Site logo

Rekrutacja na studia w Białymstoku. Informacje dla kandydatów.

Bialystok.Studia.pl

Rekrutacja na uczelnie państwowe w Białymstoku

Zobacz, jak w Białymstoku i na Podlasiu wygląda rekrutacja na dziennie (bezpłatne) i zaoczne (płatne) kierunki studiów na uczelniach publicznych: zasady rekrutacji, terminy, egzaminy na studia, harmonogram, przedmioty maturalne, punkty rekrutacyjne, progi punktowe, lista przyjęć.

Rekrutacja na uczelnie prywatne w Białymstoku

Zobacz, jak w Białymstoku i na Podlasiu wygląda rekrutacja na płatne dziennie i zaoczne kierunki studiów na uczelniach niepublicznych: zasady rekrutacji, terminy, harmonogram, wymagania, czesne.

Rekrutacja na studia w Białymstoku i na Podlasiu

Rekrutacja na studia to proces przyjmowania na kierunki studiów licencjackich, inżynierskich, magisterskich i podyplomowych. Prowadzona jest niemal zawsze on-line, w tzw. systemach IRK (czyli internetowej rekrutacji kandydatów). Różni się w zależności od tego, czy na dany kierunek mają wstęp osoby zaraz po maturze, czy też trzeba ukończyć wcześniej np. studia pierwszego stopnia. W pierwszym przypadku, na studiach bezpłatnych w Białymstoku i innych ośrodkach akademickich Podlasia, analizowane są wyniki egzaminu dojrzałości i to one decydują o przyjęciach na poszczególne kierunki. Taki system obowiązuje na Uniwersytecie w Białymstoku (rekrutacja na studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie, jednolite magisterskie na UwB), Politechnice Białostockiej (rekrutacja na „białostockiej polibudzie”), Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku rekrutacja na studia licencjackie, magisterskie, jednolite magisterskie UMB). Przy studiach płatnych dostępnych w Białymstoku i na Podlasiu, po maturze, liczy się zwykle kolejność zapisów. Na studiach magisterskich uzupełniających, rekrutacja może odbywać się na podstawie analizy programu ukończonych studiów. Proces rekrutacji różni się też w zależności od tego, czy prowadzi ją uczelnia państwowa, czy prywatna. Na prywatnych uczelniach w Białymstoku i innych uczelniach Podlasia (#cta: Sprawdź aktualne rekrutacje na studia w Białymstoku), prowadzących płatne kierunki, zwykle obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, czyli kolejność zapisów kandydatów. W przypadku niektórych kierunków studiów na białostockich i podlaskich uczelniach mogą, zgodnie z prawem, być przeprowadzane egzaminy na studia. Ich zakres nie może pokrywać się z przedmiotami maturalnymi. Zwykle są to egzaminy na kierunki artystyczne, sportowe, wojskowe. Na kierunkach plastycznych i architektonicznych może pojawić się tzw. analiza teczki kandydata (czyli wykonanych wcześniej prac plastycznych, np. rysunków, czy innych dzieł).

Rekrutacja na kierunki w Białymstoku

Kierunki studiów w Białymstoku i na Podlasiu - zobacz, na jakie studia możesz się rekrutować

Zasady rekrutacji na studia

Co warto wiedzieć przystępując do rekrutacji na poznańskie uczelnie? Jak przebiega proces rekrutacji na studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie, podyplomowe?

Jak wybrać kierunek?
Sebastian Szczęsny

Rekrutacja 2017: jaki kierunek wybrać?

Wyścig po indeksy na rok akademicki 2017/2018 już się rozpoczął. Na tegorocznych absolwentów szkół średnich czeka bardzo bogata oferta kształcenia w postaci kilkuset zróżnicowanych kierunków

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję