Site logo

Rekrutacja na studia w Krakowie. Informacje dla kandydatów.

Rekrutacja na studia w Krakowie na skróty

Rekrutacja na uczelnie prywatne w Krakowie i Małopolsce

Zobacz, jak w Krakowie i Małopolsce wygląda rekrutacja na płatne dziennie i zaoczne kierunki studiów na uczelniach niepublicznych: zasady rekrutacji, terminy, harmonogram, wymagania, czesne.

Rekrutacja na studia w Krakowie i Małopolsce

Rekrutacja na studia, to proces przyjmowania na kierunki studiów licencjackich, inżynierskich, magisterskich i podyplomowych. Prowadzona jest niemal zawsze on-line, w tzw. systemach IRK (czyli internetowej rekrutacji studentów). Różni się w zależności od tego, czy na dany kierunek mają wstęp osoby zaraz po maturze, czy też trzeba ukończyć wcześniej np. studia pierwszego stopnia. W pierwszym przypadku, na studiach bezpłatnych w Krakowie i innych ośrodkach akademickich Małopolski, analizowane są wyniki egzaminu dojrzałości i to one decydują o przyjęciach na poszczególne kierunki. Taki system obowiązuje na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (rekrutacja na studia licencjackie, inżynierskie, jednolite magisterskie na UJ), Politechnice Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki (rekrutacja na „krakowskiej polibudzie”), Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie (rekrutacja na AGH Kraków) Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie (rekrutacja na studia licencjackie i magisterskie „uzupełniające”, na krakowskim “uniwerku pedagogicznym”), Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie czy Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie (rekrutacja na studia licencjackie, inżynierskie i jednolite magisterskie na UE Kraków i UR Kraków). Przy studiach płatnych dostępnych w Krakowie i Małopolsce, po maturze, liczy się zwykle kolejność zapisów. Na studiach magisterskich uzupełniających, rekrutacja może odbywać się na podstawie analizy programu ukończonych studiów. Proces rekrutacji różni się też w zależności od tego, czy prowadzi ją uczelnia państwowa, czy prywatna. Na prywatnych uczelniach w Krakowie i innych uczelniach Małopolski (#cta: Sprawdź aktualne rekrutacje na studia w Krakowie), prowadzących płatne kierunki, zwykle obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, czyli kolejność zapisów kandydatów. W przypadku niektórych kierunków studiów na krakowskich i małopolskich uczelniach mogą, zgodnie z prawem, być przeprowadzane egzaminy na studia. Ich zakres nie może pokrywać się z przedmiotami maturalnymi. Zwykle są to egzaminy na kierunki artystyczne – np. na Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (rekrutacja na studia plastyczne i wizerunkowe na ASP Kraków), Akademię Muzyczną im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie (rekrutacja na studia muzyczne na AM w Krakowie), Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie (rekrutacja na aktorstwo, reżyserię i inne kierunki teatralne w AST Kraków), sportowe – głównie Akademię Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie (rekrutacja na AWF Kraków), wojskowe. Na kierunkach plastycznych i architektonicznych może pojawić się tzw. analiza teczki kandydata (czyli wykonanych wcześniej prac plastycznych, np. rysunków, czy innych dzieł).

Rekrutacja na kierunki w Krakowie

Kierunki studiów w Krakowie i Małopolsce - zobacz, na jakie studia możesz się rekrutować

Zasady rekrutacji na studia

Co warto wiedzieć przystępując do rekrutacji na krakowskie uczelnie? Jak przebiega proces rekrutacji na studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie, podyplomowe?

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję