Site logo

Filologia hiszpańska i portugalska (iberystyka) w Toruniu

Filologia hiszpańska i portugalska (iberystyka) - co warto wiedzieć?

Gdzie studiować filologię hiszpańską i portugalską w Toruniu?

Wszystkie studia na kierunku filologia hiszpańska i portugalska w Toruniu i województwie kujawsko-pomorskim

List view

Czy warto studiować iberystykę?

Poradniki dla przyszłych studentów filologii hiszpańskiej i portugalskiej w Toruniu i województwie kujawsko-pomorskim. Opinie studentów, absolwentów i pracodawców

Pages of book curved heart shape and red rose
Etnologia i antropologia kulturowa
Sebastian Szczęsny

Gdzie Walentynki są mniej ważne?

Święto zakochanych, gdzie obdarowujemy się milionami czerwonych róży i książek? Takie rzeczy w Katalonii, gdzie od Walentynek ważniejsze jest lokalne święto zakochanych – Dia de

Czytaj więcej »
Filologia hiszpańska, portugalska (iberystyka)
Redakcja Studia.pl

Kim jest Iberysta?

Co łączy Monikę Richardson, Ryszarda Schnepfa (ambasadora RP w Madrycie) i Carlosa Marrodana Casasa (tłumacza m.in. bestsellera „Cień wiatru”)? Wszyscy są iberystami i będą gośćmi

Czytaj więcej »

Zobacz inne kierunki filologiczne w Toruniu

Szukasz innych studiów filologicznych? Sprawdź wszystkie kierunki studiowania w filologii.

Kierunek filologia hiszpańska i portugalska - program studiów, praca, zarobki (film)

Zobacz kierunek studiów w wideopigułce. Dowiesz się najważniejszych informacji: o czym są te studia, czego można się na nich nauczyć, przedmioty w planie zajęć, jakie trzeba mieć predyspozycje do kierunku, z czego można pisać pracę dyplomową, gdzie można znaleźć pracę po studiach. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania filologii hiszpańskiej i portugalskiej. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Czy warto studiować filologię hiszpańską i portugalską w Toruniu i województwie kujawsko-pomorskim?

Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunku filologia hiszpańska i portugalska na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Studia iberystyczne w pigułce

Co warto wiedzieć o iberystyce? Jeśli wahasz się, czy studiowanie jednego z kierunków związanych z językami hiszpańskim lub portugalskim oraz hispanistyczym i luzytańskim kręgiem kulturowym, ma sens, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na filologię hiszpańską lub portugalską – dowiedz się o niej więcej. Sprawdź, co to jest iberystyka, jakie daje możliwości studiowania i pracy dla absolwentów. Zarówno filologia hiszpańska, jak i portugalska, dostępne są na studiach licencjackich (3 lata) oraz na magisterskich studiach uzupełniających (2 lata). Można także uczyć się umiejętności posługiwania językiem hiszpańskim lub portugalskim oraz znajomości kultury krajów z wpływami kultury Półwyspu Iberyjskiego na podyplomówkach dających podstawowe kompetencje iberystyczne lub pogłębiające wiedzę z wcześniejszych etapów edukacji.
Początek studiów może okazać się dość trudnym doświadczeniem, dla ludzi nieprzywykłych do intensywnego kształcenia językowego. Studenci, obok przedmiotów ogólnoakademickich muszą oswoić się z szybkim przyswajaniem zagadnień leksykalnych i gramatycznych. Studia iberystyczne to także lektura najważniejszych dzieł literackich – nie tylko Miguel de Cervantesa czy Fernando Pessoa, ale też współczesnych pisarzy, poetów i dramaturgów tworzących w języku hiszpańskim i portugalskim. Ważnym elementem kształcenia jest też historia języka hiszpańskiego, portugalskiego oraz gramatyka historyczna. Filologia iberyjska to studia, które pozwalają zanurzyć się w świat języka hiszpańskiego lub portugalskiego, dzięki temu nauka przebiega w sposób szybki i naturalny.

Na pewno interesuje Cię, jakie kierunki i specjalności filologii iberyjskiej masz do wyboru. Można je pogrupować ze względu na obszar filologii – krąg Hiszpanii lub Portugalii oraz kulturę kraju, którego dotyczą.

 • Iberystyka (filologia iberyjska): Pomiędzy Pirenejami a Cieśniną Gibraltarską znajduje się cudowna górzysta kraina, którą zamieszkuje blisko 57 milionów ludzi, którzy posługują się językiem portugalskim i hiszpańskim. Przez wiele lat, właśnie na Półwyspie Iberyjskim biło serce Europy. To Hiszpanie i Portugalczycy rozpoczęli kolonizację obu Ameryk, choć sami ulegli także wpływom kultury arabskiej, dzięki temu, zwłaszcza na południu możemy obserwować niezwykłe, na terenie Europy, pomniki tej kultury. Językami hiszpańskim i portugalskim posługuje się obecnie blisko pół miliarda ludzi. Studia na kierunku iberystyka można w zasadzie rozpocząć na dwa sposoby. Wszystko zależy od tego, czy kandydat zna już podstawy języka hiszpańskiego lub portugalskiego. Uczelnie przygotowały swoją ofertę zarówno dla kandydatów, którzy mogą poszczycić się już pewnymi umiejętnościami językowymi, jak i dla kandydatów, którzy dopiero zamierzają rozpocząć naukę języków Półwyspu Iberyjskiego. Ważne, by zapoznać się z wymaganiami komisji rekrutacyjnej i po prostu mierzyć siły na zamiary. Studia na tym kierunku to nie tylko zgłębianie języków, przedmiotem nauki są także problemy społeczne krajów, w których używa się portugalskiego lub hiszpańskiego, ich uwarunkowania ekonomiczne, polityczne oraz kulturowe. Studia są zatem bardzo obszerne, obejmują bowiem wszystkie konteksty i obszary zagadnień, które dotyczą Starego i Nowego Świata, nie pomijając tematów związanych z moralną oceną konkwisty i kolonializmu, które położyły cień na życie autochtonicznych mieszkańców obu Ameryk, a także niektórych obszarów północnej Afryki oraz Azji Południowo-Wschodniej.
 • Filologia hiszpańska (hispanistyka): Hispanistyka to nie tylko nauka języka, ale także wiedza i umiejętności pozwalające na zrozumienie kultury hiszpańskojęzycznych obszarów świata. Trzeba tu powiedzieć, że jest ich niemało. Ameryka Łacińska, Ameryka Południowa, wybrane stany USA, w których hiszpański, obok angielskiego to język urzędowy, niektóre obszary Afryki, tereny byłych kolonii hiszpańskich w Azji oraz oczywiście zachód Europy, to miejsca na świecie, w których można porozumieć się w języku Cervantesa. W sumie hiszpański jest lub do niedawna był językiem oficjalnym w takich krajach jak Argentyna, Boliwia, Chile, Dominikana, Ekwador, Filipiny, Gwatemala, Gwinea Równikowa, Hiszpania, Honduras, Kolumbia, Kostaryka, Kuba, Meksyk, Nikaragua, Panama, Paragwaj, Peru, Salwador, Urugwaj, Wenezuela. Czy użyteczność języka hiszpańskiego ogranicza się jedynie do możliwości prowadzenia towarzyskich rozmów? Zdecydowanie nie! Tak jak każde inne studia językowe, główna część zajęć to konwersatoria, realizowane w ramach praktycznej nauki języka. Studenci poznają także kulturę, historię i przede wszystkim literaturę hiszpańskiego obszaru językowego. Dobra znajomość języka, to także świetna orientacja w zagadnieniach związanych z gramatyką opisową, historyczną oraz porównawczą. Istotną umiejętnością filologa jest także zdolność do dokonywania dobrych przekładów. Warto dodać, że współczesny literacki język hiszpański, to niejedyny używany w tym kraju, bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii i jest oficjalnym językiem urzędowym. Studiując filologię hiszpańską, możesz poznawać także kręgi kulturowe innych języków hiszpańskich. Jeśli interesujesz się hispanistyką, zapewne wiesz o znaczeniu języka katalońskiego i baskijskiego oraz kultury Katalonii i Kraju Basków. Nie tylko są one uznawane za ciekawą, odrębną specyfikę tych regionów, ale i podstawę działań autonomistów, a nawet zwolenników niepodległości tych części Hiszpanii. Na hispanistyce możesz też zagłębiać się w specyfikę innych hiszpańskich kręgów językowo-kulturowych: aragońskiego (maño), aranejskiego, asturyjskiego (bable), estremadurskiego, galicyjskiego, kantabryjskiego (montañés), leońskego, portugalskiego (luzytańskiego), walenckiego.
 • Filologia portugalska (portugalistyka): Filologia portugalska jest przede wszystkim poznawaniem języka i kultury w luzytańskim kręgu społeczeństw i państw (Luzytanią bywa nazywana Portugalia od łacińskiej nazwy tego kraju). Język portugalski może kojarzyć się jedynie z Lizboną i długim, wąskim krajem wzdłuż atlantyckiego wybrzeża Półwyspu Iberyjskiego, “młodszym bratem” Hiszpanii, jednak warto wiedzieć, że portugalski jest językiem ojczystym dla ponad 250 mln osób. W sumie tym językiem posługuje się ponad 270 mln osób, z których tylko niewielka część to obywatele Portugalii. To spadek po okresie imperialnej potęgi Królestwa Portugalii, sięgającej okresu Wielkich Odkryć Geograficznych (teraz kraj jest republiką). Portugalia jak “równy z równym” ścigała się z innymi krajami o zdobywanie nowych kolonii w Ameryce, Afryce i Azji. Stąd miliony osób posługujących się portugalskim w takich krajach, jak Brazylia, Mozambik, Angola, Gwinea Bissau, Gwinea Równikowa, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca, Republika Zielonego Przylądka, Timor Wschodni oraz Makau. We wszystkich tych krajach portugalski objęty jest statusem języka urzędowego. Zatem studiując filologię portugalską, możesz także poznawać literaturę, sztukę i społeczeństwo w bardzo atrakcyjnych kulturowo i gospodarczo, egzotycznych dla Europejczyków, obszarach globu. Podczas studiów na filologii portugalskiej poznasz takie obszary wiedzy, jak gramatyka opisowa języka portugalskiego (morfoskładnia), gramatyka kontrastywna, historia języka portugalskiego i jego odmian, literatura portugalska (od średniowiecza do klasycyzmu), historia i kultura Brazylii, historia literatury brazylijskiej teoria komunikacji, wprowadzenie do akwizycji języków obcych.
 • Hispanistyka i portugalistyka tłumaczeniowa (translatoryka): To kierunki i specjalności przygotowujące do zawodu tłumacza z języka hiszpańskiego lub portugalskiego, gdzie nabędziesz kompetencje związane z wykorzystywaniem wiedzy filologicznej w różnych rodzajach tłumaczeń – przysięgłych, pisemnych, ustnych, maszynowych, które dają wiedzę i umiejętności związane z przekładaniem różnic pomiędzy językiem hiszpańskim lub portugalskim, a innymi językami tak, aby została zachowana ciągłość i prawidłowość komunikacji. To także profilowanie w tłumaczeniach specjalistycznych – hiszpańskim literackim, medycznym, biznesowym, prawniczym. Możesz spotkać zarówno “czystą” translatorykę iberyjską gdzie będziesz tłumaczyć hiszpański lub portugalski i polski, jak i iberystykę tłumaczeniową z innym językiem, np. angielskim, niemieckim, francuskim, rosyjskim, arabskim, chińskim, koreańskim. Można także specjalizować się w tłumaczeniach z innych języków hiszpańskich, np. katalońskiego lub baskijskiego.
 • Studia latynoamerykańskie (latynoamerykanistyka): Ameryka Łacińska (Latynoameryka) to w sumie 20 krajów i 9 autonomii na zachodniej półkuli, w których mówi się językami romańskim – głównie po hiszpańsku, portugalsku, ale także po francusku. Studia latynoamerykańskie to studia związane z amerykańskimi odmianami języka hiszpańskiego oraz portugalskiego, kulturą, polityką i społeczeństwami Ameryki Środkowej, Ameryki Południowej oraz tych stanów i terenów USA, gdzie funkcjonują znaczące społeczności posługujące się językiem hiszpańskim (Portoryko, Nowy Meksyk, Teksas, Kalifornia, Arizona, Nevada, Floryda, Kolorado). Studia te mogą być sprofilowane pod kątem politologicznym, socjologicznym, kulturoznawczym, językoznawczym.
 • Iberystyka nauczycielska: To kierunki i specjalności, które dają iberyście możliwość uczenia w szkole. Język portugalski nie jest za bardzo popularny pod tym względem, ale hiszpański coraz bardziej zyskuje na popularności. Hispanistyka nauczycielska to możliwość zdobycia zawodu nauczyciela – hispanisty, a także kompetencji pedagogicznych, psychologicznych, dydaktyki języka oraz wiedzy związanej z danym językiem i jego kręgiem kulturowym.
 • Hiszpański, portugalski w biznesie, nauce, kulturze, komunikacji publicznej: To kierunki studiów związane z wykorzystywaniem hispanojęzycznych i portugalojęzycznych kompetencji językowych w różnych obszarach polityki, kultury, biznesu, technologii. Ważną częścią studiów jest poznawanie słownictwa branżowego i ćwiczenia praktyczne, zwiększające zdolności komunikacyjne.
 • Filologia iberyjska z językiem angielskim, niemieckim, rosyjskim, hiszpańskim: Możesz znaleźć w ofercie uczelni studia łączące filologię iberyjską, hiszpańską, portugalską z innymi kompetencjami językowymi, przede wszystkim z anglistyką, romanistyką, germanistyką, rusycystyką. Dzięki nim poznasz nie tylko język i kulturę krajów hispanojęzycznych i luzytańskich, ale także zyskasz dodatkową wiedzę i umiejętności językowe oraz kulturoznawcze 

Studia w Toruniu i w kujawsko-pomorskim

Toruń to jeden z dwóch głównych ośrodków akademickich w województwie kujawsko-pomorskim, który jest ceniony w całej Polsce. Studiuje tu około 26 tysięcy osób. Mury uczelni każdego roku opuszcza kilka tysięcy absolwentek i absolwentów. Kandydaci mogą skorzystać z bogatej oferty studiów na uczelniach państwowych i prywatnych, w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. Oferta obejmuje studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie uzupełniające i jednolite, a także podyplomowe. Miasto znane jest z dobrze wyposażonych sal wykładowych oraz nowoczesnych centrów edukacyjnych. Łączna liczba kierunków studiów w Toruniu przekracza 130, dzięki czemu każdy zainteresowany wybierze kierunek idealnie dopasowany do swoich potrzeb. W samym regionie jest około 200 tysięcy firm, dzięki czemu absolwenci lokalnych uczelni nie mają problemu ze znalezieniem satysfakcjonującej pracy i rozpoczęciem swojej kariery zawodowej. To spory atut studiowania w województwie kujawsko-pomorskim. W wolnym czasie nie sposób nudzić się w Toruniu i dotyczy to każdego miesiąca roku. Miasto posiada przepiękną architekturę i liczne zabytki, na czele z rozległą starówką. Można spacerować bez końca w klimatycznych uliczkach lub na nadwiślańskich bulwarach. Fani aktywnego wypoczynku mogą skorzystać z ciekawych tras rowerowych. Po zajęciach warto odpocząć pośród miejskiej zieleni w licznych parkach. Aż 40% miasta to tereny zielone, co jest godne podkreślenia. Na uwagę zasługują między innymi Toruńskie Planty, czy też parki przy Zespole Staromiejskim. Oferta kulturalna obejmuje ponad 40 sal teatralnych i kinowych, wśród których znajdują się kina studyjne. Klimatyczne puby i bary to miejsca, gdzie codziennie widać życie akademickie. Toruń to nie jedyny ośrodek akademicki w tym regionie. Warto zwrócić uwagę na Bydgoszcz, w której co roku studiuje aż 35 tysięcy osób, a mury uczelni opuszcza około 10 tysięcy absolwentów. Ponadto rozpoczęcie studiów możliwe jest w takich miejscowościach jak Włocławek, Grudziądz, Tuchola oraz Świecie.

Studia podyplomowe z języków obcych i polonistyki w Toruniu i województwie kujawsko-pomorskim

Gdzie w Toruniu i województwie kujawsko-pomorskim zdobywać wiedzę na studiach podyplomowych, kursach, szkoleniach - stacjonarnych i on-line?

Praca po kierunku filologia iberyjska

Zastanawiasz się, jakie perspektywy pracy po skończeniu kierunku filologia hiszpańska i portugalska na Toruniu i województwie kujawsko-pomorskim uczelniach?

Copywriter internetowy – content writer| Zawód z pasją

Na czym polega praca e-copywritera? Kim jest content writer? Czy do wykonywania zawodu wystarczy mieć “lekkie pióro”? Jak zostać autorem treści promocyjnych? Czy studia polonistyczne dają odpowiednie kompetencje do tworzenia tekstów reklamowych? O swoich doświadczeniach zawodowych opowiada Ada Manikowska, copywriterka-freelancerka,  absolwentka studiów marketingowo-medialnych na filologii polskiej w kaliskiej filii UAM. Jak wygląda praca w e-copywritingu? Czym się zajmuje copywriter?Każdy copywriter

Czytaj więcej »

Zawód: Tłumacz

Twoją pasją są języki obce? Poznawanie fachowej terminologii jest dla Ciebie przyjemnością i ciekawym wyzwaniem? Spędzeniu kilku lub nawet kilkunastu godzin nad tłumaczeniem dokumentów to mile spędzony czas? W takim razie, kariera w zawodzie tłumacza będzie świetną decyzją! Jak zostać tłumaczem? Ścieżka edukacyjna przyszłego tłumacza zaczyna się bardzo wcześnie – najczęściej jeszcze w szkole podstawowej lub gimnazjalnej. Wtedy dokonujemy z

Czytaj więcej »

Zawód: Copywriter

Czy wiesz, kto stoi za sloganami “I’m lovin’ it”, “Just do it”, “Coraz bliżej Święta”? Zachwycasz się ich chwytliwością i prostotą jednocześnie? Dobre hasło potrafi przyczynić się do ogromnego sukcesu marki, produktu czy jakiejkolwiek idei. A za tymi sukcesami stoją właśnie m.in. copywriterzy. Ich praca wbrew pozorom nie polega tylko na wpadaniu raz na jakiś czas na genialne pomysły. Czym

Czytaj więcej »

Praca po kierunku filologia hiszpańska i portugalska

Studia iberystyczne to przepustka nie tylko do etatów nauczycielskich i instruktorskich. Wykształcony filolog hiszpański i portugalski znajdzie dla siebie miejsce w różnorakich sektorach życia gospodarczego. Wszędzie tam, gdzie istotne są kontakty międzynarodowe, istnieje zapotrzebowanie na ludzi posługującymi się “dojrzałą hispańczyzną” lub “portugalszczyzną”. Dzięki swoim umiejętnościom językowym potrafią oni stworzyć dobry klimat, odczytywać wiadomości ukryte “między wierszami” oraz wychwytywać wieloznaczności biznesowego języka.

 • Nauczyciel języka hiszpańskiego w szkole: Język hiszpański plasuje się w czołówce najpopularniejszych języków obcych nauczanych w polskim systemie edukacji. To tzw. drugi język popularny zwłaszcza w liceach, w klasach humanistycznych i geograficznych. Nic więc dziwnego, że sporo absolwentów hispanistyki wybiera zawód nauczyciela. Gorzej z taką możliwością rozwoju dla absolwentów portugalistyki – ten język w polskich szkołach występuje w ilościach homeopatycznych. Pamiętaj jednak, że furtką do uczenia języka iberyjskiego w przedszkolu, szkole podstawowej, liceum i technikum są kwalifikacje pedagogiczne. Jeśli wybierzesz podczas licencjackiej lub magisterskiej iberystyki specjalność nauczycielską – to wystarczy. W przeciwnym przypadku musisz zdobyć uprawnienia idąc na studia pedagogiczne, najczęściej podyplomowe.
 • Iberysta w szkole językowej – korepetytor: Inna ścieżka kariery to nauczanie języka hiszpańskiego lub portugalskiego jako nauczyciel poza systemem szkolnym – w szkołach językowych, na kursach języków obcych. Możesz również uczyć dzieci i młodzież podczas korepetycji, we własnej firmie lub na umowę o pracę, umowę o dzieło lub umowę zlecenie u organizatora korepetycji. Istnieje duże zainteresowanie dokształcaniem, bo język hiszpański jest popularnym językiem zdawanym podczas matury.
 • To nie tylko przygotowanie uczniów szkół do nauki hiszpańskiego i egzaminów maturalnych. Jako absolwent iberystyki możesz zająć się uczeniem Polaków pracujących dla zagranicznych firm, gdzie język hiszpański lub portugalski jest językiem korporacyjnym, a także dla fascynatów języka i kultury związanej z Półwyspem Iberyjskim (np. flamenco, fado). Pamiętaj, że hiszpańskiego i portugalskiego możesz nie tylko uczyć stacjonarnie, ale i on-line, korzystając z rozwiązań e-learningowych. Wtedy sięgasz po słuchaczy (klientów) z innych krajów, szukających możliwości nauki tego języka.
 • Tłumacz języka hiszpańskiego i portugalskiego: Translatoryka to drugi naturalny obszar aktywności zawodowych dla absolwentów romanistyki, zaraz po pracy w edukacji i szkolnictwie. Znajomość języka hiszpańskiego, portugalskiego kultury Hiszpanii, Portugalii i odmian tych języków stosowanych w byłych koloniach, daje wstęp do pracy jako tłumacz zwykły lub tłumacz przysięgły. Możesz z takimi kompetencjami zajmować się tłumaczeniami pisemnymi, a vista, ustnymi (symultanicznymi – tłumaczysz równolegle z mówiącym, i konsekutywnymi – słuchasz fragmentów wypowiedzi i tłumaczysz mówiącego “po kawałku”), maszynowymi. W przypadku tłumacza przysięgłego wymagane jest zdanie egzaminu państwowego, dzięki któremu będziesz w stanie oficjalnie potwierdzać zgodność dokumentów z oryginałem.
 • Praca w turystyce międzynarodowej: Znajomość języka hiszpańskiego i portugalskiego, to idealna możliwość zrobienia kariery w organizacji i realizacji wakacji i wycieczek za granicą. Zwłaszcza w przypadku wizyt w Hiszpanii i Portugalii, gdzie rozwija się turystyka miejska (zwłaszcza w Lizbonie, Madrycie, Barcelonie), turystyka pielgrzymkowa (np. na Szlaku św. Jakuba), a także na wyspach Morza Śródziemnego i Oceanu Atlantyckiego. To paszport do pracy w innych krajach na całym świecie, gdzie hiszpański i portugalski są powszechnie znane. Spotkasz go w wielu atrakcyjnych destynacjach turystycznych, w byłych koloniach hiszpańskich i portugalskich. Możesz zainteresować się turystyką związaną właściwie z całą Ameryką Południową, Ameryką Środkową, Meksykiem, Wyspami Karaibskimi, południowymi stanami USA, wyspami na Oceanie Indyjskim i Oceanie Spokojnym, Azją, Afryką Północną (Maroko), Afryką Środkową. Jeśli lubisz relacje międzyludzkie, turystyka i rekreacja międzynarodowa będzie świetną możliwością wykorzystywania kompetencji hispanistycznych i portugalistycznych.
 • Badacz języka oraz kultury iberyjskiej: Jako absolwent studiów filologicznych możesz związać się z aktywnością naukową na uczelni lub w instytucji badawczej związanej z Hiszpanią, Portugalią, Ameryką Łacińską oraz innymi hispanojęzycznymi i luzytańskimi obszarami językowymi i kulturowymi. Nieuniknione będą wtedy studia doktoranckie (po studiach magisterskich uzupełniających), praca naukowa, niekiedy praca dydaktyczna (uczenie studentów). Będziesz uczestniczyć w pracach badawczych, na ich podstawie przygotowywać artykuły i inne publikacje naukowe, uczestniczyć w seminariach i konferencjach związanych z naukami filologicznymi i kulturą danego kraju.
 • Promocja kultury polskiej za granicą i iberyjskiej w Polsce: Kultura Hiszpanii i Portugalii oraz w byłych koloniach tych krajów, przede wszystkim w Ameryce Łacińskiej, fascynują ludzi na całym świecie. Poulaena jest nie tylko w obszarze muzyki i tańca (flamenco, fado, tango, salsa, muzyka pop – przykładem jest Jeniffer Lopez), ale i literatury, filmu (chociażby obrazy Almodovara) sztuk pięknych (m.in. Dali, Goya, Velasquez). Nic dziwnego, że filologia iberyjska skupia się nie tylko na języku, ale i na kulturze związanej korzeniami z Półwyspem Iberyjskim. Zwłaszcza ze względu na wzrost znaczenia demograficznego hispanos w USA oraz rozwoju krajów Ameryki Południowej, rośnie znaczenie twórczości w języku hiszpańskim: filmu, sztuk plastycznych, literatury, muzyki, komercyjnej części show businessu. Znajomość języka hiszpańskiego lub portugalskiego pozwala być “mostem” między Polską, a innymi krajami, gdzie hiszpański i portugalski jest powszechnie znany. Warto pomyśleć o pracy w polskich instytucjach promocji kultury za granicą i zagranicznych instytucjach tego typu, działających w Polsce, takich jak Instytut Cervantesa i Instytut Camõesa.
 • Praca w biznesie międzynarodowym: Znakomita znajomość języków hiszpańskiego i portugalskiego daje możliwość kariery w biznesie, nie tylko z powodu znaczenia biznesu krajów półwyspu Iberyjskiego dla gospodarki Unii Europejskiej, ale i dla relacji międzynarodowych. Zwłaszcza w przypadku byłych kolonii hiszpańskich i portugalskich (w Ameryce Południowej i Środkowej) z byłymi metropoliami. A także w przypadku rosnącego w siłę hispanojęzycznego biznesu z USA. Międzynarodowe firmy zajmujące się tym obszarem, chcą mieć na swoim pokładzie osoby potrafiące perfekcyjnie porozumieć się z kontrahentami w języku hiszpańskim i portugalskim, znające specyfikę tych kręgów kulturowych. Jest to praca dla zagranicznych korporacji działających w Polsce lub za granicą – przede wszystkim w Hiszpanii, Portugalii, Ameryce Południowej i Środkowej, południowych stanach USA, ale także możliwość kariery w działach handlu zagranicznego i zagranicznych przedstawicielstwach polskich przedsiębiorstw.
 • Broker hispanojęzycznych i portugalskojęzycznych informacji: Wyniesione ze studiów romanistycznych wysokie kompetencje językowe i umiejętność przedzierania się przez ogromne zasoby wiedzy, mogą być przepustką do infobrokeringu. Jesteś w stanie budować swoją karierę jako infobroker w mediach, firmach i instytucjach, wyszukując, weryfikując, przetwarzając i interpretując zasoby danych dostępnych w języku hiszpańskim i portugalskim.
 • Praca w urzędach i instytucjach: Absolwent studiów iberystycznych jest dobrym kandydatem do budowania pozycji urzędnika, eksperta i polityka w międzynarodowej rzeczywistości. Zwłaszcza w relacjach międzynarodowych, głównie europejskich, europejsko-latynoamerykańskich oraz na forum ONZ i agend Narodów Zjednoczonych. Dzięki biegłości językowej oraz znajomości kulturowej absolwent może budować swoją pozycję w cywilnych i mundurowych instytucjach zajmujących się stosunkami międzynarodowymi, zapewnieniem globalnego bezpieczeństwa oraz rozwojem współpracy między państwami.

Praca po studiach w Toruniu i w kujawsko-pomorskim

Tak jak wspomnieliśmy, w województwie kujawsko-pomorskim działa około 200 tysięcy firm, dzięki czemu absolwentom tutejszych uczelni dużo łatwiej wejść na rynek pracy i znaleźć dobrze płatne zatrudnienie. Stopa bezrobocia w Toruniu wynosi około 5% i jest niższa niż średnia krajowa, co jest dużym atutem. To pokazuje, jak bardzo atrakcyjny jest tutejszy rynek pracy dla absolwentów szkół wyższych w regionie i nie tylko. W całym województwie kujawsko-pomorskim stopa bezrobocia wynosi obecnie 8,4% i jest nieco wyższa od średniej krajowej. Atutem położenia Torunia jest fakt, że w pobliżu znajdują się takie ośrodki jak Bydgoszcz, czy też województwo pomorskie, gdzie z dyplomami lokalnych uczelni można znaleźć dobrą pracę. W województwie kujawsko-pomorskim znajduje się wiele dużych zakładów pracy, które potrzebują wysokiej jakości specjalistów. Miasto ma bardzo duży potencjał turystyczny. W samym Toruniu do grona największych firm należą takie zakłady jak Neuca S.A. GK, Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych S.A. GK, Thyssenkrupp Materials Poland S.A., Krajowa Spółka Cukrowa S.A. GK, Nova Trading S.A. GK, Toruńskie Zakłady Graficzne Zapolex Sp. z o.o., czy też Apator S.A. GK. Ponadto w województwie znajdują się takie firmy jak PESA, Atos Poland Global Services Sp. z o.o., Oponeo.pl S.A., Frosta, czy też Schumacher Packaging. Wszystkie z nich mają siedziby w Bydgoszczy. W mniejszych miejscowościach warto zwrócić uwagę na nowoczesne zakłady Anwil i PSH Lewiatan z Włocławka, Zakłady Tłuszczowe Kruszwica, Grupę Polomarket z Pakości, UMC Poland z Łysomic, czy też Cronimet z Inowrocławia. Lista tych firm pokazuje, że potencjał rozwojowy województwa jest bardzo duży, a dobrej jakości pracę można znaleźć także w mniejszych ośrodkach. Pomocne w tym będzie ukończenie studiów na lokalnych uczelniach.

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję