Studia zaocznePracujesz i nie masz czasu na codzienne uczęszczanie na zajęcia? Wymarzony kierunek studiów jest za bardzo oblegany i obawiasz się, że nie uda Ci się dostać na studia stacjonarne? Nie przejmuj się i nie rezygnuj z realizacji swoich planów, gdyż zawsze możesz zdecydować się na wybór studiów zaocznych, o których chcemy Ci dzisiaj opowiedzieć nieco więcej.

Studia zaoczne, zwane oficjalnie niestacjonarnymi, to alternatywny sposób studiowania dający możliwość zdobycia wyższego wykształcenia bez konieczności udziału w codziennych zajęciach na uczelni.

Czym różni się tryb niestacjonarny od stacjonarnego?

Niestacjonarny sposób studiowania zbudowany jest na prostej koncepcji regularnych, weekendowych zjazdów (najczęściej sobota-niedziela, rzadziej piątek-niedziela lubi piątek-sobota). Program studiów jest porównywalny z programem studiów dziennych, natomiast na pewno podany jest, ze względów czasowych, w nieco skondensowanej formie.

 

W artykule "Jak studiować, żeby później nie zwariować" znajdziesz wiele wskazówek na temat tego, jak efektywnie wykorzystać okres studiów.


Uczelnie starają się wyjść studentom naprzeciw organizując specjalnie dla nich dyżury naukowców i przeprowadzając również egzaminy oraz zaliczenia w czasie weekendów. W trakcie zjazdów studenci mają też zwykle dostęp do bibliotek uczelnianych i wydziałowych. Zarówno uczelnie państwowe, jak i prywatne starają się traktować studentów zaocznych w pełni profesjonalnie i dostosować się do ich nieco innych (w stosunku do studentów stacjonarnych) potrzeb i oczekiwań.


Niestacjonarny tryb studiowania wymaga bez wątpienia zwiększonego zaangażowania ze strony studenta. Często bowiem pewną (lub nawet znaczną) część materiału trzeba przestudiować we własnym zakresie, zgodnie z zaleceniami prowadzącego zajęcia. Trudno jednak zaprzeczyć znanej akademickiej maksymie, że większość czasu student powinien spędzać w bibliotece. A skoro tak, to mniej zasobne w wiedzę zajęcia można sobie skutecznie odbić w książkach, wszystko konsultując, jeśli zajdzie taka potrzeba, z wykładowcami w czasie ich dyżurów lub online. Nie zaszkodzi ponadto umiejętność wyszukiwania informacji w internecie - baza dostępnych artykułów/opracowań jest naprawdę bardzo duża i praktycznie wszystko da się tam znaleźć. Problemem mogą okazać się również ćwiczenia i inne zajęcia praktyczne (np. laboratoria lub konwersatoria), na których czasu też jest mniej, niż na studiach stacjonarnych.

Praca czy studia? Można to połączyć!

Największym plusem studiów zaocznych jest jednak ogromna swoboda, której próżno szukać na studiach dziennych. To niekwestionowany luksus zwłaszcza dla osób pracujących, którym trudno byłoby połączyć pracę z normalnymi studiam". Ten komfort jest jednak możliwy do uzyskania wyłącznie przy pełnej odpowiedzialności i dużym samozaparciu, ale wykształcenie w sobie tych cech to przecież klucz do sukcesu nie tylko na studiach, prawda?

Kto zatem powinien rozważyć wybór studiów niestacjonarnych? W pierwszej kolejności osoby pracujące, które nie mogą sobie pozwolić na regularne uczęszczanie na zajęcia od poniedziałku do piątku. W drugiej kolejności wszyscy, którzy planują połączyć zdobywanie doświadczenia zawodowego ze studiami. Nie od dziś bowiem wiadomo, że pracodawcy cenią dyspozycyjność potencjalnych pracowników, a studenci studiów stacjonarnych mają bardzo ograniczone pole manewru w kwestii planu zajęć.

Wielu studentów decyduje się na połączenie studiów stacjonarnych z pracą dorywczą. To rozwiązanie może okazać się oczywiście niezwykle pomocne w przyszłej karierze zawodowej, ale sama chęć podjęcia pracy to niestety za mało. Trzeba bowiem wiedzieć jak przygotować się do poszukiwania pracy, gdzie szukać najlepszych ofert i jak wyróżnić się wśród innych kandydatów. Jak zatem zabrać się do tego trudnego zadania? Przeczytaj nasz poradnik: jak znaleźć pracę na studiach?

Jest jeszcze jeden argument przemawiający za wyborem studiów niestacjonarnych: niewielki problem z dostaniem się na nie. Kandydaci najczęściej wybierają bowiem darmowe studia dzienne, a studia zaoczne cieszą się już znacznie mniejszym zainteresowaniem. Można zatem bez obaw złożyć swoją aplikację i być praktycznie pewnym, że dostaniemy się na swój wymarzony kierunek. Należy jednak w tej sytuacji wybierać największe i najbardziej renomowane uczelnie, gdyż tylko wtedy możemy mieć pewność, że dany kierunek zostanie uruchomiony (aspekt wypełnienie limitu przyjęć).

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->