Nauczyciele idą znowu na studia?
Pedagog szkolny, nauczyciel plastyki i muzyki, arteterapeuta, nauczyciel świetlicy, bibliotekarz szkolny – studia kształcące w tych zawodach to tylko niektóre sposoby, żeby uzupełnić nauczycielskie pensum.
{{locationDetails}}
Pedagog szkolny, nauczyciel plastyki i muzyki, arteterapeuta, nauczyciel świetlicy, bibliotekarz szkolny – studia kształcące w tych zawodach to tylko niektóre sposoby, żeby uzupełnić nauczycielskie pensum.
Czy działy sprzedaży elektroniki użytkowej zatrudniają infobrokerów? Do czego przydają się kompetencje zarządzania informacją w dziale handlu globalnego koncernu? Czy studia z zarządzania informacją przydają
Archiwistyka zajmuje się archiwami i archiwaliami, a w szczególności gromadzeniem, przechowywaniem, opracowywaniem i udostępnianiem materiałów archiwalnych. Rozwój techniki oraz informatyzacja życia pociągnęła za sobą konieczność
To zawód mocno sfeminizowany, kto wie, czy nie najbardziej spośród profesji tradycyjnie uważanych za “typowo kobiece”, a jednak częściej można zetknąć się z nazwą “bibliotekarz”,
Jak wyobrażamy sobie bibliotekarza albo specjalistę ds. informacji naukowej? Starszy zasuszony i zabiedzony pan w sztruksowej marynarce, który uradowany będzie perspektywą stu złotych świątecznej premii.
Jak wygląda praca bibliotekarza? Czy jest nudna i monotonna? Czy cały dzień spędza się, owijając książki w szary papier i wypisując karty czytelnicze ołówkiem? Jak
Zobacz kierunek studiów w wideopigułce. Dowiesz się najważniejszych informacji: o czym są te studia, czego można się na nich nauczyć, przedmioty w planie zajęć, jakie trzeba mieć predyspozycje do kierunku, z czego można pisać pracę dyplomową, gdzie można znaleźć pracę po studiach. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania bibliotekoznawstwa. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.
Co warto wiedzieć o studiach związanych z bibliotekoznawstwem i, informacją naukową, zarządzaniem informacją, infobrokeringiem, archiwistyką i zarządzaniem dokumentacją, edytorstwa ma sens, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na studia – dowiedz się o nich więcej. Sprawdź, co to są studia bibliotekoznawcze, jakie dają możliwości studiowania i pracy dla absolwentów.
Kierunki związane z bibliotekoznawstwem i zarządzaniem informacją dostępne są na studiach licencjackich (3 lata) oraz na magisterskich studiach uzupełniających (2 lata). Można także zgłębiać tajniki na podyplomówkach dających podstawowe kompetencje z zakresu bibliotekoznawstwa lub pogłębiające wiedzę z wcześniejszych etapów edukacji. Archiwistyka i zarządzanie informacją to nauka, która zajmuje się gromadzeniem, przechowywaniem, opracowywaniem i udostępnianiem materiałów archiwalnych. Podczas wykładów, ćwiczeń i warsztatów będziesz mieć takie przedmioty jak: historia, prawo, administracja, zarządzanie, informację naukową. W kierunku duży nacisk położony jest również na informatykę, dzięki temu zyskasz umiejętność obsługi elektronicznych systemów zarządzania biurowością i archiwum oraz administrowania zasobami sieciowymi. Celem studiów na edytorstwie jest przygotowanie wykwalifikowanych specjalistów znających doskonale rynek wydawniczy w Polsce i potrafiących przygotować materiały tekstowe do druku, od etapu planowania, poprzez redakcję po przygotowanie składu do druku, kończąc projekt. W programie studiów z edytorstwa znajdziesz wiedzę o literaturze i języku polskim, historię literatury polskiej oraz księgarstwa, poetykę, gramatykę, prawo autorskie, zasady ochrony własności intelektualnej, techniki drukarskie, podstawy poligrafii, specjalistyczne oprogramowanie wykorzystywane w pracy wydawniczej. Na kierunku informacja naukowa i bibliotekoznawstwo spodziewaj się wielu zajęć z wykorzystaniem nowych technologii informatycznych. Podczas wykładów, ćwiczeń i warsztatów poznasz przedmioty związane z funkcjonowaniem różnych działów bibliotek, od opracowania, katalogowania, aż po udostępnianie, zyskasz wiedzę o książkach, czasopismach, archiwach i innych jednostkach, gromadzonych przez biblioteki, nauczysz się zarządzania informacją oraz jej przetwarzaniem, przy użyciu narzędzi informatycznych.
Na pewno interesuje Cię, jakie drogi kształcenia masz do wyboru. Można je pogrupować ze względu na kierunek kształcenia, który obierzesz oraz uzyskane kwalifikacje zawodowe po studiach. Po ukończeniu archiwistyki możesz zostać menedżerem procesu zarządzania dokumentacją i organizatorem pracy biurowej. Czeka na ciebie praca w archiwach i składnicach akt w urzędach, instytucjach, czy przedsiębiorstwach, archiwach historycznych, bibliotekach i muzeach, wydawnictwach czasopism. Po kierunku edytorstwo będziesz mieć przygotowanie do pracy dziennikarza, czy redaktora wydawniczego. Pracę podejmiesz np. w instytucjach kultury, wydawnictwach, redakcjach gazet, czasopism, w branży poligraficznej, w środkach masowego przekazu. Jako absolwent informacji naukowej i bibliotekoznawstwa będziesz specjalistą znającym problematykę zarządzania i gromadzenia informacji i znajdziesz zatrudnienie nie tylko w rynku bibliotekarskim, ale również jako infobroker, czy specjalista ds. pozyskiwania danych gospodarczych w korporacjach i jednostkach rządowych. Możliwości zatrudnienia po MISH są wręcz nieograniczone. Możesz wybrać dalszy rozwój naukowy lub podjąć karierę w biznesie, czy administracji państwowej.
Wrocław to stolica Dolnego Śląska i jednocześnie największy ośrodek akademicki w południowo-zachodniej Polsce. Jest jednym z najprężniej rozwijających się ośrodków studenckich. Co roku naukę na studiach w uczelniach Wrocławia rozpoczyna około 100 tysięcy osób, które mają do dyspozycji bardzo szeroką i bogatą ofertę uczelni państwowych oraz prywatnych. Co roku mury uczelni opuszcza około 30 tysięcy absolwentek i absolwentów. Te liczby robią wrażenie i pokazują, jak popularnym miastem wśród studentów jest Wrocław, gdzie studenci mają do dyspozycji 230 kierunków, obejmujących studia licencjackie, inżynierskie, jednolite magisterskie, magisterskie uzupełniające i studia podyplomowe. Dodatkowa oferta studiów dostępna jest w mniejszych ośrodkach w województwie dolnośląskim. Nowoczesna infrastruktura uczelniana oraz dobre położenie Wrocławia pod względem logistycznym, to dodatkowe atuty. W mieście zarejestrowanych jest około 120 tysięcy firm, dzięki czemu absolwentom stosunkowo łatwo jest wejść na rynek pracy. Poza nauką, studenci powinni mieć czas wolny. We Wrocławiu nie będzie problemu z jego zagospodarowaniem. W samym mieście działają 3 duże ogrody i 45 parków. Wśród ogrodów najbardziej znany jest Japoński, pozostałe – Botaniczny i Zoologiczny, nadają się świetnie do spędzania wolnego czasu na łonie natury. Wśród parków, dużym powodzeniem u studentów cieszą się Szczytnicki, Zachodni oraz Tysiąclecia. Na obrzeżach miasta znajdują się piękne lasy. Wrocław jest znakomitym miejscem wypadowym w pobliskie góry lub do Czech. To pomysły na jednodniowe lub dłuższe wycieczki w dni wolne od zajęć. Fani historii mogą podziwiać piękną wrocławską starówkę, a tam wyspę Tumską. Ponadto są tu liczne bary, puby i kluby muzyczne, niektóre o bardzo bogatej historii. Kina studyjne i sceny teatralne zagospodarują kulturalne potrzeby studentów, dlatego nikt nie powinien się we Wrocławiu nudzić. Tak jak wspomnieliśmy, studia w województwie dolnośląskim to nie tylko Wrocław. Studenci mogą skorzystać także z ofert studiów w takich miejscowościach jak Wałbrzych, Kłodzko, Jelenia Góra, Legnica, Głogów, Świdnica i Lubin. Tam co roku naukę rozpoczyna kilka tysięcy studentów, a kilkaset osób zostaje absolwentami.
Rynek pracy we Wrocławiu jest bardzo atrakcyjny dla absolwentów i studentów. Bez wątpienia należy on do najciekawszych w Polsce, dlatego wiele osób decyduje się na studiowanie i rozpoczęcie swojej kariery zawodowej w stolicy Dolnego Śląska. Aktualnie stopa bezrobocia we Wrocławiu wynosi 2,5% i jest 2,5 raza niższa niż średnia krajowa. Dane te mogą działać jak prawdziwy magnes. W połączeniu z dużymi firmami i wysokim poziomem płac, powoduje to, że Wrocław jest doskonałym miejscem dla studentów wielu specjalizacji. Południe województwa jest bardzo turystyczne, dlatego turystyka i rekreacja to kolejny kierunek studiów, który często wybierany jest przez młodych ludzi. W tej części Polski znajdują się Karkonosze oraz Kotlina Kłodzka z popularnymi w kraju uzdrowiskami i hotelami. Bezrobocie w całym województwie dolnośląskim wynosi 5,6% i jest niższe od średniej krajowej. To sprawia, że nawet w małych miejscowościach absolwenci lokalnych uczelni wyższych mogą liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie i dobrą pracę. Wszędzie poszukiwani są wykształceni specjaliści. Na Dolnym Śląsku znajduje się wiele ciekawych i dużych zakładów pracy. W gronie największych 100 firm w Polsce 6 znajduje się w tym regionie. Bardzo wysoko we wszystkich rankingach plasuje się KGHM Polska Miedź S.A. z siedzibą w Lubinie. Kolejne firmy warte odnotowania to Kaufland Polska Markety Sp. z o. o., AB S.A GK, Volkswagen Motor Polska Sp. z o. o. , CCC S.. GK, czy Pfleiderer Group S.A. GK, które znajdują się we Wrocławiu. W regionie bardzo rozwinięty jest przemysł motoryzacyjny, ponieważ poza niemieckim Volkswagenem znajdują się tu biura i zakłady produkcyjne takich marek jak Toyota w Wałbrzychu i Volvo we Wrocławiu, a także Zakłady Samochodowe Jelcz i Wagony Świdnica. Rozproszenie atrakcyjnych pracodawców po całym województwie sprawia, że absolwenci szkół wyższych bez trudu znajdą zatrudnienie blisko swojego miejsca zamieszkania. Bliskość niemieckiej granicy jest szansą do współpracy z zachodem Europy, z czego korzysta wielu lokalnych przedsiębiorców. Dla absolwentów uczelni, rynek pracy we Wrocławiu i całym województwie dolnośląskim jest bardzo atrakcyjny i przyjazny.
Wyobraź sobie, że w mediach pojawiła się informacja, że działania firmy X doprowadziły do sytuacji Y. Zwołana zostaje konferencja prasowa, na której ktoś będzie musiał zgromadzonym licznie dziennikarzom wszystko wyjaśnić i jednocześnie doprowadzić do neutralizacji wszelkich problemów. To właśnie rola, w którą musi wcielić się rzecznik prasowy. Jak nim jednak zostać i co trzeba umieć? Zacznijmy od podstaw, czyli jak
Co to jest zawód HR-owiec – co musisz wiedzieć. Na czym polega praca w branży HR-owiec? Jak zdobyć kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania tej profesji w Polsce? Jakie studia trzeba skończyć? Jakie trzeba mieć predyspozycje i przygotowanie? Jak wygląda kariera? Ile się zarabia? Czym jest zawód HR-owca? HR-owiec to specjalista ds. zasobów ludzkich. Pracuje w dużym dziale human resources (HR)
Co to jest zawód szkoleniowiec – co musisz wiedzieć. Na czym polega ta praca w branży HR? Jak zdobyć kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania tej profesji? Jakie trzeba mieć predyspozycje i przygotowanie? Jak wygląda kariera? Ile się zarabia? Czym jest zawód specjalista do spraw szkoleń? Szkoleniowiec to osoba, która ma za zadanie projektowanie, organizowanie i prowadzenie szkoleń oraz programów rozwoju