Site logo

Kierunek ratownictwo medyczne na Śląsku

Studia z ratownictwa medycznego | Śląsk

Gdzie na studia z ratownictwa medycznego na Śląsku?

Wszystkie studia ratownictwo medyczne na Śląsku

List view

Opinie o studiach ratownictwo medyczne na Śląsku

Poradniki dla przyszłych studentów kierunku ratownictwo medyczne na Śląsku. Kierunki ratownicze okiem ekspertów, studentów, absolwentów i pracodawców.

Kariera po studiach
Redakcja Studia.pl

Zawód: Ratownik medyczny

To od jego postępowania zależy życie poszkodowanych w wypadkach, ale nie wiedzieć czemu praca, którą wykonuje, nie cieszy się takim szacunkiem jak ta wykonywana przez

Czytaj więcej »

Zobacz inne studia medyczne na Śląsku

Szukasz innych studiów kształcących na kierunkach związanych z medycyną i ochroną zdrowia? Sprawdź wszystkie medyczne kierunki studiowania.

Kierunek ratownictwo medyczne - program studiów, praca, zarobki (film)

Zobacz kierunek studiów w wideopigułce. Dowiesz się najważniejszych informacji: o czym są te studia, czego można się na nich nauczyć, przedmioty w planie zajęć, jakie trzeba mieć predyspozycje do kierunku, z czego można pisać pracę dyplomową, gdzie można znaleźć pracę po studiach. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania farmacji. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Czy warto studiować ratownictwo medyczne na Śląsku?

Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunku ratownictwo medyczne na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Ratownictwo medyczne w pigułce

Co warto wiedzieć o studiach z ratownictwa medycznego? Jeśli wahasz się, czy ma sens studiowanie ratownictwa medycznego, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na ratownictwo medyczne – dowiedz się o nim więcej. Sprawdź, co to są studia z ratownictwa medycznego, jakie dają możliwości studiowania i pracy dla absolwentów. Ratownictwo medyczne to studia związane z udzieleniem pomocy medycznej osobom znajdującym się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Mają na celu wykształcenie specjalistów posiadających umiejętności samodzielnego wykonywania medycznych czynności ratunkowych. Ratownictwo medyczne dostępne jest na studiach licencjackich (3 lata), mówi się także o magisterskich studiach uzupełniających na tym kierunku (2 lata). Na razie jednak to tylko plany i ratownikom medycznym pozostają do wyboru inne magisterskie kierunki medyczne, np. pielęgniarstwo, zdrowie publiczne itp. Na podyplomówkach uzyskasz podstawowe kompetencje z zakresu ratownictwa medycznego lub pogłębisz wiedzę z wcześniejszych etapów edukacji.

Ratownictwo medyczne: Studia w zakresie ratownictwa medycznego przygotowują do podejmowania działań mających na celu ratowanie ludzkiego życia. Tak wąski zakres funkcji gwarantuje ich wysoką jakość oraz niezawodność ratowników medycznych w wykonywaniu realizowanych przez nich czynności. Niech Was jednak nie zmyli ten wstęp. Od ratownika medycznego wymaga się całego przekroju ogólnej wiedzy medycznej oraz eksperckiej wiedzy w zakresie procedur ratujących ludzkie życie. Ratownik jest więc wysoko wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia, którego obowiązkiem jest nierzadko działanie pod presją czasu w stresujących sytuacjach. Dlatego studia w tym kierunku umożliwiają poznanie zasad udzielania fachowej pomocy doraźnej, realizowanej tak, aby ratować życie i zdrowie ludzi w razie nagłych wypadków i zachorowań. Nie są to studia łatwe. Kształcą przyszłą ekipę pracującą w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego (karetkach pogotowia ratunkowego oraz lotniczym ratownictwie medycznym) i w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych (SOR). Pamiętaj, że są to studia kwalifikacyjne, gdyż zawód ratownika medycznego w Polsce jest zawodem samodzielnym oraz regulowanym. Jak wygląda program studiów na kierunku ratownictwo medyczne? To niezwykle ciekawe studia. Podobnie jak na kierunku lekarskim, studenci uczestniczą w wykładach i ćwiczeniach. Biorą także udział w zajęciach realizowanych w laboratoriach i specjalistycznych pracowniach. Dzięki praktykom zawodowym, które odbywają w szpitalach, SORach oraz innych jednostkach administracyjnych placówek ochrony zdrowia, zyskują pierwsze doświadczenia w zetknięciu z chorymi. Fachowe przygotowanie do wykonywania zawodu zapewnia odpowiedni dobór zajęć. Program studiów przypomina nieco studia na kierunku lekarskim. Podczas wykładów, ćwiczeń i laboratoriów uzyskasz także kompetencje, umiejętności i wiedzę z zakresu np. propedeutyki prawa, socjologii, psychologii, biofizyki, biochemii, zdrowia publicznego, higieny i epidemiologii, anatomii, fizjologii, patofizjologii, biologii i mikrobiologii, pierwszej pomocy, farmakologii, toksykologii, dydaktyki, metodologii badań, kwalifikowanej pierwszej pomocy, medycyny ratunkowej, medycznych czynności ratunkowych, metodyki nauczania pierwszej pomocy i kwalifikowanej pierwszej pomocy, medycyny katastrof, chorób wewnętrznych, chirurgii, pediatrii, neurologii, traumatologii narządów ruchu, intensywnej terapii, medycyny sądowej, psychiatrii, położnictwa i ginekologii. Jeżeli decydujesz się studiować ratownictwo medyczne, musisz wiedzieć, że przed Tobą trudna droga. Kierunek ten nie jest tak oblegany jak medycyna, jednak są uczelnie, w których o jedno miejsce walczy kilku świetnie przygotowanych kandydatów. Matura z biologii i dobra znajomość języka obcego to zwykle przepustka na ratownictwo. Warto wiedzieć, że sukces rekrutacyjny to nie wszystko. W pierwszym semestrze istnieje pewne ryzyko niezaliczenia wszystkich egzaminów i pożegnania się z uczelnią.

Studia na Śląsku

Województwo śląskie to jeden z najlepiej rozwiniętych regionów pod kątem oferty uczelni w Polsce. Łącznie w tutejszych ośrodkach akademickich studiuje ponad 105 tysięcy osób, a ponad 28 tysięcy z nich opuszcza mury uczelniane w roli absolwentek i absolwentów. Na Śląsku funkcjonuje konurbacja górnośląska – Silesia, region ten posiada także inne atrakcyjne subregiony gospodarcze. Największym ośrodkiem akademickim na Śląsku są Katowice, gdzie studiuje ponad 52 tysiące osób, a blisko 14 tysięcy z nich corocznie zostaje absolwentami. Drugi co do ważności ośrodek w tym regionie to Gliwice, gdzie studiuje 18 tysięcy osób, a mury uczelni opuszcza ponad 5 tysięcy absolwentów. Trzecie miejsce w zajmują uczelnie z Częstochowy z ponad 12,5 tysiącami studentów i ponad 3 tysiącami absolwentów. Tuż za nimi są uczelnie z Dąbrowy Górniczej. Oferta uczelni na Śląsku jest bardzo rozbudowana, a ich mnogość pozwala na dostosowanie studiów do swoich potrzeb. Studenci mogą korzystać z kilkuset kierunków studiów w kilkunastu miastach. Są to zarówno studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie jednolite jak i uzupełniające, a także podyplomowe. Kandydaci mogą wybierać spośród uczelni państwowych i prywatnych, a także trybu studiowania dziennego lub niestacjonarnego.

Śląsk to region, który cechuje się dużym zaludnieniem. Znajduje się tu bardzo dużo zakładów pracy, w których absolwenci mogą szukać zatrudnienia. To wpływa korzystnie na renomę tego regionu wśród osób, które poszukują odpowiedniego ośrodka do studiowania. Najczęściej na tutejsze uczelnie decydują się lokalni mieszkańcy, jednak jest również wielu studentów przyjezdnych, którzy doceniają jakość kształcenia na Śląsku oraz nowoczesną infrastrukturę. Miejscowości na Śląsku mają bardzo dużo parków, w których można aktywnie spędzać czas. Atutem jest bliskość gór, w związku z czym można wybrać się na jednodniowe wycieczki lub dłuższe wyprawy. To region bardzo bogaty w zabytki, liczne zamki o charakterystyce obronnej, warownie, podziemia i kościoły, zatem nie sposób się tu nudzić. Tak jak wspomnieliśmy, studia na Śląsku możliwe są w kilkunastu ośrodkach akademickich i są to: Katowice, Częstochowa, Bielsko-Biała, Dąbrowa Górnicza, Chorzów, Racibórz, Gliwice, Sosnowiec, Ruda Śląska, Ustroń, Żywiec, Bytom, Zawiercie, Mysłowice, Tychy i Zabrze. Dzięki temu, w województwie śląskim studiować można bardzo blisko swojego miejsca zamieszkania.

Medyczne studia podyplomowe na Śląsku

Gdzie na Śląsku zdobywać wiedzę z różnych obszarów medycyny i ochrony zdrowia na studiach podyplomowych, kursach, szkoleniach - stacjonarnych i on-line?

Praca po ratownictwie medycznym

Zastanawiasz się, jakie są perspektywy pracy po skończeniu ratownictwa medycznego na śląskich uczelniach?

Praca po ratownictwie medycznym

Możesz zastanawiać się po studiach z ratownictwa medycznego odnajdziesz się na rynku pracy. Bez obaw. Ratownictwo medyczne to kierunek, który cieszy się jednym z największych wskaźników absolwentów, którzy pracują w swoim zawodzie. Oznacza to, że jeśli z powodzeniem ukończysz te studia, masz znaczne szanse, by pracować zawodowo, jako ratownik medyczny. Znalezienie pracy może okazać się pewnym wyzwaniem, jednak warto szukać wytrwale, ponieważ sytuacja w placówkach ochrony zdrowia zmienia się bardzo dynamicznie. Problemem za to może być wysokość zarobków – jak w innych zawodach w publicznej służbie zdrowia. A poza systemem NFZ ratownik medyczny w Polsce pracy nie dostanie. Dlatego wielu ratowników bierze nadgodziny, żeby powiązać koniec z końcem. Rozwiązaniem może być za to emigracja i przejście systemu kwalifikacji do systemu ratownictwa medycznego w innych krajach, gdzie warunki pracy ratowników są sensowniejsze.

Ratownik w karetce pogotowia: W Polsce działa około 1600 wyjazdowych zespołów ratownictwa medycznego w ramach systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne. Wyjazdowych – czyli udzielających pomocy medycznej w nagłych wypadkach po dojechaniu karetką na miejscu zdarzenia. Przede wszystkim po wezwaniu przez numer alarmowy 112 do wypadku lub nagłego, poważnego zachorowania. W zdecydowanej większości tych zespołów pracuje przynajmniej jeden ratownik medyczny. To dla Ciebie najbardziej naturalne miejsce pracy po studiach z ratownictwa medycznego. Jako ratownik medyczny możesz znaleźć pracę w mobilnym zespole ratownictwa albo w tzw. Zespole P (podstawowy) albo zespole S (specjalistyczny). O tym, który zespół wysłać na miejsce zdarzenia decyduje dyspozytor CPR – centrum powiadamiania ratunkowego obsługujące numer alarmowy 112, analizujący sytuację podczas rozmowy telefonicznej z osobą wzywającą pogotowie. W Zespole P na pokładzie ambulansu nie musi być lekarza. Muszą być natomiast co najmniej dwie osoby uprawnione do wykonywania medycznych czynności ratunkowych (poza ratownikiem może być także pielęgniarka systemu ratownictwa). Tutaj na ratownika medycznego spada cała odpowiedzialność i obowiązek udzielenia pierwszej diagnozy oraz pomocy na miejscu zdarzenia oraz decyzja – czy skierować pacjenta do dalszej opieki lekarskiej u lekarza rodzinnego, czy też przetransportować do natychmiastowej opieki ambulatoryjnej na SOR. Ratownik medyczny opiekuje się także pacjentem przez całą drogę na SOR i ewentualnie podejmuje dalsze czynności medyczne.
Specjalistyczne Zespoły S (karetki „S”, eski) wyjeżdżają do osób znajdujących się w stanie zagrożenia życia. Muszą mieć minimum trzyosobową obsadę, w której jedna osoba to lekarz systemu ratownictwa. Pozostałe dwie to osoby zwykle ratownicy medyczni (ale jak w przypadek karetek “P” – pielęgniarka systemu ratownictwa). W tym przypadku jako ratownik medyczny stanowisz wsparcie dla lekarza z karetki, do którego należy odpowiedzialność za działania zespołu ratownictwa. Karetka “S” powinna posiadać wyposażenie niezbędne do przeprowadzania zabiegów reanimacyjnych).

Ratownik SOR (szpitalnego oddziału ratunkowego): Ratownicy medyczni są ważną częścią personelu na SOR-ach, czyli w szpitalnych oddziałach ratunkowych. W Polsce funkcjonuje około 240 takich jednostek. SOR to drugie naturalne miejsce pracy po studiach na kierunku ratownictwo medyczne (pogotowiem ratunkowym). Szpitalne oddziały ratunkowe przyjmują pacjentów przywożonych karetkami pogotowia przez mobilne zespoły ratownictwa ratunkowego oraz zgłaszające się bezpośrednio w przypadku wypadków i nagłych poważnych zachorowań. Jako ratownik medyczny na SOR będziesz uczestniczyć w we wstępnej diagnostyce pacjentów w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Będziesz przeprowadzać np. wywiad, mierzyć ciśnienie, pobierać krew do analizy, transportować do badania specjalistycznego, np. RTG, tomografia, podłączać do kroplówek i aplikować zastrzyki, zakładać wenflony i cewniki. Będziesz uczestniczyć także w podjęciu leczenia w zakresie niezbędnym dla stabilizacji funkcji życiowych. Tak, aby po zakończeniu czynności na SOR można było wypisać pacjenta do domu z zaleceniami dalszej opieki u lekarzy rodzinnych i specjalistów albo przenieść do leczenia szpitalnego na inny oddział.

Ratownik w LPR (lotniczym pogotowiu ratunkowym): Ratownicy medyczni stanowiący obsadę lotniczych zespołów ratownictwa medycznego bywają czasem uważani za elitę zawodu. Działają one na podobnej zasadzie jak Zespoły S (ambulanse “S” – karetki specjalistyczne). Poza pilotem muszą mieć na pokładzie lekarza systemu ratownictwa i ratownika medycznego (ewentualnie pielęgniarza-pielęgniarkę systemu). Wysyłane są przez dyspozytora centrum powiadamiania ratunkowego (linia alarmowa 112) w przypadku zagrożenia życia na terenach trudno dostępnych, gdy konieczny jest transport rannego lub ciężko chorego do szpitala lub innego specjalistycznego ośrodka medycznego. Po dotarciu na miejsce zdarzenia ratownik medyczny stanowi wsparcie dla lekarza przy diagnostyce i udzielaniu pomocy.

Praca po studiach na Śląsku

Rynek pracy w województwie śląskim jest bardzo atrakcyjny dla studentów i absolwentów. Przede wszystkim jest tu stosunkowo niskie bezrobocie, które jest niższe od średniej krajowej. W całym województwie wynosi 4,8%, czyli blisko o 1,5% mniej niż średnia krajowa. Wykształceni absolwenci uczelni śląskich nie powinni mieć problemu ze znalezieniem satysfakcjonującego zatrudnienia w lokalnych firmach. W samych Katowicach stopa bezrobocia wynosi tylko 1,9% i jest ponad trzy razy niższa od średniej krajowej. Jednocześnie to jedna z najniższych stóp bezrobocia w Polsce, dzięki czemu studenci i absolwenci mogą liczyć na płynne wejście na rynek pracy i znalezienie satysfakcjonującego zajęcia. Firmy potrzebują specjalistów z bardzo wielu dziedzin, zarówno po kierunkach technicznych jak i biznesowych. Dla porównania w Częstochowie bezrobocie wynosi 4,1%, a w Gliwicach 3,3%. Potwierdza to tezę, że lokalny rynek pracy jest bardzo atrakcyjny dla studentów.

Na Śląsku znajdziecie bardzo dużo renomowanych zakładów pracy, które stawiają na innowacyjność i kwalifikacje swoich pracowników. W południowej części województwa prężnie działa sektor turystyczny. Wśród największych firm znajdują się między innymi Polska Grupa Górnicza w Katowicach, Tauron Polska Energia S.A. w Katowicach, Unilever Polska Sp. z o. o., Mostostal Zabrze, X-kom z Częstochowy, Elektrobudowa, Press Glass w Tychach, JSW w Częstochowie, Nemak Poland w Bielsku-Białej, czy PPHU Specjał. Każdy z tych podmiotów potrzebuje wykwalifikowanej kadry technicznej, menedżerskiej oraz marketingowców i informatyków, którzy zadbają o systemy i promocje firm. Bardzo cenione są lokalne obiekty służby zdrowia, dzięki czemu bardzo popularne są studia medyczne. Województwo śląskie to bardzo przyjazny region dla studentów i absolwentów, dlatego warto kontynuować w nim swoją edukację i rozpocząć karierę zawodową.

Zawód: Pielęgniarka

Twoim marzeniem od najmłodszych lat jest niesienie pomocy drugiej osobie? Chcesz sprawować opiekę medyczną nad pacjentami i dbać o ich higienę oraz czystość? Nie przerasta Cię pomoc w innych czynnościach, których pacjenci często nie są w stanie wykonać samodzielnie? Masz zatem powołanie do wykonywania niezwykle ciężkiego i wymagającego zawodu: pielęgniarki. Jakie są obowiązki pielęgniarki? Zakres obowiązków pielęgniarki jest niezwykle szeroki

Czytaj więcej »

Zawód: Wizażysta

Jeśli jesteś osobą cierpliwą, komunikatywną, otwartą na kontakty z ludźmi i posiadasz wyobraźnię plastyczną, a nowinki kosmetyczne nie są Ci obce to zawód wizażysty jest dla Ciebie.

Czytaj więcej »

Ratownik medyczny na SORze | Zawód z pasją

Praca ratownika medycznego wymaga szczególnych predyspozycji: umiejętności szybkiego podejmowania decyzji, odporności na stres, opanowania i dokładności. – Kiedy na SOR walczymy o życie pacjenta, buzuje we mnie adrenalina – mówi Adrian Krawczyk, ratownik medyczny SOR w siedleckim szpitalu i absolwent Uniwersytetu Przyrodniczo — Humanistycznego w Siedlcach. Praca w szpitalnym oddziale ratunkowym (SOR) jest bardzo wymagająca. Nieustające kolejki pacjentów, często z

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję