Kierunek chemia w kryminalistyce na Politechnice Łódzkiej prowadzi Wydział Chemiczny. To studia łączące kompetencje chemiczne i materiałoznawcze z kompetencjami z obszaru kryminalistyki i kryminologii. Studia magisterskie II stopnia, skierowane są główne do absolwentów kierunków ścisłych, przyrodniczych (głównie chemicznych), technicznych (głównie materiałoznawczych), prawno-administracyjnych (w tym kryminalistyki i kryminologii) oraz z obszaru bezpieczeństwa.
Studia prowadzi Politechnika Łódzka wspólnie z:
Studia chemiczno-kryminalistyczne prowadzone są w trybie stacjonarnym i są bezpłatne.
Studia kształcą absolwentów zdolnych do posługiwania się specjalistyczną wiedzą z zakresu chemii sądowej, analizy materiałów dowodowych oraz technik stosowanych w kryminalistyce. Program studiów ma za zadanie zintegrowanie wiedzy z zakresu pracy laboratoryjnej z materiałami dowodowymi, wiedzą dotyczącą zagadnień chemicznych, biologicznych, toksykologicznych i informatycznych. Studia oferują nowoczesne formy kształcenia bazujące na dużej liczbie zajęć o charakterze praktycznym (m.in. PBL/DT), umożliwiających studentom rozwiązywanie realnych problemów oraz rozwój umiejętności miękkich i pracy w grupie.
W czasie pierwszego semestru w Politechnice Łódzkiej, studenci wprowadzeni zostaną w tematy:
W Krakowie, w ramach wyjazdowego, drugiego semestru – specjaliści z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH i Instytutu Ekspertyz Sądowych im. prof. dra Jana Sehna oraz Laboratorium Kryminalistycznego KWP, będą prowadzili wykłady, laboratoria i ćwiczenia z zakresu:
Absolwenci będą przygotowani do pracy w międzynarodowych firmach i instytucjach badawczych, m.in. dzięki doświadczeniom zdobytym podczas realizacji przedmiotu Research and development project, który pozwoli im zdobywać pracę w przemyśle (związanym z nanotechnologiami lub/i przemyśle chemicznym i przemyśle tworzyw sztucznych) oraz akademickich i przemysłowych ośrodkach badawczych w kraju i za granicą. Po studiach można także kontynuować kształcenie na studiach III stopnia. Przykładowe zawody, które mogą być wykonywane przez absolwentów: pracownik laboratorium, pracownik działu R&D; nanotechnolog, konsultant, ekspert, kierownik produkcji.