Biostatystyka na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku | Kierunek pod lupą

Biostatystyka to zastosowanie metod statystycznych w takich dziedzinach jak: farmacja, medycyna i biologia. Dlaczego warto studiować biostatystykę? Czym jest kierunek studiów, określany mianem jednego z zawodów przyszłości? Gdzie można znaleźć prace po biostatyce?

Czym jest biostatystyka?

Biostatystyka to zastosowanie statystyki w naukach medycznych, biologicznych, farmacji oraz naukach o zdrowiu. Jest to kierunek, który łączy trzy różne dziedziny: matematykę, informatykę i medycynę. Studenci potrzebują matematyki, aby zrozumieć istotę wykonywanych testów statystycznych, informatyki, żeby np. obsługiwać pakiety statystyczne, często wymagające umiejętności programistycznych i potrzebują wiedzy medycznej, aby znać istotę analizowanego problemu i potrafić porozumiewać się z medykami, rozmawiając o prowadzonych badaniach.

Zainteresowała Cię biostatystyka?

Jeśli pasjonujesz się statystyką, farmacją, medycyną oraz biologią, koniecznie sprawdź kierunek biostatystyka na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku

Gdzie szukać pracy po biostatystyce?

Możliwości są niemal nieograniczone, można pracować w firmach farmaceutycznych, firmach prowadzących różnego rodzaju próby kliniczne, badanie skuteczności nowych leków czy też nowych terapii. Praca czeka na biostatystyków także na uniwersytetach medycznych, w zakładach zajmujących się biostatystyką czy informatyką medyczną, w centrach badań klinicznych, centrach analizy danych, czy po prostu w zespołach badawczych, prowadzących badania kliniczne.

Biostatystyka – dla kogo są te studia?

Biostatystyka to studia przede wszystkim dla osób, które lubią matematykę, interesują się naukami ścisłymi, ale też chcieliby być blisko medycyny. Program studiów został przygotowany w taki sposób, aby wydobyć aspekt praktyczny, zrezygnowano z rzeczy nieprzydatnych dla studentów tego kierunku, jak np. dowodzenie twierdzeń, tak powszechne na kierunkach matematycznych. Kandydaci otrzymują ofertę interdyscyplinarnego programu, innowacyjnego wykształcenia, a w przyszłości możliwość podjęcia atrakcyjnej pracy. Biostatystyka to kierunek przyszłości, która już stała się teraźniejszością.

Czy warto studiować biostatystykę na UMB?

Biostatystyka na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku to pierwsze – i jak na razie cały czas jedyne – tego typu studia licencjackie w Polsce. Uruchomione zostały w Zakładzie Statystyki i Informatyki Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku w ubiegłym roku akademickim, co – biorąc pod uwagę, że studia trwają 3 lata – oznacza, że za rok wyjdą z UMB pierwsi w Polsce absolwenci kierunku biostatystyka. Oczywiście uczelnia nie poprzestaje na licencjacie, obecnie jest w trakcie przygotowań do uruchomienia kontynuacji, czyli 2-letnich studiów magisterskich. Co ciekawe, planuje prowadzić te studia we współpracy z Hasselt University w Belgii, gdzie mieści się jedno z najlepszych centrów biostatystycznych w Europie. Według zamierzeń część przedmiotów byłaby realizowana przez pracowników UMB, a część przez profesorów z Hasselt. Magistranci kierunku będą mieli możliwość zdobycia międzynarodowego doświadczenia oraz kontaktów, które w przyszłości mogą pomóc w znalezieniu atrakcyjnej pracy.

Jak wyglądają zajęcia na biostatystyce?

Zajęcia odbywają się głównie w pracowniach komputerowych, ale także w klinikach, gdzie studenci poznają główne dziedziny medycyny, jak np. onkologia, ginekologia, kardiologia, popularne w ostatnim czasie choroby zakaźne i wiele innych. Biostatystyk w swojej pracy planuje eksperymenty, analizuje dane, wyciąga wnioski, cały czas współpracując z klinicystami, czy też osobami, które prowadzą eksperymenty. Studenci mają możliwość odbywania praktyk w profesjonalnych firmach farmaceutycznych, które już od początku istnienia kierunku dopytują się, kiedy w końcu uczelnia wypuści pierwszych absolwentów biostatystyki. Jest to dziedzina, gdzie ciągle atrakcyjna praca czeka na pracowników, nie odwrotnie.

Zainteresowała Cię biostatystyka?

Jeśli pasjonujesz się statystyką, farmacją, medycyną oraz biologią, koniecznie sprawdź kierunek biostatystyka na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Morze możliwości logistycznych. Pod lupą: logistyka na “uczelni Kwiatkowskiego” w Gdyni.

Najszybciej rozwijającą się dziedziną TSL (transport-spedycja-logistyka) jest transport morski. Już ponad 80% transportu towarów w handlu międzynarodowym odbywa się drogami wodnymi. Trójmiasto na tym zyskuje — jest jednym z największych europejskich węzłów logistycznych w Europie. Dlatego trudno o lepsze miejsce do zdobywania zawodu logistyka. Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni (WSAiB) przygotowuje do niego na siedmiu specjalnościach logistycznych.

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję