Site logo

Kierunek fizjoterapia w Lublinie

Studia fizjoterapia Lublin

Gdzie na studia z fizjoterapii w Lublinie?

Wszystkie studia fizjoterapeutyczne i rehabilitacyjne w Lublinie i na Lubelszczyźnie

List view

Opinie o studiach fizjoterapeutycznych

Poradniki dla przyszłych studentów kierunku fizjoterapia w Lublinie i na Lubelszczyźnie. Kierunki położnicze okiem ekspertów, studentów, absolwentów i pracodawców.

Zawody
Redakcja Studia.pl

Zawód: Fizjoterapeuta

Co to jest zawód fizjoterapeuty – co musisz wiedzieć. Na czym polega praca w branży fizjoterapeutycznej? Jak zdobyć kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania tej profesji

Czytaj więcej »

Zobacz inne studia medyczne w Lublinie

Szukasz innych studiów kształcących na kierunkach związanych z medycyną i ochroną zdrowia? Sprawdź wszystkie medyczne kierunki studiowania.

Kierunek fizjoterapia - program studiów, praca, zarobki (film)

Zobacz kierunek studiów w wideopigułce. Dowiesz się najważniejszych informacji: o czym są te studia, czego można się na nich nauczyć, przedmioty w planie zajęć, jakie trzeba mieć predyspozycje do kierunku, z czego można pisać pracę dyplomową, gdzie można znaleźć pracę po studiach. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania fizjoterapii. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Czy warto studiować fizjoterapię w Lublinie i na Lubelszczyźnie?

Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunku fizjoterapia na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Fizjoterapia w pigułce

Co warto wiedzieć o studiach z fizjoterapii? Jeśli wahasz się, czy ma sens studiowanie jednego z kierunków związanych z fizjoterapia: fizjoterapia, rehabilitacja medyczna, ruchowa, sportowa, terapia zajęciowa, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na fizjoterapię – dowiedz się o niej więcej.
Sprawdź, co to jest fizjoterapia, jakie daje możliwości studiowania i pracy dla absolwentów. Fizjoterapia zajmuje się wykorzystaniem, w celach terapeutycznych, naturalnych zdolności organizmu do reakcji na różnego rodzaju bodźce. Kierunki związane z fizjoterapią dostępne są wyłącznie na jednolitych studiach magisterskich (5 lat). Na podyplomówkach uzyskasz podstawowe kompetencje z zakresu pielęgniarstwa lub pogłębisz wiedzę z wcześniejszych etapów edukacji.
Na pewno interesuje Cię, jakie kierunki i specjalności w zakresie fizjoterapii masz do wyboru. Można je pogrupować ze względu wyspecjalizowanie w pracy z osobami chorymi i na etapie rehabilitacji oraz osobami zdrowymi narażonymi na zwiększony wysiłek – przede wszystkim uprawiającymi sport.

Fizjoterapia (rehabilitacja ruchowa): ukończenie fizjoterapii można uznać za poważny sukces życiowy. Po pierwsze, studia nie należą do prostych, łatwych i przyjemnych. Po drugie, aby pomyślnie ukończyć naukę, trzeba wielu godzin praktyk i opieki nad pacjentami. Fizjoterapia to kierunek dla osób z powołaniem, którym nie straszny jest kontakt z innymi, potrafią porozumieć się z każdym, a także ich wiedza w zakresie anatomii człowieka jest na wysokim poziomie. Po trzecie, absolwent tego kierunku ma bardzo szerokie możliwości wyboru pracy zawodowej i rozwoju. Jakie dziedziny musi znać fizjoterapeuta? Fizjoterapia to dziedzina, która wymaga bardzo rozległej wiedzy i znacznych umiejętności, dlatego program tych studiów przewiduje poznawanie teorii, jak i praktyki rehabilitacji. Fizjoterapeuta musi dysponować świetną kondycją fizyczną, stąd w planach zajęć możesz naleźć wiele godzin sportu. W fizjoterapii będziesz mieć obowiązkowe praktyki w placówkach opieki zdrowotnej, ale także będziesz mieć zajęcia w laboratoriach i specjalistycznych pracowniach fizjoterapeutycznych. Na podyplomówkach uzyskasz podstawowe kompetencje w dziedzinie fizjoterapii lub pogłębisz wiedzę z wcześniejszych etapów edukacji. Wykształcenie fizjoterapeuty obejmuje wiele dziedzin. Nie bez przyczyny mówi się, że studia fizjoterapeutyczne to połączenie medycyny i kierunków sportowych. Warto spojrzeć na listę przedmiotów, które znajdują się w planach studiów na uczelniach różnych typów. Podczas wykładów, ćwiczeń i laboratoriów poznasz takie obszary kompetencji, wiedzy i umiejętności, jak anatomia palpacyjna, masaż leczniczy, terapia manualna, kinezjologia, kinezyterapia, biomechanika, fizykoterapia, fizjoprofilaktyka, farmakologia w fizjoterapii, wykonywanie zabiegów fizjoterapeutycznych, leczenie metodami fizykoterapeutycznymi fitness, pływanie terapeutyczne, biofizyka, anatomia, fizjologia człowieka, psychologia, zdrowie publiczne, promocja zdrowia, epidemiologia i demografii. Można je podzielić na takie obszary wiedzy, jak masaż leczniczy, leczenie gimnastyką leczniczą i ruchem ciała pacjenta (kinyzeterapia) oraz przy wykorzystaniu urządzeń korzystających ze zjawisk fizycznych, takich jak temperatura, światło, prąd, fale magnetyczne, ruch wody (fizykoterapia). One wszystkie mają wpływać na proces leczniczy układu ruchu pacjenta – mięśnie, stawy, kości oraz na inne układy (przede wszystkim nerwowy) oraz tkanki, jak skóra. Jak dostać się na fizjoterapię? Ten kierunek, jak żaden inny, wymaga rozsądnego podejścia do procedury rekrutacyjnej. Wybierz uczelnię i upewnij się czy musisz zdawać dodatkowy (poza maturą) test sprawnościowy. Zwróć uwagę na listę wysoko punktowanych przedmiotów maturalnych. Kiedy poznasz już warunki rekrutacji, wyznacz sobie konkretne cele i postaw wszystko na staranne i wszechstronne przygotowanie.

Rehabilitacja medyczna: studia związane z rehabilitacją medyczną związane są z tematyką osób z niepełnosprawnością fizyczną, psychiczną oraz osób z zaburzeniami w funkcjonowania ciała lub psychiki. Podczas studiów rehabilitacyjnych będziesz poznawać sposoby określania stanu zdrowia pacjentów oraz metody przywracania do pełnej lub maksymalnie możliwej sprawności fizycznej lub intelektualnej i emocjonalnej. Będziesz poznawać takie zagadnienia, jak rehabilitacja ruchową (fizjoterapia), rehabilitacja społeczna), rehabilitacja psychologiczna).

Rehabilitacja sportowa: studia związane z rehabilitacją medyczną związane są z tematyką wspierania treningu osób uprawiających intensywnie aktywność fizyczną oraz przywracania im sprawności po kontuzjach i innych urazach powstałych w trakcie jej uprawiania. W przypadku rehabilitacji sportowej związanej ze zdrowymi osobami, program studiów skupia się na działaniach prewencyjnych oraz poprawie wyników sportowych, głównie przy pomocy technik powięziowo-mięśniowych (koncepcja taśm anatomicznych) i treningu personalnym (indywidualne ćwiczenia fizyczne dopasowane do rodzaju wykonywanego sportu oraz specyfiki ciała sportowca). Studenci uczą się kompetencji mających na celu poprawę takich parametrów, jak kondycja, szybkość, zwinność, siła, wytrzymałość, elastyczność. Prowadzą także do utrzymania i zwiększenia zakresu wykonywanego ruchu, kontroli nerwowo-mięśniowej (w tym równowagi i koordynacji), wydolności układu krążeniowo-oddechowego, usprawnienia wykonywania ruchów typowych w danym sporcie, korekty nieprawidłowych schematów ruchowych. Program rehabilitacji sportowej związany z zabiegami terapeutycznymi skupia się na bieżącym wsparciu zaraz po wystąpieniu kontuzji, przetrenowania, innego urazu podczas treningu lub w czasie zawodów sportowych. To takie obszary kompetencji, jak fizykoterapia (oddziaływanie przeciwbólowe, przeciwzapalnie, przyspieszanie gojenie się tkanek, stosowanie taśm anatomicznych (zwalczanie bólu, obrzęków, stabilizacja stawów), masaż sportowy (przywracaniu do sprawności zakwaszonych mięśni, rozgrzewanie, przygotowanie do wysiłku), kinyzeterapia, w tym nerwowo-mięśniowe torowanie ruchu PNF (przywracanie sprawności ruchowej, zwiększanie stabilności stawów, poprawia koordynacji nerwowo-mięśniowej).

Terapia zajęciowa: Studia związane z terapią zajęciową związane są z rehabilitacją przy pomocy zwiększania udziału w różnych rodzaju aktywnościach terapeutycznych osób z niepełnosprawnością fizyczną, psychiczną oraz osób z zaburzeniami w funkcjonowania ciała lub psychiki. W czasie studiów dowiesz się, jakie istnieją zorganizowane i celowe terapeutyczne formy aktywności o charakterze odtwórczym, wytwórczym lub twórczym. Nauczysz się, jak zachęcać do ich uczestnictwa chorych. Zdobędziesz kompetencje w takich obszarach, jak zajęcia fizjoterapeutyczne (sport i rekreacja, spędzanie czasu na aktywności fizycznej), ergoterapia (pokonywanie trudności z wykonywaniem codziennych czynności takich jak ubieranie i rozbieranie się, przygotowywanie i spożywanie posiłków, higiena osobista), arteterapia (sztuka, kultura, muzyka, plastyka, kino, rzemiosło artystyczne) socjoterapia (zwiększanie kompetencji społecznych, funkcjonowania w otoczeniu i w kontakcie z innymi ludźmi).

Praca po fizjoterapii i rehabilitacji: starzenie się społeczeństwa, zwiększanie się występowania chorób cywilizacyjnych, upowszechnianie różnych form aktywności fizycznej – to główne czynniki wpływające na popyt na pracę absolwentów kierunków fizjoterapeutycznych i rehabilitacyjnych.

Studia w Lublinie i na Lubelszczyźnie

Lublin to największy ośrodek akademicki we wschodniej Polsce. Na licznych uczelniach państwowych i prywatnych, studiuje rocznie około 70 tysięcy studentów, którzy mogą skorzystać z szerokiej oferty studiów licencjackich, inżynierskich, jednolitych magisterskich i studiów drugiego stopnia. Co roku tytuł absolwenta uzyskuje kilkanaście tysięcy studentów. Łącznie tutejsze uczelnie oferują ponad 200 różnych kierunków studiów, dzięki czemu każdy bez trudu wybierze idealną propozycję dla siebie. Oczywiście nie samą nauką człowiek żyje. Lublin to stolica gospodarcza regionu, a w całym województwie zarejestrowanych jest około 180 tysięcy pracodawców. To sprawia, że studenci lokalnych uczelni mogą płynnie, bez komplikacji, wejść na rynek pracy. To sprawia, że w Lublinie spotkacie nie tylko studentów z okolic, ale również z innych części kraju, a także liczne grono studentów zagranicznych. Stolica Lubelszczyzny to także ciekawe miejsce do życia i odpoczynku. Miasto znane jest z licznych terenów zielonych, w tym kilkunastu miejskich parków. Najbardziej znane z nich to Ogród Saski, Park Jana Pawła II, Park Ludowy, czy Park Bronowice. Tereny zielone zajmują około kilkunastu procent powierzchni tego miasta. Lublin posiada również atrakcyjne ścieżki rowerowe i piesze, które polubią fani aktywnego wypoczynku. Ponadto w mieście znajduje się bogata oferta kulturalna, w tym liczne kina studyjne i teatry. Fani historii mogą spędzać czas zwiedzając lokalne zabytki. W mieście nie można narzekać na brak dobrej jakości pubów, barów, restauracji i klubów, dzięki którym wieczorne i weekendowe życie studentów będzie bardziej urozmaicone. Województwo lubelskie pod kątem studiowania to nie tylko Lublin. Oferta studiów dostępna jest również w mniejszych ośrodkach, w takich miastach jak: Zamość, Chełm, Ryki, Dęblin, Biała Podlaska, Puławy, Józefów oraz Łuków, gdzie studiuje kilka lub kilkanaście tysięcy osób.

Praca po fizjoterapii

Zastanawiasz się, jakie są perspektywy pracy po skończeniu fizjoterapii na lubelskich uczelniach?

Praca po fizjoterapii

Fizjoterapeuta to regulowany zawód medyczny. To znaczy, że aby go wykonywać, trzeba spełnić odpowiednie warunki, m.in. ukończyć studia fizjoterapeutyczne przygotowujące do jego wykonywania. A czym konkretnie zajmują się fizjoterapeuci? Pracując w fizjoterapii będziesz zajmować się takimi działaniami, jak diagnostyka funkcjonalna pacjenta (czyli ocena aktualnego stanu układu ruchu pacjenta) oraz kwalifikowanie, planowanie i prowadzenie masażu leczniczego, kinyzeterapii i fizykotrerapii. Masaż leczniczy to stosowanie systematycznych ruchów nacierania, głaskania, uciskania, ugniatania lub mocnego oklepywania skóry, mięśni lub stawów. Fizykoterapia to leczenie chorób układu ruchu przy wykorzystaniu zjawisk fizycznych, oddziaływając na mięśnie przy pomocy urządzeń generujących prąd elektryczny (elektroterapia), światło (światłoterapia, laseroterapia), magnetyzm (magnetoterapia), ultradźwięk (ultrasonoterapia), niską temperaturę (krioterapia), temperaturę wyższą od temperatury ciała (ciepłolecznictwo), oddziaływanie wodą (hydroterapia). Kinyzeterapia to inaczej rehabilitacja ruchowa, gdzie usprawnianie układu ruchu następuje dzięki ćwiczeniom fizycznym o charakterze leczniczym obejmują m.in. zwiększenie wytrzymałości mięśni, poprawę ogólnej wydolności organizmu, poprawę ruchomości stawów, korekcję nieprawidłowych nawyków ruchowych). Celem działań fizjoterapeuty jest przede wszystkim usprawnienie mięśni po urazach, na przykład złamaniach oraz uśmierzenie bólu, a co za tym idzie poprawa komfortu życia w przewlekłych schorzeniach. Tym celem może być także przygotowywanie organizmu człowieka do planowanego zwiększenia obciążenia układu ruchu, np. przy aktywności sportowej. Pracując jako fizjoterapeutka albo fizjoterapeuta będziesz zajmować się także dobieraniem wyrobów medycznych do potrzeb pacjenta i nauczaniem pacjentów posługiwania się nimi. Na Twoje zadania będą składały się takie działania, jak profilaktyka medyczna (popularyzowanie zachowań prozdrowotnych oraz kształtowanie i podtrzymywanie sprawności i wydolności osób w różnym wieku w celu zapobiegania niepełnosprawności), orzecznictwo (wydawanie opinii i orzeczeń odnośnie do stanu funkcjonalnego osób poddawanych fizjoterapii oraz jej przebiegu), nauczanie pacjentów, jak mogą funkcjonować w nowych warunkach zmienionych po chorobie możliwości ruchowych i kompensować uszczerbek w możliwościach mięśni, stawów i kości. Czy łatwo dostać pracę po ukończeniu fizjoterapii? Możesz wybrać dwa sposoby na zorganizowanie sobie kariery zawodowej: pracujesz na własny rachunek w swoim gabinecie fizjoterapeutycznym, znajdujesz zatrudnienie w istniejącej placówce medycznej i rozpoczynasz długą drogę awansu zawodowego. Jako fizjoterapeuta sportowy możesz znaleźć pracę przy pracy lub współpracy z klubami, stowarzyszeniami, centrami sportu i rekreacji. We wszystkich przypadkach nie zapominaj o doskonaleniu zawodowym, kursach, certyfikatach i dalszej nauce. Fizjoterapia to dziedzina, która wymaga uczenia się przez całe życie.

Zawód terapeuta zajęciowy: jako terapeuta zajęciowy będziesz pracować dla ośrodków zdrowia, pomocy społecznej, placówek edukacyjnych, centrów aktywizacji społecznej, placówek resocjalizacyjnych. Twoja praca będzie polegała na organizacji zajęć dla osób niepełnosprawnych oraz z zaburzeniami fizycznymi, intelektualnymi, emocjonalnymi, społecznymi.

Rynek pracy w Lublinie i na Lubelszczyźnie

Rynek pracy w Lublinie i w całym województwie lubelskim jest bardzo atrakcyjny dla absolwentów i studentów. Tak jak wspominaliśmy, w regionie działa 180 tysięcy firm, w których jest zapotrzebowanie na wysokiej klasy specjalistów w różnych dziedzinach. Obecnie w Lublinie stopa bezrobocia wynosi 5,6% i jest trochę niższa od średniej krajowej, co może przyciągać do tego miasta osoby, które po studiach chcą od razu wejść na lokalny rynek pracy. Niestety bezrobocie w całym województwie szacuje się na 10,3%, czyli więcej niż średnia krajowa. Na szczęście w Lublinie jest ono na satysfakcjonującym poziomie, dlatego do tego miasta udają się studenci, absolwenci oraz inne osoby poszukujące atrakcyjnego zatrudnienia w swojej branży. Kto należy do grona największych firm i pracodawców w regionie? Wśród największych firm znajdują się: PGE Dystrybucja S.A., Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A., sieć sklepów Stokrotka, czy też kopalnia Lubelski Węgiel Bogdanka. Bardzo atrakcyjni pracodawcy to również producent mebli firma Black Red White, WSK PZL-Świdnik, Stanchem, Mastermedia, Perła Browary Lubelskie, SM Spomlek, Fabryka Cukierków Pszczółka Sp. z o. o., czy producent żywności Lubella. Bardzo ważnym sektorem lubelskiej gospodarki jest również rolnictwo i firmy, które są z nim związane. Pod kątem potencjału i możliwości, Lublin zdecydowanie wyróżnia się we wschodniej Polsce i jest dobrym miejscem do studiowania. Wpływ na to ma szeroka oferta studiów, bogata oferta spędzania wolnego czasu oraz atrakcyjny rynek pracy.

Farmaceuta – nie tylko aptekarz

Myśląc o zawodzie farmaceuty masz przed oczami człowieka w białym fartuchu za ladą w aptece? Czeka Cię niespodzianka: farmaceuta to nie tylko aptekarz. Jego miejscem pracy może być także nowoczesne laboratorium, koncern czy hurtownia farmaceutyczna. Jedno jest pewne: jeśli myślisz o pracy jako farmaceuta, z pewnością musisz zaprzyjaźnić się z chemią. Jak zostać farmaceutą? Aby zyskać tytuł farmaceuty, musisz oczywiście

Czytaj więcej »

Zawód: Kosmetolog

Miła i ładna pani w fartuszku, która “robi paznokcie”? Jeśli tak wyobrażasz sobie pracę kosmetologa, to zdecydowanie musisz przeczytać ten artykuł. To prawda, że zdecydowana większość kosmetologów to kobiety. Prawdą jest też, że kosmetolog zajmuje się estetyczną stroną ludzkiego ciała. Jednak zawód ten to zdecydowanie więcej niż doradzanie klientkom, którego kremu czy lakieru do paznokci użyć. Wygląd i estetyka są

Czytaj więcej »

Zawód: Weterynarz

Weterynarz na przestrzeni ostatnich lat stał się zawodem bardzo prestiżowym i poszukiwanym. Czy jest to jednak praca dla każdego? Jeśli jesteś osobą odpowiedzialną i kochającą zwierzęta, nie masz problemów z biologią, fizyką, chemią i nie narzekasz na brak wrażliwości społecznej, to ta ścieżka zawodowa jest dla Ciebie stworzona. Pierwszym krokiem na drodze do zostania weterynarzem są studia. Brzmi banalnie, prawda?

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję