Site logo

Studia przyrodnicze w Krakowie

Kierunki przyrodnicze Kraków - co warto wiedzieć?

Gdzie studiować kierunki przyrodnicze Krakowie?

Wszystkie studia na kierunkach biologicznych, ekologicznych, biotechnologicznych, fizycznych i astronomicznych, chemicznych, geograficznych, rolniczych, rybackich, leśnych, z technologii żywności i weterynarii w Krakowie i Małopolsce

Zobacz kierunki przyrodnicze Krakowie

Szukasz studiów ścisłych na krakowskich i małopolskich uczelniach? Sprawdź wszystkie kierunki biologiczne, ekologiczne, biotechnologiczne, fizyczne, chemiczne, geograficzne, rolnicze, rybackie, leśne, z technologii żywności, weterynarii, które możesz na nich studiować

Gdzie warto iść na studia przyrodnicze?

Uczelnie i wydziały prowadzące kierunki biologiczne, ekologiczne, biotechnologiczne, fizyczne, chemiczne, geograficzne, rolnicze, rybackie, leśne, z technologii żywności, weterynarii w Krakowie i Małopolsce

Czy warto studiować kierunki przyrodnicze?

Poradniki dla przyszłych studentów kierunków biologicznych, ekologicznych, biotechnologicznych, fizycznych i astronomicznych, chemicznych, geograficznych, rolniczych, rybackich, leśnych, z technologii żywności i weterynarii w Krakowie i Małopolsce. Opinie studentów, absolwentów i pracodawców

Informatyka
Sebastian Szczęsny

Informatyka łatwiej niż myślisz

Początkujący informatyk zarabia 4000-5000 złotych, a po kilku latach może liczyć na płacę rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Warto więc czasami przekwalifikować się albo zmienić kierunek

Czytaj więcej »
Studia przyrodnicze - program studiów, praca, zarobki (film)

Zobacz kierunek studiów w wideopigułce. Dowiesz się najważniejszych informacji: o czym są te studia, czego można się na nich nauczyć, przedmioty w planie zajęć, jakie trzeba mieć predyspozycje do kierunku, z czego można pisać pracę dyplomową, gdzie można znaleźć pracę po studiach. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania kierunków przyrodniczych. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Czy warto iść na studia przyrodnicze w Krakowie i Małopolsce?

Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunków biologicznych, ekologicznych, biotechnologicznych, fizycznych i astronomicznych, chemicznych, geograficznych, rolniczych, rybackich, leśnych, z technologii żywności i weterynarii na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Studia przyrodnicze w pigułce

Co warto wiedzieć o studiach związanych z naukami przyrodniczymi? Poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące jeśli wahasz się, czy ma sens studiowanie jednego z kierunków, gdzie kluczem jest wiedza o prawach i zjawiskach przyrodniczych, przyrodzie ożywionej (rośliny, zwierzęta) i nieożywionej (ziemia jako planeta, lądy, morze, atmosfera) oraz ich ochroną i wykorzystaniem gospodarczym przez człowieka to poniższe informacje. Zanim przystąpisz do rekrutacji na studia związane z naukami przyrodniczym – dowiedz się o nich więcej. Sprawdź, co to są kierunki ścisłe, jakie dają możliwości studiowania i pracy dla absolwentów. Kierunki przyrodnicze dostępne są zarówno na licencjackich (3 lata), jak i na studiach inżynierskich (3,5 roku) oraz na magisterskich studiach “uzupełniających” (2 lata). Można także uczyć się kompetencji przydatnych na podyplomówkach lub pogłębiające wiedzę z wcześniejszych etapów edukacji. Kandydat na kierunek przyrodniczy powinien przede wszystkim lubić poznawać świat przez doświadczenie, obserwację, wyciąganie wniosków oraz zamiłowanie do eksperymentowania. Przydają się też uzdolnienia matematyczne, bo matematyka jest kluczem do wiedzy i sukcesu na wielu kierunkach nauk przyrodniczych. Im lepiej radzisz sobie “z matmą”, tym nauka jest efektywniejsza, a przede wszystkim przyjemniejsza. Popularny “talent do majsterkowania” nie jest niezbędny, jeśli dokładność, precyzja, wnikliwość i zapał i ambicja osiągnięcia sukcesu w tej właśnie dziedzinie są silne.

Na pewno interesuje Cię, jakie kierunki masz do wyboru. Można je pogrupować ze względu na rodzaj nauk przyrodniczych którego dotyczą: to studia biologiczne, ekologiczne, biotechnologiczne, fizyczne i astronomiczne, chemiczne, geograficzne, rolnicze, rybackie, leśne, z technologii żywności i weterynaryjne.

Studia biologiczne (biologia, mikrobiologia, biofizyka, biochemia, bioinformatyka, neurobiologia): Nauka przyrodnicza – biologia, to jest bardzo częste skojarzenia wśród kandydatów na studia. I nic dziwnego, bo mówiąc “przyroda” bardzo często domyślnie utożsamiamy ją z przyrodą ożywioną. Studia biologiczne związane są właśnie z badaniem organizmów żywych oraz zjawiska życia i jego przejawów. Jeśli lubisz poznawać rośliny, zwierzęta i różne mikroorganizmy dostępne do obserwacji pod mikroskopem – studia biologiczne są właśnie dla Ciebie. To nie tylko sam kierunek biologia, ale i inne kierunki związane z poszczególnymi obszarami biologii i poszczególnymi kierunkami nauk biologicznych: biochemią, biofizyką, bioinformatyką, biomechaniką, biorobotyką, aerobiologią, anatomią, antropologią fizyczną, astrobiologią, biogeografią, chorologią, bioinformatyką, biogerontologią, biologią molekularną, biologią, rozrodu, biologią rozwoju, embriologią, bioniką, bioelektroniką, biomechatroniką, cybernetyką, biocybernetyką, botaniką, cytologią (biologia komórki), ewolucjonizmem, genetyką, filogenetyką, fizjologią, histologią, hydrobiologią, kladystyką, mykologią, morfologią, neurobiologią, paleontologią, socjobiologią, systematyką, taksonomią, zoologią, entomologią, etologią, ichtiologią, biomatematyką (biologia matematyczna), biotechnologią, ekologią, ekofizjologią, autekologia, synekologią, ekologią krajobrazu, sozologią, mikrobiologią (ogólną i szczegółową), wirusologią, bakteriologią, mikrobiologią (gleb, wód i ścieków, żywności, lekarską, weterynaryjną, rolniczą, przemysłową, sanitarną, środowiskową).

Studia ekologiczne (ochrona środowiska, OZE odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami): Studia ekologiczne to z jednej strony ochrona środowiska, zasobów przyrodniczych przed ingerencją człowieka (w tym produkcją śmieci i zanieczyszczeniami terenów zielonych, powietrza, wód), przeciwdziałanie katastrofom ekologicznym, skutkom klęsk żywiołowych, Z drugiej strony to studia przyrodniczo-techniczne, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz ich rozwój, zaangażowanie w rozwój ekologicznych technologii i “zielonego biznesu”.

Studia biotechnologiczne (biotechnologia, bioinżynieria): Co to jest kierunek biotechnologia? To studia przyrodnicze związane z zastosowaniem układów biologicznych organizmów żywych do wytwarzania produktów na skalę przemysłową. Biotechnologia ma zatem zastosowanie w życiu codziennym np. w produkcji przetworów mlecznych, recyklingu, produkcji genetycznie zmodyfikowanych organizmów (GMO), produkcji antybiotyków. To nie tylko sam kierunek biotechnologia, ale i kierunki związane z biotechnologia medyczną, farmaceutycznej, zwierząt, roślin, bioinżynierii, medycyny roślin.

Studia fizyczne i astronomiczne: Fizyka to jedna z najstarszych nauk przyrodniczych. Już starożytni obserwowali otaczający ich świat i starali poznać się reguły nim rządzące. Zastanawiali się czym jest materia, jak jest zbudowana? Czy można wyodrębnić “cegiełki” z których składa się otaczająca nas rzeczywistość? Dlaczego słońce świeci, czym jest energia, dlaczego przedmioty spadają? To wszystko są podstawowe pytania, które stały u podwalin fizyki jako nauki o regułach przyrodniczych, prawach fizycznych, właściwościach świata materialnego, przemianami materii i energii, a także oddziaływań między nimi. Fizyka to zarówno nauka przyrodnicza, jak i ścisła, bardzo mocno powiązana z fizyką. Dlatego szukając kierunków przyrodniczych nie możesz pomijać studiów fizycznych. Podczas tych studiów zdobywać będziesz wiedzę o materii i energii, relacjach między nimi, stanach skupienia, prawach fizyki, zarówno w skali makro – ciał fizycznych, jak i na poziomie cząsteczek fizycznych i zjawisk kwantowych. Do opisu zjawisk fizycznych będziesz używać kompetencji matematycznych, używając pojęć takich jak liczba, wektor i tensor. To nie tylko sam kierunek fizyka, ale i inne kierunki związane z zastosowaniem kompetencji fizycznych w praktyce. To takie kierunki studiów i specjalności, jak fizyka nauczycielska, astrofizyka i astronomia, agrofizyka, badania materiałowe, biofizyka, chemia fizyczna, chemia kwantowa, fizyka techniczna, fizyka komputerowa, fizyka medyczna, fizyka matematyczna, geofizyka, informatyka kwantowa, ekonofizyka, fizyka atomowa, optyka, fotonika, fizyka jądrowa.

Studia chemiczne: Być może chemia kojarzy się Tobie przede wszystkim z eksperymentami w laboratorium, mieszaniem ze sobą składników chemicznych, tworzeniem związków i substancji. I to dobre skojarzenie, bo chemia to nauka przyrodnicza badająca naturę i właściwości substancji, oraz reakcje chemiczne – zmiany zachodzące między pierwiastkami i związkami chemicznymi. Jednak chemia to także nauka ścisła, bo kompetencje matematyczne są potrzebne do wszelkich obliczeń związanych z rozpisywaniem wzorów i reakcji chemicznych, w tym obliczeń stechiometrycznych (stosunkami ilościowymi przemian związków chemicznych zachodzących w czasie reakcji chemicznych). To nie tylko sam kierunek chemia, ale i inne kierunki związane z zastosowaniem kompetencji chemicznych w praktyce. To takie kierunki studiów i specjalności, jak chemia nauczycielska, technologia chemiczna, inżynieria chemiczna i procesowa, biochemia, chemia budowlana, chemia medyczna, chemia kosmetyczna, chemia sądowa, chemia jądrowa, agrochemia.

Studia geograficzne (geografia, geofizyka, geologia, oceanografia, geodezja, kartografia, geoinformatyka): Studia geograficzne nazywane związane są naukami o Ziemi jako planecie, z badaniem powłoki ziemskiej i zjawiskami tam występującymi – zarówno na powierzchni (biosfery gdzie toczy się życie ludzi, zwierząt i roślin), pod powierzchnią (powłoka glebowa i skorupa ziemska), w powłoce wodnej (litosferze) oraz w atmosferze (powłoce gazowej. Studia geograficzne to nie tylko kierunki przyrodnicze, ale i społeczne, bo dotyczą również powiązania powiązaniami pomiędzy środowiskiem przyrodniczym a działalnością społeczeństw ludzkich. Studia geograficzne to nie tylko geografia (fizyczna i społeczno-ekonomiczna), ale i studia związane z poszczególnymi obszarami nauk o ziemi i powiązane z nimi, jak: geofizyka, geologia, oceanografia, kartografia, geodezja, geopolityka, geoinformacja, geoinformatyka, geomorfologia, hydrologia, limnologia, potamologia, glacjologia, klimatologia, fenologia, geografia gleb, biogeografia,

Studia rolnicze (rolnictwo, zootechnika, ogrodnictwo, sadownictwo, technika rolna, agrobiznes, agroturystyka): Studia rolnicze dotyczą kompetencji związanych z produkcją żywności (roślinnej i zwierzęcej) oraz hodowlą zwierząt wykorzystywanych gospodarczo. Studia rolnicze związane z produkcją roślina dotyczą takich obszarów jak uprawa roli w celu uzyskania płodów rolnych – produkcji roślin spożywczych (zboża, rośliny strączkowe, okopowe, pastewne), produkcja roślin przemysłowych (rośliny oleiste, włóknodajne, cukrodajne, specjalne – np. chmiel, machorka, tytoń szlachetny, wiklina, herbata, kakaowiec, kawowiec). To przede wszystkim kierunek rolnictwo także powiązane z nim takie kierunki, jak ogrodnictwo, sadownictwo, zielarstwo. Studia rolnicze związane z produkcją zwierzęcą to kierunek zootechnika i powiązane z nią inne dotyczą chowu i hodowli zwierząt gospodarskich: świnie, bydło domowe, drób (głównie kury, kaczki, gęsi), owce, kozy, króliki, pszczoły miodne, zwierzęta futerkowe, konie i osły, a także mniej popularne jeleniowate przepiórki, perlice strusie. To także kierunki związane z gospodarką rolniczą i wsią – technika rolnicza i leśna (TRiL), agrobiznes, agroturystyka, agrotechnika, agronomia, agrobiologia, agrochemia, agroekologia, agrogeologia, agrometeorologia, agroklimatologia.

Studia z technologii żywności (przetwórstwo rolne, mleczarstwo, chmielarstwo, winiarstwo): Kierunek technologia żywności związany jest przede wszystkim z produkcją wyrobów spożywczych, ich odbiorem z sektora rolnego i od innych dostawców produktów żywnościowych, wytwarzaniem, przetwarzaniem, utrwalaniem i przechowywaniem. To kierunki związane z przemysłem spożywczym, nie tylko samą produkcją, ale i zarządzaniem firmami przetwórczymi, marketingiem żywności, handlem produktami spożywczymi. To studia związane z wytwarzaniem produktów i półproduktów przeznaczonych do spożycia, takich jak: mięso, wędliny, mleko i wyroby nabiałowe, pieczywo, artykuły cukiernicze, napoje alkoholowe i bezalkoholowe. To studia dające kompetencje do pracy w takich sektorach przemysłu, jak rzeźnie, zakłady przetwórstwa rybnego i mięsnego, mleczarnie, piekarnie, cukrownie, gorzelnie, browary, młyny, wytwórnie soków i przetwórstwo warzywniczo-owocowe, zakłady cukiernicze oraz tytoniowe. To studia interdyscyplinarne, nie tylko przyrodnicze dotyczące rolnictwa, ale i studia techniczne, związane z maszynami i urządzeniami przetwórczymi oraz dotyczące żywienia człowieka – gastronomii i dietetyki. W ramach kształcenia poznasz takie obszary technologii żywności, jak chemia żywności, jej mikrobiologia i analiza, bezpieczeństwo produkcji żywności, maszynoznawstwo i inżynierię procesową, projektowanie technologiczne, zasady żywienia człowieka, zarządzanie i ekonomikę przedsiębiorstw żywnościowych.

Studia rybackie (rybactwo, akwakultura): Rybactwo to kierunek studiów związany z rybołówstwem – nie tylko połowem ryb w wodach śródlądowych, przybrzeżnych i pełnomorskich, ale także innych zwierząt i roślin wykorzystywanych do produkcji żywości i celów gospodarczych – takich jak owoce morza (skorupiaki i mięczaków czyli frutti di mare), glony jadalne. Z kolei kierunek akwakultura to hodowanie zwierząt i roślin wodnych sztucznych zbiornikach lub wydzielonej części zbiorników naturalnych (rzeki, jeziora, wody morskie).

Studia leśne (leśnictwo, technika leśna, technologia drewna): Studia leśne to z jednej strony leśnictwo (kierunki związane z funkcjonowaniem i ochroną ekosystemów w lasach, ich zagospodarowaniem, pielęgnowaniem, odnawianiem, gospodarką leśną w Lasach Państwowych, parkach narodowych oraz terenach leśnych należących do samorządów i podmiotów gospodarczych), a z drugiej strony związane z eksploatacją gospodarczą lasów i pozyskiwaniem drewna oraz jego przetwarzaniem, przemysłem tartacznym i drzewnym (technika rolnicza i leśna – TRIL, technologia drewna).

Studia weterynaryjne: Kierunek weterynaria to zarówno studia przyrodnicze, jak i medyczne. To nauka traktująca o chorobach zwierząt, ich leczeniu oraz profilaktyce, higienie produktów pochodzenia zwierzęcego oraz zajmująca się ochroną ludzi przed chorobami pochodzenia odzwierzęcego. Na studiach weterynaryjnych zyskasz także umiejętności zajmowania się nadzorem sanitarno-weterynaryjnym, sprawowania nadzoru weterynaryjnego nad ochroną zdrowia publicznego i środowiska. Studia na kierunku weterynaria w polskich uczelniach trwają 5,5 roku jako jednostopniowe studia magisterskie zakończone uzyskaniem tytułu lekarza weterynarii, równorzędnego z tytułem magistra.
Kierunek weterynaria to tam samo trudne i wymagające studia, jak kierunki kształcące lekarzy zajmujących się ludźmi. Studenci weterynarii uczą się o chorobach zwierząt, ich leczeniu oraz profilaktyce i higienie produktów pochodzenia zwierzęcego. Zajmują się również ochroną ludzi przed chorobami pochodzenia odzwierzęcego. Podczas wykładów, ćwiczeń i laboratoriów poznasz takie obszary kompetencji, wiedzy i umiejętności, jak biologia, biofizyka, biochemia, chemia, histologia, embriologia, anatomia zwierząt, fizjologia zwierząt, immunologia, mikrobiologia, genetyka, epidemiologia weterynaryjna, farmacja, farmakologia weterynaryjna, toksykologia, biostatystyka i metody dokumentacji, weterynaria sądowa, chów i hodowla zwierząt, technologia w produkcji zwierzęcej, żywienie zwierząt, etologia, ochrona środowiska, diagnostyka, chirurgia ogólna i anestezjologia, choroby zwierząt domowych i gospodarskich.

Studia przyrodniczo-architektoniczne (architektura krajobrazu): Architektura krajobrazu to zarówno studia przyrodnicze, jak i techniczne i artystyczne. To (w dużym uproszczeniu) kompetencje związane z projektowaniem wszystkiego, co mieści się między budynkami parków, placów, ogrodów, skwerów, ulic. Architektura krajobrazu to inaczej projektowanie przestrzeni. To studia łączące kompetencje artystyczne (projektowanie wizji przestrzennej), przyrodnicze (wiedzy o roślinach tworzących naturalne i zaprojektowane przez człowieka tereny zielone) oraz techniczne, inżynierskie (związane z rozwiązaniami technologicznymi wykorzystywanymi w projektowaniu przestrzeni – takimi jak ścieżki, mostki, sztuczne zbiorniki wodne czy mała architektura). Jak wyglądają studia na architekturze krajobrazu? Program studiów w zakresie architektury krajobrazu to prawdziwa mozaika różnych dziedzin. W ramach ćwiczeń i wykładów, nierzadko także laboratoriów, studenci muszą zgłębić znaczne obszary wiedzy. Należą do nich m.in. systemy informacji przestrzennej, planowanie przestrzenne, kształtowanie krajobrazu, urbanistyka, projektowanie wspierane komputerowo, konstrukcje ogrodowe. Jak się dostać architekturę krajobrazu? Osoby, które zamierzają studiować na tym kierunku, powinny wybrać uczelnię oraz zapoznać się wnikliwie z procedurą rekrutacyjną. Na kandydatów czeka bowiem wiele niespodzianek. Niektóre uczelnie oprócz konkursu świadectw, wymagają także egzaminów dodatkowych np. z rysunku. Tego rodzaju sprawdzian nie jest łatwy, dla ludzi, którzy nie uczyli się do tej pory sztuk plastycznych, dlatego warto rozważyć kursy przygotowawcze, aby zwiększyć swoje rekrutacyjne szanse.

Studia w Krakowie i Małopolsce

Kraków to jedno z największych miast w Polsce i jednocześnie jeden z najważniejszych ośrodków akademickich naszego kraju. W związku z tym większość studentów w Małopolsce korzysta z infrastruktury uczelnianej i rozrywkowej tego miasta. Według danych statystycznych, każdego roku w Krakowie rozpoczyna naukę na pierwszym roku studiów blisko 38 tysięcy studentów. Jednocześnie w mieście studiuje łącznie ponad 142 tysiące osób, dzięki czemu studenci stają się bardzo ważną częścią lokalnej społeczności, co można dostrzec na każdym kroku. Rocznie studia w Krakowie kończy powyżej 40 tysięcy osób, z czego około 50% to absolwenci studiów pierwszego stopnia, w tym 60% to studia licencjackie, a 40% to studia inżynierskie. Studia magisterskie w Krakowie kończy podobna liczba co licencjat. Do najpopularniejszych kierunków należą studia techniczne, przemysłowe i budowlane. Za nimi plasują się kierunki biznesowe i społeczne. Oferta uczelni skierowana jest do bardzo szerokiego grona odbiorców, idealne propozycje dla siebie znajdą zarówno humaniści, jak i osoby o technicznych predyspozycjach. Wysoka jakość nauczania i eksperckie specjalizacje zachęcają do studiowania w Krakowie nie tylko osoby z całej Polski, ale również liczne grono zagranicznych studentów. Ta multikulturowość jeszcze lepiej przygotowuje do wyzwań współczesnego świata oraz otwiera u studentów nowe horyzonty. Poza ofertą edukacyjną, Kraków daje sporo możliwości do kreatywnego spędzania wolnego czasu. Studia w Małopolsce to oczywiście nie tylko Kraków, choć on jako stolica i ważny ośrodek akademicki na mapie Europy, zdecydowanie znajduje się na czele. Poza Krakowem, z oferty studiów w Małopolsce można skorzystać w takich miejscowościach jak Oświęcim, Tarnów, Nowy Sącz, Nowy Targ, Sucha Beskidzka, Olkusz, Chrzanów, Miechów, Bochnia i Myślenice. Możliwość studiowania w mniejszych ośrodkach jest bardzo dużym atutem Małopolski. To szansa dla osób, które na co dzień mieszkają w tych miastach lub w ich okolicach. które dzięki łatwemu dostępowi do szkolnictwa wyższego, mogą pogłębiać zainteresowania i pozyskiwać nowe kwalifikacje, bez potrzeby dużych zmian w swoim życiu.

Przyrodnicze studia podyplomowe w Krakowie i Małopolsce

Gdzie w Krakowie i Małopolsce zdobywać wiedzę na studiach podyplomowych, kursach, szkoleniach związanych z kierunkami przyrodniczymi - stacjonarnych i on-line? zapytanie w karuzeli biologiczne, ekologiczne, biotechnologiczne, fizyczne, chemiczne, nauki o ziemi, rolnicze, rybactwo i akwakultura, leśne, z technologii żywności, weterynaria,

Praca po studiach przyrodniczych

Zastanawiasz się, jakie perspektywy pracy po skończeniu kierunków przyrodniczych na krakowskich i małopolskich uczelniach?

Zawód: Kierownik produkcji

Kierownik produkcji to jedna z najważniejszych osób w fabryce lub przedsiębiorstwie produkcyjnym na średnim szczeblu zarządzania. Bez niego, wśród szeregowych pracowników w firmie zapanowałby niemały chaos. Do obowiązków kierownika produkcji należy: planowanie i nadzorowanie realizowania harmonogramów okresowych, organizowanie i koordynowanie prac podległych mu pracowników, a także ewidencjonowanie zrealizowanych zadań (plus pozostała papierkowa robota wymagana przez szefostwo tj. raporty, analizy itd.).

Czytaj więcej »

Zawód: Elektronik

W swojej pracy zawodowej chciałbyś zajmować się projektowaniem inteligentnych domów? Ciągła praca z urządzeniami i systemami elektronicznymi to dla Ciebie ciekawe wyzwanie? Doskonale, będziesz świetnie radził sobie na stanowisku elektronika, o którym chcemy Ci dzisiaj opowiedzieć. Kim jest elektronik? Elektronik to specjalista, który odpowiada za proces montażu, instalacji, konserwacji oraz naprawy sprzętu komputerowego oraz urządzeń i systemów elektronicznych. Trudno w

Czytaj więcej »

Zawód: inżynier materiałowy

Zastanawiałeś się, w jaki sposób powstają nowoczesne materiały, które na co dzień ułatwiają życie? Nie powstały znikąd – to wynik osiągnięć techniki, wykorzystanie najnowszych technologii oraz ciężka praca inżynierów. Inżynieria materiałowa to ważna dziedzina techniki zajmująca się technologiami wytwarzania i obróbki materiałów, badaniem ich struktury i właściwości w czasie obróbki i po jej zakończeniu. Dzięki osiągnięciom inżynierii materiałowej możliwe jest

Czytaj więcej »

Praca po studiach przyrodniczych

Możliwości kariery po studiach przyrodniczych można podzielić na dwie ścieżki: naukową i techniczno-gospodarczą. To z jednej strony przyrodnicze badania naukowe i ochronę przyrody, różnych jej aspektów, i przejawów, nauczanie nauk przyrodniczych. To praca na uczelniach, w szkołach, instytucjach naukowych, urzędach administracji samorządowej i rządowej, innych instytucjach publicznych. Z drugiej strony praca po studiach przyrodniczych dotyczy wykorzystania jej zasobów przez człowieka, jego ingerencję w naturę oraz inwestycje w zasoby odnawialne i nieodnawialne. Jednak kompetencje związane z kierunkami przyrodniczymi, opanowanie aparatu naukowego oraz eksperymentalne doświadczenia są cenione w wielu obszarach biznesu, zwłaszcza w IT, sektorze finansów, inwestycji i bankowości.

Praca po studiach ekologicznych: Kariera po ochronie środowiska to przede wszystkim praca naukowa oraz urzędnicza w jednostkach administracji rządowej i samorządowej odpowiedzialnej za bezpieczeństwo ekologiczne. To także praca w “zielonym biznesie” i rozwoju technologii ekologicznych, związanych z recyclingiem, przemysłem komunalnym (ścieki, śmieci), a także energetyka odnawialną i całym sektorem OZE.

Praca po studiach biotechnologicznych: Praca po biotechnologii i bioinżynierii to kariera naukowa w laboratorium – zarówno podczas badań niekomercyjnych na uczelniach i w instytucjach naukowych, jak i działach badań i rozwoju firm z sektora biznesowego, zajmujących się badaniami i innowacjami biotechnologicznymi dla medycyny, farmacji, rolnictwa i hodowli zwierząt, produkcji żywności, wytwarzaniu nowoczesnych materiałów do różnych obszarów technologii.

Praca po studiach fizycznych: Fizyk to zwykle osoba, która obdarzona jest zdolnościami analitycznymi, potrafi przewidywać, zna matematykę i statystykę oraz nie ma problemu z zaawansowaną obsługą narzędzi informatycznych. Te umiejętności sprawiają, że może rozpocząć bardzo ciekawą karierę w wielu branżach, wystarczy tylko uwierzyć w siebie i mieć odwagę próbować. Oczywiście dużo zależy też od ukończonego kierunku studiów fizycznych. Na przykład po fizyce medycznej najbardziej naturalna jest praca w sektorze medycznym przy produkcji, sprzedaży, obsłudze i serwisowaniu urządzeń medycznych (m.in. technologiach RTG, EEG, tomografii). Z kolei po fizyce technicznej bardzo ciekawa ścieżka kariery dotyczy działów R&D firm technologicznych, sektora produkcji, zwłaszcza zaawansowanych rozwiązań elektronicznych, optycznych, laserowych) oraz zaawansowanych technologicznie materiałów (jak nanostruktury).

Praca po studiach chemicznych: Możliwości pracy po kierunkach chemicznych jest bardzo wiele. Można je podzielić na ścieżki związane z nauką, edukacją, laboratoriami analitycznymi, biznesem i produkcją przemysłową, administracją publiczną (zwłaszcza związaną z ochroną środowiska). Niezwykle pomocną umiejętnością są języki obce, mogą one stanowić przepustkę do międzynarodowej kariery i zapewnić bardzo szybki awans.

Praca po studiach geograficznych: Praca po studiach związanych z geografią to z jednej strony kariera naukowa podczas badań niekomercyjnych na uczelniach i w instytucjach naukowych, przy badaniach nad planetą, jej zasobami wodnymi (oceanografia), zjawiskami naturalnymi (geofizyka). To także możliwość nauczania geografii w szkole. To jednak także praca w przemyśle i biznesie związanych z usługami dotyczącymi nauk o Ziemi (kartografia, geoinformatyka) oraz dla przemysłu wydobywczego, eksploatacji zasobów naturalnych (geologia).

Praca po studiach rolniczych: Praca po studiach rolniczych to przede wszystkim praca na wsi – po rolnictwie i zootechnice – w gospodarstwach rolnych, firmach hodowlanych, sektorze upraw warzyw i owoców (ogrodnictwo, sadownictwo,). To także praca na rzecz rolnictwa – przy produkcji, dostarczaniu, użytkowaniu i serwisie maszyn, urządzeń dla rolnictwa (technika rolna). To także praca związana z rynkiem płodów rolnych i dostaw dla przemysłu spożywczego (giełdy towarowe, skup płodów rolnych, grupy producenckie i inne obszary agrobiznesu) oraz turystyką ekologiczną opartą o zalety terenów wiejskich (agroturystyka).

Praca po technologii żywności: Możliwości zawodowe po kierunku technologia żywności związane są wytwarzaniem, przetwarzaniem, utrwalaniem i przechowywaniem artykułów spożywczych. To praca dla takich sektorów i instytucji rynku spożywczego, jak rzeźnie, zakłady przetwórstwa rybnego i mięsnego, mleczarnie, piekarnie, cukrownie, gorzelnie, browary, młyny, wytwórnie soków i przetwórstwo warzywniczo-owocowe, zakłady cukiernicze oraz tytoniowe.

Praca po studiach rybackich: Możliwości kariery po kierunkach rybactwo i akwakultura związane są z rybołówstwem śródlądowym (gospodarstwami hodującymi ryby słodkowodne w zbiornikach naturalnych i sztucznych) oraz morskim (połowami na kutrach i statkach zajmujących się połowem i przetwórstwem ryb). To także praca w sektorze hodowli owoców morza.

Praca po studiach leśnych: Możliwości pracy po kierunku leśnictwo wiążą się przede wszystkim z karierą w Lasach Państwowych i parkach narodowych. To jednak także możliwości pracy w terenach zielonych (lasach i parkach) zarządzanych przed gminy (głównie lasy miejskie). Z kolei po kierunku technika rolnicza i leśna (TRIL) otwiera się możliwość pracy w firmach produkujących, sprzedających i serwisujących maszyny i urządzenia użytkowane przez leśników oraz obsługi ich zarówno u właścicieli i zarządzających terenami leśnymi, jak i świadczenia usług dotyczących eksploatacją gospodarczą lasów i (np. wyrębu i nasadzeń). Praca po technologii drewna związana jest z przemysłem tartacznym i drzewnym.

Praca po studiach weterynaryjnych: Pracę po studiach weterynaryjnych można podzielić na różne obszary, gdzie potrzebne są kompetencje związane z dobrostanem zwierząt. Znacząca część absolwentów weterynarii zajmie się opieką lekarską we własnych gabinetach i klinikach weterynaryjnych nad zwierzętami domowymi hodowanymi w domach (psy, koty, króliki miniaturki, chomiki, świnki morskie – czyli kawie domowe, papugi i inne ptaki ozdobne, gady, płazy i owady hodowane w terrariach i akwaterrariach, ryby akwariowe). Część absolwentów weterynarii będzie zajmować się opieką nad dobrostanem zwierząt gospodarczych (przede wszystkim koni, osłów, mułów) i zwierząt hodowanych w myślą o uboju na mięso, futra i produkty odzwierzęce (kur, indyków, kaczek, świń, krów, nutrii, królików). Część absolwentów studiów weterynaryjnych będzie pracować w systemie zdrowia publicznego, sprawując nadzór nad ubojniami i kontrolując jakość mięsa. Dość specyficzna ścieżka pracy po weterynarii wiedzie ku opiece nad zwierzętami dzikimi we współpracy z parkami narodowymi, leśnictwami oraz okręgami łowieckimi.

Praca po studiach przyrodniczo-architektonicznych: Kim jest architekt krajobrazu? Można powiedzieć, że jest to osoba, która współpracuje z urbanistami, architektami, konstruktorami oraz inżynierami projektującymi i wykonującymi obiekty infrastrukturalne, w celu przekształcania różnego rodzaju przestrzeni. Architekt krajobrazu dba o osiągnięcie harmonii przyrody i zastanego otoczenia z wyglądem budowli i obiektów wznoszonych przez człowieka. Dzięki pracy architektów przestrzeni, osiągamy możliwość życia w coraz piękniejszym otoczeniu, przestrzeń miejska staje się coraz bardziej przyjazna dla mieszkańców. Wiele samorządów terytorialnych, na różnych szczeblach zatrudnia architektów przestrzeni, aby zagwarantować mieszkańcom taki rozwój przestrzeni, który wprowadza piękno i harmonię do otoczenia. Istnieje także wiele miejsc pracy w firmach i biurach architektonicznych. Architekt krajobrazu może pełnić także funkcje konsultacyjne oraz opracowywać projekty jako przedsiębio

Rynek pracy w Krakowie i Małopolsce

Rynek pracy w Krakowie wygląda bardzo atrakcyjnie i dodatkowo wpływa na popularność miasta jako ośrodka akademickiego. Uczelnie aktywnie współpracują z renomowanymi pracodawcami, co ułatwia absolwentom start na rynku pracy. W samym Krakowie działa obecnie około 25 tysięcy firm oraz około 75 tysięcy jednoosobowych działalności gospodarczych. Według najnowszych danych, bezrobocie w Małopolsce wynosi obecnie 5,5%, a w samym Krakowie wynosi ono poniżej 3%. Absolwenci kierunków technologicznych mogą liczyć na zatrudnienie w firmach, które należą do liderów rynku. Wśród nich znajdują się między innymi Comarch SA, ELTE GPS Sp. z o. o. oraz Synerise. Studenci z kierunków logistycznych mogą być niezbędni praktycznie w każdym przedsiębiorstwie, w tym między innymi w Matex Transport S.C, czyli prężnej firmie transportowej. Do dużych zakładów pracy w Krakowie koniecznie trzeba zaliczyć również Wawel S.A. (produkcja słodyczy), Walstead Kraków Sp. z o. o. (drukarnia), Capgemini Sp. z o. o. (consulting), TEVA Operations Poland (farmaceutyka), Mota-EGIL Central Europe (branża budowlana), czy Philip Morris Polska (branża tytoniowa), które mają siedziby w Krakowie. Ponadto w Małopolsce siedziby mają Grupa Azoty S.A. GK w Tarnowie, Grupa Valeo w Skawinie, Grupa Maspex w Wadowicach, czy też Synthos S.A. GK w Oświęcimiu. Kraków to bardzo ważne centrum IT w Polsce, co również sprzyja tutejszym absolwentom, kierunków informatycznych. Oferta pracy w Krakowie i Małopolsce jest rozbudowana, dzięki czemu większość osób znajdzie idealne propozycje dla siebie. Dodatkowo region ten jest bardzo atrakcyjny turystycznie, a lokalne Tatry i Podhale to miejsca, które tętnią życiem przez cały rok i tu również łatwo znaleźć zatrudnienie. Rynek pracy przyjazny jest zarówno absolwentom jak i studentom. Pierwsi mogą znaleźć pracę bezpośrednio w swoim zawodzie, studenci mogą zdobywać doświadczenie zgodne z kierunkiem studiów lub pracować w zupełnie innej branży, pozyskując w ten sposób środki na swoje utrzymanie. Pod tym względem Kraków i region Małopolski są bardzo wdzięczne. Niska stopa bezrobocia oraz szerokie grono uznanych, dużych pracodawców, to bardzo duży atut i magnes dla kandydatów na studia.

Studia ścisłe dla osób z pasjami przyrodniczymi

Jeśli lubisz przyrodę i jesteś z niej dobry, mogą Cię zainteresować także studia ścisłe (część z nich to studia przyrodniczo-ścisłe). Sprawdź, co możesz studiować na ścisłych?

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję