Site logo

Uczelnie w Krakowie. Prywatne i państwowe szkoły wyższe

Krakow.Studia.pl

Uczelnie państwowe w Krakowie

Publiczne szkoły wyższe w Krakowie i innych ośrodkach akademickich regionu.

Uczelnie prywatne w Krakowie

Niepubliczne szkoły wyższe w Krakowie i innych ośrodkach akademickich regionu.

Na jakich uczelniach możesz studiować w Krakowie i Małopolsce?

Uczelnie publiczne w Krakowie i Małopolsce, to szkoły wyższe, w których nauka na dziennych studiach: licencjackich, inżynierskich i magisterskich, prowadzona jest za darmo. Czesne zapłacimy za studia prowadzone niestacjonarnie – zaocznie i wieczorowo (np. za podyplomówki). Poza działalnością dydaktyczną każda z tych uczelni prowadzi działalność naukową, kulturalną, realizuje zadania związane ze sferą publiczną. Uczelnie publiczne, potocznie nazywane państwowymi, w większości są nadzorowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, należą do nich: uczelnie akademickie, takie jak uniwersytety – Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, politechniki – jak Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki, akademie – w tym Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie i AWF-y – Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie, oraz akademie związane z naukami stosowanymi: Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie, uniwersytety „przymiotnikowe” – techniczne, pedagogiczne – jak Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, przyrodnicze i rolnicze, jak Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, ekonomiczno-biznesowe – Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie i wyższe szkoły zawodowe (w tym PWSZ), takie jak Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu, Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu, Małopolska Uczelnia Państwowa im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu.

Mamy także uczelnie państwowe (akademie i uniwersytety), podległe pod inne ministerstwa: (ASP) i inne uczelnie artystyczne – Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie i Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie (podlegające pod resort kultury), uczelnie medyczne (resort zdrowia), uczelnie wojskowe (podlegające MON). Poza uczelniami państwowymi, mamy uczelnie na prawach uczelni publicznych. W Polsce prowadzi je Kościół Katolicki lub inne organizacje wyznaniowe. W Małopolsce działają dwie takie uczelnie: Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie i Akademia Ignatianum w Krakowie.

Uczelnie niepubliczne w Krakowie i Małopolsce, to szkoły wyższe, gdzie co do zasady płacimy za studiowanie. Niemal wszystkie krakowskie i małopolskie szkoły prywatne to szkoły zawodowe, ukierunkowane na absolwentów szukających miejsca pracy w biznesie lub administracji publicznej. Najlepsze uczelnie prywatne w Krakowie, z powodzeniem konkurują z uczelniami państwowymi, jeśli chodzi o poziom nauczania oraz realizowane projekty naukowe. Cześć z nich uzyskało status akademii (mają prawo prowadzenia studiów doktoranckich i przyznawania tytułów naukowych). Status uczelni akademickiej z siedzibą w Małopolsce ma jedynie Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie.

Co się dzieje w Krakowie i Małopolsce?

Rekrutacja na studia, drzwi otwarte, juwenalia, imprezy studenckie, noce naukowców i wszystko co ważne w Krakowie i małopolskich miastach akademickich.

Zobacz studia w Krakowie i Małopolsce (film)
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję