Site logo

Uczelnie w Białymstoku. Prywatne i państwowe szkoły wyższe

Bialystok.Studia.pl

Uczelnie państwowe w Białymstoku

Publiczne szkoły wyższe w Białymstoku i innych ośrodkach akademickich regionu podlaskiego.

Uczelnie prywatne w Białymstoku

Publiczne szkoły wyższe w Białymstoku i innych ośrodkach akademickich regionu podlaskiego.

Na jakich uczelniach możesz studiować w Białymstoku i na Podlasiu?

Uczelnie publiczne w Białymstoku i na Podlasiu, to szkoły wyższe, w których nauka na dziennych studiach: licencjackich, inżynierskich i magisterskich, prowadzona jest za darmo. Czesne zapłacimy za studia prowadzone niestacjonarnie – zaocznie i wieczorowo (np. za podyplomówki). Poza działalnością dydaktyczną każda z tych uczelni prowadzi działalność naukową, kulturalną, realizuje zadania związane ze sferą publiczną.

Uczelnie publiczne, potocznie nazywane państwowymi, w większości są nadzorowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, należą do nich: uczelnie akademickie, takie jak uniwersytety – Uniwersytet w Białymstoku, politechniki – jak Politechnika Białostocka, AWF-y, uczelnie akademickie związane z naukami stosowanym, uniwersytety „przymiotnikowe” – techniczne, pedagogiczne, przyrodnicze i rolnicze, ekonomiczno-biznesowe (w Białymstoku i na Podlasiu brak tego typu uczelni) i wyższe szkoły zawodowe (w tym PWSZ), takie jak Akademia Nauk Stosowanych w Łomży, Państwowa Uczelnia Zawodowa im. prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach.

Mamy także uczelnie państwowe (akademie i uniwersytety), podległe pod inne ministerstwa: (ASP) i inne uczelnie artystyczne jak Filia w Białymstoku Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Filia w Białymstoku Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (podlegające pod resort kultury), uczelnie medyczne jak Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (resort zdrowia), uczelnie wojskowe (podlegające MON). Poza uczelniami państwowymi, mamy uczelnie na prawach uczelni publicznych. W Polsce prowadzi je Kościół Katolicki lub inne organizacje wyznaniowe. Na Podlasiu brak szkół wyższych tego typu.

Uczelnie niepubliczne w Białymstoku i na Podlasiu, to szkoły wyższe, gdzie co do zasady płacimy za studiowanie. Wszystkie białostockie i podlaskie szkoły prywatne to szkoły zawodowe, ukierunkowane na absolwentów szukających miejsc pracy w biznesie lub administracji publicznej. Najlepsze uczelnie prywatne z powodzeniem konkurują z uczelniami państwowymi, jeśli chodzi o poziom nauczania oraz realizowane projekty naukowe. Cześć z nich uzyskało status akademii (mają prawo prowadzenia studiów doktoranckich i przyznawania tytułów naukowych).

Co się dzieje w Białymstoku i na Podlasiu?

Rekrutacja na studia, drzwi otwarte, juwenalia, imprezy studenckie, noce naukowców i wszystko co ważne w Białymstoku i podlaskich miastach akademickich.

Zobacz studia w Białymstoku i na Podlasiu (film)
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję