Studia geograficzne w pigułce
Co warto wiedzieć o studiach związanych z geografią? Jeśli wahasz się, czy studiowanie geografii, geodezji i kartografii, geologii, geoinformacji, oceanografii, ma sens, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na studia geograficzne – dowiedz się o nich więcej. Sprawdź, co to jest geografia, jakie daje możliwości studiowania i pracy dla absolwentów. Kierunki związane z geografią realizowane są na studiach licencjackich (3 lata), inżynierskich (3,5 roku) oraz na magisterskich studiach uzupełniających (1,5 roku do 2 lat). Geografia jest nauką przyrodniczą, ale też i nauką społeczną. Jako nauka przyrodnicza geografia zajmuje się badaniem powłoki ziemskiej tzw. przestrzeni geograficznej i jej zróżnicowaniem przestrzennym pod względem przyrodniczym. Geografia jako nauka społeczna bada zróżnicowanie społeczno-gospodarcze, a także powiązania pomiędzy środowiskiem przyrodniczym a działalnością człowieka. Ze względu na te dwa przedmioty badań: środowisko naturalne oraz człowieka i jego działalność, określa się zatem geografię jako naukę dualistyczną. Podczas wykładów, ćwiczeń i laboratoriów zgłębisz m.in. także takie przedmioty jak: geografia fizyczna, geografia społeczno-ekonomiczna, geografia ludności, statystyka, meteorologia, klimatologia, kartografia, topografia, geografia polityczna, geologia, biogeografia, geografia gospodarcza, geoinformacja, oceanografia, ekologia, zrównoważony rozwój, geografia krajobrazu, planowanie przestrzenne. Na pewno interesuje Cię, jakie kierunki i specjalności w zakresie studiów z geografii masz do wyboru. Można je pogrupować ze względu na ścieżkę kariery np. geografa, geologa, hydrologa, meteorologa, demografa, geoinformatyka, oceanografa i miejsce zatrudnienia, w którym będziesz wykonywać swój zawód np. w: ośrodkach badawczych (na uczelniach, w instytutach naukowo-badawczych), kopalniach, platformach wiertniczych i innych przedsiębiorstwach wydobywczych, przedsiębiorstwach energetycznych, organizacjach ochrony środowiska, administracji państwowej, pracy nauczycielskiej.
Geografia: Geografia to nauka o powłoce ziemskiej, która należy do nauk przyrodniczych. Jest to bardzo szeroka dziedzina wiedzy, dotyczy bowiem nie tylko elementów środowiska naturalnego ale także sfery społecznej. To geografia bada granice państw, rozmieszczenie zakładów przemysłowych, czy gęstość zaludnienia w różnych miejscach świata. Można więc śmiało powiedzieć, że wiedza geograficzna to znajomość świata. W trakcie nauki w szkole średniej należy zwrócić szczególną uwagę na naukę języka obcego bo ta będzie zawsze będzie korzystna. Warto uczyć się tych języków, które mogą okazać się przydatne przyszłym zawodzie. Oprócz tego istotna może okazać się wiedza o społeczeństwie, fizyka, biologia i chemia. Studia przypominają naukę na innych kierunkach. Można uczestniczyć w wykładach oraz zajęciach obowiązkowych, takich jak ćwiczenia czy seminaria. Zajęcia terenowe są specyficzne dla kierunku geografia. W ramach takich działań poznaje się specyfikę geografii różnych miejsc w kraju, a czasem nawet za granicą. Dalsze i dłuższe wyjazdy organizowane są zwykle w ramach działalności kół naukowych. Geografia to kierunek, który można świetnie sprzedać w trakcie rozmów kwalifikacyjnych w bardzo różnych branżach. Z pewnością największe szanse pojawiają się w sektorze turystycznym, w niektórych instytucjach związanych z przemysłem wydobywczym i odnawialnymi źródłami energii, w transporcie i w szeroko pojętej edukacji.
Geoinformacja: Geoinformacja to dziedzina geografii zajmująca się zbieraniem, pozyskiwaniem, gromadzeniem, przetwarzaniem, przesyłaniem, analizą, interpretacją danych geoprzestrzennych, czyli danych o Ziemi. Są to studia dla osób zainteresowanych ochroną środowiska, badaniem danych, a także procesami zachodzącymi na przestrzeni lat. Ważnymi umiejętnościami jako kandydata są umiejętność analizowania statystyk i wyciągania wniosków, otwarty umysł oraz skrupulatność. W programie studiów znajdują się przedmioty ogólne, takie jak: ekonomia, socjologia, oraz przedmioty kierunkowe takie jak: geografia fizyczna i społeczno-ekonomiczna, kartografia, teledetekcja, topografia, geodezja, oprogramowanie użytkowe, matematyka, statystyka, geoinformacja, ekofizjografia, topograficzne bazy danych, analiza matematyczna, systemy operacyjne, cyfrowe przetwarzanie obrazów.
Oceanografia: Dla osób interesujących się procesami zachodzącymi w morzu, biologią organizmów morskich, czy też ochroną środowiska morskiego został stworzony kierunek oceanografia. Profil kształcenia łączy w sobie elementy różnych dziedzin nauki: zarówno ścisłych, jak i przyrodniczych. Student zdobywa interdyscyplinarną wiedzę ogólną z zakresu matematyczno-przyrodniczego i nauk o morzu oraz umiejętności wykorzystania jej w pracy zawodowej i życiu z zachowaniem zasad prawnych i etycznych. Studenci uczą się analizy zjawisk w środowisku morskim oraz wpływu człowieka na to środowisko. Program kształcenia na kierunku oceanografia obejmuje takie przedmioty jak: matematyka i statystyka, biologia, ekologia, oceanografia biologiczna, oceanografia chemiczna, fizyczna i chemiczna, geologia fizyczna, geologia morza, hydrobiologia, hydrochemia, fizyka morza, zasady pracy w morzu i strefie brzegowej, planowanie badań i analiza danych, zasoby morza i ich wykorzystanie, ochrona środowiska morskiego, prawo morskie.
Geodezja i kartografia: Tworzenie map rozpoczęło się wraz z prehistorią ludzkości. Ślady najdawniejszych nawet kultur obfitują w różne wskazówki terenowe, często przekazywane w formie graficznej. Pomiary i rozgraniczanie terenu było, z pewnością, domeną świata starożytnej Grecji, Egiptu, czy Babilonu. Bez tych umiejętności niemożliwe byłoby wznoszenie zaawansowanych architektonicznie budowli i realizowanie zamierzeń urbanistycznych. Przez wieki mapy stały się podstawą nawigacji na morzach, lądach i oceanach. Co ciekawe, podstawy kartografii oparte są na starożytnych zasadach. Współczesne szkoły średnie obiecują ogólne wykształcenie. Nieraz jednak trzeba zmienić myślenie o edukacji i stanąć w obliczu istotnych decyzji, które im wcześniej zostaną podjęte, tym lepiej. Wybór studiów powinien ukierunkować ucznia szkoły średniej w selekcji przedmiotów, na które będzie zwracać szczególną uwagę. Myślenie o tym, by uzyskać jak najwyższą średnią bywa zwodnicze i najczęściej prowadzi do kłopotów w trakcie rekrutacji. Nawet najlepsze uczelnie biorą pod uwagę oceny z maksymalnie kilku przedmiotów. Jeżeli maturzysta wybiera kartografię i geodezję, warto aby wybrał też jak najszybciej uczelnię, w której zamierza studiować ten kierunek. Należy sprawdzić procedurę rekrutacyjną i pracować nad wiedzą i umiejętnościami z przedmiotów, które będą istotne w trakcie układania listy rankingowej. Geodezja i kartografia – studia dla ciekawych świata. Niezwykle istotne jest, by od początku zdawać sobie sprawę z tego, że kierunek ten nie należy do najłatwiejszych. Student pierwszego roku musi uzupełnić swoją wiedzę z matematyki, fizyki, geografii oraz informatyki. Kolejne istotne przedmioty wiążą się z geometrią wykreślną, rysunkiem technicznym i kartografią. Na studentów tej dziedziny czeka też olbrzymia ilość wiedzy związanej z pomiarami geodezyjnymi, dokonywanymi za pomocą różnych metod. Elementem wykształcenia geodety jest także znajomość prawa i zarządzania gruntami.
Geologia: Studia na kierunku geologia mają charakter interdyscyplinarny. Łączą ze sobą wiedzę z zakresu nauk o środowisku, podstaw ekonomii i nauk technicznych wychodzi naprzeciw potrzebom środowiskowym, ekonomicznymi oraz gospodarczym. Trzon programu stanowią przedmioty z zakresu mineralogii, tektoniki, paleontologii, sedymentologii, petrologii, geologii historycznej, geochemii, kartografii geologicznej, geologii regionalnej Polski. Student poznaje też główne dziedziny geologii stosowanej: hydrogeologię, geologię inżynierską, geologię złóż.
Geologia stosowana: Geologia stosowana to studia inżynierskie zajmujące się zastosowaniem wiedzy przyrodniczej o Ziemi w praktyce. Zajęcia obejmują kluczowe zagadnienia aplikacji wiedzy i umiejętności w zakresie: dokumentowania i udostępniania zasobów wód podziemnych, geologicznych uwarunkowań rozwoju budownictwa i planowania przestrzennego, kartograficznych odwzorowań danych geologicznych, dokumentowania i udostępniania złóż oraz geologicznych aspektów inżynierii surowców mineralnych.
Gospodarka przestrzenna: Studia na kierunku gospodarka przestrzenna mają charakter interdyscyplinarny. Zajęcia łączą wiedzę i umiejętności w zakresie organizacji przestrzeni w procesie rozwoju społeczno-ekonomicznego poziomu lokalnego i regionalnego. Dodatkowo wykorzystuje się wiedzę techniczną z zakresu nauk o architekturze oraz geodezji i kartografii. Kierunek studiów umożliwia rozwijanie umiejętności kierowania rozwojem przestrzennym jednostki terytorialnej i kształtowania przestrzeni zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.
Aquamatyka: Studia na kierunku aquamatyka mają na celu wykształcenie kompetentnych menedżerów gospodarki wodnej. W trakcie zajęć słuchacz nauczy się nie tylko o zagrożeniach wynikającymi ze zmian klimatu i związanymi z tym zmianami hydrologicznymi i hydrobiologicznymi, ale będzie przygotowany do poszukiwania rozwiązań poprzez ustalenie przyczyn zmian środowiskowych i racjonalną ocenę skutków ekologicznych tych zmian. Dodatkowo student nauczy się rozwiązywać wyżej wymienione problemy poprzez: inwentaryzację wód powierzchniowych i podziemnych oraz środowisk z wodami związanymi; wprowadzenie skutecznych metod monitoringu tych obszarów, zaproponowanie i weryfikację skuteczności proponowanych działań naprawczych i wiele innych metod poznanych w toku studiów.
Turystyka
Studia na kierunku turystyka mają charakter interdyscyplinarny. Łączą ze sobą nauki geograficzne wraz z zarządzaniem, naukami społecznymi. Studia skierowane są dla osób dynamicznych, aktywnych, pełnych pomysłów i ciekawych świata. W trakcie studiów słuchacz zdobywa wiedzę i kompetencje w ramach następujących modułów: turystyka kulturowa, hotelarstwo i turystyka zdrowotna, turystyka aktywna, zarządzanie bezpieczeństwem turystów w sytuacjach kryzysowych, zarządzanie eventami.
Inżynieria i gospodarka wodna: Studia na kierunku inżynieria i gospodarka wodna kształcą specjalistów z zakresu zaopatrzenia w wodę na potrzeby komunalne, przemysłowe i rolnicze oraz zabezpieczenia przeciwpowodziowego i łagodzenia skutków suszy. W trakcie zajęć słuchacze uczą się rozwiązywać problemy gospodarki wodnej zgodnie z wymogami ochrony środowiska i szeroko rozumianymi potrzebami społecznymi. Studenci zdobywają wiedzę doboru i wykorzystania nowoczesnych komputerowych narzędzi inżynierskich do symulacji procesów klimatycznych i hydrologicznych, do projektowania obiektów i systemów wodnych w inżynierii miejskiej.
Rewitalizacja dróg wodnych: Studia na kierunku rewitalizacja dróg wodnych mają bardzo unikatowy i praktyczny charakter. W trakcie studiów słuchacz zdobywa wiedzę z zakresu zarządzania zasobami wodnymi niezbędną do zabezpieczenia potrzeb społeczeństwa oraz rozwijającego się sektora transportu wodnego. Zajęcia na kierunku kładą duży nacisk na umiejętność wykorzystywania narzędzi informatycznych pozwalających na swobodne poruszanie się w środowisku kartografii cyfrowej, projektów CAD czy wielowymiarowych modeli numerycznych.
Studia miejskie: Studia miejskie to kierunek interdyscyplinarny łączący wiedzę z zakresu kilku dziedzin. Wraz ze znaczącą rolą i rozwojem miast powstały studia, które mają na celu wykształcenie kadry, która potrafi w sposób kompleksowy identyfikować zarówno potencjał, jak i problemy miast, i w profesjonalny sposób je rozwiązywać. Zajęcia uwzględniają kilkadziesiąt lat doświadczeń i badań prowadzonych przez socjologów, geografów, historyków, kulturoznawców czy ekonomistów, którzy stworzyli podwaliny tej dziedziny wiedzy.
Oceanotechnika: Studia na kierunku oceanotechnika należą do bardzo rzadkich i wyjątkowych. Zajęcia mają charakter praktyczny. Studia w głównej mierze mają zakres techniczny, jednak swoim programem zahaczają również o nauki o ziemi. Program zajęć zawiera zagadnienia związane z budową małych statków, jachtów, statków żeglugi przybrzeżnej, śródlądowej, obsługi platform wiertnicznych, jak również zagadnienia technologii remontów statków. W trakcie zajęć uczy się budować statki od najmniejszych jachtów i kutrów do największych superzbiornikowców i dużych statków pasażerskich. Słuchacz zdobywa wiedzę z zakresu nauk matematyczno-fizycznych, nauk technicznych w zakresie budowy i eksploatacji statków, okrętów i obiektów oceanotechnicznych, ekonomii oraz wiedzę z zakresu identyfikacji, eksploracji i eksploatacji morskich złóż surowców mineralnych.
Eksploatacja mórz i oceanów;; To kierunek idealny dla osób, które interesują się procesami zachodzącymi w morzu, biologią organizmów morskich, czy też ochroną środowiska morskiego. Studia mają charakter interdyscyplinarny, czyli łączą wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych, ścisłych i ekonomicznych. Czego uczą się studenci? Wszystkiego, co związane jest z: żywieniem organizmów wodnych, akwakulturą, rybactwem morskiem, ekologią i ochroną środowiska, techniką połowów, oceanografią biologiczną, biologicznym zasobem morza, energetycznym zasobem morza, eksploatacją jednostek górnictwa morskiego czy morskiemi farmy wiatrowe. Przykładowe przedmioty zawarte w programie studiów na kierunku Eksploatacja mórz i oceanów: technologia informacyjna, ekonomia i zarządzanie, materiałoznawstwo i techniki wytwarzania, grafika inżynierska, elektrotechnika i elektronika, mechanika ogólna, podstawy automatyki, termodynamika, podstawy konstrukcji maszyn, genetyka, biochemia, hydrochemia, mikrobiologia, podstawy oceanotechniki, podstawy klimatyzacji i chłodnictwa, podstawy systemów energetycznych, systematyka organizmów wodnych, anatomia i embriologia hydrobiontów, biologia i fizjologia organizmów wodnych,