ratownictwa medycznego, zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę dynamiczny rozwój tej dziedziny. Powyżej wymienione czynniki okazały się decydujące, gdy projektowano kształt obecnego systemu ratowniczego w Polsce. Chciałbyś w przyszłości pracować jako ratownik medyczny?


Cele kandydata na Ratownictwo medyczne

Osoba, która w szkole średniej decyduje się, by kandydować na studia w zakresie ratownictwa medycznego, powinna postawić sobie bardzo jasno określone cele. Nauka biologii i zdobycie jak najwyższej oceny na rozszerzonym egzaminie maturalnym z tego przedmiotu jest najważniejszym z nich. Warto także poświęcić czas na naukę języka obcego.

Studia na kierunku Ratownictwo medyczne

Gdy zapytać przeciętnego człowieka, jakie są najtrudniejsze studia, wymieni z pewnością jednym tchem prawo i medycynę, mając na myśli kierunek lekarski. Niestety podobne oceny bardzo rzadko towarzyszą innym kierunkom związanym z ochroną zdrowia. Farmacja, Pielęgniarstwo i Ratownictwo medyczne funkcjonują w świadomości większości ludzki, jak łatwiejsze wersje kierunku lekarskiego. Już pierwszy rzut oka na program studiów, pozwala zauważyć, że lista przedmiotów, ilość zajęć, obowiązkowych praktyk oraz obowiązki studenta są imponujące. Oto przykładowa lista wybranych przedmiotów, realizowanych na Ratownictwie medycznym:
  • intensywna terapia;
  • farmakologia;
  • anatomia;
  • kwalifikowana pierwsza pomoc;
  • medycyna ratunkowa;
  • toksykologia.

Praca po Ratownictwie medycznym

Szukanie pracy w zawodzie ratownika medycznego nie zawsze okazuje się łatwym wyzwaniem. Z jednej bowiem strony istnieje dużo placówek medycznych, które gotowe są zapłacić wiele, by zapewnić odpowiednią obsadę ambulansom, z drugiej zaś strony niekoniecznie muszą się one znajdować akurat w miejscu, w którym szukasz pracy.
« WWW »
« WWW »
« WWW »
« WWW »
ul. Al. Solidarności 12
03-411 Warszawa
ul. Kilińskiego 1
15-089 Białystok
al. Kopisto 2a
35-959 Rzeszów

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->