Site logo

Kierunek cyberbezpieczeństwo w Białymstoku

Studia z cybebezpieczeństwa | Białystok

Gdzie na studia z cyberbezpieczeństwa Białymstoku?

Wszystkie kierunki bezpieczeństwa informatycznego w Białymstoku i na Podlasiu

List view

Opinie o studiach cyberezpieczeństwo

Poradniki dla przyszłych studentów kierunków związanych z bezpieczeństwem IT w Białymstoku i na Podlasiu. Kierunki z cyberbezpieczeństwa okiem ekspertów, studentów, absolwentów i pracodawców.

Cyberbezpieczeństwo
Redakcja Studia.pl

Administrowanie systemami bezpieczeństwa

Studia z zakresu administowania bezpieczeństwem to znajomość funkcjonowania organów porządku publicznego oraz prawnej ochrony osób i mienia. W trakcie nauki poszerza się zdolność strategicznego planowania,

Czytaj więcej »

Zobacz inne studia związane z informatyką i bezpieczeństwem Białymstoku

Szukasz innych studiów związanych z IT lub tematyką bezpieczeństwa? Sprawdź wszystkie kierunki studiowania z informatyki i bezpieczeństwa.

Kierunek cyberbezpieczeństwo - program studiów, praca, zarobki (film)

Zobacz kierunek studiów w wideopigułce. Dowiesz się najważniejszych informacji: o czym są te studia, czego można się na nich nauczyć, przedmioty w planie zajęć, jakie trzeba mieć predyspozycje do kierunku, z czego można pisać pracę dyplomową, gdzie można znaleźć pracę po studiach. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania cyberbezpieczeństwa. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Czy warto iść na studia z cyberbezpieczeństwa w Białymstoku i na Podlasiu?

Zastanawiasz się nad studiowaniem w Białymstoku na uczelni państwowej lub prywatnej kierunku związanego z cyberbezpieczeństwem? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Cyberbezpieczeństwo w pigułce

Co warto wiedzieć o studiach związanych z cyberbezpieczeństwem? Jeśli wahasz się, czy studiowanie jednego z kierunków takich jak cyberbezpieczeństwo, cybersecurity, bezpieczeństwo informatyczne ma sens, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na studia związane z zachowaniem cyberbezpieczeństwa – dowiedz się o nich więcej. Sprawdź, co to są kierunki dotyczące bezpieczeństwa, jakie dają możliwości studiowania i pracy dla absolwentów.
Kierunki związane z cyberbezpieczeństwem dostępne są głównie na studiach inżynierskich ) 3,5 roku, licencjackich (3 lata) oraz na magisterskich studiach “uzupełniających” (2 lata). W przypadku cyberbezpieczeństwa militarnego, czyli mundurowych studiów oficerskich związanych z informatycznymi technologiami wojennymi i obronnymi musisz podjąć studia jednolite magisterskie (5 lat). Możesz także uczyć się tematyki bezpieczeństwa w IT na podyplomówkach dających podstawowe kompetencje w obszarze lub pogłębiające wiedzę z wcześniejszych etapów edukacji.

Cyberbezpieczeństwo (e-bezpieczeństwo, cybersecurity): Kierunki związane z cyberbezpieczeństwem informatycznym dotyczą zabezpieczenia przed nieuprawnionym dostępem do urządzeń elektronicznych (smartfony, komputery przenośnie i stacjonarne, serwery, zewnętrzne nośniki pamięci), systemów informatycznych, rozwiązań chmurowych. Cyberbezpieczeństwo to kierunki dotyczące tworzenia systemów dostępu cyfrowego (w tym przeglądania, kopiowania, modyfikowania i usuwania danych), monitorowania ingerencji w zabezpieczone rozwiązania, wykrywania sprawców, niwelowania skutków włamań hakerskich.

Studia w Białymstoku i na Podlasiu

Białystok to stolica Podlasia i największy ośrodek akademicki północno-wschodniej Polski, który pod tym kątem wyprzedza między innymi warmiński Olsztyn. Białostockie uczelnie mają do zaproponowania bardzo ciekawą ofertę studiów licencjackich, inżynierskich, magisterskich uzupełniających, magisterskich jednolitych oraz podyplomowych. Co roku w mieście tym studiuje około 26 tysięcy osób, a kilka tysięcy z nich opuszcza szkoły wyższe w roli absolwentek i absolwentów. Obecnie mogą oni wybierać spośród około 120 kierunków studiów. Nowoczesna infrastruktura uczelniana oraz liczne inwestycje z dotacji unijnych sprawiają, że Białystok to doskonałe miejsce do studiowania. Decydują się na studiowanie w tym mieście zarówno osoby stąd oraz przyjezdni studenci. Wiele z kierunków dostępnych jest w ramach programu nauczania stacjonarnego i niestacjonarnego, dlatego każdy może dostosować wybrany kierunek do swoich indywidualnych potrzeb. W Białymstoku można również ciekawie spędzać wolny czas. Miasto znane jest z miejskiej zieleni i parków, w tym między innymi parków Antoniuk, Centralnego, czy Branickiego położonego w pięknym kompleksie z pałacem, w którego murach znajduje się Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. W pobliżu znajduje się piękna starówka, po której przyjemnie jest się przejść o każdej porze roku. Znajdziecie tu zarówno smaczne restauracje jaki i ciekawe miejsca kulturalne, sceny teatralne i kina studyjne oraz komercyjne. Sam Białystok leży w pobliżu Puszczy Białowieskiej, miejsca gdzie aktywnie można spędzać czas. Białowieski Park Narodowy, to doskonałe miejsce na jednodniowe wypady ze znajomymi. Oczywiście Podlasie to nie tylko Białystok, ale również inne, ciekawe ośrodki akademickie. Wśród nich warto wymienić takie miasta jak Łomża, Suwałki i Siemiatycze, gdzie studia rocznie wybiera nawet około 5 tysięcy osób, a kilkaset osób rocznie kończy je w roli absolwentów.

Studia podyplomowe z cyberbezpieczeństwa w Białymstoku i na Podlasiu

Gdzie w Białymstoku i na Podlasiu zdobywać wiedzę na podyplomówkach z cybersecurity, bezpieczeństwa IT - stacjonarnych i on-line?

Praca po studiach z cyberbezpieczeństwa

Zastanawiasz się, jakie perspektywy pracy po skończeniu kierunku cyberbezpieczeństwo na białostockich i podlaskich uczelniach?

Praca po studiach z cyberbezpieczeństwa

Po kierunkach związanych z informatycznymi systemami bezpieczeństwa możesz budować karierę przede wszystkim jako pracownik ds. bezpieczeństwa IT w biznesie i sferze publicznej oraz w firmach sektora cybersecurity, zajmujących się ochroną urządzeń elektronicznych, aplikacji, danych i systemów. Możesz zajmować się analizą dotychczasowych zabezpieczeń IT, opracowaniem koncepcji kompleksowej ochrony przed niebezpieczeństwami z cyberprzestępczości oraz przypadkowymi zagrożeniami cybersfery, tworzeniem ofert sprzedaży oprogramowania i produktów (urządzeń i systemów) oraz usług zapewnienia ochrony przed cyberprzestępczością, dostawą i montażem technologii bezpieczeństwa informatycznego oraz obsługą i serwisem systemów chroniących przed atakami hakerskimi i błędami użytkowników stanowiącymi zagrożenia dla sfery IT. Możesz także pracować jako i specjalista ds. bezpieczeństwa w firmach produkujących urządzenia i systemy cybersecurity, przy ich projektowaniu, produkcji i montażu.

Zawód Policjant: Studia z cyberbezpieczeństwa dają kompetencje do pracy w policji, głównie w biurze do walki z cyberprzestępczością. Pracując jako policjant zajmujący się przestępstwami internetowymi będziesz zajmować się przestępczością, gdzie Internet jest głównym narzędziem do popełniania przestępstw, takimi jak hacking – nieuprawnione uzyskiwanie informacji, sniffing – podsłuch komputerowy, phishing i pharming – oszustwa podszywania się pod inną osobę w celu wyłudzenia danych. Jednak będziesz także zwalczać tradycyjną przestępczość, gdzie Internet jest sposobem komunikacji między przestępcami oraz przesyłania i lokowania zysków, taką jak handel bronią, handel ludźmi, przemoc, kradzieże, fałszerstwa, pedofilia.

Zawód: oficer Wojska Polskiego, specjalista ds. cyberbezpieczeństwa militarnego: Konflikty międzynarodowe mogą odbywać się w cyberprzestrzeni – zarówno jeszcze przed fazą działań wojennych z użyciem wojsk tradycyjnych, jak i już w czasie jej trwania. Dlatego siły zbrojne na całym świecie rozwijają służby odpowiedzialne za cyberbezpieczeństwo, ale także jeszcze zajmujące się planowaniem ataków na infrastrukturę cyfrową innego kraju. w Polsce funkcjonują Wojska Obrony Cyberprzestrzeni, specjalistyczny komponent polskich sił zbrojnych. Po studiach oficerskich związanych z Informatyką w obszarze bezpieczeństwa IT rozpoczynasz karierę wojskową na pełniąc funkcję dowódczą, przywódczą i menedżerską w jednostkach wojskowych w ramach Sił Zbrojnych RP oraz innych strukturach militarnych. Zaczynasz służbę zaraz po studiach w stopniu podporucznika. Później wraz z rozwojem kariery w wojsku możesz awansować na kolejne stopnie oficerskie – aż do stopnia generała (admirała) i obejmować coraz bardziej odpowiedzialne funkcje.

Specjalista ds. zarządzania kryzysowego i bezpieczeństwa informatycznego kraju: Znaczenie Internetu jest tak wielkie, że wszelkie zagrożenia dla jego funkcjonowania mogą wiązać się z sytuacjami kryzysowymi w skali lokalnej, regionalnej, krajowej i międzynarodowej. Z kolei inne sytuacje kryzysowe – zdarzenia naturalne (klęski żywiołowe) i wywołane przez człowieka (przypadkowe interwencje i celowe, np. zamachy terrorystyczne), mogą się pogłębiać poprzez zagrożenia z obszaru cybesecurity. Po kierunkach dotyczących cyberbezpieczeństwa możesz szukać pracy jako specjalista ds. bezpieczeństwa w służbach cywilnych związanych z infrastrkturą krytyczną (np. światłowody, radiowe przekaźniki sygnału cyfrowego). Dlatego po kierunkach związanych z cyber IT możesz znaleźć pracę w organizacjach zajmujących się cyberbezpieczeństwem obywateli i podmiotów gospodarczych, zespołach ds. reagowania kryzysowego, jednostkach badawczych zajmujących się problematyką bezpieczeństwa, firmach i instytucjach rządowych dbających o ochronę danych wrażliwych w różnego typu.

Ekspert z tematyki cyberbezpieczeństwa: Uzyskana podczas studiów powiązanych z cyberbezpieczeństwem wiedza będzie przydatna w przypadku podjęcia pracy w instytucjach lub organizacjach zajmujących się bezpieczeństwem w IT, , w mediach lub ich strukturach specjalizujących się w tematyce wojskowości, obronności, policji, kryminalistyki lub bezpieczeństwa oraz jako wykładowca na uczelniach wojskowych, policyjnych oraz kierunkach cywilnych, gdzie liczy się wiedza z cyberbezpieczeństwa (np. studia informatyczne, kierunki z bezpieczeństwa wewnętrznego, narodowego i międzynarodowego, studia ze stosunków międzynarodowych, politologia).

Praca w urzędach i instytucjach bezpieczeństwa: Absolwent studiów z cyberbezpieczeństwa, zwłaszcza bezpieczeństwa państwowego (wewnętrznego, narodowego, międzynarodowego), to dobry kandydat do budowania pozycji urzędnika, eksperta i polityka w polskiej i międzynarodowej rzeczywistości. W przypadku krajowych instytucji to przede wszystkim praca w Ministerstwie Obrony Narodowej i instytucjach powiązanych z MON jako pracownik mundurowy lub cywilny. Kompetencje z obszaru cybersecurity, doskonałość znajomości języków obcych i znajomość sfery bezpieczeństwa militarnego i cywilnego, to klucz do pracy w takich instytucjach jak Pakt Północnoatlantycki (NATO) Unia Europejska, ONZ i ich agendy. Dzięki biegłości językowej oraz kompetencji z zarządzania cyberbezpieczeństwem, absolwent może budować swoją pozycję w cywilnych i mundurowych instytucjach zajmujących się stosunkami międzynarodowymi, zapewnieniem globalnego bezpieczeństwa oraz rozwojem współpracy między państwami.

Naukowiec z obszaru cyberbezpieczeństwa: Jako absolwent studiów cyberbezpieczeństwa możesz rozpocząć aktywność naukową na uczelni lub w instytucji badawczej. Nieuniknione będą wtedy studia doktoranckie (po studiach magisterskich “uzupełniających”), praca naukowa, niekiedy praca dydaktyczna (uczenie studentów). Będziesz uczestniczyć w pracach badawczych, na ich podstawie przygotowywać artykuły i inne publikacje naukowe, uczestniczyć w seminariach i konferencjach związanych z cyberbezpieczeństwem w strukturach cywilnych, militarnych o

Rynek pracy w Białymstoku i na Podlasiu

Rynek pracy w Białymstoku jest porównywalny ze średnią krajową. Trudno wskazać główne przewagi tego regionu, jednak wykwalifikowani specjaliści bez trudu znajdą satysfakcjonujące zajęcie w regionalnych firmach. Obecnie poziom bezrobocia w Białymstoku wynosi 6,9%, czyli jest nieznacznie wyższy od średniej krajowej. Bezrobocie w całym województwie plasuje się na poziomie 7,5%, co jest wynikiem również wyższym od średniej krajowej, jednak lepszym od wielu innych województw. Ukończenie studiów i zdobycie wykształcenia zdecydowanie ułatwia wejście na rynek pracy i znalezienie atrakcyjnej zarobkowo, przyszłościowej pracy. Lokalne uczelnie umożliwiają wybranie kierunku dostosowanego do potrzeb i możliwości potencjalnych studentów.

W Białymstoku i okolicach zarejestrowanych jest 40 tysięcy firm, które mogą stać się potencjalnym pracodawcą dla absolwentów lub studentów, którzy często decydują się na łączenie nauki z pracą zarobkową. Do grona największych pracodawców w regionie należą między innymi Rosti Poland (Białystok), Adampol (Zaścianki), Pronar (Narew), Danwood (Bielsk Podlaski), Barter (Białystok), Spółdzielnia Obrotu Towarowego Przemysłu Mleczarskiego (Białystok), Suempol (Bielsk Podlaski), Unibep (Bielsk Podlaski), Mlekpol (Grajewo) i SM Mlekovita (Wysokie Mazowieckie). Ponadto na Podlasiu znajduje się wiele więcej atrakcyjnych miejsc pracy i dużych zakładów, które potrzebują wykształconej kadry menedżerskiej, informatyków, pracowników administracji, marketingu, czy naukowców. Region ten znany jest z bardzo rozwiniętej produkcji rolnej oraz lasów, które dostarczają surowców pod produkcję mebli i domów. Pod tym kątem to doskonałe miejsce do rozpoczęcia swojej kariery zawodowej i rozwoju.

Zawód: projektant gier komputerowych

Kim jest projektant gier – co musisz wiedzieć. Na czym polega ta praca w branży? Jakie trzeba mieć predyspozycje i przygotowanie? Jak wygląda kariera? Ile się zarabia? Czym jest zawód projektanta gier komputerowych? Projektant gier komputerowych to osoba odpowiedzialna za tworzenie i projektowanie gier komputerowych. Projektant gier jest odpowiedzialny za opracowywanie koncepcji gier, tworzenie zasad i mechanik rozgrywki, projektowanie poziomów,

Czytaj więcej »

Zawód: Tester gier

Diablo przeszedłeś trzy razy, w Warcrafta grasz od dziecka, a Dead Island nie ma przed Tobą tajemnic? Zdobycie kolejnego levela jest dla Ciebie ważną częścią dnia, a Twoi znajomi mają większą szansę spotkać Cię na Steamie niż w realu? Jeśli w dodatku błędy w najbardziej znanych RPG-ach wymieniasz nawet obudzony w środku nocy to powinieneś spróbować swoich sił jako tester

Czytaj więcej »

Zawód: Administrator sieci

Administrator sieci, powszechnie określany mianem szanownego admina, to osoba, której zadaniem jest zapewnienie sprawnego i bezawaryjnego działania systemów informatycznych. Stanowisko administratora śmiało można zatem zaliczyć zatem do grona zarówno prestiżowych, jak i niezwykle odpowiedzialnych. Uważasz, że się nadajesz? Co to jest zawód administrator sieci – co musisz wiedzieć. Na czym polega ta praca w branży informatycznej? Jakie trzeba mieć predyspozycje

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję