Site logo

Częstochowa– studia, uczelnie i kierunki

Studia Częstochowa

Kierunki studiów w Częstochowie

Znajdź dla siebie najciekawsze studia na uczelniach z Częstochowy

List view

Co warto studiować w Częstochowie

Studia w Poznaniu i Wielkopolsce

Myślisz o studiach w Częstochowie? Wybór kierunku licencjackiego, inżynierskiego albo magisterskiego w jednym z miast województwa śląskiego może dać Ci wiele korzyści. Warto przejrzeć ofertę studiów w Częstochowie, sprawdzić program, specjalności i możliwości pracy. Może oferta nie jest tak bogata, jak w przypadku największych ośrodków akademickich, ale w praktyce może się okazać bardzo dobrym wyborem. Chyba zgodzisz się, że nie wielkość uczelni i liczba studentów decyduje o jakości kierunku. Przejrzyj więc uważnie, co w Częstochowie możesz studiować na studiach dziennych i zaocznych. Znajdziesz tu kierunki pozwalające na rozbudzenie wielu zainteresowań, zgodne z różnorodnymi predyspozycjami, pozwalające rozwijać pasje i nawiązywać wartościowe relacje. Wybierając kierunki w trybie dziennym na częstochowskich uczelniach możesz poświęcić się przede wszystkim studiom, uczestniczyć aktywnie w wykładach, ćwiczeniach, laboratoriach i innych zajęciach. Popołudnia i weekendy wykorzystasz na tzw. życie studenckie, angażując się w sport, rozrywkę, rekreację, życie kulturalne i towarzyskie. Na studiach zaocznych z kolei większość obowiązków studenckich skupiać się będzie na zajęciach w weekendy lub „w tygodniu” podczas zajęć wieczorowych i popołudniowych. Wtedy łatwiej godzić studiowanie z pracą w dni powszednie.

A co po studiach w Częstochowie? Jak w każdym mniejszym ośrodku akademickim, w ofercie studiowania dominują propozycje kształcenia na potrzeby lokalnego rynku pracy. Część z nich dotyczy funkcjonowania instytucji publicznych, urzędów i placówek podległych pod częstochowskie władze miejskie, w tym szkół, służby zdrowia i firm komunalnych. To także kształcenie zgodnie z potrzebami publicznych instytucji innych śląskich miast i powiatów makroregionu częstochowskiego oraz przedstawicielstw i delegatur samorządowych i rządowych służb publicznych z Katowic – stolicy województwa. W ofercie studiów możesz także odnaleźć kierunki studiów pozwalające budować karierę w sferze biznesu, przemysłu, usług, rolnictwa z Częstochowy i ościennych powiatów. Przemysł włókienniczy, mineralny i chemiczny przez lata był wizytówką Częstochowy. Obecnie w mieście mocno rozwija się przemysł motoryzacyjny, metalurgiczny, szklarski i tekstylny. Szczególnie rozpoznawalnym symbolem miasta jest bazylika jasnogórska oraz klasztor na Jasnej Górze, które stanowią miejsce kultu religijnego i cel pielgrzymowania. Najbardziej znane firmy to: Huta Częstochowa, Koksownia Częstochowa Nowa Sp. z o.o., Usługi dla Górnictwa sp. z.o.o., Wulkan S.A. Odlewnia Żeliwa, Huta Szkła Guardian Industries Poland,  E-commerce Partners sp. z.o.o., Budpol sp. z.o.o., x-kom sp. z.o.o., Tradea sp. z.o.o. Oczywiście wykształcenie zdobyte na studiach w Częstochowie to nie tylko możliwość zatrudnienia na lokalnym rynku pracy. Wielu absolwentów po częstochowskich kierunkach studiów z powodzeniem rywalizuje o miejsca pracy w innych aglomeracjach w Polsce.

Uczelnie w Częstochowie

Sprawdź, w jakich częstochowskich szkołach wyższych warto studiować

Na jakich uczelniach możesz studiować w Częstochowie?

Częstochowa to jedno z głównych miast Śląska. Leży w północnej części województwa, blisko granic województw opolskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego,  małopolskiego. Dlatego studia na uczelniach częstochowskich mogą być dobrą alternatywą dla dalszych studiów na uczelniach w Katowicach, Opolu, Łodzi, Kielcach, Krakowie i innych ośrodkach akademickich Polski. Możesz pomyśleć o wyborze uczelni z Częstochowy, jeśli doceniasz możliwość studiowania poza największymi ośrodkami akademickimi, taka opcja ma niezaprzeczalne zalety. Przede wszystkim koszty utrzymania na studiach są niższe. Rynek nieruchomości ma mniejszy popyt, jeśli chodzi o wynajem, co przekłada się na bardziej dostępne i tańsze stancje. Koszty utrzymania są podczas studiów także dużo niższe.

Uczelnie publiczne w Częstochowie to szkoły wyższe, w których nauka na dziennych studiach: licencjackich, inżynierskich i magisterskich, prowadzona jest za darmo. Czesne zapłacimy za studia prowadzone niestacjonarnie – zaocznie i wieczorowo (np. za podyplomówki). Poza działalnością dydaktyczną, każda z tych uczelni prowadzi działalność naukową, kulturalną, realizuje zadania związane ze sferą publiczną. Uczelnie prywatne w Częstochowie to szkoły wyższe, gdzie co do zasady płacimy za studiowanie. Częstochowskie szkoły prywatne to szkoły zawodowe, ukierunkowane na absolwentów szukających miejsca pracy w biznesie lub administracji publicznej i instytucjach publicznych. Uczelniami państwowymi (publicznymi) działającymi w subregionie częstochowskim są:  Politechnika Częstochowska i Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie. Poza uczelniami państwowymi, mamy uczelnie na prawach uczelni publicznych. W Polsce prowadzi je Kościół Katolicki lub inne organizacje wyznaniowe. W Częstochowie działa jedna taka uczelnia: Wyższy Instytut Teologiczny w Częstochowie. Na uczelniach prywatnych (niepublicznych) możesz studiować w Akademii Polonijnej w Częstochowie, Wyższej Szkole Lingwistycznej w Częstochowie, Wyższej Szkole Zarządzania w Częstochowie oraz w zamiejscowej filii uczelni z innego ośrodka akademickiego: Filii w Częstochowie Akademii WSB.

Gdzie na studia podyplomowe i MBA w Częstochowie i na Śląsku?

Sprawdź częstochowskie "podyplomówki"

Studia podyplomowe w Częstochowie

Oferta studiów podyplomowych w Częstochowie jest bardzo atrakcyjna. Na taki format studiów decydują się bardzo często osoby, które pragną podnieść swoje kwalifikacje. Dzięki temu mogą liczyć na awans lub zmienić pracę na lepszą. Krótki czas realizacji programu studiów podyplomowych oraz możliwość studiowania w weekendy, to duży atut dla osób aktywnych zawodowo. Z oferty studiów na częstochowskich uczelniach mogą skorzystać osoby, które zdobyły minimum wyższe wykształcenie na licencjacie lub studiach inżynierskich. Przed rozpoczęciem aplikacji na studia warto zapoznać się z regulaminami poszczególnych uczelni i kierunków. W ramach studiów podyplomowych w Częstochowie absolwenci mogą skorzystać z bardzo szerokiej gamy programów. Ukończenie tych studiów to szansa na awans zawodowy oraz przebranżowienie się, dlatego z ich oferty korzysta wiele osób. „Podyplomówki” nie kolidują z pracą zarobkową czy obowiązkami rodzinnymi, co jest ich bezsprzecznym atutem. Kierunki podyplomowe w Częstochowie uruchamiane są i zamykane przez poszczególne uczelnie elastycznie, zgodnie z wyczuciem rynku i popytem. Dlatego warto sprawdzić, czy interesujące cię studia podyplomowe są dostępne na częstochowskich uczelniach: Politechnice Częstochowskiej, Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie, Akademii Polonijnej w Częstochowie, Wyższej Szkole Lingwistycznej w Częstochowie, Wyższej Szkole Zarządzania w Częstochowie oraz w zamiejscowej filii uczelni z innego ośrodka akademickiego: Filii w Częstochowie Akademii WSB.

Czy warto studiować w Częstochowie?

Czy warto tutaj studiować - okiem studentów, absolwentów, pracodawców, ekspertów. Informacje o częstochowskich uczelniach, kierunkach studiów, opinie studentów o tym jak się studiuje w Częstochowie. Możliwości pracy dla absolwentów uczelni

Częstochowa
Karolina Lewandowska

Jak śląskie uczelnie pomagają Ukrainie?

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie, Akademia WSB Dąbrowa Górnicza pomagają swoim ukraińskim studentom. Śląskie uczelnie pomagają także wojennym uchodźcom

Waves of water of the river and the sea meet each other during h
Częstochowa
Krzysztof Pełka

Co to jest turbulencja?

Czy turbulencja to zjawisko występujące tylko w samolotach? Jaki jest mechanizm jej powstawania? Czy można jej uniknąć? Czy ma jakieś pozytywne skutki? Co ma wspólnego

Opinie o studiach w Częstochowie

Zbieranie jak największej ilości danych przed rekrutacją na częstochowskie studia zwiększa prawdopodobieństwo udanego wybrania kierunku i uczelni. Niekiedy opisy kierunków studiów na stronach uczelnianych i w zewnętrznych źródłach bywają bardzo lakoniczne, formalne albo przeładowane propagandowymi treściami. Warto je skonfrontować z opiniami „żywych ludzi”, którzy w przystępny sposób, wiarygodnie odpowiadają na pytania: „Jak się studiuje”?, „Jaką pracę można dostać po konkretnych studiach”?, „Co jest fajnego, a co trudnego w danej ścieżce studiowania”? Najwięcej opinii o częstochowskich uczelniach znajdziemy w odniesieniu do państwowych szkół wyższych. Możesz spodziewać się rozmaitych opinii o Politechnice Częstochowskiej, Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie. Warto także poszukać opinii o uczelniach prywatnych. Oczywiście ważne są oceny samych kierunków studiów, jak są prowadzone i oceniane w porównaniu z konkurencyjną ofertą. Warto poszukać opinii studentów z Częstochowy (na naszym portalu w cyklu „Okiem studenta”), absolwentów (na Studia.pl seria „Zawód z pasją”), ekspertów edukacyjnych (na naszych stronach WWW – „Kierunki studiów w pytaniach i odpowiedziach”), dziennikarzy, przedstawicieli uczelni, wykładowców (format „Kierunek pod lupą”), naukowców (artykuły w dziale „Nauka”). Wreszcie – jakie opinie mają pracodawcy z Częstochowy, co mają do powiedzenia o możliwościach pracy dla absolwentów danego kierunku i uczelni oraz jak oceniają ich kwalifikacje? Jeśli autorem danej wypowiedzi jest konkretna osoba – można też nawiązać z nią kontakt np. w social mediach i „dopytać” o to, co nas zainteresuje, pogłębić temat, a nawet umówić się na kontakt osobisty i udać się w uczelniane mury w Częstochowie.

Jak wygląda rekrutacja na studia w Częstochowie

Rekrutacja na studia, to proces przyjmowania na kierunki studiów licencjackich, inżynierskich, magisterskich i podyplomowych. Prowadzona jest niemal zawsze on-line, w tzw. systemach IRK (czyli internetowej rekrutacji kandydatów). Różni się w zależności od tego, czy na dany kierunek mają wstęp osoby zaraz po maturze, czy też trzeba ukończyć wcześniej np. studia pierwszego stopnia. W pierwszym przypadku, na studiach bezpłatnych w Częstochowie analizowane są wyniki egzaminu dojrzałości i to one decydują o przyjęciach na poszczególne kierunki. Taki system obowiązuje w Politechnice Częstochowskiej (rekrutacja na studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie na częstochowskiej “polibudzie”), Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie (rekrutacja na studia licencjackie, inżynierskie, jednolite magisterskie w UJD Częstochowa). Przy studiach płatnych dostępnych w Częstochowie po maturze liczy się zwykle kolejność zapisów. Na studiach magisterskich uzupełniających, rekrutacja może odbywać się na podstawie analizy programu ukończonych studiów. Proces rekrutacji różni się też w zależności od tego, czy prowadzi ją uczelnia państwowa, czy prywatna. Na prywatnych uczelniach w Częstochowie, prowadzących płatne kierunki, zwykle obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, czyli kolejność zapisów kandydatów. W przypadku niektórych kierunków studiów na częstochowskich uczelniach mogą, zgodnie z prawem, być przeprowadzane egzaminy na studia. Ich zakres nie może pokrywać się z przedmiotami maturalnymi. Zwykle są to egzaminy na kierunki artystyczne, sportowe, wojskowe. Na kierunkach plastycznych i architektonicznych może pojawić się tzw. analiza teczki kandydata (czyli wykonanych wcześniej prac plastycznych, np. rysunków czy innych dzieł).

Co można studiować poza Częstochową?

Zobacz, jak wygląda oferta studiowania, jeśli szukasz kierunków licencjackich, inżynierskich, magisterskich w ośrodkach akademickich Śląska, a także Opola, Łodzi, Kielc, Krakowa

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję