Site logo

Studia w Białymstoku

Wszystko o studiach w Białymstoku

Kierunki studiów w Białymstoku i na Podlasiu

Znajdź dla siebie najciekawsze studia na uczelniach z Białegostoku i Podlasia

List view

Co warto studiować w Białymstoku i na Podlasiu?

Sprawdź miejskie i regionalne kierunki i specjalności według swoich zainteresowań.

Studia w Białymstoku i na Podlasiu

Białystok to stolica Podlasia i największy ośrodek akademicki północno-wschodniej Polski, który pod tym kątem wyprzedza między innymi warmiński Olsztyn. Białostockie uczelnie mają do zaproponowania bardzo ciekawą ofertę studiów licencjackich, inżynierskich, magisterskich uzupełniających, magisterskich jednolitych oraz podyplomowych. Co roku w mieście tym studiuje około 26 tysięcy osób, a kilka tysięcy z nich opuszcza szkoły wyższe w roli absolwentek i absolwentów. Obecnie mogą oni wybierać spośród około 120 kierunków studiów. Nowoczesna infrastruktura uczelniana oraz liczne inwestycje z dotacji unijnych sprawiają, że Białystok to doskonałe miejsce do studiowania. Decydują się na studiowanie w tym mieście zarówno osoby stąd oraz przyjezdni studenci. Wiele z kierunków dostępnych jest w ramach programu nauczania stacjonarnego i niestacjonarnego, dlatego każdy może dostosować wybrany kierunek do swoich indywidualnych potrzeb. W Białymstoku można również ciekawie spędzać wolny czas. Miasto znane jest z miejskiej zieleni i parków, w tym między innymi parków Antoniuk, Centralnego, czy Branickiego położonego w pięknym kompleksie z pałacem, w którego murach znajduje się Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. W pobliżu znajduje się piękna starówka, po której przyjemnie jest się przejść o każdej porze roku. Znajdziecie tu zarówno smaczne restauracje jaki i ciekawe miejsca kulturalne, sceny teatralne i kina studyjne oraz komercyjne. Sam Białystok leży w pobliżu Puszczy Białowieskiej, miejsca gdzie aktywnie można spędzać czas. Białowieski Park Narodowy, to doskonałe miejsce na jednodniowe wypady ze znajomymi. Oczywiście Podlasie to nie tylko Białystok, ale również inne, ciekawe ośrodki akademickie. Wśród nich warto wymienić takie miasta jak Łomża, Suwałki i Siemiatycze, gdzie studia rocznie wybiera nawet około 5 tysięcy osób, a kilkaset osób rocznie kończy je w roli absolwentów.

Na jakich uczelniach możesz studiować w Białymstoku i na Podlasiu?

Uczelnie publiczne w Białymstoku i na Podlasiu, to szkoły wyższe, w których nauka na dziennych studiach: licencjackich, inżynierskich i magisterskich, prowadzona jest za darmo. Czesne zapłacimy za studia prowadzone niestacjonarnie – zaocznie i wieczorowo (np. za podyplomówki). Poza działalnością dydaktyczną każda z tych uczelni prowadzi działalność naukową, kulturalną, realizuje zadania związane ze sferą publiczną.

Uczelnie publiczne, potocznie nazywane państwowymi, w większości są nadzorowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, należą do nich: uczelnie akademickie, takie jak uniwersytety – Uniwersytet w Białymstoku, politechniki – jak Politechnika Białostocka, AWF-y, uczelnie akademickie związane z naukami stosowanym, uniwersytety „przymiotnikowe” – techniczne, pedagogiczne, przyrodnicze i rolnicze, ekonomiczno-biznesowe (w Białymstoku i na Podlasiu brak tego typu uczelni) i wyższe szkoły zawodowe (w tym PWSZ), takie jak Akademia Nauk Stosowanych w Łomży, Państwowa Uczelnia Zawodowa im. prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach.

Mamy także uczelnie państwowe (akademie i uniwersytety), podległe pod inne ministerstwa: (ASP) i inne uczelnie artystyczne jak Filia w Białymstoku Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Filia w Białymstoku Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (podlegające pod resort kultury), uczelnie medyczne jak Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (resort zdrowia), uczelnie wojskowe (podlegające MON). Poza uczelniami państwowymi, mamy uczelnie na prawach uczelni publicznych. W Polsce prowadzi je Kościół Katolicki lub inne organizacje wyznaniowe. Na Podlasiu brak szkół wyższych tego typu.

Uczelnie niepubliczne w Białymstoku i na Podlasiu, to szkoły wyższe, gdzie co do zasady płacimy za studiowanie. Wszystkie białostockie i podlaskie szkoły prywatne to szkoły zawodowe, ukierunkowane na absolwentów szukających miejsc pracy w biznesie lub administracji publicznej. Najlepsze uczelnie prywatne z powodzeniem konkurują z uczelniami państwowymi, jeśli chodzi o poziom nauczania oraz realizowane projekty naukowe. Cześć z nich uzyskało status akademii (mają prawo prowadzenia studiów doktoranckich i przyznawania tytułów naukowych).

Gdzie na studia podyplomowe i MBA w Białymstoku i na Podlasiu?

Sprawdź białostockie i podlaskie "podyplomówki" według swoich zainteresowań.

Studia podyplomowe w Białymstoku i na Podlasiu

Oferta studiów podyplomowych w Białymstoku wygląda bardzo atrakcyjnie, na tego typu studia decydują się zarówno osoby z regionu jak i przyjezdne. Obecnie można wybierać spośród ponad 80 kierunków studiów podyplomowych w Białymstoku oraz kilku w mniejszych miejscowościach. Oferta jest w pełni dostosowana do potrzeb absolwentów. Na podyplomówkę mogą zapisać się osoby, które ukończyły co najmniej studia licencjackie lub inżynierskie. Studia podyplomowe trwają zazwyczaj od 2 do 4 semestrów, co również wpływa na zainteresowanie nimi. Mogą sobie na nie pozwolić osoby, które na co dzień są aktywne zawodowo lub posiadają rodziny. Niestacjonarny tryb podyplomówek i zjazdy w wybrane weekendy to duży atut. Szeroka oferta dostosowana do realiów rynku sprawia, że podyplomowe w Białymstoku są naprawdę atrakcyjne dla studentów.

Studia podyplomowe w Białymstoku i w innych miejscowościach Podlasia, to szansa na zdobycie niezbędnych kwalifikacji do awansu lub zwiększenie efektywności swojej codziennej pracy. Korzystają z nich również osoby, które poszukują nowych wyzwań oraz myślą o przebranżowieniu się i zmianie pracy w podlaskich firmach lub poza granicami województwa. Dyplomy tutejszych uczelni są cenione w całej Polsce, dlatego ukończenie podyplomówki w okolicach Białegostoku otwiera przed absolwentami dodatkowe możliwości. Absolwenci mogą poszukiwać atrakcyjnego zatrudnienia na miejscu, lub zdecydować się na “emigrację zarobkową”. Wśród podyplomówek na Podlasiu bardzo często wybierane są kierunki związane z marketingiem, zarządzaniem i administracją, ponieważ tego typu specjaliści potrzebni są w każdej firmie. Dużym zainteresowaniem cieszą się również kierunki pedagogiczne, psychologia oraz kierunki rolnicze i agroturystyczne.

Co się dzieje w Białymstoku i na Podlasiu?

Rekrutacja na studia, drzwi otwarte, juwenalia, imprezy studenckie, noce naukowców i wszystko co ważne w Białymstoku i podlaskich miastach akademickich.

Rekrutacja na studia w Białymstoku i na Podlasiu

Rekrutacja na studia to proces przyjmowania na kierunki studiów licencjackich, inżynierskich, magisterskich i podyplomowych. Prowadzona jest niemal zawsze on-line, w tzw. systemach IRK (czyli internetowej rekrutacji kandydatów). Różni się w zależności od tego, czy na dany kierunek mają wstęp osoby zaraz po maturze, czy też trzeba ukończyć wcześniej np. studia pierwszego stopnia. W pierwszym przypadku, na studiach bezpłatnych w Białymstoku i innych ośrodkach akademickich Podlasia, analizowane są wyniki egzaminu dojrzałości i to one decydują o przyjęciach na poszczególne kierunki. Taki system obowiązuje na Uniwersytecie w Białymstoku (rekrutacja na studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie, jednolite magisterskie na UwB), Politechnice Białostockiej (rekrutacja na „białostockiej polibudzie”), Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku rekrutacja na studia licencjackie, magisterskie, jednolite magisterskie UMB). Przy studiach płatnych dostępnych w Białymstoku i na Podlasiu, po maturze, liczy się zwykle kolejność zapisów. Na studiach magisterskich uzupełniających, rekrutacja może odbywać się na podstawie analizy programu ukończonych studiów. Proces rekrutacji różni się też w zależności od tego, czy prowadzi ją uczelnia państwowa, czy prywatna. Na prywatnych uczelniach w Białymstoku i innych uczelniach Podlasia (#cta: Sprawdź aktualne rekrutacje na studia w Białymstoku), prowadzących płatne kierunki, zwykle obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, czyli kolejność zapisów kandydatów. W przypadku niektórych kierunków studiów na białostockich i podlaskich uczelniach mogą, zgodnie z prawem, być przeprowadzane egzaminy na studia. Ich zakres nie może pokrywać się z przedmiotami maturalnymi. Zwykle są to egzaminy na kierunki artystyczne, sportowe, wojskowe. Na kierunkach plastycznych i architektonicznych może pojawić się tzw. analiza teczki kandydata (czyli wykonanych wcześniej prac plastycznych, np. rysunków, czy innych dzieł).

Opinie o studiach w Białymstoku i na Podlasiu

Czy warto tutaj studiować - okiem studentów, absolwentów, pracodawców, ekspertów. Studia w Białymstoku i innych ośrodkach akademickich Podlasia. Informacje o kierunkach studiów, opinie studentów o tym jak się studiuje w Białymstoku i na Podlasiu. Możliwości pracy dla absolwentów uczelni.

Czy warto studiować w Białymstoku i na Podlasiu?

Zbieranie jak największej ilości danych przed rekrutacją na białostockie i podlaskie studia zwiększa prawdopodobieństwo udanego wybrania kierunku i uczelni. Niekiedy opisy kierunków studiów, na stronach uczelnianych i w zewnętrznych źródłach, bywają bardzo lakoniczne, formalne albo przeładowane propagandowymi treściami. Warto je skonfrontować z opiniami „żywych ludzi”, którzy w przystępny sposób, wiarygodnie odpowiadają na pytania: „jak się studiuje”?, „jaką pracę można dostać po konkretnych studiach”?, „co jest fajnego, a co trudnego, w danej ścieżce studiowania”? Najwięcej opinii o białostockich i podlaskich uczelniach znajdziemy w odniesieniu do najpopularniejszych – państwowych szkół wyższych. Możesz spodziewać się opinii o Uniwersytecie w Białymstoku (jak oceniane są studia na UwB), Politechnice Białostockiej (co można sądzić o studiach na białostockiej „polibudzie”?), Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku (opinie o UMB), Filii w Białymstoku Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (jak wyglądają studia aktorskie w filii w Białymstoku w AT), Filii w Białymstoku Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (jak wyglądają studia muzyczne w filii w Białymstoku UMUZ Chopina). Warto zapoznać się z opiniami o mniej znanych uczelniach w samym Białymstoku, a także w pozostałych ośrodkach akademickich, przede wszystkim Łomży (Akademia Nauk Stosowanych w Łomży), Suwałkach (Państwowa Uczelnia Zawodowa im. prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach). Oczywiście ważne są opinie o samych kierunkach studiów, jak są prowadzone i oceniane w porównaniu z konkurencyjną ofertą. Warto poszukać opinii studentów z Białegostoku i Podlasia (na naszym portalu w cyklu „Okiem studenta”), absolwentów (na Studia.pl seria „Zawód z pasją”), ekspertów edukacyjnych (na naszych stronach WWW – „Kierunki studiów w pytaniach i odpowiedziach”), dziennikarzy, przedstawicieli uczelni, wykładowców (format „Kierunek pod lupą”), naukowców (artykuły w dziale „Nauka”). Wreszcie – jakie opinie mają pracodawcy z Białegostoku i innych podlaskich firm, co mają do powiedzenia o możliwościach pracy dla absolwentów danego kierunku i uczelni oraz jak oceniają ich kwalifikacje? Jeśli autorem danej wypowiedzi jest konkretna osoba – można też nawiązać z nią kontakt np. w social mediach i „dopytać” o to, co nas zainteresuje, pogłębić temat, a nawet umówić się na kontakt osobisty i udać się w uczelniane mury w Białymstoku, Łomży, Suwałkach.

Zobacz studia w Białymstoku i na Podlasiu (film)

Rynek pracy w Białymstoku i na Podlasiu

Rynek pracy w Białymstoku jest porównywalny ze średnią krajową. Trudno wskazać główne przewagi tego regionu, jednak wykwalifikowani specjaliści bez trudu znajdą satysfakcjonujące zajęcie w regionalnych firmach. Obecnie poziom bezrobocia w Białymstoku wynosi 6,9%, czyli jest nieznacznie wyższy od średniej krajowej. Bezrobocie w całym województwie plasuje się na poziomie 7,5%, co jest wynikiem również wyższym od średniej krajowej, jednak lepszym od wielu innych województw. Ukończenie studiów i zdobycie wykształcenia zdecydowanie ułatwia wejście na rynek pracy i znalezienie atrakcyjnej zarobkowo, przyszłościowej pracy. Lokalne uczelnie umożliwiają wybranie kierunku dostosowanego do potrzeb i możliwości potencjalnych studentów.

W Białymstoku i okolicach zarejestrowanych jest 40 tysięcy firm, które mogą stać się potencjalnym pracodawcą dla absolwentów lub studentów, którzy często decydują się na łączenie nauki z pracą zarobkową. Do grona największych pracodawców w regionie należą między innymi Rosti Poland (Białystok), Adampol (Zaścianki), Pronar (Narew), Danwood (Bielsk Podlaski), Barter (Białystok), Spółdzielnia Obrotu Towarowego Przemysłu Mleczarskiego (Białystok), Suempol (Bielsk Podlaski), Unibep (Bielsk Podlaski), Mlekpol (Grajewo) i SM Mlekovita (Wysokie Mazowieckie). Ponadto na Podlasiu znajduje się wiele więcej atrakcyjnych miejsc pracy i dużych zakładów, które potrzebują wykształconej kadry menedżerskiej, informatyków, pracowników administracji, marketingu, czy naukowców. Region ten znany jest z bardzo rozwiniętej produkcji rolnej oraz lasów, które dostarczają surowców pod produkcję mebli i domów. Pod tym kątem to doskonałe miejsce do rozpoczęcia swojej kariery zawodowej i rozwoju.

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję