Zawód: Grafik komputerowy

Ile będzie kosztować projekt tej strony internetowej? 500 zł? Dlaczego tak dużo? Moja siostra studiowała na ASP i nie takie rzeczy robiła za darmo”. Jeśli chcesz zostać grafikiem komputerowym, to prócz solidnej wiedzy technicznej i nieskończonych pokładów kreatywności powinieneś jeszcze wykazywać się anielską cierpliwością i opanowaniem.

Zacznijmy jednak od absolutnych podstaw, ok? Grafik komputerowy (zwany też w skrócie grafikiem lub designerem) jest osobą, która zajmuje się projektowaniem… grafik! Tak, grafik zajmuje się grafiką i jak bardzo byśmy się nie głowili, to nie wymyślimy mu nowego zakresu obowiązków. Rodzaj projektów jest jednak ściśle uzależniony od specjalności i branży, w której się funkcjonuje. Przykład: w dużych agencjach interaktywnych i reklamowych robimy w zasadzie wszystko: od projektów wizytówek, poprzez strony internetowe, a na plakach wielkoformatowych kończąc. Czasem trzeba też podlać kwiatki w biurze lub pomalować salon w nowym apartamencie szefa. To jednak zadania dodatkowe, których nie wymienia się oficjalnie w zakresie obowiązków… 🙂

Jak zostać grafikiem?

Najprostsza droga wiedzie przez mury akademickie, w których można studiować wiele kierunków artystycznych związanych z grafiką lub zdecydować się na kierunek informatyczny ze specjalnością “grafika komputerowa i multimedia”. Pozwoli to nam na zdobycie solidnych podstaw teoretycznych i kilku użytecznych umiejętności o charakterze technicznym.

Najważniejsze przyjdzie jednak z czasem – doświadczenie zawodowe i wypełnione po brzegi portfolio, bez którego raczej trudno będzie zdobyć etat w prestiżowej agencji reklamowej/interaktywnej. Nie ukrywajmy: Twój dyplom ma w tej branży znaczenie drugorzędne – liczą się zrealizowane projekty, umiejętności obsługi konkretnych programów komputerowych, kreatywność i pomysłowość.

Idealny grafik komputerowy?

Ideałów co prawda nie ma w dzisiejszym świecie, ale warto podkreślić, że same kompetencje techniczne, kreatywność i bogate portfolio to jeszcze nie wszystko. Praca grafika komputerowego opiera się bowiem na ścisłej współpracy z klientem, który często nie grzeszy ani gustem, ani odpowiednim budżetem, ani pomysłem na realizację danego projektu. Wspomniana we wstępie “anielska cierpliwość” nie jest zatem zbędnym dodatkiem tylko nieodłączną cechą każdego grafika.

Do najpopularniejszych programów graficznych wypada zaliczyć:

  • Adobe Photoshop,
  • Adobe Illustrator
  • Corel Draw,
  • Adobe InDesign.
  • GIMP.

Mała dygresja: zdarzają się też “graficy”, którzy do tworzenia swoich “projektów” używają Painta…

Obsługi profesjaonalnych programów można oczywiście nauczyć się samodzielnie, w domowym zaciszu, gdyż podręczników, kursów multimedialnych oraz grup dyskusyjnych w sieci nie brakuje. Można także wybrać się na specjalistyczny kurs lub szkolenie – odpowiednich firm w Polsce również nie trzeba będzie zbyt długo szukać, ale ceny takich zajęć mogą być bardzo wysokie, więc warto rozejrzeć się za jakimś szkoleniem dofinansowanym np. z EFS.

Ile zarabia grafik komputerowy?

Zarobki poszczególnych grafików mogą się dość diametralnie różnić od siebie. Wynika to głównie z tego, że poziom wynagrodzenia jest ściśle uzależniony od miejsca pracy, branży, doświadczenia i umiejętności. Można jednak przyjąć, że przeciętnie grafik komputerowy może liczyć na zarobki rzędu 3000 zł miesięcznie.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję