Site logo

Studia magisterskie na Śląsku

Kierunki magisterskie uzupełniające (II stopnia) i jednolite magisterskie

Wszystkie studia magisterskie na Śląsku

Znajdź dla siebie najciekawsze studia magisterskie na uczelniach ze Śląska

List view

Studia jednolite magisterskie i magisterskie uzupełniające na Śląsku

StudiaStudia magisterskie “uzupełniające” to studia drugiego stopnia, dostępne dla osób z dyplomem licencjata lub inżyniera. W praktyce są kontynuacją, poszerzeniem lub uzupełnieniem kierunku wcześniejszych studiów. W rekrutacji na studia brane jest pod uwagę wykształcenie ze studiów pierwszego stopnia. Zwykle analizowany jest program studiów, zbieżności i różnice programowe. W niektórych przypadkach podczas rekrutacji przeprowadzana jest rozmowa kwalifikacyjna. Studia magisterskie trwają zazwyczaj 3 – 5 semestrów (1,5 roku – 2 lata, nieco rzadziej 2,5 roku). Na koniec zwykle musisz napisać pracę dyplomową (magisterską) i po jej obronie otrzymujesz tytuł magistra lub magistra inżyniera. Studia II stopnia dają uprawnienia do podjęcia studiów doktoranckich (III stopnia). Alternatywą dla studiów magisterskich “uzupełniających” mogą być studia podyplomowe. Studia jednolite magisterskie to studia dostępne dla kandydatów ze zdaną maturą. W rekrutacji na studia liczą się punkty naliczane na podstawie ocen ze wskazanych przedmiotów na egzaminie dojrzałości. Studia trwają 9 – 12 semestrów, zwykle 5 – 6 lat. Prawo w Polsce wymusza prowadzenie części kierunków studiów jako jednolite magisterskie. Takimi studiami są kierunki dające uprawnienia do wykonywania zawodów: lekarza, dentysty, weterynarza, fizjoterapeuty, analityka medycznego, farmaceuty, nauczyciela przedszkola i edukacji wczesnoszkolnej. Dotyczy to także studiów prawniczych, upoważniających do aplikacji i zawodów prawniczych. Część kierunków jednolitych magisterskich może być prowadzona także w systemie dwustopniowym (licencjat/inżynier + magister), są studia psychologiczne, teologiczne i część artystycznych. Na koniec studiów zwykle musisz napisać pracę dyplomową i po jej obronie otrzymujesz tytuł magistra, magistra inżyniera lub równorzędny (np. lekarza). Studia jednolite magisterskie dają uprawnienia do podjęcia studiów doktoranckich (III stopnia). Jeśli szukasz studiów jednolitych magisterskich, zainteresuj się też innymi studiami dostępnymi dla maturzystów —licencjackimi i inżynierskimi.   

Opinie o studiach magisteskich

Czym są studia magisterskie i jak sobie na nich poradzić? Czy studia drugiego stopnia są trudne? Sprawdź nasze poradniki.

Studia na Śląsku

Województwo śląskie to jeden z najlepiej rozwiniętych regionów pod kątem oferty uczelni w Polsce. Łącznie w tutejszych ośrodkach akademickich studiuje ponad 105 tysięcy osób, a ponad 28 tysięcy z nich opuszcza mury uczelniane w roli absolwentek i absolwentów. Na Śląsku funkcjonuje konurbacja górnośląska – Silesia, region ten posiada także inne atrakcyjne subregiony gospodarcze. Największym ośrodkiem akademickim na Śląsku są Katowice, gdzie studiuje ponad 52 tysiące osób, a blisko 14 tysięcy z nich corocznie zostaje absolwentami. Drugi co do ważności ośrodek w tym regionie to Gliwice, gdzie studiuje 18 tysięcy osób, a mury uczelni opuszcza ponad 5 tysięcy absolwentów. Trzecie miejsce w zajmują uczelnie z Częstochowy z ponad 12,5 tysiącami studentów i ponad 3 tysiącami absolwentów. Tuż za nimi są uczelnie z Dąbrowy Górniczej. Oferta uczelni na Śląsku jest bardzo rozbudowana, a ich mnogość pozwala na dostosowanie studiów do swoich potrzeb. Studenci mogą korzystać z kilkuset kierunków studiów w kilkunastu miastach. Są to zarówno studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie jednolite jak i uzupełniające, a także podyplomowe. Kandydaci mogą wybierać spośród uczelni państwowych i prywatnych, a także trybu studiowania dziennego lub niestacjonarnego.

Śląsk to region, który cechuje się dużym zaludnieniem. Znajduje się tu bardzo dużo zakładów pracy, w których absolwenci mogą szukać zatrudnienia. To wpływa korzystnie na renomę tego regionu wśród osób, które poszukują odpowiedniego ośrodka do studiowania. Najczęściej na tutejsze uczelnie decydują się lokalni mieszkańcy, jednak jest również wielu studentów przyjezdnych, którzy doceniają jakość kształcenia na Śląsku oraz nowoczesną infrastrukturę. Miejscowości na Śląsku mają bardzo dużo parków, w których można aktywnie spędzać czas. Atutem jest bliskość gór, w związku z czym można wybrać się na jednodniowe wycieczki lub dłuższe wyprawy. To region bardzo bogaty w zabytki, liczne zamki o charakterystyce obronnej, warownie, podziemia i kościoły, zatem nie sposób się tu nudzić. Tak jak wspomnieliśmy, studia na Śląsku możliwe są w kilkunastu ośrodkach akademickich i są to: Katowice, Częstochowa, Bielsko-Biała, Dąbrowa Górnicza, Chorzów, Racibórz, Gliwice, Sosnowiec, Ruda Śląska, Ustroń, Żywiec, Bytom, Zawiercie, Mysłowice, Tychy i Zabrze. Dzięki temu, w województwie śląskim studiować można bardzo blisko swojego miejsca zamieszkania.

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję