Site logo

Śląsk– studia, uczelnie i kierunki

Wszystko o studiach na Śląsku

Kierunki studiów na Śląsku

Znajdź dla siebie najciekawsze studia na uczelniach ze Śląska

List view

Co warto studiować na Śląsku

Sprawdź miejskie i regionalne kierunki i specjalności według swoich zainteresowań.

Studia na Śląsku

Województwo śląskie to jeden z najlepiej rozwiniętych regionów pod kątem oferty uczelni w Polsce. Łącznie w tutejszych ośrodkach akademickich studiuje ponad 105 tysięcy osób, a ponad 28 tysięcy z nich opuszcza mury uczelniane w roli absolwentek i absolwentów. Na Śląsku funkcjonuje konurbacja górnośląska – Silesia, region ten posiada także inne atrakcyjne subregiony gospodarcze. Największym ośrodkiem akademickim na Śląsku są Katowice, gdzie studiuje ponad 52 tysiące osób, a blisko 14 tysięcy z nich corocznie zostaje absolwentami. Drugi co do ważności ośrodek w tym regionie to Gliwice, gdzie studiuje 18 tysięcy osób, a mury uczelni opuszcza ponad 5 tysięcy absolwentów. Trzecie miejsce w zajmują uczelnie z Częstochowy z ponad 12,5 tysiącami studentów i ponad 3 tysiącami absolwentów. Tuż za nimi są uczelnie z Dąbrowy Górniczej. Oferta uczelni na Śląsku jest bardzo rozbudowana, a ich mnogość pozwala na dostosowanie studiów do swoich potrzeb. Studenci mogą korzystać z kilkuset kierunków studiów w kilkunastu miastach. Są to zarówno studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie jednolite jak i uzupełniające, a także podyplomowe. Kandydaci mogą wybierać spośród uczelni państwowych i prywatnych, a także trybu studiowania dziennego lub niestacjonarnego.

Śląsk to region, który cechuje się dużym zaludnieniem. Znajduje się tu bardzo dużo zakładów pracy, w których absolwenci mogą szukać zatrudnienia. To wpływa korzystnie na renomę tego regionu wśród osób, które poszukują odpowiedniego ośrodka do studiowania. Najczęściej na tutejsze uczelnie decydują się lokalni mieszkańcy, jednak jest również wielu studentów przyjezdnych, którzy doceniają jakość kształcenia na Śląsku oraz nowoczesną infrastrukturę. Miejscowości na Śląsku mają bardzo dużo parków, w których można aktywnie spędzać czas. Atutem jest bliskość gór, w związku z czym można wybrać się na jednodniowe wycieczki lub dłuższe wyprawy. To region bardzo bogaty w zabytki, liczne zamki o charakterystyce obronnej, warownie, podziemia i kościoły, zatem nie sposób się tu nudzić. Tak jak wspomnieliśmy, studia na Śląsku możliwe są w kilkunastu ośrodkach akademickich i są to: Katowice, Częstochowa, Bielsko-Biała, Dąbrowa Górnicza, Chorzów, Racibórz, Gliwice, Sosnowiec, Ruda Śląska, Ustroń, Żywiec, Bytom, Zawiercie, Mysłowice, Tychy i Zabrze. Dzięki temu, w województwie śląskim studiować można bardzo blisko swojego miejsca zamieszkania.

Na jakich uczelniach możesz studiować na Śląsku?

Uczelnie publiczne w województwie śląskim, to szkoły wyższe, w których nauka na dziennych studiach: licencjackich, inżynierskich i magisterskich, prowadzona jest za darmo. Czesne zapłacimy za studia prowadzone niestacjonarnie – zaocznie i wieczorowo (np. za podyplomówki). Poza działalnością dydaktyczną każda z tych uczelni prowadzi działalność naukową, kulturalną, realizuje zadania związane ze sferą publiczną.

Uczelnie publiczne, potocznie nazywane państwowymi, w większości są nadzorowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, należą do nich: uczelnie akademickie, takie jak uniwersytety – Uniwersytet Śląski w Katowicach, Filia w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, politechniki – jak Politechnika Śląska, Centrum Kształcenia Ustawicznego – filia Politechniki Śląskiej, Politechnika Częstochowska, akademie – w tym Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej i AWF-y – Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, oraz akademie związane z naukami stosowanymi, uniwersytety „przymiotnikowe” – techniczne, pedagogiczne, przyrodnicze i rolnicze jak Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie, ekonomiczno-biznesowe jak Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Filia w Rybniku – Szkoła Studiów I i II Stopnia Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach i wyższe szkoły zawodowe (w tym PWSZ) – jak Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu.

Mamy także uczelnie państwowe (akademie i uniwersytety), podległe pod inne ministerstwa: (ASP) jak Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach i inne uczelnie artystyczne jak, Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, czy Wydział Teatru Tańca w Bytomiu Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie (podlegające pod resort kultury), uczelnie medyczne jak Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach (resort zdrowia), uczelnie wojskowe (podlegające MON).

Poza uczelniami państwowymi mamy uczelnie na prawach uczelni publicznych. W Polsce prowadzi je Kościół Katolicki lub inne organizacje wyznaniowe. W województwie śląskim działają dwie takie uczelnie: Instytut Teologiczny im. św. Jana Kantego w Bielsku-Białej i Wyższy Instytut Teologiczny w Częstochowie.

Uczelnie niepubliczne na Śląsku, to szkoły wyższe, gdzie co do zasady płacimy za studiowanie. Niemal wszystkie śląskie szkoły prywatne to szkoły zawodowe, ukierunkowane na absolwentów szukających miejsca pracy w biznesie lub administracji publicznej.

Najlepsze uczelnie prywatne na Śląsku z powodzeniem konkurują z uczelniami państwowymi, jeśli chodzi o poziom nauczania oraz realizowane projekty naukowe. Cześć z nich uzyskało status akademii (mają prawo prowadzenia studiów doktoranckich i przyznawania tytułów naukowych). Status uczelni akademickiej z siedzibą na Śląsku ma Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach i Akademia WSB.

Gdzie na studia podyplomowe i MBA na Śląsku?

Sprawdź śląskie "podyplomówki" według swoich zainteresowań.

Studia podyplomowe na Śląsku

Kilkanaście śląskich ośrodków akademickich ma do zaoferowania bardzo dużą liczbę kierunków studiów podyplomowych, które cieszą się coraz większą popularnością, ponieważ ich ukończenie może znacznie pomóc w znalezieniu idealnej pracy dla siebie oraz zdobycie dobrego zawodu. Decydują się na nie, między innymi osoby, które na co dzień chcą awansować i niezbędne są do tego dodatkowe kwalifikacje. Po ukończeniu studiów podyplomowych absolwenci są jeszcze bardziej cenieni nie tylko na śląskim rynku pracy. To dobra droga dla osób, które myślą o przebranżowieniu się i szukają dla siebie właściwego kierunku i drogi zawodowej. Szeroka oferta podyplomówek na śląskich uczelniach, pozwala na dobranie modelu studiowania bezpośrednio do swoich potrzeb. To zdecydowanie jeden z głównych atutów tego regionu. Znajdują się tu liczne, nowoczesne zakłady, które mają zapotrzebowanie na wysokiej klasy specjalistów.

Najbardziej rozwiniętym ośrodkiem w zakresie studiów podyplomowych na Śląsku są Katowice, gdzie studenci mogą wybierać spośród około 200 kierunków. W Gliwicach znajdą oni około 60 kierunków, w Częstochowie niespełna 50 kierunków, a w Dąbrowie Górniczej około 20 kierunków. Studia podyplomowe dostępne są w wymienionych wcześniej mniejszych ośrodkach akademickich na Śląsku. Z oferty podyplomówek korzystają najczęściej osoby, które są aktywne zawodowo i mają mało czasu, na przykład przedsiębiorcy, nauczyciele lub inni specjaliści. Możliwość studiowania w trybie niestacjonarnym, w wybrane weekendy w roku oraz długość studiów – od 2 do 4 semestrów, to dodatkowe atuty. Dyplomy śląskich uczelni są bardzo cenione w innych miejscach w Polsce, a także poza granicami kraju, co jest dodatkowym atutem studiowania w tym regionie.

Rekrutacja na studia na Śląsku

Rekrutacja na studia to proces przyjmowania na kierunki studiów licencjackich, inżynierskich, magisterskich i podyplomowych. Prowadzona jest niemal zawsze on-line, w tzw. systemach IRK (czyli internetowej rekrutacji kandydatów). Różni się w zależności od tego, czy na dany kierunek mają wstęp osoby zaraz po maturze, czy też trzeba ukończyć wcześniej np. studia pierwszego stopnia. W pierwszym przypadku, na studiach bezpłatnych w ośrodkach akademickich Śląska, analizowane są wyniki egzaminu dojrzałości i to one decydują o przyjęciach na poszczególne kierunki. Taki system obowiązuje na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach i Filii w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (rekrutacja na studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie i jednolite magisterskie na US), Politechnice Śląskiej i Centrum Kształcenia Ustawicznego – filii Politechniki Śląskiej (rekrutacja na „śląskiej polibudzie”), Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach (rekrutacja na studia licencjackie, magisterskie i jednolite magisterskie na SUM), Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach i Filii w Rybniku – Szkole Studiów I i II Stopnia Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach (rekrutacja na studia licencjackie i magisterskie „uzupełniające”, na UE Katowice), Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie (rekrutacja na studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie, jednolite magisterskie na UJD), Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu (rekrutacja na studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie na ANS Racibórz), Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej (rekrutacja na studia licencjackie, magisterskie na ATH Bielsko-Biała). Przy studiach płatnych dostępnych na Śląsku, po maturze, liczy się zwykle kolejność zapisów. Na studiach magisterskich uzupełniających, rekrutacja może odbywać się na podstawie analizy programu ukończonych studiów. Proces rekrutacji różni się też w zależności od tego, czy prowadzi ją uczelnia państwowa, czy prywatna. Na prywatnych uczelniach w województwie śląskim (#cta: Sprawdź aktualne rekrutacje na studia na Śląsku), prowadzących płatne kierunki, zwykle obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, czyli kolejność zapisów kandydatów. W przypadku niektórych kierunków studiów w śląskich uczelniach mogą, zgodnie z prawem, być przeprowadzane egzaminy na studia. Ich zakres nie może pokrywać się z przedmiotami maturalnymi. Zwykle są to egzaminy na kierunki artystyczne – np. na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach (rekrutacja na studia plastyczne na ASP Katowice), Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (rekrutacja na studia muzyczne na AMUZ Katowice), Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie (rekrutacja na studia teatralne i taneczne na AST Bytom), sportowe – głównie na Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach (rekrutacja na AWF Katowice), czy wojskowe. Na kierunkach plastycznych i architektonicznych może pojawić się tzw. analiza teczki kandydata (czyli wykonanych wcześniej prac plastycznych, np. rysunków, czy innych dzieł).
Opinie o studiach na Śląsku

Czy warto tutaj studiować - okiem studentów, absolwentów, pracodawców, ekspertów. Informacje o kierunkach studiów, opinie studentów o tym jak się studiuje na Śląsku. Możliwości pracy dla absolwentów uczelni.

Pielęgniarstwo
Katowice
Sebastian Szczęsny

Pielęgniarstwo, które uczy i wzbogaca

Studia pielęgniarskie w GWSH przygotowują do wykonywania opieki pielęgniarskiej w oparciu o nowoczesne metody kształcenia. Uczelnia oferuje studentom zajęcia w Centrum Symulacji Medycznych, które mieści

Czytaj więcej »
Częstochowa
Karolina Lewandowska

Jak śląskie uczelnie pomagają Ukrainie?

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie, Akademia WSB Dąbrowa Górnicza pomagają swoim ukraińskim studentom. Śląskie uczelnie pomagają także wojennym uchodźcom

Czytaj więcej »

Czy warto studiować na Śląsku?

Zbieranie jak największej ilości danych przed rekrutacją na śląskie studia zwiększa prawdopodobieństwo udanego wyboru kierunku i uczelni. Niekiedy opisy kierunków studiów, na stronach uczelnianych i w zewnętrznych źródłach, bywają bardzo lakoniczne, formalne albo przeładowane propagandowymi treściami. Warto je skonfrontować z opiniami „żywych ludzi”, którzy w przystępny sposób, wiarygodnie odpowiadają na pytania: „jak się studiuje”?, „jaką pracę można dostać po konkretnych studiach”?, „co jest fajnego, a co trudnego, w danej ścieżce studiowania”? Najwięcej opinii o śląskich uczelniach znajdziemy w odniesieniu do najpopularniejszych – państwowych szkół wyższych. Możesz spodziewać się opinii o Uniwersytecie Śląskim w Katowicach i Filii w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (jak oceniane są studia na US), Politechnice Śląskiej i Centrum Kształcenia Ustawicznego – filii Politechniki Śląskiej (co można sądzić o studiach na śląskiej „polibudzie”?), Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach (jak wyglądają studia na SUM), Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach i Filii w Rybniku – Szkole Studiów I i II Stopnia Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach (jak oceniane są studia na UE Katowice), Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie (jak się studiuje na UJD), Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach (jak postrzegana jest AWF Katowice), Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (ocena studiów muzycznych na AMUZ w Katowicach), Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach (jak wyglądają studia plastyczne na ASP w Katowicach), Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie (ocena teatralnych, tanecznych studiów na AST Bytom), Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu (jak wyglądają studia na ANS Racibórz), Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej (jak się studiuje w ATH Bielsko-Biała). Oczywiście ważne są opinie o samych kierunkach studiów, jak są prowadzone i oceniane w porównaniu z konkurencyjną ofertą. Warto poszukać opinii studentów ze Śląska (na naszym portalu w cyklu „Okiem studenta”), absolwentów (na Studia.pl seria „Zawód z pasją”), ekspertów edukacyjnych (na naszych stronach WWW – „Kierunki studiów w pytaniach i odpowiedziach”), dziennikarzy, przedstawicieli uczelni, wykładowców (format „Kierunek pod lupą”), naukowców (artykuły w dziale „Nauka”). Wreszcie – jakie opinie mają pracodawcy ze śląskich firm, co mają do powiedzenia o możliwościach pracy dla absolwentów danego kierunku i uczelni oraz jak oceniają ich kwalifikacje? Jeśli autorem danej wypowiedzi jest konkretna osoba – można też nawiązać z nią kontakt np. w social mediach i „dopytać” o to, co nas zainteresuje, pogłębić temat, a nawet umówić się na kontakt osobisty i udać się w uczelniane mury w Katowicach, Gliwicach, Częstochowie, Rybniku, Raciborzu, Bielsko-Białej, Bytomiu, Cieszynie.
Zobacz studia na Śląsku (film)

Praca po studiach na Śląsku

Rynek pracy w województwie śląskim jest bardzo atrakcyjny dla studentów i absolwentów. Przede wszystkim jest tu stosunkowo niskie bezrobocie, które jest niższe od średniej krajowej. W całym województwie wynosi 4,8%, czyli blisko o 1,5% mniej niż średnia krajowa. Wykształceni absolwenci uczelni śląskich nie powinni mieć problemu ze znalezieniem satysfakcjonującego zatrudnienia w lokalnych firmach. W samych Katowicach stopa bezrobocia wynosi tylko 1,9% i jest ponad trzy razy niższa od średniej krajowej. Jednocześnie to jedna z najniższych stóp bezrobocia w Polsce, dzięki czemu studenci i absolwenci mogą liczyć na płynne wejście na rynek pracy i znalezienie satysfakcjonującego zajęcia. Firmy potrzebują specjalistów z bardzo wielu dziedzin, zarówno po kierunkach technicznych jak i biznesowych. Dla porównania w Częstochowie bezrobocie wynosi 4,1%, a w Gliwicach 3,3%. Potwierdza to tezę, że lokalny rynek pracy jest bardzo atrakcyjny dla studentów.

Na Śląsku znajdziecie bardzo dużo renomowanych zakładów pracy, które stawiają na innowacyjność i kwalifikacje swoich pracowników. W południowej części województwa prężnie działa sektor turystyczny. Wśród największych firm znajdują się między innymi Polska Grupa Górnicza w Katowicach, Tauron Polska Energia S.A. w Katowicach, Unilever Polska Sp. z o. o., Mostostal Zabrze, X-kom z Częstochowy, Elektrobudowa, Press Glass w Tychach, JSW w Częstochowie, Nemak Poland w Bielsku-Białej, czy PPHU Specjał. Każdy z tych podmiotów potrzebuje wykwalifikowanej kadry technicznej, menedżerskiej oraz marketingowców i informatyków, którzy zadbają o systemy i promocje firm. Bardzo cenione są lokalne obiekty służby zdrowia, dzięki czemu bardzo popularne są studia medyczne. Województwo śląskie to bardzo przyjazny region dla studentów i absolwentów, dlatego warto kontynuować w nim swoją edukację i rozpocząć karierę zawodową.

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję