War studies – nowy przedmiot dla studentów WSPiA

Bartłomiej Sienkiewicz, b. Minister Spraw Wewnętrznych i Koordynator ds. służb specjalnych, współtwórca Ośrodka Studiów Wschodnich, znany publicysta i historyk to nowy wykładowca WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. W semestrze zimowym poprowadzi cyklu pilotażowych wykładów otwartych z obszaru tzw. war studies. W wykładach z cyklu „Spotkania z Ciekawym Człowiekiem” uczestniczyć będą głównie studenci studiów II stopnia na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne. 

Bartłomiej Sienkiewicz to polski historyk, publicysta i polityk, w latach 1990–2002 funkcjonariusz Urzędu Ochrony Państwa. Jest współtwórcą Ośrodka Studiów Wschodnich zajmującego się monitorowaniem oraz analizą sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej w państwach Europy Środkowej, Północnej i Wschodniej, na Bałkanach oraz na Kaukazie, w Turcji i Azji Centralnej. W latach 2013–2014 pełnił funkcję Ministra Spraw Wewnętrznych i koordynatora służb specjalnych. Obecnie jest posłem na Sejm IX Kadencji. 

Zaciekawił cię przedmiot war studies?

Jeśli zainteresował cię nowy przedmiot na WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej, to koniecznie sprawdź co możesz studiować na tej uczelni.

W wykładach Bartłomieja Sienkiewicz uczestniczyć będą studenci studiów stacjonarnych i niestacjonarnych w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej. Cykl spotkań z b. Ministrem Spraw Wewnętrznych i Koordynatorem ds. służb specjalnych podzielony będzie na wykłady i warsztaty, podczas których studenci będą zdobywać praktyczną wiedzę z zakresu war studies. 

War studies — co to za kierunek studiów?

Przedmiot zaproponowany przez Bartłomieja Sienkiewicza to cykl pilotażowych wykładów otwartych z obszaru tzw. war studies. Tematyka spotkań dotyczyć będzie m.in. problemów teorii wojny i refleksji nad współczesnymi jej wymiarami. Dyskusja będzie opierała się o metodę tzw. case-study. Wśród wielu tematów poddanych analizie znajdą się m.in.: współczesny konflikt w Libii, na Ukrainie czy w Syrii, jak również przykłady historycznych konfliktów zbrojnych jak np. Wojna Trzydziestoletnia w kontekście jej następstw historycznych. 

Oprócz udziału w wykładach i warsztatach (na razie za pośrednictwem narzędzi do edukacji zdalnej) studenci otrzymają dodatkowe materiały. Bartłomiej Sienkiewicz w ramach pilotażowego cyklu wykładów przygotuje autorskie podcasty. Będzie to forma rozmów – wywiadów z ciekawymi osobami zaproszonymi do studia. Zaproszenia otrzymają wysocy rangą wojskowi oraz specjaliści od teorii wojennych, którzy odniosą się do treści wykładów Bartłomieja Sienkiewicza i bieżącej rzeczywistości wojennej na świecie. 

Nowatorski pilotażowy przedmiot war studies w pełnym wymiarze godzin (wykład i forma warsztatowa) skierowany jest do studentów I roku studiów stacjonarnych II stopnia na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne. Niemniej jednak, dla wszystkich zainteresowanych, część wykładowa zostanie zrealizowana w formule wykładu otwartego dla studentów studiów stacjonarnych wyższych lat na kierunku prawo i na II roku bezpieczeństwa wewnętrznego II stopnia. 

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję