Site logo

Rzeszów – studia, uczelnie i kierunki

Wszystko o studiach w Rzeszowie

Kierunki studiów w Rzeszowie i na Podkarpaciu

Znajdź dla siebie najciekawsze studia na uczelniach z Rzeszowa i Podkarpacia

List view

Co warto studiować w Rzeszowie i na Podkarpaciu

Sprawdź miejskie i regionalne kierunki i specjalności według swoich zainteresowań.

Studia w Rzeszowie i na Podkarpaciu

Rzeszów – miasto położone w południowo-wschodniej Polsce. Jest to bardzo ważny ośrodek akademicki na studenckiej mapie Polski. Studiuje tu ponad 45 tysięcy studentów, a mury uczelni, w roli absolwentów, opuszcza kilkanaście tysięcy osób. To najważniejszy ośrodek akademicki południowo-wschodniej Polski, w którym można studiować ponad 200 kierunków w formie studiów licencjackich, inżynierskich, jednolitych magisterskich, magisterskich drugiego stopnia lub podyplomowych. Szeroka oferta kierunków na uczelniach państwowych i prywatnych sprawia, że na studia tu decyduje się bardzo wiele osób, nie tylko z lokalnych miejscowości, ale z całej Polski i zagranicy. Miasto posiada nowoczesną infrastrukturę oraz dogodną lokalizację, dzięki czemu poza nauką, można w nim aktywnie spędzać czas wolny. W Rzeszowie i jego okolicach zarejestrowanych jest około 30 tysięcy firm, w których absolwenci mogą rozpocząć swoje kariery. Poza nauką studenci otrzymują ciekawą ofertę spędzania wolnego czasu, między innymi w licznych i pięknych rzeszowskich parkach, których jest kilkanaście. Do najbardziej popularnych należą Park Papieski, Aleja pod Kasztanami w okolicy Zamku Lubomirskich, czy też Ogród Miejski im. Solidarności. Studenci mogą udać się do pobliskich lasów lub też malowniczych miejscowości takich jak Tarnobrzeg, Krosno i Przemyśl. Fani historii i zwiedzania mają do dyspozycji Zamek Lubomirskich, Muzeum Okręgowe, Muzeum Etnograficzne, podziemną Trasę Turystyczną, czy też zabytkowy Rynek. Na tym ostatnim znajdują się liczne restauracje oraz bary. Pod tym kątem oferta Rzeszowa jest w pełni dostosowana do potrzeb studentów. Bliskość Bieszczadów to kolejny atut Rzeszowa. Studiowanie w województwie podkarpackim możliwe jest nie tylko w Rzeszowie. Uczelnie, ich zamiejscowe oddziały lub filie, znajdują się w takich miejscowościach jak: Jasło, Stalowa Wola, Jarosław, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Sanok, Nisko, Przeworsk i Mielec. W nich co roku studiuje około kilku, a nawet kilkunastu tysięcy osób.

Na jakich uczelniach możesz studiować w Rzeszowie i na Podkarpaciu?

Uczelnie publiczne w Rzeszowie i na Podkarpaciu, to szkoły wyższe, w których nauka na dziennych studiach: licencjackich, inżynierskich i magisterskich, prowadzona jest za darmo. Czesne zapłacimy za studia prowadzone niestacjonarnie – zaocznie i wieczorowo (np. za podyplomówki). Poza działalnością dydaktyczną każda z tych uczelni prowadzi działalność naukową, kulturalną, realizuje zadania związane ze sferą publiczną. Uczelnie publiczne, potocznie nazywane państwowymi, w większości są nadzorowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, należą do nich: uczelnie akademickie, takie jak uniwersytety – Uniwersytet Rzeszowski, politechniki – jak Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza, akademie – na Podkarpaciu żadna z uczelni nie posiada statusu akademii, oraz akademie związane z naukami stosowanymi: na Podkarpaciu żadna z uczelni nie posiada statusu akademii związanej z naukami stosowanymi, uniwersytety „przymiotnikowe” – techniczne, pedagogiczne, przyrodnicze i rolnicze, ekonomiczno-biznesowe – na Podkarpaciu żadna z uczelni nie posiada statusu uniwersytetu „przymiotnikowego” – technicznego, pedagogicznego, przyrodniczego, rolniczego, ekonomiczno-biznesowego. Działają za to publiczne wyższe szkoły zawodowe (w tym PWSZ), takie jak Karpacka Państwowa Uczelnia w Krośnie, Państwowa Uczelnia Zawodowa im. prof. Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu, Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu, Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu, Uczelnia Państwowa im. Jana Grodka w Sanoku.

Mamy także uczelnie państwowe (akademie i uniwersytety), podległe pod inne ministerstwa: (ASP) i inne uczelnie artystyczne (podlegające pod resort kultury), uczelnie medyczne (resort zdrowia), uczelnie wojskowe (podlegające MON) – na Podkarpaciu żadna z uczelni nie posiada statusu resortowej uczelni artystycznej, medycznej, wojskowej.

Poza uczelniami państwowymi, mamy uczelnie na prawach uczelni publicznych. W Polsce prowadzi je Kościół Katolicki lub inne organizacje wyznaniowe. Na Podkarpaciu działają dwie takie uczelnie: Wyższe Seminarium Duchowne w Przemyślu, Wyższe Seminarium Duchowne w Rzeszowie.

Uczelnie niepubliczne w Rzeszowie i na Podkarpaciu, to szkoły wyższe, gdzie co do zasady płacimy za studiowanie. Niemal wszystkie rzeszowskie i podkarpackie szkoły prywatne to szkoły zawodowe, ukierunkowane na absolwentów szukających miejsca pracy w biznesie lub administracji publicznej. Najlepsze uczelnie prywatne w Rzeszowie, z powodzeniem konkurują z uczelniami państwowymi, jeśli chodzi o poziom nauczania oraz realizowane projekty naukowe. Cześć z nich uzyskało status akademii (mają prawo prowadzenia studiów doktoranckich i przyznawania tytułów naukowych). Status uczelni akademickiej z siedzibą na Podkarpaciu mają dwie uczelnie: Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie, Wyższa Szkoła Prawa i Administracji Rzeszowska Szkoła Wyższa z siedzibą w Rzeszowie.

Gdzie na studia podyplomowe i MBA w Rzeszowie i na Podkarpaciu?

Sprawdź rzeszowskie i podkarpackie "podyplomówki" według swoich zainteresowań.

Studia podyplomowe w Rzeszowie i na Podkarpaciu

Stolica Podkarpacia oraz jej okolice, posiada bardzo ciekawą i rozbudowaną ofertę studiów podyplomowych. To coraz popularniejszy wybór wśród absolwentów. Realizując program studiów podyplomowych, mogą oni podnieść swoje kwalifikacje, dzięki czemu będą jeszcze bardziej cenieni na rynku pracy w Rzeszowie i nie tylko. Studia podyplomowe to doskonała szansa dla osób, które chciałyby się przebranżowić i szukają dla siebie nowego pomysłu. Ukończenie rzeszowskich uczelni cenione jest nie tylko na lokalnym rynku, ale w innych miastach. Obecnie absolwenci studiów mogą wybierać spośród blisko 170 kierunków studiów podyplomowych. Są to między innymi studia w zakresie administracji, na które decydują się pracownicy biurowi rzeszowskich firm oraz samorządów lokalnych. Dużym zainteresowaniem cieszą się studia biznesowe, dzięki którym dużo łatwiej o awans lub rozwój własnego przedsiębiorstwa. Wśród popularnych studiów podyplomowych w Rzeszowie warto wymienić te związane z coachingiem oraz innymi kompetencjami miękkimi. Osoby szukające specjalistycznych kierunków studiów podyplomowych nie będą zawiedzione. Podyplomowe w Rzeszowie to doskonała szansa zarówno dla lokalnych mieszkańców, jak i osób przyjezdnych. Firmy w Rzeszowie poszukują wykwalifikowanych i wykształconych pracowników. Na studia w tym modelu z powodzeniem mogą zdecydować się osoby, które na co dzień są aktywne zawodowo lub mają zobowiązania rodzinne. Wszystko dlatego, że prowadzone są w trybie niestacjonarnym, w wybrane weekendy. Zazwyczaj trwają od 2 do 4 semestrów. Niektórzy studenci decydują się na równoległe kończenie studiów drugiego stopnia wraz ze studiami podyplomowymi, co jest do pogodzenia. Oferta uczelni na Podkarpaciu jest bardzo atrakcyjna, dlatego każdy bez trudu znajdzie odpowiedni kierunek dla siebie.

Co się dzieje w Rzeszowie i na Podkarpaciu?

Rekrutacja na studia, drzwi otwarte, juwenalia, imprezy studenckie, noce naukowców i wszystko co ważne w Rzeszowie i podkarpackich miastach akademickich.

Rekrutacja na studia w Rzeszowie i na Podkarpaciu

Rekrutacja na studia, to proces przyjmowania na kierunki studiów licencjackich, inżynierskich, magisterskich i podyplomowych. Prowadzona jest niemal zawsze on-line, w tzw. systemach IRK (czyli internetowej rekrutacji studentów). Różni się w zależności od tego, czy na dany kierunek mają wstęp osoby zaraz po maturze, czy też trzeba ukończyć wcześniej np. studia pierwszego stopnia. W pierwszym przypadku, na studiach bezpłatnych w Rzeszowie i innych ośrodkach akademickich Podkarpacia, analizowane są wyniki egzaminu dojrzałości i to one decydują o przyjęciach na poszczególne kierunki. Taki system obowiązuje na Uniwersytecie Rzeszowskim (rekrutacja na studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie, jednolite magisterskie na UR), Politechnice Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza (rekrutacja na „Rzeszowskiej polibudzie”, rekrutacja na studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie na PRz). Przy studiach płatnych dostępnych w Rzeszowie i na Podkarpaciu, po maturze, liczy się zwykle kolejność zapisów. Na studiach magisterskich uzupełniających, rekrutacja może odbywać się na podstawie analizy programu ukończonych studiów. Proces rekrutacji różni się też w zależności od tego, czy prowadzi ją uczelnia państwowa, czy prywatna. Na prywatnych uczelniach w Rzeszowie i innych uczelniach Podkarpacia (#cta: Sprawdź aktualne rekrutacje na studia w Rzeszowie), prowadzących płatne kierunki, zwykle obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, czyli kolejność zapisów kandydatów. W przypadku niektórych kierunków studiów na rzeszowskich i podkarpackich uczelniach mogą, zgodnie z prawem, być przeprowadzane egzaminy na studia. Ich zakres nie może pokrywać się z przedmiotami maturalnymi. Zwykle są to egzaminy na kierunki artystyczne – np. na Uniwersytecie Rzeszowskim (rekrutacja na studia plastyczne na UR i muzyczne na UR), sportowe – na Uniwersytecie Rzeszowskim (rekrutacja na studia sportowe na UR), wojskowe. Na kierunkach plastycznych i architektonicznych może pojawić się tzw. analiza teczki kandydata (czyli wykonanych wcześniej prac plastycznych, np. rysunków, czy innych dzieł).
Opinie o studiach w Rzeszowie i na Podkarpaciu

Czy warto tutaj studiować - okiem studentów, absolwentów, pracodawców, ekspertów. Studia w Rzeszowie i innych ośrodkach akademickich Podkarpacia. Informacje o kierunkach studiów, opinie studentów o tym jak się studiuje w Rzeszowie i na Podkarpaciu. Możliwości pracy dla absolwentów uczelni.

Podkarpackie
Joanna Domżał

Jak podkarpackie uczelnie pomagają Ukrainie?

Uniwersytet Rzeszowski, WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie pomagają swoim ukraińskim studentom. Podkarpackie uczelnie pomagają także wojennym uchodźcom

Czytaj więcej »

Czy warto studiować w Rzeszowie i na Podkarpaciu?

Zbieranie jak największej ilości danych przed rekrutacją na rzeszowskie i podkarpackie studia, zwiększa prawdopodobieństwo udanego wybrania kierunku i uczelni. Niekiedy opisy kierunków studiów, na stronach uczelnianych i w zewnętrznych źródłach, bywają bardzo lakoniczne, formalne albo przeładowane propagandowymi treściami. Warto je skonfrontować z opiniami „żywych ludzi”, którzy w przystępny sposób, wiarygodnie odpowiadają na pytania: „jak się studiuje”?, „jaką pracę można dostać po konkretnych studiach”?, „co jest fajnego, a co trudnego, w danej ścieżce studiowania”? Najwięcej opinii o rzeszowskich i podkarpackich uczelniach znajdziemy w odniesieniu do najpopularniejszych – państwowych szkół wyższych. Możesz spodziewać się opinii o Uniwersytecie Rzeszowskim (jak oceniane są studia na UR), Politechnice Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza (co można sądzić o studiach na rzeszowskiej „polibudzie”?). Warto zapoznać się z opiniami o mniej znanych uczelniach w samym Rzeszowie, a także w pozostałych ośrodkach akademickich, przede wszystkim Krośnie (Karpacka Państwowa Uczelnia w Krośnie), Tarnobrzegu (Państwowa Uczelnia Zawodowa im. prof. Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu), Jarosławiu (Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu), Przemyślu (Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu), Sanoku (Uczelnia Państwowa im. Jana Grodka w Sanoku).
Oczywiście ważne są opinie o samych kierunkach studiów, jak są prowadzone i oceniane w porównaniu z konkurencyjną ofertą. Warto poszukać opinii studentów z Rzeszowa i Podkarpacia (na naszym portalu w cyklu „Okiem studenta”), absolwentów (na Studia.pl seria „Zawód z pasją”), ekspertów edukacyjnych (na naszych stronach WWW – „Kierunki studiów w pytaniach i odpowiedziach”), dziennikarzy, przedstawicieli uczelni, wykładowców (format „Kierunek pod lupą”), naukowców (artykuły w dziale „Nauka”). Wreszcie – jakie opinie mają pracodawcy z Rzeszowa i innych podkarpackich firm, co mają do powiedzenia o możliwościach pracy dla absolwentów danego kierunku i uczelni oraz jak oceniają ich kwalifikacje? Jeśli autorem danej wypowiedzi jest konkretna osoba – można też nawiązać z nią kontakt np. w social mediach i „dopytać” o to, co nas zainteresuje, pogłębić temat, a nawet umówić się na kontakt osobisty i udać się w uczelniane mury w Rzeszowie, Krośnie, Tarnobrzegu, Jarosławiu, Przemyślu, Sanoku.

Zobacz studia w Rzeszowie i na Podkarpaciu (film)

Praca po studiach w Rzeszowie i na Podkarpaciu

Rzeszów, jako miasto wojewódzkie, jest atrakcyjnym miejscem pod kątem pracy. Zdecydowanie wyróżnia się na tle innych miejscowości w południowo-wschodniej Polsce, dzięki czemu absolwentom dużo łatwiej wejść na rynek pracy. Obecnie stopa bezrobocia w Rzeszowie wynosi 5,6% i jest niższa od średniej krajowej, która przekracza 6% oraz dużo niższa od średniej wojewódzkiej. W całym województwie podkarpackim stopa bezrobocia wynosi 8,5%, dlatego nie dziwi fakt, że bardzo dużo osób decyduje się na studia, a następnie poszukiwanie zatrudnienia w Rzeszowie. W mieście tym zdecydowanie łatwiej znaleźć atrakcyjną pracę, w porównaniu z mniejszymi miejscowościami w regionie. Wielu studentów wchodzi na rynek pracy już w trakcie studiowania i łączy naukę z pracą zarobkową. Do największych pracodawców należą takie firmy jak Pratt & Whitney Rzeszów S.A., Firma Oponiarska Dębica S.A., Asseco Poland S.A, Federal-Mogul Gorzyce Sp. z o.o., Bury Sp. z o.o., Kirchhoff Polska Sp. z o.o., Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. w Mielcu. Do innych atrakcyjnych pracodawców w regionie należą Hamilton Sundstrand Poland Sp. z o.o. w Rzeszowie oraz Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka S.A. GK w Lubzinie. To miejsca, w których bardzo często swoje kariery zawodowe rozpoczynają absolwenci z rzeszowskich uczelni oraz z innych miast województwa podkarpackiego. Firmy te szukają wykwalifikowanej kadry zarządzającej oraz wysokiej jakości specjalistów, na przykład do obsługi systemów informatycznych i marketingu. Rynek pracy w Rzeszowie jest atrakcyjny. Są tu duże firmy, co jest dodatkowym atutem studiowania w tym mieście.
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję