Site logo

Podyplomowa kryminalistyka i kryminologia w Białymstoku

Podyplomowe o kryminalistyce i kryminologii - co warto wiedzieć?

Gdzie studiować podyplomowo kryminalistykę, kryminologię, resocjalizację w Białymstoku ?

Wszystkie studia podyplomowe kryminalistyczne i resocjalizacyjne w Białymstoku i na Podlasiu

List view

Zobacz inne kierunki podyplomowe związane z prawem i administracją oraz bezpieczeństwem w Białymstoku

Myślisz nie tylko o podyplomowych kryminalistyki i resocjalizacji? Sprawdź wszystkie kierunki "podyplomówek" związane z tematyką prawniczą i bezpieczeństwa.

Czy warto studiować podyplomowo kryminalistykę, kryminologię, resocjalizację w Białymstoku i na Podlasiu?

Zastanawiasz się nad "podyplomówką" związaną z przestępczością i przestępcami na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Podyplomowe studia kryminalistyczne

Podyplomowe studia kryminalistyczne skierowane są do osób chcących poszerzyć wiedzę z zakresu kryminologii i podjąć pracę w różnych komórkach instytucji publicznych, takich jak: Prokuratura, Sądy, Adwokatura, Kancelarie Radców Prawnych, Policja, Żandarmeria Wojskowa, CBA, ABW, Służba Więzienna, Straż Graniczna, Straż Miejska.
Celem studiów jest przekazanie wiedzy dotyczącej kryminalistyki, prawa karnego procesu karnego, psychologii kryminalistycznej, szeroko pojętej identyfikacji sprawców przestępstw, pozostawionych po nich śladów, metodyki i taktyki przeprowadzania czynności procesowo-kryminalistycznych na miejscu zdarzenia i poza miejscem.

Wiedza zdobyta będzie przydatna dla jednych w szeroko pojętym bezpieczeństwie, a więc zapobieganiu przestępstw, dla innych absolwentów nabyte kompetencje pomogą wykryć sprawcę zdarzenia, zidentyfikować go, przeprowadzić dochodzenie, aby następnie można było wydać wyrok skazujący lub uniewinniający. Słuchacze do wyboru mają jedną z kilku dziedzin kryminalistyki takich jak: psychologia, metody zwalczania przestępczości, detektywistyka, biegły sądowy, kurator sądowy czy toksykologia.

Podyplomowe studia z kryminalistyki i psychologii
Podyplomowe studia z zakresu kryminalistyki i psychologii umożliwiają zdobycie profesjonalnej wiedzy z zakresu psychologii śledczej oraz psychologii sądowej. Program studiów i duża ilość zajęć praktycznych i terenowych prowadzonych przez specjalistów przygotowują do podjęcia pracy w policji i organach wymiaru sprawiedliwości, gdzie niezbędne są kompetencje ukierunkowane na wykrywanie przestępstw. Absolwenci znacząco poszerzą wiedzę z zakresu psychologii kryminalistycznej, profilowania kryminologicznego, modus operandi sprawców przestępstw, wersji kryminalistycznej itp. Po studiach słuchacze mogą podjąć pracę w służbie więziennej, policji, jednostkach wojska polskiego, w agencjach detektywistycznych i instytucjach bezpieczeństwa.

Podyplomowe studia z metod zwalczania przestępczości
Podyplomowe studia kryminalistyczne z metod zwalczania przestępczości pozwalają uzupełnić wiedzę dotyczącą aktualnych metod i technik zapobiegania, wykrywania i zwalczania przestępczości w ujęciu kryminalno – prawnym. Studia skierowane są do funkcjonariuszy państwowych, umożliwiają zdobycie nowych kompetencji i awans, a osobom ubiegającym się o zatrudnienie w obszarze bezpieczeństwa dają kwalifikacje umożliwiające realizację planów zawodowych. Program studiów obejmuje wiedzę z zakresu zapobiegania, wykrywania i zwalczania przestępczości i udaremnianie przestępstw. Absolwenci studiów znacząco poszerzą wiedzę z zakresu psychologii sądowej oraz psychologii zachowań przestępczych. Wzbogacą swoje kwalifikacje, co pozwoli im na nowoczesne podejście do problemów związanych z bezpieczeństwem.

Podyplomowe studia detektywistyczne
Podyplomowe studia kryminalistyczne z zakresu detektywistyki umożliwiają zapoznanie się w sposób praktyczny z osiągnięciami kryminalistyki w obszarze ujawniania i zabezpieczania śladów, ze szczególnym wykorzystaniem jej elementów w pracy detektywa. Studia skierowane są do funkcjonariuszy służb porządku publicznego, służb specjalnych, Służby Więziennej oraz osób chcących w przyszłości wykonywać pracę detektywa. Absolwenci studiów podyplomowych z zakresu detektywistyki zdobędą kompletną wiedzę, praktyczne umiejętności oraz najważniejsze kompetencje, niezbędne do efektywnego wykonywania zawodu detektywa. Na studiach proces nauczania obejmuje kształtowanie predyspozycji osobowościowych wymaganych do zgodnego z prawem wykonywania tej profesji. Nabyte kompetencje pozwolą na sprawne wykonywanie innych czynności z zastosowaniem tzw. techniki detektywistycznej.
Absolwent studiów nabędzie niezbędne kompetencje psychologiczne oraz będzie przygotowany od strony etycznej do wykonywania zawodu detektywa.

Podyplomowe studia psycholog jako biegły sądowy
Podyplomowe studia na kierunku psycholog jako biegły sądowy dają możliwość nabywania przez psychologów koniecznych kompetencji zawodowych i etycznych niezbędnych w pracy jako biegły sądowy. Pozwalają na zdobycie i pogłębienie wiedzy, ale także na rozwój specjalistycznych umiejętności w procesie diagnozy i zadaniach opiniodawczych.
W trakcie zajęć słuchacze zapoznają się z zagadnieniami problemów diagnozy zeznań, psychologicznej oceny zeznań, psychologicznej kategorii świadków, psychologicznej pracy dochodzeniowo-śledczej oraz metodyki postępowania diagnostycznego. Studia psycholog jako biegły sądowy skierowane do absolwentów psychologii (studiów 5-letnich), w szczególności zatrudnionych w ośrodkach opiekuńczo-wychowawczych, w wydziałach dla nieletnich oraz w ośrodkach kuratorskich przy sądach rejonowych, którzy swoją przyszłość zawodową wiążą z postępowaniem sądowym jako biegli.

Podyplomowe studia kurator sądowy
Podyplomowe studia z zakresu pracy kuratora sądowego mają na celu nabycie wiedzy z zakresu podstaw prawnych, zakresu praw, obowiązków oraz metod i technik działania kuratorów sądowych i społecznych. Zajęcia pozwolą na szczegółowe zapoznanie się ze sposobami pracy, a także środowiskami, w których działają kuratorzy społeczni i sądowi. Dodatkowo słuchacze dowiedzą się jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać kuratorem sądowym lub społecznym i dlaczego warto starać się o podjęcie takiej pracy.
Studia skierowane są do absolwentów studiów magisterskich z zakresu nauk pedagogiczno-psychologicznych, socjologicznych, prawnych lub innych studiów magisterskich i studiów podyplomowych w wyżej wymienionych zakresach. Program zajęć obejmuje takie dziedziny jak: praca kuratora sądowego, elementy psychologii społecznej, metodyka pracy kuratora, aspekty prawne, pedagogika pracy z nadzorowanym i dozorowanym, zakres działania kuratorów w sprawach karnych oraz rodzinnych, predyspozycje psychologiczne i przygotowanie zawodowe, metody działania. Absolwenci studiów podyplomowych z zakresu pracy kuratora sądowego będą przygotowani do pełnienia obowiązków zawodowych w pracy na stanowisku kuratora.

Podyplomowe studia toksykologiczne
Podyplomowe studia w zakresie kryminalistyki i toksykologii umożliwiają zdobycie niezbędnych umiejętności przydatnych w przyszłej pracy zawodowej. W trakcie studiów słuchacze uzyskują wiedzę, która pozwoli na wykonywanie np. zawodu toksykologa. Słuchacze uzyskają wiedzę z zakresu: wykonywania ekspertyz i opinii toksykologicznych, jak wygląda praca z lekarzami medycyny sądowej, raportowania i sporządzania ekspertyz laboratoryjnych, analizowania próbek laboratoryjnych, stosowania wiedzy w zakresie prawa, testowania różnego rodzaju substancji i ich wpływu na organizm, metody śledcze. Absolwenci studiów podyplomowych są przygotowani do podjęcia zatrudnienia między innymi w: placówkach służby zdrowia, w laboratorium diagnostycznym, służbach mundurowych.

Studia podyplomowe w Białymstoku i na Podlasiu

Oferta studiów podyplomowych w Białymstoku wygląda bardzo atrakcyjnie, na tego typu studia decydują się zarówno osoby z regionu jak i przyjezdne. Obecnie można wybierać spośród ponad 80 kierunków studiów podyplomowych w Białymstoku oraz kilku w mniejszych miejscowościach. Oferta jest w pełni dostosowana do potrzeb absolwentów. Na podyplomówkę mogą zapisać się osoby, które ukończyły co najmniej studia licencjackie lub inżynierskie. Studia podyplomowe trwają zazwyczaj od 2 do 4 semestrów, co również wpływa na zainteresowanie nimi. Mogą sobie na nie pozwolić osoby, które na co dzień są aktywne zawodowo lub posiadają rodziny. Niestacjonarny tryb podyplomówek i zjazdy w wybrane weekendy to duży atut. Szeroka oferta dostosowana do realiów rynku sprawia, że podyplomowe w Białymstoku są naprawdę atrakcyjne dla studentów.

Studia podyplomowe w Białymstoku i w innych miejscowościach Podlasia, to szansa na zdobycie niezbędnych kwalifikacji do awansu lub zwiększenie efektywności swojej codziennej pracy. Korzystają z nich również osoby, które poszukują nowych wyzwań oraz myślą o przebranżowieniu się i zmianie pracy w podlaskich firmach lub poza granicami województwa. Dyplomy tutejszych uczelni są cenione w całej Polsce, dlatego ukończenie podyplomówki w okolicach Białegostoku otwiera przed absolwentami dodatkowe możliwości. Absolwenci mogą poszukiwać atrakcyjnego zatrudnienia na miejscu, lub zdecydować się na “emigrację zarobkową”. Wśród podyplomówek na Podlasiu bardzo często wybierane są kierunki związane z marketingiem, zarządzaniem i administracją, ponieważ tego typu specjaliści potrzebni są w każdej firmie. Dużym zainteresowaniem cieszą się również kierunki pedagogiczne, psychologia oraz kierunki rolnicze i agroturystyczne.

Magisterska kryminalistyka, kryminologia, resocjalizacja w Białymstoku i na Podlasiu

Dobrą alternatywą dla podyplomowych studiów związanych ze ściganiem, karaniem i resocjalizacją przestępców mogą być uzupełniające kryminalistyczne i resocjalizacyjne studia magisterskie. Zobacz, gdzie w Białymstoku i na Podlasiu warto studiować tematykę przestępczości, policji, służby więziennej i resocjalizacji na kierunkach magisterskich.

Możliwości pracy dla techników kryminalistyki, policjantów, funkcjonariuszy służby więziennej, pracowników resocjalizacji

Zastanawiasz się, jakie perspektywy pracy po skończeniu kierunków kryminalistyka, kryminologia, resocjalizacja na białostockich i podlaskich uczelniach?

Zawód: pracownik cywilny w służbie więziennej

Co to jest zawód pracownik cywilny w służbie więziennej — co musisz wiedzieć. Na czym polega ta praca w branży pracownik cywilny w służbie mundurowej? Jak zdobyć kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania tej profesji w Polsce? Jakie trzeba mieć predyspozycje i przygotowanie? Jak wygląda kariera? Ile się zarabia? Kim jest pracownik cywilny w służbie więziennej? Pracownik cywilny w służbie więziennej

Czytaj więcej »

Kierunek kryminologia w pytaniach i odpowiedziach

Myślisz o studiach kryminologicznych, ale zastanawiasz się, czy warto je wybrać, co można po nich robić, jak wygląda tok studiowania, jakie uczelnie je prowadzą? I najważniejsze: czy tak naprawdę to studia dla Ciebie, czy masz odpowiednie predyspozycje? Ten tekst odpowie na najważniejsze pytania o kierunku kryminologia. O czym są studia na kierunku kryminologia? Warto zdać sobie sprawę z pewnego rozróżnienia.

Czytaj więcej »

Kierunek chemia i toksykologia sądowa w pytaniach i odpowiedziach

Myślisz o studiach w zakresie chemii i toksykologii sądowej, ale zastanawiasz się, czy warto je wybrać, co można po nich robić, jak wygląda tok studiowania, jakie uczelnie je prowadzą? I najważniejsze: czy tak naprawdę to studia dla Ciebie, czy masz odpowiednie predyspozycje? Ten tekst odpowie na najważniejsze pytania o kierunku chemia i toksykologia sądowa. O czym są studia na kierunku

Czytaj więcej »

Praca po kryminalistyce, kryminologii, resocjalizacji

Studia kryminalistyczne, kryminologiczne i resocjalizacyjne dają absolwentom szerokie możliwości pracy związanej z przestępczością, badaniem tego zjawiska, wykrywaniem czynów zabronionych i ściganiem sprawców, resocjalizacją i prewencją dają różne możliwości pracy: w organach ścigania, laboratoriach technik kryminalistycznych, sądownictwie, systemie penitencjarnym oraz instytucjach resocjalizacyjnych.

Policjant: Studia z kryminalistyki i kryminologii dają kompetencje do pracy w policji, w takich wydziałach jak wydział kryminalny, wydział do walki z handlem ludźmi, wydział poszukiwań i identyfikacji osób, wydział do spraw odzyskiwania mienia, wydział do walki z przestępczością gospodarczą, wydział do walki z korupcją, wydział dochodzeniowo-śledczy,
wydział techniki operacyjnej, wydział do walki z przestępczością narkotykową, biura do walki z cyberprzestępczością. Z kolei studia resocjalizacyjne dają kompetencje przydatne np. w pracy policjanta biura prewencji.

Technik kryminalistyki i pracownik laboratorium kryminalistycznego: Studia z kryminalistyki dają przygotowanie merytoryczne do pracy jako technik śledczy, ekspert zabezpieczający ślady na miejscu przestępstw, dokumentujący miejsce przestępstwa, analizujący dowody w laboratorium kryminalistycznym przy pomocy narzędzi technologicznych, analizy chemicznej, biologicznej, informatycznej oraz innych technik kryminalistycznych.

Psycholog policyjny i kryminalny, profiler, negocjator: Studia z psychokryminalistyki dają przygotowanie merytoryczne do pracy jako psycholog policyjny i śledczy. To z jednej strony przygotowanie do profilowania przestępców, techniki kryminalistycznej pozwalającej na budowanie sylwetek psychologicznych sprawców. Z drugiej strony to rola negocjatora w przypadku sytuacji kryzysowych (takich jak porwania, uprowadzenia, zagrożenie samobójstwem albo samobójstwem rozszerzonym – z morderstwem osób bliskich samobójcy). Wiedza psychologiczna w kontekście kryminalnym pomaga w zbudowaniu relacji z przestępcą. Wreszcie rola psychokryminologa przydaje się w niesieniu pomocy psychologicznej ofiarom przestępstw oraz policjantom narażonym na zagrożenie stresem pourazowym i innymi zagrożeniami dla kondycji psychicznej i emocjonalnej.

Strażnik w służbie więziennej, wychowawca penitencjarny: Zarówno studia z kryminalistyki (w tym psychokryminalistyki), jak i resocjalizacji dają przygotowanie merytoryczne do pracy w systemie penitencjarnym. Dostępne są dwie ścieżki kariery. Praca funkcjonariusza w służbie mundurowej, czyli strażnika w areszcie śledczym i zakładzie karnym związana jest z zapewnieniem sprawnego funkcjonowania instytucji wysokiego ryzyka. Kompetencje kryminologiczne i resocjalizacyjne pozwalają na zapewnienie bezproblemowego przebywania osób oskarżonych w areszcie do czasu wyroku sądowego oraz skazanych w procesie karnym. Z kolei praca cywilnego specjalisty w systemie penitencjarnym związana jest z procesem resocjalizacji – nakłonieniu do przestrzegania norm społecznych i prawnych skazanych (dorosłych w zakładach karnych i młodocianych przestępców w zakładach poprawczych) oraz zdemoralizowanych nieletnich pod opieką sądu rodzinnego i dla nieletnich. W przypadku problemowych dzieci i młodzieży można mówić o resocjalizacji w takich instytucjach, jak młodzieżowe ośrodki adaptacji społecznej, zakłady resocjalizacyjno-rewalidacyjne (dla nieletnich upośledzonych umysłowo), zakłady resocjalizacyjno-terapeutyczne (dla nieletnich z zaburzeniami psychicznymi lub innymi zaburzeniami osobowości, uzależnionych od środków odurzających, psychotropowych i alkoholu, nosicieli wirusa HIV) i zakłady readaptacyjne (głównie dla nieletnich odmawiających uczestnictwa w procesie wychowania, edukacji i terapii). To także praca w MOS-ach i MOW-ach. Młodzieżowe Ośrodki Socjoterapii, przeznaczone są dla osób z zaburzeniami rozwojowymi, problemami w nauce i życiu społecznym, zaburzeniami w funkcjonowaniu społecznym, zagrożone niedostosowaniem społecznym. Młodzieżowe Ośrodki Wychowawcze resocjalizują młodzież niedostosowaną społecznie skierowaną do nich orzeczeniem sądu.

Pracownik socjalny: Studia z resocjalizacji (pedagogiki resocjalizacyjnej) dają dobrą podstawę do pracy jako pracownik socjalny, specjalista od pomocy społecznej. Bardzo często osoby i rodziny wymagające takiego wsparcia zagrożone są demoralizacją, łamaniem norm społecznych i prawnych, a w konsekwencji mogą stać się zarówno sprawcami, jak i ofiarami przestępstw. Proces resocjalizacji jest jednym z obszarów wsparcia, żeby podopieczni mogli nabywać umiejętności samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie. Jako pracownik socjalny absolwent studiów resocjalizacyjnych może znaleźć pracę w takich instytucjach, jak: regionalny ośrodek polityki społecznej
powiatowe centrum pomocy rodzinie, OPS (ośrodek pomocy społecznej), MOPS – miejski – w miastach na prawach powiatu, centrum integracji społecznej, klub integracji społecznej, ośrodek interwencji kryzysowej, dom pomocy społecznej, a także w placówce służby zdrowia, zakładzie karnym i organizacji pozarządowej wyspecjalizowanej w pomocy społecznej.

Biegły sądowy: Studia z kryminalistyki, kryminologii, resocjalizacji, wiktymologii, suicydologii dają kompetencje do zdobywania doświadczenia, które umożliwi występowanie przed sądami różnego typu i stopnia, jako biegły sądowy. Wpisanie na listę biegłych sądowych w danej dziedzinie lub powołanie do konkretnej sprawy, to po pierwsza rola konsultanta (udzielanie porad i wskazówek, np. podczas oględzin miejsca przestępstwa), a po drugie opiniodawcy (przeprowadzenie konkretnej ekspertyzy i wydanie opinii w sprawie sądowej).

Kurator sądowy: Kurator sądowy to zawód prawniczo-pedagogiczny, wykonuje orzeczenia sądu dotyczące nadzoru nad osobami i rodzinami w sprawach karnych, rodzinnych i nieletnich. Wykonuje wobec swoich podopiecznych zadania o charakterze wychowawczo-resocjalizacyjnym, diagnostycznym, profilaktycznym i kontrolnym. Kuratorzy sądowi pracują zarówno z osobami pozostającymi na wolności (odwiedzając ich w domach), jak i w zakładach karnych, placówkach opiekuńczo-wychowawczych oraz leczniczo-rehabilitacyjnych. Studia resocjalizacyjne pozwalają na zdobycie zawodu kuratora sądowego, ale można go wykonywać także po studiach prawnych, pedagogicznych, psychologicznych, socjologicznych, nauk o rodzinie. Aplikacja kuratorska trwa jeden rok.

Toksykolog: Studia kryminalistyczne (w szczególności chemia sądowa i toksykologia) dają kompetencje do pracy jako specjalista od wykrywania substancji szkodliwych, ich identyfikacji oraz ewentualnego zapobiegania skutkom ich stosowania. Podstawą pracy toksykologa jest badanie toksykologiczne, czyli analiza składu chemicznego ludzkich tkanek takich krew, skóra oraz moczu, płynów ustrojowych, płynu mózgowo-rdzeniowego, a także włosów. Toksykologia sądowa to praca dla policji lub w laboratorium kryminalistycznym. Toksykolog bada wtedy substancje szkodliwe, które dostały się do ciała człowieka albo w wyniku przestępstwa (morderstwo, próba morderstwa, podtruwanie) lub czynu zabronionego (zażywanie substancji psychoaktywnych zakazanych przez prawo np. narkotyki lub dopalacze, lub częściowo zabronionych – alkohol podczas prowadzenia pojazdów). Toksykologia użytkowa i toksykologia środowiskowa to praca w chemicznych laboratoriach analitycznych, gdzie bada się powszechnie wykorzystywane legalnie środki chemiczne (np. pestycydy, środki konserwujące, leki) oraz nielegalnie, powodujące np. zatrucie środowiska toksycznymi odpadami chemicznymi. Toksykologia kliniczna to praca w szpitalu, gdzie toksykolog zajmuje się ostrymi zatruciami środkami chemicznymi (zatrucia zawodowe, przypadkowe i samobójcze), diagnostyką i ich leczeniem oraz odtruwaniem.

Kryminolog-naukowiec, pedagog resocjalizacyjny-naukowiec: Jako absolwent studiów kryminologicznych (w tym wiktymologicznych i suicydologicznych) oraz resocjalizacyjnych możesz rozpocząć aktywność naukową na uczelni lub w instytucji badawczej. Nieuniknione będą wtedy studia doktoranckie (po studiach magisterskich „uzupełniających”), praca naukowa, niekiedy praca dydaktyczna (uczenie studentów).

Rynek pracy w Białymstoku i na Podlasiu

Rynek pracy w Białymstoku jest porównywalny ze średnią krajową. Trudno wskazać główne przewagi tego regionu, jednak wykwalifikowani specjaliści bez trudu znajdą satysfakcjonujące zajęcie w regionalnych firmach. Obecnie poziom bezrobocia w Białymstoku wynosi 6,9%, czyli jest nieznacznie wyższy od średniej krajowej. Bezrobocie w całym województwie plasuje się na poziomie 7,5%, co jest wynikiem również wyższym od średniej krajowej, jednak lepszym od wielu innych województw. Ukończenie studiów i zdobycie wykształcenia zdecydowanie ułatwia wejście na rynek pracy i znalezienie atrakcyjnej zarobkowo, przyszłościowej pracy. Lokalne uczelnie umożliwiają wybranie kierunku dostosowanego do potrzeb i możliwości potencjalnych studentów.

W Białymstoku i okolicach zarejestrowanych jest 40 tysięcy firm, które mogą stać się potencjalnym pracodawcą dla absolwentów lub studentów, którzy często decydują się na łączenie nauki z pracą zarobkową. Do grona największych pracodawców w regionie należą między innymi Rosti Poland (Białystok), Adampol (Zaścianki), Pronar (Narew), Danwood (Bielsk Podlaski), Barter (Białystok), Spółdzielnia Obrotu Towarowego Przemysłu Mleczarskiego (Białystok), Suempol (Bielsk Podlaski), Unibep (Bielsk Podlaski), Mlekpol (Grajewo) i SM Mlekovita (Wysokie Mazowieckie). Ponadto na Podlasiu znajduje się wiele więcej atrakcyjnych miejsc pracy i dużych zakładów, które potrzebują wykształconej kadry menedżerskiej, informatyków, pracowników administracji, marketingu, czy naukowców. Region ten znany jest z bardzo rozwiniętej produkcji rolnej oraz lasów, które dostarczają surowców pod produkcję mebli i domów. Pod tym kątem to doskonałe miejsce do rozpoczęcia swojej kariery zawodowej i rozwoju.

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję