Site logo

Zawód: Kierownik produkcji

Kierownik produkcji to jedna z najważniejszych osób w fabryce lub przedsiębiorstwie produkcyjnym na średnim szczeblu zarządzania. Bez niego, wśród szeregowych pracowników w firmie zapanowałby niemały chaos. Do obowiązków kierownika produkcji należy: planowanie i nadzorowanie realizowania harmonogramów okresowych, organizowanie i koordynowanie prac podległych mu pracowników, a także ewidencjonowanie zrealizowanych zadań (plus pozostała papierkowa robota wymagana przez szefostwo tj. raporty, analizy itd.). Proces produkcyjny musi przebiegać bez zakłóceń, w zgodzie z przepisami BHP, a odpowiadają za to właśnie kierownicy produkcji. Bywa, że do zadań kierownika należy również kontrola załadunków i dowozu towaru do klienta oraz monitoring rynku w obszarze branży, którą zajmuje się firma. Omawiana sylwetka zawodowa jest swego rodzaju łącznikiem między działami: produkcji, badań i rozwoju produktu, handlu, a także promocji i marketingu. Trudno o lepiej poinformowane źródło informacji w dużym koncernie…

Jak zostać kierownikiem produkcji?

Na stanowisku kierownika produkcji wymagane jest wykształcenie wyższe techniczne. Preferowane specjalności to technologia produkcji, mechanika precyzyjna czy automatyka, lecz inni inżynierowie również mają szanse na zatrudnienie. Ważna jest: znajomość procedur i przepisów BHP, przepisów przeciwpożarowych, a także orientowanie się w procesie produkcyjnym wytwarzanego dobra. Jeżeli chodzi o kompetencje miękkie, które najczęściej przewijają się w ogłoszeniach dla chętnych do podjęcia pracy na stanowisku kierownika produkcji, należą do nich:

  • bardzo dobra organizacja pracy i duża samodzielność
  • odporność na stres i konsekwencja przy podejmowaniu decyzji
  • swoboda w kontaktach z ludźmi i rozwinięte cechy przywódcze

Niezbędna jest również dobra obsługa komputera i specjalistycznego oprogramowania.

Gdzie może pracować kierownik produkcji?

Wszędzie tam, gdzie firma zajmuje się wytwarzaniem dóbr jednorazowego lub wielokrotnego użytku, na przykład w: fabrykach komponentów samochodowych, opakowań produktów, środków czyszczących czy sprzętu AGD. Większość pracy kierownika produkcji odbywa w biurze, konieczne mogą się jednak okazać sporadyczne odwiedziny zakładów produkcyjnych i wizyty “przy taśmie”.

Ile zarabia kierownik produkcji?

Według różnych źródeł (m.in. TMP Worldwide Polska) zarobki kierownika produkcji utrzymują się na poziomie od 4 do 6 tysięcy złotych (brutto) miesięcznie w małych zakładach i od 6 do 8 tysięcy złotych (brutto) miesięcznie w większych. Doświadczeni kierownicy produkcji z dużym stażem nadzorujący produkcję nowoczesnego sprzętu mogą liczyć na zarobki przekraczające 12 tysięcy złotych (brutto) miesięcznie. Kierownikom produkcji przysługuje zazwyczaj służbowy samochód, telefon i laptop.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

10 tys. nowych miejsc pracy

Blisko 10 tys. nowych miejsc pracy może powstać w wyniku zwiększenia powierzchni dwóch specjalnych stref ekonomicznych – krakowskiej i wałbrzyskiej – podało Centrum Informacyjne Rządu.

Czytaj więcej »

Przedsiębiorcza szkoła letnia

Osoby aspirujące do miana przedsiębiorcy oraz młodzi właściciele firm stawiających pierwsze kroki w biznesie mogą wziąć udział w dofinansowanym przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję