Site logo

Kierunek ratownictwo medyczne w Lublinie

Studia z ratownictwa medycznego | Lublin

Gdzie na studia z ratownictwa medycznego w Lublinie?

Wszystkie studia ratownictwo medyczne w Lublinie i na Lubelszczyźnie

List view

Opinie o studiach ratownictwo medyczne w Lublinie i na Lubelszczyźnie

Poradniki dla przyszłych studentów kierunku ratownictwo medyczne w Lublinie i na Lubelszczyźnie. Kierunki ratownicze okiem ekspertów, studentów, absolwentów i pracodawców.

Kariera po studiach
Redakcja Studia.pl

Zawód: Ratownik medyczny

To od jego postępowania zależy życie poszkodowanych w wypadkach, ale nie wiedzieć czemu praca, którą wykonuje, nie cieszy się takim szacunkiem jak ta wykonywana przez

Czytaj więcej »

Zobacz inne studia medyczne w Lublinie

Szukasz innych studiów kształcących na kierunkach związanych z medycyną i ochroną zdrowia? Sprawdź wszystkie medyczne kierunki studiowania.

Kierunek ratownictwo medyczne - program studiów, praca, zarobki (film)

Zobacz kierunek studiów w wideopigułce. Dowiesz się najważniejszych informacji: o czym są te studia, czego można się na nich nauczyć, przedmioty w planie zajęć, jakie trzeba mieć predyspozycje do kierunku, z czego można pisać pracę dyplomową, gdzie można znaleźć pracę po studiach. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania farmacji. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Czy warto studiować ratownictwo medyczne w Lublinie i na Lubelszczyźnie?

Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunku ratownictwo medyczne na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Ratownictwo medyczne w pigułce

Co warto wiedzieć o studiach z ratownictwa medycznego? Jeśli wahasz się, czy ma sens studiowanie ratownictwa medycznego, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na ratownictwo medyczne – dowiedz się o nim więcej. Sprawdź, co to są studia z ratownictwa medycznego, jakie dają możliwości studiowania i pracy dla absolwentów. Ratownictwo medyczne to studia związane z udzieleniem pomocy medycznej osobom znajdującym się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Mają na celu wykształcenie specjalistów posiadających umiejętności samodzielnego wykonywania medycznych czynności ratunkowych. Ratownictwo medyczne dostępne jest na studiach licencjackich (3 lata), mówi się także o magisterskich studiach uzupełniających na tym kierunku (2 lata). Na razie jednak to tylko plany i ratownikom medycznym pozostają do wyboru inne magisterskie kierunki medyczne, np. pielęgniarstwo, zdrowie publiczne itp. Na podyplomówkach uzyskasz podstawowe kompetencje z zakresu ratownictwa medycznego lub pogłębisz wiedzę z wcześniejszych etapów edukacji.

Ratownictwo medyczne: Studia w zakresie ratownictwa medycznego przygotowują do podejmowania działań mających na celu ratowanie ludzkiego życia. Tak wąski zakres funkcji gwarantuje ich wysoką jakość oraz niezawodność ratowników medycznych w wykonywaniu realizowanych przez nich czynności. Niech Was jednak nie zmyli ten wstęp. Od ratownika medycznego wymaga się całego przekroju ogólnej wiedzy medycznej oraz eksperckiej wiedzy w zakresie procedur ratujących ludzkie życie. Ratownik jest więc wysoko wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia, którego obowiązkiem jest nierzadko działanie pod presją czasu w stresujących sytuacjach. Dlatego studia w tym kierunku umożliwiają poznanie zasad udzielania fachowej pomocy doraźnej, realizowanej tak, aby ratować życie i zdrowie ludzi w razie nagłych wypadków i zachorowań. Nie są to studia łatwe. Kształcą przyszłą ekipę pracującą w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego (karetkach pogotowia ratunkowego oraz lotniczym ratownictwie medycznym) i w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych (SOR). Pamiętaj, że są to studia kwalifikacyjne, gdyż zawód ratownika medycznego w Polsce jest zawodem samodzielnym oraz regulowanym. Jak wygląda program studiów na kierunku ratownictwo medyczne? To niezwykle ciekawe studia. Podobnie jak na kierunku lekarskim, studenci uczestniczą w wykładach i ćwiczeniach. Biorą także udział w zajęciach realizowanych w laboratoriach i specjalistycznych pracowniach. Dzięki praktykom zawodowym, które odbywają w szpitalach, SORach oraz innych jednostkach administracyjnych placówek ochrony zdrowia, zyskują pierwsze doświadczenia w zetknięciu z chorymi. Fachowe przygotowanie do wykonywania zawodu zapewnia odpowiedni dobór zajęć. Program studiów przypomina nieco studia na kierunku lekarskim. Podczas wykładów, ćwiczeń i laboratoriów uzyskasz także kompetencje, umiejętności i wiedzę z zakresu np. propedeutyki prawa, socjologii, psychologii, biofizyki, biochemii, zdrowia publicznego, higieny i epidemiologii, anatomii, fizjologii, patofizjologii, biologii i mikrobiologii, pierwszej pomocy, farmakologii, toksykologii, dydaktyki, metodologii badań, kwalifikowanej pierwszej pomocy, medycyny ratunkowej, medycznych czynności ratunkowych, metodyki nauczania pierwszej pomocy i kwalifikowanej pierwszej pomocy, medycyny katastrof, chorób wewnętrznych, chirurgii, pediatrii, neurologii, traumatologii narządów ruchu, intensywnej terapii, medycyny sądowej, psychiatrii, położnictwa i ginekologii. Jeżeli decydujesz się studiować ratownictwo medyczne, musisz wiedzieć, że przed Tobą trudna droga. Kierunek ten nie jest tak oblegany jak medycyna, jednak są uczelnie, w których o jedno miejsce walczy kilku świetnie przygotowanych kandydatów. Matura z biologii i dobra znajomość języka obcego to zwykle przepustka na ratownictwo. Warto wiedzieć, że sukces rekrutacyjny to nie wszystko. W pierwszym semestrze istnieje pewne ryzyko niezaliczenia wszystkich egzaminów i pożegnania się z uczelnią.

Studia w Lublinie i na Lubelszczyźnie

Lublin to największy ośrodek akademicki we wschodniej Polsce. Na licznych uczelniach państwowych i prywatnych, studiuje rocznie około 70 tysięcy studentów, którzy mogą skorzystać z szerokiej oferty studiów licencjackich, inżynierskich, jednolitych magisterskich i studiów drugiego stopnia. Co roku tytuł absolwenta uzyskuje kilkanaście tysięcy studentów. Łącznie tutejsze uczelnie oferują ponad 200 różnych kierunków studiów, dzięki czemu każdy bez trudu wybierze idealną propozycję dla siebie. Oczywiście nie samą nauką człowiek żyje. Lublin to stolica gospodarcza regionu, a w całym województwie zarejestrowanych jest około 180 tysięcy pracodawców. To sprawia, że studenci lokalnych uczelni mogą płynnie, bez komplikacji, wejść na rynek pracy. To sprawia, że w Lublinie spotkacie nie tylko studentów z okolic, ale również z innych części kraju, a także liczne grono studentów zagranicznych. Stolica Lubelszczyzny to także ciekawe miejsce do życia i odpoczynku. Miasto znane jest z licznych terenów zielonych, w tym kilkunastu miejskich parków. Najbardziej znane z nich to Ogród Saski, Park Jana Pawła II, Park Ludowy, czy Park Bronowice. Tereny zielone zajmują około kilkunastu procent powierzchni tego miasta. Lublin posiada również atrakcyjne ścieżki rowerowe i piesze, które polubią fani aktywnego wypoczynku. Ponadto w mieście znajduje się bogata oferta kulturalna, w tym liczne kina studyjne i teatry. Fani historii mogą spędzać czas zwiedzając lokalne zabytki. W mieście nie można narzekać na brak dobrej jakości pubów, barów, restauracji i klubów, dzięki którym wieczorne i weekendowe życie studentów będzie bardziej urozmaicone. Województwo lubelskie pod kątem studiowania to nie tylko Lublin. Oferta studiów dostępna jest również w mniejszych ośrodkach, w takich miastach jak: Zamość, Chełm, Ryki, Dęblin, Biała Podlaska, Puławy, Józefów oraz Łuków, gdzie studiuje kilka lub kilkanaście tysięcy osób.

Praca po ratownictwie medycznym

Zastanawiasz się, jakie są perspektywy pracy po skończeniu ratownictwa medycznego na Lublinie i na Lubelszczyźnie uczelniach?

Praca po ratownictwie medycznym

Możesz zastanawiać się po studiach z ratownictwa medycznego odnajdziesz się na rynku pracy. Bez obaw. Ratownictwo medyczne to kierunek, który cieszy się jednym z największych wskaźników absolwentów, którzy pracują w swoim zawodzie. Oznacza to, że jeśli z powodzeniem ukończysz te studia, masz znaczne szanse, by pracować zawodowo, jako ratownik medyczny. Znalezienie pracy może okazać się pewnym wyzwaniem, jednak warto szukać wytrwale, ponieważ sytuacja w placówkach ochrony zdrowia zmienia się bardzo dynamicznie. Problemem za to może być wysokość zarobków – jak w innych zawodach w publicznej służbie zdrowia. A poza systemem NFZ ratownik medyczny w Polsce pracy nie dostanie. Dlatego wielu ratowników bierze nadgodziny, żeby powiązać koniec z końcem. Rozwiązaniem może być za to emigracja i przejście systemu kwalifikacji do systemu ratownictwa medycznego w innych krajach, gdzie warunki pracy ratowników są sensowniejsze.

Ratownik w karetce pogotowia: W Polsce działa około 1600 wyjazdowych zespołów ratownictwa medycznego w ramach systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne. Wyjazdowych – czyli udzielających pomocy medycznej w nagłych wypadkach po dojechaniu karetką na miejscu zdarzenia. Przede wszystkim po wezwaniu przez numer alarmowy 112 do wypadku lub nagłego, poważnego zachorowania. W zdecydowanej większości tych zespołów pracuje przynajmniej jeden ratownik medyczny. To dla Ciebie najbardziej naturalne miejsce pracy po studiach z ratownictwa medycznego. Jako ratownik medyczny możesz znaleźć pracę w mobilnym zespole ratownictwa albo w tzw. Zespole P (podstawowy) albo zespole S (specjalistyczny). O tym, który zespół wysłać na miejsce zdarzenia decyduje dyspozytor CPR – centrum powiadamiania ratunkowego obsługujące numer alarmowy 112, analizujący sytuację podczas rozmowy telefonicznej z osobą wzywającą pogotowie. W Zespole P na pokładzie ambulansu nie musi być lekarza. Muszą być natomiast co najmniej dwie osoby uprawnione do wykonywania medycznych czynności ratunkowych (poza ratownikiem może być także pielęgniarka systemu ratownictwa). Tutaj na ratownika medycznego spada cała odpowiedzialność i obowiązek udzielenia pierwszej diagnozy oraz pomocy na miejscu zdarzenia oraz decyzja – czy skierować pacjenta do dalszej opieki lekarskiej u lekarza rodzinnego, czy też przetransportować do natychmiastowej opieki ambulatoryjnej na SOR. Ratownik medyczny opiekuje się także pacjentem przez całą drogę na SOR i ewentualnie podejmuje dalsze czynności medyczne.
Specjalistyczne Zespoły S (karetki „S”, eski) wyjeżdżają do osób znajdujących się w stanie zagrożenia życia. Muszą mieć minimum trzyosobową obsadę, w której jedna osoba to lekarz systemu ratownictwa. Pozostałe dwie to osoby zwykle ratownicy medyczni (ale jak w przypadek karetek “P” – pielęgniarka systemu ratownictwa). W tym przypadku jako ratownik medyczny stanowisz wsparcie dla lekarza z karetki, do którego należy odpowiedzialność za działania zespołu ratownictwa. Karetka “S” powinna posiadać wyposażenie niezbędne do przeprowadzania zabiegów reanimacyjnych).

Ratownik SOR (szpitalnego oddziału ratunkowego): Ratownicy medyczni są ważną częścią personelu na SOR-ach, czyli w szpitalnych oddziałach ratunkowych. W Polsce funkcjonuje około 240 takich jednostek. SOR to drugie naturalne miejsce pracy po studiach na kierunku ratownictwo medyczne (pogotowiem ratunkowym). Szpitalne oddziały ratunkowe przyjmują pacjentów przywożonych karetkami pogotowia przez mobilne zespoły ratownictwa ratunkowego oraz zgłaszające się bezpośrednio w przypadku wypadków i nagłych poważnych zachorowań. Jako ratownik medyczny na SOR będziesz uczestniczyć w we wstępnej diagnostyce pacjentów w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Będziesz przeprowadzać np. wywiad, mierzyć ciśnienie, pobierać krew do analizy, transportować do badania specjalistycznego, np. RTG, tomografia, podłączać do kroplówek i aplikować zastrzyki, zakładać wenflony i cewniki. Będziesz uczestniczyć także w podjęciu leczenia w zakresie niezbędnym dla stabilizacji funkcji życiowych. Tak, aby po zakończeniu czynności na SOR można było wypisać pacjenta do domu z zaleceniami dalszej opieki u lekarzy rodzinnych i specjalistów albo przenieść do leczenia szpitalnego na inny oddział.

Ratownik w LPR (lotniczym pogotowiu ratunkowym): Ratownicy medyczni stanowiący obsadę lotniczych zespołów ratownictwa medycznego bywają czasem uważani za elitę zawodu. Działają one na podobnej zasadzie jak Zespoły S (ambulanse “S” – karetki specjalistyczne). Poza pilotem muszą mieć na pokładzie lekarza systemu ratownictwa i ratownika medycznego (ewentualnie pielęgniarza-pielęgniarkę systemu). Wysyłane są przez dyspozytora centrum powiadamiania ratunkowego (linia alarmowa 112) w przypadku zagrożenia życia na terenach trudno dostępnych, gdy konieczny jest transport rannego lub ciężko chorego do szpitala lub innego specjalistycznego ośrodka medycznego. Po dotarciu na miejsce zdarzenia ratownik medyczny stanowi wsparcie dla lekarza przy diagnostyce i udzielaniu pomocy.

Rynek pracy w Lublinie i na Lubelszczyźnie

Rynek pracy w Lublinie i w całym województwie lubelskim jest bardzo atrakcyjny dla absolwentów i studentów. Tak jak wspominaliśmy, w regionie działa 180 tysięcy firm, w których jest zapotrzebowanie na wysokiej klasy specjalistów w różnych dziedzinach. Obecnie w Lublinie stopa bezrobocia wynosi 5,6% i jest trochę niższa od średniej krajowej, co może przyciągać do tego miasta osoby, które po studiach chcą od razu wejść na lokalny rynek pracy. Niestety bezrobocie w całym województwie szacuje się na 10,3%, czyli więcej niż średnia krajowa. Na szczęście w Lublinie jest ono na satysfakcjonującym poziomie, dlatego do tego miasta udają się studenci, absolwenci oraz inne osoby poszukujące atrakcyjnego zatrudnienia w swojej branży. Kto należy do grona największych firm i pracodawców w regionie? Wśród największych firm znajdują się: PGE Dystrybucja S.A., Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A., sieć sklepów Stokrotka, czy też kopalnia Lubelski Węgiel Bogdanka. Bardzo atrakcyjni pracodawcy to również producent mebli firma Black Red White, WSK PZL-Świdnik, Stanchem, Mastermedia, Perła Browary Lubelskie, SM Spomlek, Fabryka Cukierków Pszczółka Sp. z o. o., czy producent żywności Lubella. Bardzo ważnym sektorem lubelskiej gospodarki jest również rolnictwo i firmy, które są z nim związane. Pod kątem potencjału i możliwości, Lublin zdecydowanie wyróżnia się we wschodniej Polsce i jest dobrym miejscem do studiowania. Wpływ na to ma szeroka oferta studiów, bogata oferta spędzania wolnego czasu oraz atrakcyjny rynek pracy.

Zawód: Wizażysta

Jeśli jesteś osobą cierpliwą, komunikatywną, otwartą na kontakty z ludźmi i posiadasz wyobraźnię plastyczną, a nowinki kosmetyczne nie są Ci obce to zawód wizażysty jest dla Ciebie.

Czytaj więcej »

Zawód: Lekarz stomatolog

Pamiętasz czasy swojego dzieciństwa? Jeśli tak, to na pewno nieobcy Ci był strach przed wizytą u dentysty, prawda? Nie przejmuj się, większość dorosłych osób nadal boi się tych “spotkań” i często unika ich niczym ognia. Dzisiaj chcielibyśmy jednak opowiedzieć Ci nieco więcej na temat profesji stomatologa/dentysty, czyli osoby, która jest odpowiedzialna za leczenie chorób zębów i jamy ustnej. Możesz także

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję