Czy więzienie demoralizuje? Czy zakład karny to hotel dla przestępców? Co zrobić, żeby nie przybywało recydywistów? Kto zajmuje się sprowadzaniem “złych ludzi” na “dobrą drogę”? Jak chronić się przed chorymi psychicznie złoczyńcami po pełnym odbyciu kary? Opowiada dr Robert Poklek, wieloletni funkcjonariusz służby więziennej, wykładowca pedagogiki resocjalizacyjnej na kaliskim wydziale Uniwersytetu im. A.Mickiewicza w Poznaniu.

Na temat osiągnąć Arthura Ashkina, Gérarda Mourou i Donnie Strickland w dziedzinie technik laserowych, za które otrzymali wczoraj nagrodę Nobla, wypowiada się prof. dr hab. Roman Ciuryło, dyrektor Krajowego Laboratorium Fizyki Atomowej, Molekularnej i Optycznej i pracownik Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK.

Smog w Polsce budzi już od kilku miesięcy spore zamieszanie. Zanieczyszczenie powietrza w niektórych rejonach kraju jest coraz większa, a przez to większość z nas zaczęła się zastanawiać, co znajduje się w powietrzu, którym oddychamy. Czy na zjawisko smogu w Polsce mają wpływ spaliny samochodowe przedostające się do powietrza? O szkodliwości spalin samochodowych opowiada dr hab. inż. Ireneusz Kocemba z Instytutu Chemii Ogólnej i Ekologicznej Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej.

Codziennie na świecie skanowanych jest 5 miliardów produktów, co daje około 58 tysięcy na sekundę. Bez kodów kreskowych trudno byłoby niezwykle trudno zorganizować najpierw transport, a później towarami na wielką skalę. Niemal każdy kupowany przez nas produkt posiada unikalny kod kreskowy, wykorzystywany do identyfikacji magazynowej. Jak wykorzystywane są kody kreskowe na szerszą skalę i dlaczego są tak ważne? Jaka jest ich historia i kiedy po raz pierwszy został zeskanowany? O tym, jak ważne są kody kreskowe dla logistyki i handlu opowiedział dr inż. Michał Grabia, Kierownik Laboratorium Technologii Identyfikacyjnych Instytutu Logistyki i Magazynowania. 

Studenci Politechniki Białostockiej okazali się najlepszym zespołem w trakcie trwania zawodów University Rover Challenge, które odbyły się na pustyni w stanie Utah. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!

Komentarz prof. dr hab. inż. Macieja Bagińskiego z Wydziału Chemicznego Politechnika Gdańskiej, odnośnie tegorocznej nagrody Nobla w dziedzinie chemii.

Wczorajszego przedpołudnia rozpoczęło się światowe święto nauki, czyli coroczna ceremonia przyznawania nagród Nobla. Pierwsze wyróżnienia dotyczyły medycyny, której tegorocznymi laureatami zostali James P. Allison oraz Tasuku Honjo, za osiągnięcia w dziedzinie immunoonkologii. Na temat przełomowych badań ludzkiego systemu immunologicznego oraz odkrycia białka CTLA-4 wypowiedział się onkolog Uczelni Łazarskiego w Warszawie, prof. nadzw. dr hab. n. med. Przemysław Juszczyński.

W Polsce znajduje się dzisiaj tylko jeden aktywny reaktor jądrowy. Znajduje się w Otwocku-Świerku pod Warszawą, działa głównie w obszarach medycyny nuklearnej, nazywa się “Maria” i nidawno skończył 44 lata. O genezie, funkcjonowaniu i przyszłości reaktora, opowiada mgr inż. Łukasz Adamowski, pracownik Działu Edukacji i Szkoleń w Narodowym Centrum Badań Jądrowych.

Zanim kosmetyki trafią na sklepowe półki przechodzą przed proces tworzenia, stabilizacji oraz wprowadzania na rynek. W jaki sposób powstają kosmetyki, z których na co dzień korzystamy? Co jest pierwsze: proces produkcji, a może pomysł na konkretny produkt? O tym, co dzieje się z kosmetykami i jak technolodzy pracują nad produktami do pielęgnacji opowiada Dominika Świątczak, technolog w firmie Delia Cosmetics i absolwentka chemii kosmetycznej prowadzonej na Wydziale Chemii Uniwersytetu Łódzkiego.

Święto zakochanych, gdzie obdarowujemy się milionami czerwonych róży i książek? Takie rzeczy w Katalonii, gdzie od Walentynek ważniejsze jest lokalne święto zakochanych - Dia de Sant Jordi. To jednocześnie święto kochających, czytelnictwa i tożsamości katalońskiej.

91Owoce morza pochodzące z hodowli stały się naszą codziennością. Z roku na rok można zaobserwować wzrost produkcji surowców spożywczych pochodzących z akwakultury. Rzadko jednak są one produkowane na polskim rynku. Pracownicy Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego mają nadzieję to zmienić. Chodzi o hodowlę białych krewetek w polskich warunkach.

Tegoroczne wobry samorządowe w Polsce nierzadko przypominały dziki zachód, gdzie w kwestii zwrócenia uwagi wyborców wszystkie chwyty były dozwolone. O przyczynie takich działań i ich konsekwencji mówi Tomasz Herudziński, doktor socjologii na SGGW.

Czy rzeczywisty profiler policyjny ma cokolwiek wspólnego z postaciami w serialach kryminalnych “Mindhunter”, “Minds”, serii “CSI: Kryminalne zagadki”? Kim właściwie jest i jak pracuje? jakich sprawców przestępstw można “namierzyć” w ten sposób? Jakie studia trzeba wybrać, żeby zostać profilerem? 

Terroryzm to jedno z największych zagrożeń dzisiejszego świata. Ataki terrorystyczne mają miejsce na całym świecie, a każdy z nich pochłania wiele ofiar. Większość z nas wie doskonale, czym jest terroryzm i jak jest niebezpieczny. Nie każdy jednak potrafi zdefiniować jego przeczyny i sposoby działania zorganizowanych organizacji terrorystyczbych. Jakie są źródła tego zjawiska? Jak służby specjalne walczą z terroryzmem na całym świecie? I wreszcie - w jaki sposób zachować w przypadku ataku terrorystycznego? Odpowiedzi na te pytania oraz wiele innych udzielił dr Wojciech Wosek, były policjant, specjalista ds. terroryzmu oraz Kierownik Katedry Bezpieczeństwa Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni. 

Grzegorz Mazurek jest polskim teoretykiem i praktykiem zarządzania i marketingu, doktorem habilitowanym oraz profesorem nadzwyczajnym w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. W swojej pracy naukowo-badawczej specjalizuje się w tematyce transformacji cyfrowej (digital transformation), czyli wpływie nowoczesnych technologii internetowych na marketing i zarządzanie organizacją.

GMO - wszyscy krytykują, nie wszyscy potrafią wyjaśnić czym naprawdę jest, więc na wstępie: GMO to żywe organizmy (zwierzęta, rośliny, nasiona), które są modyfikowane genetycznie. Dlaczego w ogóle biotechnolodzy się tym zajmują i jakie wiążą się z tym korzyści? Co tak naprawdę kryje się pod tym skrótem i dlaczego ludzie boją się tego terminu? Skąd wzięła się nagonka i dlaczego niektórzy producenci szczycą się, że nie wykorzystują żywności modyfikowanej genetycznie? Poznaj opinie eksperta - prof. dr hab. Michała Obuchowskiego, prodziekana ds. Nauki Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

scientist in lab PMRE7JQPo dwie uczelnie z Warszawy, Krakowa i Gdańska, po jednej z Poznania, Wrocławia, Śląska i Torunia - tak wygląda finałowa dziesiątka polskich uczelni badawczych. Będą przez sześć lat dostawały więcej pieniędzy na uprawianie nauki, zatem skorzystają zdolni i ambitni studenci. Choć będzie trudniej się tam dostać na studia i trzeba będzie się bardziej postarać, żeby zdać egzaminy podczas sesji. Poprzeczka będzie ustawiona wysoko.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego uznało, że najlepiej podnieść jakość nauki w Polsce dając więcej pieniędzy na badania naukowe tylko co trzeciej z około 60 uczelni publicznych (państwowych). Mają one trafić tam, gdzie jest - zdaniem Ministerstwa - największa szansa, że przełożą się na dokonania naukowców. Przez następne sześć lat 20 uczelni będzie dostawało z naszych podatków zwiększoną subwencję od tej, jaka im się należy (środki na działalność). Dziesięć z nich uznano za tzw. uczelnie badawcze i dostaną  o 10% więcej pieniędzy. Kolejne dziesięć wprawdzie nie jest uczelniami badawczymi (to uczelnie zawodowe, jak wszystkie pozostałe w Polsce), ale też dostaną więcej pieniędzy na działalność naukową - o 2% większą subwencję. Wyłonienie uczelni badawczych Minister nazwał konkursem Inicjatywa Doskonałości-Uczelnia Badawcza. Właśnie została rozstrzygnięta pierwsza edycja - na lata 2020-2026.

Uczelnie badawcze w Polsce na lata 2020-2026 (subwencja +10%):

 • Uniwersytet Warszawski,
 • Politechnika Gdańska, 
 • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, 
 • Akademia Górniczo-Hutnicza, 
 • Uniwersytet Jagielloński, 
 • Politechnika Warszawska, 
 • Gdański Uniwersytet Medyczny, 
 • Politechnika Śląska, 
 • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, 
 • Uniwersytet Wrocławski.

Uczelnie zawodowe w Polsce z dodatkowymi środkami na badania naukowe  (subwencja +2%):

 • Politechnika Łódzka, 
 • Politechnika Wrocławska, 
 • Uniwersytet Gdański, 
 • Uniwersytet Łódzki, 
 • Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, 
 • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, 
 • Uniwersytet Medyczny w Łodzi, 
 • Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie, 
 • Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, 
 • Uniwersytet Śląski.

Kandydat na studia i student na uczelni badawczej

Co to oznacza dla kandydatów na studia i studentów już studiujących na uczelniach badawczych? Są plusy i minusy. Wszystko wskazuje na to, że poziom nauki powinien być tam wyższy, niż na innych uczelniach, na czym powinni zyskać najlepsi, najbardziej ambitni kandydaci na studia i studenci:

 • lepszy dostęp do wykładowców - na uczelniach badawczych jeden pracownik naukowy i dydaktyczny ma przypadać na 10 studentów (inaczej uczelnia traci finansowo), podczas gdy na pozostałych uczelniach publicznych wystarczy jeden wykładowca na 12-13 studentów,
 • więcej nauki w nauce -  na uczelniach badawczych dodatkowe środki powinny być przeznaczone np. na wyposażenie laboratoriów, na kolejne projekty naukowe - z czego powinni także skorzystać studenci podczas studiowania,
 • łatwiejsza kariera naukowa - nastawienie uczelni na badania naukowe może wpłynąć na łatwiejsze możliwości kontynuacji nauki po studiach licencjackich i inżynierskich, najpierw na studiach magisterskich, potem na doktoranckich

Złe wieści dla gorszych i średnich kandydatów na studia oraz studentów. W ciągu minionych dwóch lat wszystkie uczelnie publiczne w Polsce już zmniejszały liczbę studentów, aby nie zostać ukaranymi za przekroczenie 12-13 studentów na jednego wykładowcę. Uczelnie badawcze teraz mają jeszcze mniejszy limit, Trudniej więc będzie się dostać na kierunki prowadzone w uczelniach badawczych. Uczelniom nie będzie zależało już tak bardzo na “sztuce” studenta - jak to jeszcze do niedawna bywało na części uczelni publicznych (uczelnia dostawała pieniądze “na głowę” studenta). Jeszcze ważniejsza będzie “jakość”. Poprzeczka pod względem studiowania będzie zawieszona wysoko, bo trudniej będzie liczyć na pobłażliwego wykładowcę, który będzie dawał kolejne “podejścia do egzaminu”.

Zasady konkursu na uczelnię badawczą

Głównym założeniem konkursu było wyłonienie uczelni, które “mogą dążyć do statusu uniwersytetu badawczego i bezpośrednio konkurować z najlepszymi światowymi ośrodkami akademickimi.“  Wyłonienie grupy uczelni badawczych zostało przewidziane w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce - Konstytucja dla Nauki oraz Ustawa 2.0. Do pierwszej edycji konkursu zakwalifikowano 20 najlepszych uczelni, które spełniły szczegółowe warunki kategorii naukowych:

 • prowadzenie badań w co najmniej sześciu dyscyplinach i posiadanie oceny A lub A+ w co najmniej połowie z tych dyscyplin,
 • uczelnie nie mogły posiadać kategorii B lub C,
 • żaden z kierunków studiów prowadzonych przez uczelnię nie powinien posiadać negatywnej oceny Polskiej Komisji Akredytacyjnej. 

Zwiększenie subwencji ma pomóc w poprawie jakości badań naukowych oraz jakości nauczania studentów. Co więcej, pomoże ona zwiększyć szanse podczas konkurencji z uczelniami na arenie międzynarodowej.

Uczelnie oceniał międzynarodowy zespół złożony z 15. jurorów wiązanych z sektorem nauki i szkolnictwa wyższego wybranych ch przez Ministra Nauk i Szkolnictwa Wyższego. W zespole jury zasiadły osoby z doświadczeniem w zarządzaniu instytucjami badawczymi, pełniące najważniejsze funkcje w instytucjach działających na rzecz systemu nauki i szkolnictwa wyższego oraz specjaliści w zakresie badań nad sektorem nauki i szkolnictwa wyższego. Członkami zespołu zostali: prof. Lauritz Holm-Nielsen, prof. Enric Banda, prof. Ulrike Beisiegel, dr Jo Bury, prof. Therese Fuhrer, prof. Simon Gaskell, prof. Éva Kondorosi, prof. Yvan Larondelle, prof. Mireia Las Heras, prof. Peter Maassen, dr Sijbolt Noorda, prof. József Pálinkás, prof. Sir Christopher Snowden, prof. Carl Johan Sundberg, dr Cathie Vix-Guterl. 


Zadaniem wszystkich uczelni biorących udział w konkursie było przedstawienie komisji wniosków konkursowych. Wnioski te musiały zawierać:


 • analizę potencjału własnego uczelni,
 • plany podniesienia poziomu badań naukowych oraz jakości kształcenia,
 • zwiększenie wpływu działalności naukowej uczelni na rozwój światowej nauki,
 • wzmocnienie współpracy badawczej z ośrodkami naukowymi o wysokiej renomie w skali międzynarodowej,
 • podniesienie jakości kształcenia studentów i doktorantów,
 • poprawy polityki kadrowej na uczelni,
 • podniesienia jakości zarządzania uczelnią.
Czy foki to tylko ładnie wyglądające szkodniki zagrażające ekosystemowi morza? Dlaczego nazywane są gatunkiem parasolowym? Czy da się pogodzić badania i ochronę bałtyckich fok z interesami rybołówstwa? O fokach opowiada mgr Michał Bała, absolwent kierunku oceanografia specjalizacji biologia morza, pracownik Stacji Morskiej im. Prof. Krzysztofa Skóry, Instytutu Oceanografii na Wydziale Oceanografii i Geografii i Uniwersytetu Gdańskiego. Zarówno wydział, jak i stacja badawcza są podstawowym źródłem wiedzy na temat fok szarych oraz ich ekosystemu w Polsce.

Zakaz kąpieli, a nawet spacerowania brzegiem morza w trakcie urlopu? To na pewno sinice! Każdy, kto spędzał wakacje nad morzem lub nad jeziorem, miał okazję obserwować ich nadmierne nagromadzenie. Niektóre gatunki sinic mogą być niebezpieczne dla człowieka, a toksyny, które są produkowane przez te bakterie mogą doprowadzić do zatrucia organizmu. Czy w takim razie sinice to tylko negatywne skutki dla człowieka? Nie od dziś wiadomo, że produkują tlen. W ostatnich latach badane są produkowane przez sinice związki biologicznie aktywne, które będzie można wykorzystać w medycynie oraz farmacji. O sinicach opowiada dr Justyna Kobos z Zakładu Biotechnologii Morskiej w Instytucie Oceanografii na Wydziale Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego.

Znalezienie bezpośredniego dowodu na istnienie czarnej dziury jest marzeniem astrofizyków na całym świecie. Prawdopodobnie właśnie udało się to naukowcom skupionym wokół Teleskopu Horyzontu Zdarzeń w Harvard-Smithsonian Center for Astrophysic. Czarne dziury w identyczny sposób badają także naukowcy z Centrum Astronomii Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Śnieg i lekki mróz na święta Wielkanocne, a ciepła plucha w Boże Narodzenie. Wichury dwa razy do roku pustoszące nasz kraj. Wiosna trwająca tylko tydzień czy dwa. Czy to anomalie pogodowe, czy trwałe zmiany klimatu? Odpowiada prof. dr hab. Mirosław Miętus, kierownik Katedry Meteorologii i Klimatologii na Wydziale Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego.

Każdy słyszał o zjawisku bezrobocia, prawda? Nie każdy jednak wie, że jest to pojęcie niezwykle złożone, w ramach którego należy bezwzględnie wyróżnić, np. bezrobocie cykliczne i chroniczne oraz bezrobocie strukturalne i frykcyjne. Rewolucja przemysłowa przyczyniła się jednak do stworzenia kolejnego typu – bezrobocia technologicznego…

Logo politechniki z napisem2Każdy z nas miał taki etap w swoim życiu, kiedy patrzył w gwiazdy i chciał zostać astronautą. Czy eksplorację kosmosu można zacząć już na studiach? Jak zaprojektować oraz zbudować łazik kosmiczny, który odwiedzi czerwoną planetę? Rozmowa z Małgorzatą Łaganowską, studentką automatyki i robotyki Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach, liderki zespołu Impuls Team, dwukrotnego finalisty globalnego konkursu University Rover Challenge oraz dwukrotnego zdobywcy pierwszego miejsca w konkursie European Rover Challenge.  

Co ma ze soba wspólnego druk 3D i medycyna? Więcej, niż myślisz! Przy Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej powstała Spółka MaterialsCare, której działalność ma na celu komercjalizację projektu Bioimplant. Projekt ma szansę zrewolucjonizować medycynę, a w szczególności chorych onkologicznie. Na jakim etapie są badania i dlaczego wykorzystanie druku 3D w tym projekcie jest tak ważne? O Bioimplantach opowiedział Bartłomiej Wysocki, prezes zarządu MaterialsCare oraz pomysłodawca projektu. 

Zrzut ekranu 2019 10 11 o 095421

Minister kultury Piotr Gliński nie był w stanie skończyć żadnej książki Olgi Tokarczuk. Czy są one za trudne dla “zwykłego czytelnika”. O sposobie na nową polską laureatkę literackiej Nagrody Nobla opowiada prof. Piotr Łuszczykiewicz, polonista z kaliskiej Filii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->