Kierunek ratownictwo medyczne we Wrocławiu

Studia z ratownictwa medycznego | Wrocław

Gdzie na studia z ratownictwa medycznego we Wrocławiu?

Wszystkie studia ratownictwo medyczne we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku

 • Niestety, nie znaleźliśmy wpisów pasujących do Twoich kryteriów Zresetuj filtry
 • List view

  Opinie o studiach ratownictwo medyczne we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku

  Poradniki dla przyszłych studentów kierunku ratownictwo medyczne we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Kierunki ratownicze okiem ekspertów, studentów, absolwentów i pracodawców.

  Kariera po studiach
  Redakcja Studia.pl

  Zawód: Ratownik medyczny

  To od jego postępowania zależy życie poszkodowanych w wypadkach, ale nie wiedzieć czemu praca, którą wykonuje, nie cieszy się takim szacunkiem jak ta wykonywana przez

  Czytaj więcej »

  Zobacz inne studia medyczne we Wrocławiu

  Szukasz innych studiów kształcących na kierunkach związanych z medycyną i ochroną zdrowia? Sprawdź wszystkie medyczne kierunki studiowania.

  Kierunek ratownictwo medyczne - program studiów, praca, zarobki (film)

  Zobacz kierunek studiów w wideopigułce. Dowiesz się najważniejszych informacji: o czym są te studia, czego można się na nich nauczyć, przedmioty w planie zajęć, jakie trzeba mieć predyspozycje do kierunku, z czego można pisać pracę dyplomową, gdzie można znaleźć pracę po studiach. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania farmacji. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

  Czy warto studiować ratownictwo medyczne we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku?

  Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunku ratownictwo medyczne na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

  Ratownictwo medyczne w pigułce

  Co warto wiedzieć o studiach z ratownictwa medycznego? Jeśli wahasz się, czy ma sens studiowanie ratownictwa medycznego, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na ratownictwo medyczne – dowiedz się o nim więcej. Sprawdź, co to są studia z ratownictwa medycznego, jakie dają możliwości studiowania i pracy dla absolwentów. Ratownictwo medyczne to studia związane z udzieleniem pomocy medycznej osobom znajdującym się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Mają na celu wykształcenie specjalistów posiadających umiejętności samodzielnego wykonywania medycznych czynności ratunkowych. Ratownictwo medyczne dostępne jest na studiach licencjackich (3 lata), mówi się także o magisterskich studiach uzupełniających na tym kierunku (2 lata). Na razie jednak to tylko plany i ratownikom medycznym pozostają do wyboru inne magisterskie kierunki medyczne, np. pielęgniarstwo, zdrowie publiczne itp. Na podyplomówkach uzyskasz podstawowe kompetencje z zakresu ratownictwa medycznego lub pogłębisz wiedzę z wcześniejszych etapów edukacji.

  Ratownictwo medyczne: Studia w zakresie ratownictwa medycznego przygotowują do podejmowania działań mających na celu ratowanie ludzkiego życia. Tak wąski zakres funkcji gwarantuje ich wysoką jakość oraz niezawodność ratowników medycznych w wykonywaniu realizowanych przez nich czynności. Niech Was jednak nie zmyli ten wstęp. Od ratownika medycznego wymaga się całego przekroju ogólnej wiedzy medycznej oraz eksperckiej wiedzy w zakresie procedur ratujących ludzkie życie. Ratownik jest więc wysoko wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia, którego obowiązkiem jest nierzadko działanie pod presją czasu w stresujących sytuacjach. Dlatego studia w tym kierunku umożliwiają poznanie zasad udzielania fachowej pomocy doraźnej, realizowanej tak, aby ratować życie i zdrowie ludzi w razie nagłych wypadków i zachorowań. Nie są to studia łatwe. Kształcą przyszłą ekipę pracującą w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego (karetkach pogotowia ratunkowego oraz lotniczym ratownictwie medycznym) i w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych (SOR). Pamiętaj, że są to studia kwalifikacyjne, gdyż zawód ratownika medycznego w Polsce jest zawodem samodzielnym oraz regulowanym. Jak wygląda program studiów na kierunku ratownictwo medyczne? To niezwykle ciekawe studia. Podobnie jak na kierunku lekarskim, studenci uczestniczą w wykładach i ćwiczeniach. Biorą także udział w zajęciach realizowanych w laboratoriach i specjalistycznych pracowniach. Dzięki praktykom zawodowym, które odbywają w szpitalach, SORach oraz innych jednostkach administracyjnych placówek ochrony zdrowia, zyskują pierwsze doświadczenia w zetknięciu z chorymi. Fachowe przygotowanie do wykonywania zawodu zapewnia odpowiedni dobór zajęć. Program studiów przypomina nieco studia na kierunku lekarskim. Podczas wykładów, ćwiczeń i laboratoriów uzyskasz także kompetencje, umiejętności i wiedzę z zakresu np. propedeutyki prawa, socjologii, psychologii, biofizyki, biochemii, zdrowia publicznego, higieny i epidemiologii, anatomii, fizjologii, patofizjologii, biologii i mikrobiologii, pierwszej pomocy, farmakologii, toksykologii, dydaktyki, metodologii badań, kwalifikowanej pierwszej pomocy, medycyny ratunkowej, medycznych czynności ratunkowych, metodyki nauczania pierwszej pomocy i kwalifikowanej pierwszej pomocy, medycyny katastrof, chorób wewnętrznych, chirurgii, pediatrii, neurologii, traumatologii narządów ruchu, intensywnej terapii, medycyny sądowej, psychiatrii, położnictwa i ginekologii. Jeżeli decydujesz się studiować ratownictwo medyczne, musisz wiedzieć, że przed Tobą trudna droga. Kierunek ten nie jest tak oblegany jak medycyna, jednak są uczelnie, w których o jedno miejsce walczy kilku świetnie przygotowanych kandydatów. Matura z biologii i dobra znajomość języka obcego to zwykle przepustka na ratownictwo. Warto wiedzieć, że sukces rekrutacyjny to nie wszystko. W pierwszym semestrze istnieje pewne ryzyko niezaliczenia wszystkich egzaminów i pożegnania się z uczelnią.

  Studia we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku

  Wrocław to stolica Dolnego Śląska i jednocześnie największy ośrodek akademicki w południowo-zachodniej Polsce. Jest jednym z najprężniej rozwijających się ośrodków studenckich. Co roku naukę na studiach w uczelniach Wrocławia rozpoczyna około 100 tysięcy osób, które mają do dyspozycji bardzo szeroką i bogatą ofertę uczelni państwowych oraz prywatnych. Co roku mury uczelni opuszcza około 30 tysięcy absolwentek i absolwentów. Te liczby robią wrażenie i pokazują, jak popularnym miastem wśród studentów jest Wrocław, gdzie studenci mają do dyspozycji 230 kierunków, obejmujących studia licencjackie, inżynierskie, jednolite magisterskie, magisterskie uzupełniające i studia podyplomowe. Dodatkowa oferta studiów dostępna jest w mniejszych ośrodkach w województwie dolnośląskim. Nowoczesna infrastruktura uczelniana oraz dobre położenie Wrocławia pod względem logistycznym, to dodatkowe atuty. W mieście zarejestrowanych jest około 120 tysięcy firm, dzięki czemu absolwentom stosunkowo łatwo jest wejść na rynek pracy. Poza nauką, studenci powinni mieć czas wolny. We Wrocławiu nie będzie problemu z jego zagospodarowaniem. W samym mieście działają 3 duże ogrody i 45 parków. Wśród ogrodów najbardziej znany jest Japoński, pozostałe – Botaniczny i Zoologiczny, nadają się świetnie do spędzania wolnego czasu na łonie natury. Wśród parków, dużym powodzeniem u studentów cieszą się Szczytnicki, Zachodni oraz Tysiąclecia. Na obrzeżach miasta znajdują się piękne lasy. Wrocław jest znakomitym miejscem wypadowym w pobliskie góry lub do Czech. To pomysły na jednodniowe lub dłuższe wycieczki w dni wolne od zajęć. Fani historii mogą podziwiać piękną wrocławską starówkę, a tam wyspę Tumską. Ponadto są tu liczne bary, puby i kluby muzyczne, niektóre o bardzo bogatej historii. Kina studyjne i sceny teatralne zagospodarują kulturalne potrzeby studentów, dlatego nikt nie powinien się we Wrocławiu nudzić. Tak jak wspomnieliśmy, studia w województwie dolnośląskim to nie tylko Wrocław. Studenci mogą skorzystać także z ofert studiów w takich miejscowościach jak Wałbrzych, Kłodzko, Jelenia Góra, Legnica, Głogów, Świdnica i Lubin. Tam co roku naukę rozpoczyna kilka tysięcy studentów, a kilkaset osób zostaje absolwentami.

  Medyczne studia podyplomowe we Wrocławiu

  Gdzie we Wrocławiu zdobywać wiedzę z różnych obszarów medycyny i ochrony zdrowia na studiach podyplomowych, kursach, szkoleniach - stacjonarnych i on-line?

  Praca po ratownictwie medycznym

  Zastanawiasz się, jakie są perspektywy pracy po skończeniu ratownictwa medycznego na wrocławskich i dolnośląskich uczelniach?

  Praca po ratownictwie medycznym

  Możesz zastanawiać się po studiach z ratownictwa medycznego odnajdziesz się na rynku pracy. Bez obaw. Ratownictwo medyczne to kierunek, który cieszy się jednym z największych wskaźników absolwentów, którzy pracują w swoim zawodzie. Oznacza to, że jeśli z powodzeniem ukończysz te studia, masz znaczne szanse, by pracować zawodowo, jako ratownik medyczny. Znalezienie pracy może okazać się pewnym wyzwaniem, jednak warto szukać wytrwale, ponieważ sytuacja w placówkach ochrony zdrowia zmienia się bardzo dynamicznie. Problemem za to może być wysokość zarobków – jak w innych zawodach w publicznej służbie zdrowia. A poza systemem NFZ ratownik medyczny w Polsce pracy nie dostanie. Dlatego wielu ratowników bierze nadgodziny, żeby powiązać koniec z końcem. Rozwiązaniem może być za to emigracja i przejście systemu kwalifikacji do systemu ratownictwa medycznego w innych krajach, gdzie warunki pracy ratowników są sensowniejsze.

  Ratownik w karetce pogotowia: W Polsce działa około 1600 wyjazdowych zespołów ratownictwa medycznego w ramach systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne. Wyjazdowych – czyli udzielających pomocy medycznej w nagłych wypadkach po dojechaniu karetką na miejscu zdarzenia. Przede wszystkim po wezwaniu przez numer alarmowy 112 do wypadku lub nagłego, poważnego zachorowania. W zdecydowanej większości tych zespołów pracuje przynajmniej jeden ratownik medyczny. To dla Ciebie najbardziej naturalne miejsce pracy po studiach z ratownictwa medycznego. Jako ratownik medyczny możesz znaleźć pracę w mobilnym zespole ratownictwa albo w tzw. Zespole P (podstawowy) albo zespole S (specjalistyczny). O tym, który zespół wysłać na miejsce zdarzenia decyduje dyspozytor CPR – centrum powiadamiania ratunkowego obsługujące numer alarmowy 112, analizujący sytuację podczas rozmowy telefonicznej z osobą wzywającą pogotowie. W Zespole P na pokładzie ambulansu nie musi być lekarza. Muszą być natomiast co najmniej dwie osoby uprawnione do wykonywania medycznych czynności ratunkowych (poza ratownikiem może być także pielęgniarka systemu ratownictwa). Tutaj na ratownika medycznego spada cała odpowiedzialność i obowiązek udzielenia pierwszej diagnozy oraz pomocy na miejscu zdarzenia oraz decyzja – czy skierować pacjenta do dalszej opieki lekarskiej u lekarza rodzinnego, czy też przetransportować do natychmiastowej opieki ambulatoryjnej na SOR. Ratownik medyczny opiekuje się także pacjentem przez całą drogę na SOR i ewentualnie podejmuje dalsze czynności medyczne.
  Specjalistyczne Zespoły S (karetki „S”, eski) wyjeżdżają do osób znajdujących się w stanie zagrożenia życia. Muszą mieć minimum trzyosobową obsadę, w której jedna osoba to lekarz systemu ratownictwa. Pozostałe dwie to osoby zwykle ratownicy medyczni (ale jak w przypadek karetek “P” – pielęgniarka systemu ratownictwa). W tym przypadku jako ratownik medyczny stanowisz wsparcie dla lekarza z karetki, do którego należy odpowiedzialność za działania zespołu ratownictwa. Karetka “S” powinna posiadać wyposażenie niezbędne do przeprowadzania zabiegów reanimacyjnych).

  Ratownik SOR (szpitalnego oddziału ratunkowego): Ratownicy medyczni są ważną częścią personelu na SOR-ach, czyli w szpitalnych oddziałach ratunkowych. W Polsce funkcjonuje około 240 takich jednostek. SOR to drugie naturalne miejsce pracy po studiach na kierunku ratownictwo medyczne (pogotowiem ratunkowym). Szpitalne oddziały ratunkowe przyjmują pacjentów przywożonych karetkami pogotowia przez mobilne zespoły ratownictwa ratunkowego oraz zgłaszające się bezpośrednio w przypadku wypadków i nagłych poważnych zachorowań. Jako ratownik medyczny na SOR będziesz uczestniczyć w we wstępnej diagnostyce pacjentów w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Będziesz przeprowadzać np. wywiad, mierzyć ciśnienie, pobierać krew do analizy, transportować do badania specjalistycznego, np. RTG, tomografia, podłączać do kroplówek i aplikować zastrzyki, zakładać wenflony i cewniki. Będziesz uczestniczyć także w podjęciu leczenia w zakresie niezbędnym dla stabilizacji funkcji życiowych. Tak, aby po zakończeniu czynności na SOR można było wypisać pacjenta do domu z zaleceniami dalszej opieki u lekarzy rodzinnych i specjalistów albo przenieść do leczenia szpitalnego na inny oddział.

  Ratownik w LPR (lotniczym pogotowiu ratunkowym): Ratownicy medyczni stanowiący obsadę lotniczych zespołów ratownictwa medycznego bywają czasem uważani za elitę zawodu. Działają one na podobnej zasadzie jak Zespoły S (ambulanse “S” – karetki specjalistyczne). Poza pilotem muszą mieć na pokładzie lekarza systemu ratownictwa i ratownika medycznego (ewentualnie pielęgniarza-pielęgniarkę systemu). Wysyłane są przez dyspozytora centrum powiadamiania ratunkowego (linia alarmowa 112) w przypadku zagrożenia życia na terenach trudno dostępnych, gdy konieczny jest transport rannego lub ciężko chorego do szpitala lub innego specjalistycznego ośrodka medycznego. Po dotarciu na miejsce zdarzenia ratownik medyczny stanowi wsparcie dla lekarza przy diagnostyce i udzielaniu pomocy.

  Rynek pracy we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku

  Rynek pracy we Wrocławiu jest bardzo atrakcyjny dla absolwentów i studentów. Bez wątpienia należy on do najciekawszych w Polsce, dlatego wiele osób decyduje się na studiowanie i rozpoczęcie swojej kariery zawodowej w stolicy Dolnego Śląska. Aktualnie stopa bezrobocia we Wrocławiu wynosi 2,5% i jest 2,5 raza niższa niż średnia krajowa. Dane te mogą działać jak prawdziwy magnes. W połączeniu z dużymi firmami i wysokim poziomem płac, powoduje to, że Wrocław jest doskonałym miejscem dla studentów wielu specjalizacji. Południe województwa jest bardzo turystyczne, dlatego turystyka i rekreacja to kolejny kierunek studiów, który często wybierany jest przez młodych ludzi. W tej części Polski znajdują się Karkonosze oraz Kotlina Kłodzka z popularnymi w kraju uzdrowiskami i hotelami. Bezrobocie w całym województwie dolnośląskim wynosi 5,6% i jest niższe od średniej krajowej. To sprawia, że nawet w małych miejscowościach absolwenci lokalnych uczelni wyższych mogą liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie i dobrą pracę. Wszędzie poszukiwani są wykształceni specjaliści. Na Dolnym Śląsku znajduje się wiele ciekawych i dużych zakładów pracy. W gronie największych 100 firm w Polsce 6 znajduje się w tym regionie. Bardzo wysoko we wszystkich rankingach plasuje się KGHM Polska Miedź S.A. z siedzibą w Lubinie. Kolejne firmy warte odnotowania to Kaufland Polska Markety Sp. z o. o., AB S.A GK, Volkswagen Motor Polska Sp. z o. o. , CCC S.. GK, czy Pfleiderer Group S.A. GK, które znajdują się we Wrocławiu. W regionie bardzo rozwinięty jest przemysł motoryzacyjny, ponieważ poza niemieckim Volkswagenem znajdują się tu biura i zakłady produkcyjne takich marek jak Toyota w Wałbrzychu i Volvo we Wrocławiu, a także Zakłady Samochodowe Jelcz i Wagony Świdnica. Rozproszenie atrakcyjnych pracodawców po całym województwie sprawia, że absolwenci szkół wyższych bez trudu znajdą zatrudnienie blisko swojego miejsca zamieszkania. Bliskość niemieckiej granicy jest szansą do współpracy z zachodem Europy, z czego korzysta wielu lokalnych przedsiębiorców. Dla absolwentów uczelni, rynek pracy we Wrocławiu i całym województwie dolnośląskim jest bardzo atrakcyjny i przyjazny.

  Zawód: Położna

  Zawód położnej jest jednym z najstarszych, jego początki sięgają bowiem początków naszej cywilizacji. Na przestrzeni wieków przeszedł jednak ogromną metamorfozę. Czym zajmują się współczesne położone? W jakich warunkach wykonują swoją pracę i ile zarabiają? Specjalnie dla Was zebraliśmy wszystkie informacje na temat ich pracy. Kim jest położna? Obowiązki położnej do połowy XVIII wieku spoczywały na niewykształconych kobietach, które opierały się

  Czytaj więcej »

  Ratownik medyczny na SORze | Zawód z pasją

  Praca ratownika medycznego wymaga szczególnych predyspozycji: umiejętności szybkiego podejmowania decyzji, odporności na stres, opanowania i dokładności. – Kiedy na SOR walczymy o życie pacjenta, buzuje we mnie adrenalina – mówi Adrian Krawczyk, ratownik medyczny SOR w siedleckim szpitalu i absolwent Uniwersytetu Przyrodniczo — Humanistycznego w Siedlcach. Praca w szpitalnym oddziale ratunkowym (SOR) jest bardzo wymagająca. Nieustające kolejki pacjentów, często z

  Czytaj więcej »

  Zawód: Ratownik medyczny

  To od jego postępowania zależy życie poszkodowanych w wypadkach, ale nie wiedzieć czemu praca, którą wykonuje, nie cieszy się takim szacunkiem jak ta wykonywana przez lekarzy. Charakteryzuje go ogromny refleks, opanowanie, poczucie odpowiedzialności za zdrowie i bezpieczeństwo ludzi. Chcesz wykonywać zawód, w którym każdego dnia będziesz mógł być bohaterem? Słyszałeś o kimś takim jak ratownik medyczny? Kim jest ratownik medyczny

  Czytaj więcej »
  Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
  Akceptuję