Site logo

Bielsko Biała– studia, uczelnie i kierunki

Studia Bielsko-Biała

Kierunki studiów w Bielsku-Białej

Znajdź dla siebie najciekawsze studia na uczelniach z Bielska-Białej

List view

Co warto studiować w Bielsku-Białej

Studia w Poznaniu i Wielkopolsce

Myślisz o studiach w Bielsku-Białej? Wybór kierunku licencjackiego, inżynierskiego albo magisterskiego w jednym z miast województwa śląskiego może dać Ci wiele korzyści. Warto przejrzeć ofertę studiów w Bielsku-Białej, sprawdzić program, specjalności i możliwości pracy. Może oferta nie jest tak bogata, jak w przypadku największych ośrodków akademickich, ale w praktyce może się okazać bardzo dobrym wyborem. Chyba zgodzisz się, że nie wielkość uczelni i liczba studentów decyduje o jakości kierunku. Przejrzyj więc uważnie, co w Bielsku-Białej możesz studiować na studiach dziennych i zaocznych. Znajdziesz tu kierunki pozwalające na rozbudzenie wielu zainteresowań, zgodne z różnorodnymi predyspozycjami, pozwalające rozwijać pasje i nawiązywać wartościowe relacje. Wybierając kierunki w trybie dziennym na bielskich uczelniach możesz poświęcić się przede wszystkim studiom, uczestniczyć aktywnie w wykładach, ćwiczeniach, laboratoriach i innych zajęciach. Popołudnia i weekendy wykorzystasz na tzw. życie studenckie, angażując się w sport, rozrywkę, rekreację, życie kulturalne i towarzyskie. Na studiach zaocznych z kolei większość obowiązków studenckich skupiać się będzie na zajęciach w weekendy lub „w tygodniu” podczas zajęć wieczorowych i popołudniowych. Wtedy łatwiej godzić studiowanie z pracą w dni powszednie.

A co po studiach w Bielsko Białej? Jak w każdym mniejszym ośrodku akademickim, w ofercie studiowania dominują propozycje kształcenia na potrzeby lokalnego rynku pracy. Część z nich dotyczy funkcjonowania instytucji publicznych, urzędów i placówek podległych pod bielskie władze miejskie, w tym szkół, służby zdrowia i firm komunalnych. To także kształcenie zgodnie z potrzebami publicznych instytucji innych śląskich miast i powiatów makroregionu bielskiego oraz przedstawicielstw i delegatur samorządowych i rządowych służb publicznych z Katowic – stolicy województwa. W ofercie studiów możesz także odnaleźć kierunki studiów pozwalające budować karierę w sferze biznesu, przemysłu, usług, rolnictwa z Bielska-Białej i ościennych powiatów. Przemysł włókienniczy przez lata był wizytówką Bielska-Białej. Obecnie miasto to ważny ośrodek przemysłu motoryzacyjnego (m.in. dzięki zlokalizowanej tu fabryce FCA Poland produkującej silniki Diesla i silniki benzynowe) i naukowy związany z motoryzacją (w mieście prace prowadzi Instytut Badań i Rozwoju Motoryzacji BOSMAL Sp. z o.o.) Bielsko-Biała to również ośrodek przemysłu handlowo-usługowego i turystycznego. Dzięki licznym zabytkom architektury miasto nazywane jest Małym Wiedniem. Na rozwój turystyki wpływa też bezpośrednia bliskość gór. Najbardziej znane firmy to: Zakłady Tłuszczowe Bielmar, Śląska Wytwórnia Wódek Gatunkowych POLMOS Bielsko-Biała, GE Power Controls, Fabryka Śrub Bispol, Signify Poland (dawniej Philips Lighting Bielsko), Proseat, Aluprof. Oczywiście wykształcenie zdobyte na studiach w Bielsku-Białej to nie tylko możliwość zatrudnienia na lokalnym rynku pracy. Wielu absolwentów po bielskich kierunkach studiów z powodzeniem rywalizuje o miejsca pracy w innych aglomeracjach w Polsce.

Uczelnie w Bielsku-Białej

Sprawdź, w jakich bielskich szkołach wyższych warto studiować

Na jakich uczelniach możesz studiować w Bielsku-Białej?

Bielsko-Biała to jedno z głównych miast Śląska. Leży w południowej części województwa, blisko granic województwa małopolskiego. Dlatego studia na uczelniach bielskich mogą być dobrą alternatywą dla dalszych studiów na uczelniach w Katowicach, Krakowie i innych ośrodkach akademickich Polski. Możesz pomyśleć o wyborze uczelni z Bielska-Białej, jeśli doceniasz możliwość studiowania poza największymi ośrodkami akademickimi, taka opcja ma niezaprzeczalne zalety. Przede wszystkim koszty utrzymania na studiach są niższe. Rynek nieruchomości ma mniejszy popyt, jeśli chodzi o wynajem, co przekłada się na bardziej dostępne i tańsze stancje. Koszty utrzymania są podczas studiów także dużo niższe.

Uczelnie publiczne w Bielsku-Białej to szkoły wyższe, w których nauka na dziennych studiach: licencjackich, inżynierskich i magisterskich, prowadzona jest za darmo. Czesne zapłacimy za studia prowadzone niestacjonarnie – zaocznie i wieczorowo (np. za podyplomówki). Poza działalnością dydaktyczną, każda z tych uczelni prowadzi działalność naukową, kulturalną, realizuje zadania związane ze sferą publiczną. Uczelnie prywatne w Bielsku-Białej to szkoły wyższe, gdzie co do zasady płacimy za studiowanie. Bielskie szkoły prywatne to szkoły zawodowe, ukierunkowane na absolwentów szukających miejsca pracy w biznesie lub administracji publicznej i instytucjach publicznych. Jedyną uczelnią państwową (publiczną) działającą w subregionie bielskim jest Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej. Poza uczelniami państwowymi, mamy uczelnie na prawach uczelni publicznych. W Polsce prowadzi je Kościół Katolicki lub inne organizacje wyznaniowe. W Bielsku-Białej działa jedna taka uczelnia: Instytut Teologiczny im. św. Jana Kantego w Bielsku-Białej. Na uczelniach prywatnych (niepublicznych) możesz studiować w Bielskiej Wyższej Szkole im. Józefa Tyszkiewicza, Wyższej Szkole Administracji w Bielsku-Białej, Wyższej Szkole Ekonomiczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, Wyższej Szkole Finansów i Prawa w Bielsku-Białej, Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Bielsku-Białej oraz w zamiejscowych filiach uczelni z innych ośrodków akademickich: Filii w Bielsku-Białej Akademii Górnośląskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach, Filii w Bielsku-Białej Wyższej Szkoły – Edukacja w Sporcie w Warszawie.

Gdzie na studia podyplomowe i MBA w Bielsku-Białej i na Śląsku?

Sprawdź bielskie "podyplomówki"

Studia podyplomowe w Bielsku-Białej

Oferta studiów podyplomowych w Bielsku-Białej jest bardzo atrakcyjna. Na taki format studiów decydują się bardzo często osoby, które pragną podnieść swoje kwalifikacje. Dzięki temu mogą liczyć na awans lub zmienić pracę na lepszą. Krótki czas realizacji programu studiów podyplomowych oraz możliwość studiowania w weekendy, to duży atut dla osób aktywnych zawodowo. Z oferty studiów na bielskich uczelniach mogą skorzystać osoby, które zdobyły minimum wyższe wykształcenie na licencjacie lub studiach inżynierskich. Przed rozpoczęciem aplikacji na studia warto zapoznać się z regulaminami poszczególnych uczelni i kierunków. W ramach studiów podyplomowych w Bielsku-Białej absolwenci mogą skorzystać z bardzo szerokiej gamy programów. Ukończenie tych studiów to szansa na awans zawodowy oraz przebranżowienie się, dlatego z ich oferty korzysta wiele osób. „Podyplomówki” nie kolidują z pracą zarobkową czy obowiązkami rodzinnymi, co jest ich bezsprzecznym atutem. Kierunki podyplomowe w Bielsku-Białej uruchamiane są i zamykane przez poszczególne uczelnie elastycznie, zgodnie z wyczuciem rynku i popytem. Dlatego warto sprawdzić, czy interesujące cię studia podyplomowe są dostępne na bielskich uczelniach: Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, Bielskiej Wyższej Szkole im. Józefa Tyszkiewicza, Wyższej Szkole Administracji w Bielsku-Białej, Wyższej Szkole Ekonomiczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, Wyższej Szkole Finansów i Prawa w Bielsku-Białej, Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Bielsku-Białej oraz w zamiejscowych filiach uczelni z innych ośrodków akademickich: Filii w Bielsku-Białej Akademii Górnośląskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach, Filii w Bielsku-Białej Wyższej Szkoły – Edukacja w Sporcie w Warszawie.

Czy warto studiować w Bielsku-Białej?

Czy warto tutaj studiować - okiem studentów, absolwentów, pracodawców, ekspertów. Informacje o bielskich uczelniach, kierunkach studiów, opinie studentów o tym jak się studiuje w Bielsku-Białej. Możliwości pracy dla absolwentów uczelni

Opinie o studiach w Bielsku-Białej

Zbieranie jak największej ilości danych przed rekrutacją na bielskie studia zwiększa prawdopodobieństwo udanego wybrania kierunku i uczelni. Niekiedy opisy kierunków studiów na stronach uczelnianych i w zewnętrznych źródłach bywają bardzo lakoniczne, formalne albo przeładowane propagandowymi treściami. Warto je skonfrontować z opiniami „żywych ludzi”, którzy w przystępny sposób, wiarygodnie odpowiadają na pytania: „Jak się studiuje”?, „Jaką pracę można dostać po konkretnych studiach”?, „Co jest fajnego, a co trudnego w danej ścieżce studiowania”? Najwięcej opinii o bielskich uczelniach znajdziemy w odniesieniu do jedynej państwowej szkoły wyższej. Możesz spodziewać się rozmaitych opinii o Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Warto także poszukać opinii o uczelniach prywatnych. Oczywiście ważne są oceny samych kierunków studiów, jak są prowadzone i oceniane w porównaniu z konkurencyjną ofertą. Warto poszukać opinii studentów z Bielska-Białej (na naszym portalu w cyklu „Okiem studenta”), absolwentów (na Studia.pl seria „Zawód z pasją”), ekspertów edukacyjnych (na naszych stronach WWW – „Kierunki studiów w pytaniach i odpowiedziach”), dziennikarzy, przedstawicieli uczelni, wykładowców (format „Kierunek pod lupą”), naukowców (artykuły w dziale „Nauka”). Wreszcie – jakie opinie mają pracodawcy z Bielska-Białej, co mają do powiedzenia o możliwościach pracy dla absolwentów danego kierunku i uczelni oraz jak oceniają ich kwalifikacje? Jeśli autorem danej wypowiedzi jest konkretna osoba – można też nawiązać z nią kontakt np. w social mediach i „dopytać” o to, co nas zainteresuje, pogłębić temat, a nawet umówić się na kontakt osobisty i udać się w uczelniane mury w Bielsku-Białej.

Jak wygląda rekrutacja na studia w Bielsku-Białej

Rekrutacja na studia, to proces przyjmowania na kierunki studiów licencjackich, inżynierskich, magisterskich i podyplomowych. Prowadzona jest niemal zawsze on-line, w tzw. systemach IRK (czyli internetowej rekrutacji kandydatów). Różni się w zależności od tego, czy na dany kierunek mają wstęp osoby zaraz po maturze, czy też trzeba ukończyć wcześniej np. studia pierwszego stopnia. W pierwszym przypadku, na studiach bezpłatnych w Bielsku-Białej analizowane są wyniki egzaminu dojrzałości i to one decydują o przyjęciach na poszczególne kierunki. Taki system obowiązuje w Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej (rekrutacja na studia licencjackie, inżynierskie, jednolite magisterskie w ATH Bielsko-Biała). Przy studiach płatnych dostępnych w Bielsku-Białej po maturze liczy się zwykle kolejność zapisów. Na studiach magisterskich uzupełniających, rekrutacja może odbywać się na podstawie analizy programu ukończonych studiów. Proces rekrutacji różni się też w zależności od tego, czy prowadzi ją uczelnia państwowa, czy prywatna. Na prywatnych uczelniach w Bielsku-Białej, prowadzących płatne kierunki, zwykle obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, czyli kolejność zapisów kandydatów. W przypadku niektórych kierunków studiów na bielskich uczelniach mogą, zgodnie z prawem, być przeprowadzane egzaminy na studia. Ich zakres nie może pokrywać się z przedmiotami maturalnymi. Zwykle są to egzaminy na kierunki artystyczne, sportowe, wojskowe. Na kierunkach plastycznych i architektonicznych może pojawić się tzw. analiza teczki kandydata (czyli wykonanych wcześniej prac plastycznych, np. rysunków czy innych dzieł).

Co można studiować poza Bielsko-Białą?

Zobacz, jak wygląda oferta studiowania, jeśli szukasz kierunków licencjackich, inżynierskich, magisterskich w ośrodkach akademickich Śląska, a także Krakowie

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję