Napoje izotoniczne a energetyczne

Chcielibyśmy wskazać różnice pomiędzy “energetykami” a napojami izotonicznymi. Czym różnią się te środki i dlaczego nie powinniśmy ich mylić?

Sport to zdrowie

Napoje izotoniczne przeznaczone są głównie dla sportowców. Zażywane w trakcie wysiłku, nie tylko doskonale nawadniają, ale również uzupełniają organizm w witaminy i minerały. Środki te nie posiadają w składzie substancji pobudzających, takich jak kofeina, czy guarana. Ich jedynym celem jest odpowiednie nawodnienie organizmu.

Natomiast trochę inaczej przedstawia się sytuacja z napojami energetycznymi. Zazwyczaj mają one w składzie znaczną ilość kofeiny, czasami również dodatki w postaci guarany, tauryny, L-karnityny i żeń-szenia. Zażywane są w chwilach spadku energii oraz gdy potrzebujemy dodatkowej mocy przed zadaniem. Pamiętajmy jednak, że napoje te nie powinny być spożywane przez kobiety w ciąży oraz osoby mające problemy z sercem.

Ostatnim, ale nie mniej ważnym „suplementem” jest sport. Jest to również najtańszy i najzdrowszy środek pobudzający. Wykonując regularnie ćwiczenia fizyczne, w naturalny sposób zwiększamy tętno i tym samym przyśpieszamy krążenie krwi. Dzięki temu, nasz mózg jest lepiej dotleniony i działa sprawniej. Poza tym, regularnie uprawiany sport wpływa na obniżenie poziomu stresu i jesteśmy bardziej zrelaksowani.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Doradztwo i Konsulting
Redakcja Studia.pl

Edukacyjne prowokacje

Książka Edukacyjne prowokacje. Wykorzystanie etnografii performatywnej w procesie kształcenia doradców kierowana jest zarówno do studentów, jak i do wykładowców, którzy mogą zaczerpnąć z niej metodycznych wskazówek

Czytaj więcej »
Kariera po studiach
Redakcja Studia.pl

Zawód: Policjant

Policja – stutysięczna formacja czuwająca nad bezpieczeństwem ludzi i porządkiem publicznym. Co należy zrobić i jakie spełnić wymagania by zostać jednym z członków tej służby?

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję