Site logo

Geologia i zasoby naturalne - kierunek studiów

Geologia i zasoby naturalne na skróty

Gdzie studiować geologię i zasoby naturalne?

Wszystkie studia na kierunku geologia i zasoby naturalne w Polsce

List view

Znajdź geologię w swoim mieście i województwie

Sprawdź, jakie studia geologiczne możesz studiować we wszystkich regionach

Poradniki dla przyszłych studentów geologii i zasobów naturalnych

Opinie studentów, absolwentów i pracodawców

Geologia i zasoby naturalne
Redakcja Studia.pl

Zawód: Geolog

Fascynuje Cię budowa ziemi i procesy geologiczne, które w niej zachodzą? Świetnie, właśnie znalazłeś zawód, który pomoże Ci w rozwijaniu pasji i zainteresowań oraz zapewni

Czytaj więcej »

Czy warto studiować geologię i zasoby naturalne?

Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunku geologia i zasoby naturalne na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Kierunek geologia i zasoby naturalne w pigułce

Co warto wiedzieć o kierunku geologia i zasoby naturalne? Jeśli wahasz się, czy studiowanie geologii i zasobów naturalnych ma sens, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na studia geologiczne – dowiedz się więcej o tym kierunku. Na pewno interesuje Cię program studiowania, co takiego będzie działo się na zajęciach. Tak naprawdę wiele zależy od uczelni, które prowadzą studia w zakresie geologii i zasobów naturalnych. Jednak w każdym przypadku będą one wiązały się z określonym profilem. Geologia to nauka o Ziemi. W szczególności zajmuje się jej historią, morfologią i właściwościami. Geolodzy przyjmują, że niektóre przeobrażenia, którym podlega skorupa ziemska, mają swoje źródło we wnętrzu globu. Podczas wykładów, ćwiczeń i laboratoriów poznasz takie obszary kompetencji, wiedzy i umiejętności, jak chemia, fizyka, matematyka, geologia dynamiczna, podstawy paleontologii, sporządzanie ekspertyz geologicznych, wykonywanie i dokumentowanie pomiarów i obserwacji, analizy i wyszukiwanie złóż, wykonywanie prac z zakresu kartografii geologicznej, sporządzanie dokumentów urzędowych i stosowanie przepisów. Geologia rozwinęła się wraz rozwojem górnictwa. Dziś geolodzy bardzo często wykonują ekspertyzy dla projektantów różnych budowli, poszukują złóż oraz zajmują się badaniem trzęsień Ziemi. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania geologii i zasobów naturalnych. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Studia podyplomowe geologii

Szukasz innych studiów geologicznych? Gdzie w zdobywać wiedzę na studiach podyplomowych, kursach, szkoleniach stacjonarnych i on-line?

Podyplomowe na kierunku geologia i zasoby naturalne

Co warto wiedzieć o podyplomowych studiach geologicznych? Jeśli myślisz o podyplomówce jako absolwent studiów na kierunku geologia i zasoby naturalne, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Takie zdobywanie wiedzy i umiejętności może być bardzo efektywnym sposobem pozyskiwania nowych kompetencji. Po pierwsze – możesz wybrać studia podyplomowe ściśle związane z ukończonym kierunkiem studiów. Geologia rozwinęła się wraz rozwojem górnictwa. Dziś geolodzy bardzo często wykonują ekspertyzy dla projektantów różnych budowli, poszukują złóż oraz zajmują się badaniem trzęsień Ziemi. Zatem możesz dzięki edukacji podyplomowej specjalizować się w jakimś obszarze geologii i zasobach naturalnych. Poszukaj programów podyplomówek, np. związanych z pogłębianiem wiedzy i umiejętności wyniesionych ze studiów, takich jak chemia, fizyka, matematyka, geologia dynamiczna, podstawy paleontologii, sporządzanie ekspertyz geologicznych, wykonywanie i dokumentowanie pomiarów i obserwacji, analizy i wyszukiwanie złóż, wykonywanie prac z zakresu kartografii geologicznej, sporządzanie dokumentów urzędowych i stosowanie przepisów. Jednak nie ograniczaj się do myślenia tylko o studiach będących kontynuacją dotychczasowej ścieżki kształcenia, ale także komplementarnych do geologii i zasobów naturalnych. Zastanów się nad innymi podyplomowymi studiami z dziedzin ścisłych i przyrodniczych. Może także zainteresują cię różne kierunki skierowane do osób chcących awansować, rozwiać się zawodowo poprzez nowe uprawnienia, miękkie kompetencje, czy łączące specyfikę Twoich doświadczeń ze studiów, praktyk i staży z zarządzaniem projektami, ludźmi albo strukturami operacyjnymi.

Możliwości zawodowe po kierunku geologia i zasoby naturalne

Jak będzie wyglądała Twoja przyszłość po studiach geologicznych? Na pewno warto brać pod uwagę możliwości rozwoju po ich ukończeniu. Zastanów się, czy charakter pracy dla absolwentów kierunku studiów ścisłych i przyrodniczych zgodny jest z Twoimi predyspozycjami, charakterem i upodobaniami. Po tym kierunku studiów możesz brać pod uwagę budowanie swoich ścieżek kariery w firmach i instytucjach publicznych, poprzez pracę w przedsiębiorstwach wydobywczych i kopalniach, poszukiwanie i eksploatację złóż, pracę na uczelni i rozwój naukowy, pracę w firmach hydrogeologicznych, pracę w organizacjach związanych z ochroną środowiska. Możesz też założyć własną działalność gospodarczą. Kompetencje wyniesione ze studiów pomogą w prowadzeniu własnego biznesu. Masz szansę na sukces zarówno w branży bezpośrednio związanej z kierunkiem geologia i zasoby naturalne, jak i w innych sektorach gospodarki. Wykorzystasz wtedy kompetencje miękkie i doświadczenia związane z pracą w kołach naukowych, zdobyte podczas praktyk studenckich oraz w programach stażowych. Oczywiście jakość studiów to nie wszystko. O sukcesie zawodowym po ukończeniu studiów geologicznych będą decydowały także Twoje predyspozycje do tego kierunku studiów i do pracy po ich ukończeniu, takie jak: ciekawość świata, dobra kondycja, świetna pamięć, dociekliwość, szerokie zainteresowania, ścisły umysł. Na pewno pomoże w wyborze dalszej drogi zawodowej profilowanie zainteresowań podczas wyboru seminarium dyplomowego oraz tematu pracy dyplomowej. Możesz zagłębiać się w szczegółowe obszary geologii i zasobów naturalnych i tworzyć prace dyplomowe na tematy takie jak: formacja wierzowska (Karpaty Zewnętrzne, jednostka śląska, dolna kreda) w świetle badań petrograficznych, badania produktów przeobrażeń żywic fosylnych z różnych wystąpień na świecie, charakterystyka mineralogiczna przeobrażonych wapieni dębnickich, ocena porowatości wybranych skał drobno-uziarnionych pod kątem ich właściwości uszczelniających.

Zobacz inne kierunki ścisłe i przyrodnicze

Szukasz innych studiów ścisłyvh i przyrodniczych? Sprawdź wszystkie kierunki ścisłe i przyrodnicze.

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję