Studia filologiczne w Toruniu

Studia filologiczne w Toruniu - co warto wiedzieć?

Gdzie studiować kierunki filologiczne w Toruniu?

Wszystkie studia na kierunkach filologicznych w Toruniu i województwie Kujawsko-Pomorskim

  • Niestety, nie znaleźliśmy wpisów pasujących do Twoich kryteriów Zresetuj filtry
List view

Zobacz kierunki filologiczne w Toruniu

Szukasz studiów filologicznych na toruńskich i kujawsko-pomorskich uczelniach? Sprawdź wszystkie języki obce i polonistyki, które możesz na nich studiować

Gdzie warto iść na filologie?

Uczelnie i wydziały filologiczne w toruńskich i kujawsko-pomorskich

Czy warto studiować kierunki filologiczne?

Poradniki dla przyszłych studentów kierunków filologicznych w Toruniu i województwie Kujawsko-Pomorskim. Opinie studentów, absolwentów i pracodawców

Kierunki filologiczne - program studiów, praca, zarobki (film)

Zobacz kierunek studiów w wideopigułce. Dowiesz się najważniejszych informacji: o czym są te studia, czego można się na nich nauczyć, przedmioty w planie zajęć, jakie trzeba mieć predyspozycje do kierunku, z czego można pisać pracę dyplomową, gdzie można znaleźć pracę po studiach. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania kierunków filologicznych. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Czy warto studiować kierunki filologiczne w Toruniu i województwie Kujawsko-Pomorskim?

Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunków filologicznych na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Studia filologiczne w pigułce

Co warto wiedzieć o studiach związanych z językiem polskim i językami obcymi? Jeśli wahasz się, czy studiowanie jednego z kierunków filologicznych, ma sens, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na studia językowe – dowiedz się więcej o nich. Sprawdź, co to jest filologia, jakie daje możliwości studiowania i pracy dla absolwentów. Kierunki filologiczne dostępne są na studiach licencjackich (3 lata) oraz na magisterskich studiach “uzupełniających” (2 lata). Można także uczyć się języka i kultury danego kraju na podyplomówkach dających podstawowe kompetencje filologiczne lub pogłębiające wiedzę z wcześniejszych etapów edukacji. Kierunki filologiczne od lat cieszą się niezmienną popularnością. Przygotuj się na to, że nie będziesz tylko mówić albo pisać w danym języku, ale poznasz też jego historię, gramatykę historyczną czy teorię. Kandydat na kierunek filologiczny powinien być przede wszystkim zainteresowany językiem, którego chce się uczyć. Popularny talent nie jest niezbędny, jeśli zapał i ambicja osiągnięcia sukcesu w tej właśnie dziedzinie są silne. Im więcej wiesz o danym języku tym nauka jest efektywniejsza, a przede wszystkim przyjemniejsza.
Każde studia filologiczne zapewniają interdyscyplinarne kształcenie dla studentów. Oprócz praktycznej nauki języka obcego, możesz liczyć na sporą dawkę wiedzy z zakresu historii, kultury, filozofii, a także zagadnień związanych z językoznawstwem i rozwojem języka na przestrzeni lat. Kandydaci na studia filologiczne powinni posiadać naturalny talent do nauki języka obcego. Przyda się również systematyczna praca – na studiach filologicznych ani na chwilę nie można sobie odpuścić z nauką.


Na pewno interesuje Cię, jakie kierunki masz do wyboru. Można je pogrupować ze względu na język, którego dotyczą.

  • Filologia angielska (anglistyka): To zarówno nauka języka i kultury angielskiego, jak i wyspecjalizowanie w różnych obszarach wersji językowych i krajów anglojęzycznych, przede wszystkim Wielkiej Brytanii i Irlandii. W ramach filologicznych studiów anglosaskich możemy znaleźć także kierunki pokrewne i specjalizacje, takie jak anglistyka tłumaczeniowa (translatoryka), anglistyka nauczycielska, wykorzystanie języka angielskiego w biznesie, nauce, kulturze, komunikacji publicznej. Studia związane z językiem angielskim to także amerykanistyka, gdzie obszarem zainteresowania studiów są Stany Zjednoczone i Kanada, wraz z amerykańską wersją języka angielskiego. Dostępne są również programy studiów, łączące anglistykę z drugim językiem, np. niemieckim, rosyjskim, hiszpańskim, francuskim.
  • Filologia francuska (romanistyka): To zarówno nauka języka i kultury francuskiej, jak i wyspecjalizowanie w różnych obszarach wersji językowych i krajów romańskiej, przede wszystkim Francji. o Romanistyka to także studia związane z innym językiem i społeczeństwem romańskim – filologia rumuńska.
  • Filologia iberyjska (iberystyka): Filologia iberyjska to kierunki związanych z językami hiszpańskim (hispanistyka) lub portugalskim (portugalistyka) oraz hispanistyczym i luzytańskim kręgiem filologicznym i kulturowym.
  • Filologia niemiecka (germanistyka): To zarówno nauka języka i kultury niemieckiego, jak i wyspecjalizowanie w różnych obszarach wersji językowych i krajów anglojęzycznych, przede wszystkim Wielkiej Brytanii i Irlandii. W ramach filologicznych studiów anglosaskich możemy znaleźć także kierunki pokrewne i specjalizacje, takie jak anglistyka tłumaczeniowa (translatoryka), anglistyka nauczycielska, wykorzystanie języka angielskiego w biznesie, nauce, kulturze, komunikacji publicznej. Studia związane z językiem angielskim to także amerykanistyka, gdzie obszarem zainteresowania studiów są Stany Zjednoczone i Kanada, wraz z amerykańską wersją języka angielskiego. Dostępne są również programy studiów, łączące anglistykę z drugim językiem, np. niemieckim, rosyjskim, hiszpańskim, francuskim.
  • Filologia włoska (italianistyka): Italianistyka to kierunki związanych z językiem włoskim oraz kręgiem filologicznym i kulturowym społeczeństwa Włoch.
  • Filologie skandynawskie (skandynawistyka) i inne filologie Europy Północnej: Skandynawistyka kierunek studiów, gdzie poznajesz języki nordyckie oraz kulturę społeczeństw posługujących się tymi językami, a także języki innego pochodzenia, którym posługują się społeczeństwa Europy Północnej. Możesz specjalizować się w języku szwedzkim, norweskim, duńskim, islandzkim, fińskim, językami bałtyckimi (litewski, łotewski, estoński).
  • Filologie słowiańskie (slawistyka) i inne filologie Europy Południowej, Środkowej i Wschodniej: Filologia słowiańska to kierunek studiów, gdzie poznajesz języki słowiańskie oraz kulturę społeczeństw posługujących się tymi językami – przede wszystkim w Europie Wschodniej, Środkowej i Południowej. Z geograficznego i filologicznego punktu widzenia możemy wyróżnić filologie zachodniosłowiańskie – przede wszystkim polonistyka (filologia polska) z etnofilologiami (śląska, kaszubska – kaszubistyka), filologie łużyckie (sorabistyka), filologie czeska (bohemistyka), słowacka (słowacystyka), filologie południowosłowiańskie – filologia bułgarska (bułgarystyka), macedońska (macedonistyka), słoweńska (słowenistyka), serbska (serbistyka), chorwacka (kroatystyka), bośniacka, czarnogórska (montenegrystyka) oraz filologie wschodniosłowiańskie – białoruska (białorutenistyka), rosyjska (rusycystyka), ukraińska (ukrainistyka), rusińska. Poza językami słowiańskimi wśród filologii Europy Południowej znajdziesz także filologię grecką (hellenistyka), klasyczną, węgierską (ungarystyka), rumuńską i albańską.
  • Filologia niderlandzka (holenderska): Studia na filologii niderlandzkiej umożliwią poznanie kultury Belgii, Holandii, a także terenów zamorskich, takich jak Antyle, czy Surinam. Wiąże się też z intensywną nauką języka niderlandzkiego od podstaw, poznawaniem jego gramatyki oraz wykorzystaniem praktycznym. Na filologii jak to na filologii – najważniejsza jest praktyczna nauka języka obcego. Absolwenta tych studiów śmiało można nazwać też kulturoznawcą – studia z filologii niderlandzkiej mają charakter mocno kulturoznawczy. Do pakietu przedmiotów ułatwiających studentom rozumienie współczesnej kultury Beneluxu należą między innymi wprowadzenie do studiów kulturowych i historia literatury. W programie studiów oprócz modułu intensywnej nauki języka niderlandzkiego od podstaw (praktyczna znajomość języka, gramatyka opisowa, ćwiczenia tłumaczeniowe itp.), znajdują się przedmioty dające absolwentom najwyższą kompetencję kulturową i umożliwiające interpretację różnych zjawisk kulturowych z obszaru języka niderlandzkiego (Holandia, Belgia/Flandria, Antyle oraz dawne kolonie holenderskie).
  • Filologie orientalne (orientalistyka): Studia orientalistyczne poświęcone są przede wszystkim językom, społeczeństwu i kulturze Azji i Afryki. To afrykanistyka, etnofilologie orientalistyczne oraz studia azjatyckie i filologie Dalekiego Wschodu Chiny (sinologia, japonistyka, koreanistyka), Bliskiego Wschodu (arabistyka, iranistyka, hebraistyka, judaistyka, turkologia), a także związane z Indiami (indologia), Tybet (tybetologia), Mongolia (mongolistyka).
  • Lingwistyka stosowana (językoznawstwo praktyczne): Lingwistyka to inaczej językoznawstwo (od łac. lingua „język”). Lingwistyka stosowana jest zatem nauką praktycznego wykorzystania znajomości języków obcych. Tak, żeby wykorzystywać kompetencje z analizy języka pod względem jego jednostek, struktury, funkcji i rozwoju. Wyspecjalizowanie się w lingwistyce to dość wąska droga, jednak należy pamiętać, że współczesny świat wymaga dążenia do bardzo wąskiej i zarazem niezwykle głębokiej oraz specjalistycznej wiedzy. Niezwykłym atutem studiów językowych jest wpisany w nie paradoks. Stając się bowiem niezwykle biegłym w używaniu języków obcych, nie zamykamy się w wąskiej niszy, nie budujemy hermetycznej wiedzy, która wpisze nas do grona kilkudziesięciu specjalistów na świecie, nie stajemy się geekami, ale wręcz przeciwnie zyskujemy narzędzie otwierające umysł na świat. Jaka wiedza i umiejętności powinna cechować kandydata na studia lingwistyczne? Podstawą do ich rozpoczęcia jest dobra znajomość przynajmniej dwóch języków obcych, na poziomie szkoły średniej. Warto zdawać maturę z tych języków na poziomie rozszerzonym. Kandydat powinien wykazywać talent do nauki języków obcych oraz powinien być żywo zainteresowany rozwojem swoich zdolności językowych. Trudno wyobrazić sobie możliwość podjęcia studiów językowych bez pasji, zaangażowania i entuzjazmu. Czy Lingwistyka stosowana to trudne studia? Zależy, dla kogo. Można sobie przecież wyobrazić człowieka, który trafił na ten kierunek przypadkowo i nie jest specjalnie zainteresowany przedmiotem swoich studiów. W takim wypadku ten kierunek może stać się prawdziwą udręką. Jeżeli jednak student pielęgnuje w sobie pasję poznawczą, ciekawość i zaangażowanie, można z dużą dozą prawdopodobieństwa powiedzieć, że lingwistyka okaże się niesamowitą przygodą, a poznawanie ulubionych języków wiązać się będzie z przyjemnością i licznymi sukcesami. Praktyczna nauka języków, w codziennych sytuacjach komunikacyjnych jest podstawą na tym kierunku. Wiedzę uzupełniają przedmioty związane z gramatyką i fonetyką. W czasie studiów bardzo ważnym obszarem pracy są także ćwiczenia translatoryczne, umiejętność tłumaczenia w zakresie minimum trzech języków jest bowiem cechą rozpoznawczą dobrego lingwisty.

Studia w Toruniu i w kujawsko-pomorskim

Toruń to jeden z dwóch głównych ośrodków akademickich w województwie kujawsko-pomorskim, który jest ceniony w całej Polsce. Studiuje tu około 26 tysięcy osób. Mury uczelni każdego roku opuszcza kilka tysięcy absolwentek i absolwentów. Kandydaci mogą skorzystać z bogatej oferty studiów na uczelniach państwowych i prywatnych, w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. Oferta obejmuje studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie uzupełniające i jednolite, a także podyplomowe. Miasto znane jest z dobrze wyposażonych sal wykładowych oraz nowoczesnych centrów edukacyjnych. Łączna liczba kierunków studiów w Toruniu przekracza 130, dzięki czemu każdy zainteresowany wybierze kierunek idealnie dopasowany do swoich potrzeb. W samym regionie jest około 200 tysięcy firm, dzięki czemu absolwenci lokalnych uczelni nie mają problemu ze znalezieniem satysfakcjonującej pracy i rozpoczęciem swojej kariery zawodowej. To spory atut studiowania w województwie kujawsko-pomorskim. W wolnym czasie nie sposób nudzić się w Toruniu i dotyczy to każdego miesiąca roku. Miasto posiada przepiękną architekturę i liczne zabytki, na czele z rozległą starówką. Można spacerować bez końca w klimatycznych uliczkach lub na nadwiślańskich bulwarach. Fani aktywnego wypoczynku mogą skorzystać z ciekawych tras rowerowych. Po zajęciach warto odpocząć pośród miejskiej zieleni w licznych parkach. Aż 40% miasta to tereny zielone, co jest godne podkreślenia. Na uwagę zasługują między innymi Toruńskie Planty, czy też parki przy Zespole Staromiejskim. Oferta kulturalna obejmuje ponad 40 sal teatralnych i kinowych, wśród których znajdują się kina studyjne. Klimatyczne puby i bary to miejsca, gdzie codziennie widać życie akademickie. Toruń to nie jedyny ośrodek akademicki w tym regionie. Warto zwrócić uwagę na Bydgoszcz, w której co roku studiuje aż 35 tysięcy osób, a mury uczelni opuszcza około 10 tysięcy absolwentów. Ponadto rozpoczęcie studiów możliwe jest w takich miejscowościach jak Włocławek, Grudziądz, Tuchola oraz Świecie.

Studia podyplomowe z języków obcych i polonistyki w Toruniu i województwie Kujawsko-Pomorskim

Gdzie w Toruniu i województwie Kujawsko-Pomorskim zdobywać wiedzę na studiach podyplomowych, kursach, szkoleniach - stacjonarnych i on-line?

Praca po kierunkach filologicznych

Zastanawiasz się, jakie perspektywy pracy po skończeniu kierunków filologicznych na toruńskich i kujawsko-pomorskich uczelniach?

Copywriter internetowy – content writer| Zawód z pasją

Na czym polega praca e-copywritera? Kim jest content writer? Czy do wykonywania zawodu wystarczy mieć “lekkie pióro”? Jak zostać autorem treści promocyjnych? Czy studia polonistyczne dają odpowiednie kompetencje do tworzenia tekstów reklamowych? O swoich doświadczeniach zawodowych opowiada Ada Manikowska, copywriterka-freelancerka,  absolwentka studiów marketingowo-medialnych na filologii polskiej w kaliskiej filii UAM. Jak wygląda praca w e-copywritingu? Czym się zajmuje copywriter?Każdy copywriter

Czytaj więcej »

Zawód: Tłumacz

Twoją pasją są języki obce? Poznawanie fachowej terminologii jest dla Ciebie przyjemnością i ciekawym wyzwaniem? Spędzeniu kilku lub nawet kilkunastu godzin nad tłumaczeniem dokumentów to mile spędzony czas? W takim razie, kariera w zawodzie tłumacza będzie świetną decyzją! Jak zostać tłumaczem? Ścieżka edukacyjna przyszłego tłumacza zaczyna się bardzo wcześnie – najczęściej jeszcze w szkole podstawowej lub gimnazjalnej. Wtedy dokonujemy z

Czytaj więcej »

Zawód: Copywriter

Czy wiesz, kto stoi za sloganami “I’m lovin’ it”, “Just do it”, “Coraz bliżej Święta”? Zachwycasz się ich chwytliwością i prostotą jednocześnie? Dobre hasło potrafi przyczynić się do ogromnego sukcesu marki, produktu czy jakiejkolwiek idei. A za tymi sukcesami stoją właśnie m.in. copywriterzy. Ich praca wbrew pozorom nie polega tylko na wpadaniu raz na jakiś czas na genialne pomysły. Czym

Czytaj więcej »

Praca po kierunkach filologicznych

Kiedy myślisz o pracy po filologii polskiej albo obcej, bardzo często widzisz nauczyciela polonistę, języka klasycznego albo nowożytnego uczącego w szkole. Zobacz jak wyglądają faktycznie możliwości pracy po studiach językowych. Po studiach filologicznych czeka wiele ścieżek kariery związanych z naszą rodzimą kulturą lub kulturą danego kraju. Dużo zależy tutaj od specjalności, jakie są dostępne na danej filologii na konkretnej uczelni.

  • Nauczyciel języka w szkole: Rzeczywiście, zgodnie ze stereotypami, sporo absolwentów wybiera zawód nauczyciela. Pamiętaj jednak, że furtką do pracy w przedszkolu, szkole podstawowej, liceum i technikum są kwalifikacje pedagogiczne. Jeśli wybierzesz podczas studiów licencjackich albo magisterskich specjalność nauczycielską – to wystarczy. W przeciwnym przypadku musisz zdobyć uprawnienia idąc na pedagogiczne studia, najczęściej podyplomowe.
  • Nauczyciel w szkole językowej, korepetytor: Inna ścieżka kariery to nauczanie języka jako nauczyciel poza systemem szkolnym – w szkołach językowych, na kursach języków obcych. Możesz również uczyć dzieci, młodzież i dorosłych podczas korepetycji, we własnej firmie lub na umowę o pracę, umowę o dzieło lub umowę-zlecenie u organizatora korepetycji. To nie tylko przygotowanie do matury oraz egzaminów. W przypadku polonistyki można pomagać w opanowaniu polszczyzny obcokrajowców mieszkających w naszym kraju. Przy filologii obcej – uczenie Polaków pracujących dla zagranicznych firm. Można nie tylko uczyć stacjonarnie danego języka, ale i on-line, korzystając z rozwiązać e-learningowych.
  • Tłumacz: Translatoryka to drugi podstawowy obszar aktywności zawodowych dla absolwentów filologii obcych, zaraz po pracy w edukacji i szkolnictwie. Znajomość języka i kultury danego kraju daje wstęp do pracy jako tłumacz zwykły lub tłumacz przysięgły. Możesz z takimi kompetencjami zajmować się tłumaczeniami pisemnymi, a vista, ustnymi (symultanicznymi – tłumaczysz równolegle z mówiącym, i konsekutywnymi – słuchasz fragmentów wypowiedzi i tłumaczysz mówiącego “po kawałku”), maszynowymi. W przypadku tłumacza przysięgłego wymagane jest zdanie egzaminu państwowego, dzięki któremu będziesz w stanie oficjalnie potwierdzać zgodność dokumentów z oryginałem.
  • Praca w biznesie międzynarodowym: To ścieżka kariery dla absolwentów filologii obcej. Międzynarodowe firmy chcą mieć na swoim pokładzie osoby umiejące perfekcyjnie porozumieć się z kontrahentami w różnych językach, znających specyfikę danego kręgu kulturowego. To zarówno praca dla zagranicznych korporacji (działających w Polsce lub w kraju związanych z Twoim kierunkiem studiów) jak i zagranicznych przedstawicielstw polskich przedsiębiorstw.
  • Praca w turystyce międzynarodowej: Znajomość języków obcych i kultury innych krajów to idealna możliwość zrobienia kariery w organizacji i realizacji wakacji za granicą i wycieczek zagranicznych. Nic więc dziwnego, że to ciekawa możliwość zawodowa dla absolwentów filologii obcej. Jeśli lubisz relacje międzyludzkie, to turystyka i rekreacja międzynarodowa będzie świetną możliwością wykorzystywania kompetencji filologicznych.
  • Naukowiec: filolog, językoznawca, literaturoznawca, kulturoznawca: Jako absolwent studiów filologicznych możesz związać się z aktywnością naukową na uczelni lub w instytucji badawczej. Nieuniknione będą wtedy studia doktoranckie (po studiach magisterskich “uzupełniających”), praca naukowa, niekiedy praca dydaktyczna (uczenie studentów). Będziesz uczestniczyć w pracach badawczych, na ich podstawie przygotowywać artykuły i inne publiakcje naukowe, uczestniczyć w seminariach i konferencjach związanych z naukami filologicznymi i kulturą danego kraju.
  • Dziennikarz, pracownik mediów: Mówiło się, że dziennikarz to rzemieślnik słowa. W dzisiejszych czasach oczywiście w mediach liczą się także obraz (nie tylko w TV, ale i Internecie) oraz dźwięk (radio, podcasty). W każdym jednak przypadku w pracy związanej z informacją i rozrywką liczy się umiejętność doskonałego posługiwania się polszczyzną albo językiem obcym w mowie i piśmie. Pomaga bardzo znajomość narodowej literatury danego kręgu językowego i innych dziedzin kultury. A to wszystko dają studia filologiczne. Oczywiście najłatwiej wejść do pracy w mediach polskich, jako absolwent polonistyki. Zastanów się jednak czy nie warto poszukać pracy dziennikarskiej i mediaworkerskiej jako absolwent filologii obcej – dla mediów z danego kręgu kulturowego w Polsce lub za granicą. A także jako korespondent polskich mediów w kraju związanym z Twoimi kompetencjami językowymi.
  • Influencer, bloger, vloger, podcaster, youtuber: Studia filologiczne mogą być dobrą podstawą do budowania kariery jako internetowy lider opinii, skupiający się na polskim kręgu kulturowym lub społecznościach posługujących się innym językiem obcym. Biegłość w posługiwaniu się mową i pismem w połączeniu z kontekstem kulturowym przekłada się na możliwość budowania zasięgu w grupie obserwatorów oraz wpływanie na ich decyzje związane z biznesem, show businessem, poradnictwem i innymi sferami życia.
  • Pracownik instytucji kultury, popularyzator języka i kultury: Studia filologiczne skupiają się nie tylko na języku, ale i na kulturze danego kraju. A to przepustka do pracy w sferze kultury i show businessu. Część specjalizacji otwiera drzwi do pracy w publicznych instytucjach (teatry, kina, producenci filmowi, biblioteki, muzea, ośrodki promocji języka i kraju) oraz w prywatnych firmach związanych z aktywnością kulturalną (wydawnictwa, festiwale, przeglądy filmów, wystawy). To ścieżka rozwoju nie tylko dla absolwentów polonistyki, ale także filologii obcych. Znajomość języka obcego pozwala być mostem między Polską, a różnymi kulturami. Warto pomyśleć o pracy w polskich instytucjach promocji kultury za granicą i zagranicznych instytucjach tego typu działających w Polsce.
  • Rzecznik prasowy, PR-owiec, marketingowiec: Dla absolwenta studiów filologicznych naturalną drogą rozwoju jest także kształtowanie opinii publicznej i budowanie wizerunku w mediach, w tym w mediach społecznościowych. W przypadku polonistyki łatwiej będzie przebić się w tym sektorze zatrudnienia. Jednak globalizacja gospodarki wpływa na potrzeby polskich firm szukających możliwości dotarcia do audytorium zagranicznego. Można także wyjechać za granicę do kraju związanego z daną filologią obcą, żeby tam szukać zatrudnienia w sferze marketingu i public relations.
  • Pisarz, poeta, copywriter, dramaturg, scenopisarz: Jako absolwent studiów filologicznych możesz pomyśleć o łączeniu kompetencji językowych z kreatywnością przy tworzeniu dzieł literackich w poszczególnych dziedzinach kultury. Możesz pisać powieści, opowiadania, eseje, utwory poetyckie, dzieła dramatyczne, scenariusze filmów i seriali. To łatwiejsza droga dla absolwentów polonistyki, ale twórczość literacka w języku obcych może być sensowną drogą dla absolwentów filologii obcych. Aktywność taka może być związana z przygotowaniem “copy” czyli treści przekazów marketingowych, tekstów reklam i materiałów na strony internetowe przy zachowaniu wymogów SEO.
  • Broker informacji: Wyniesione ze studiów filologicznych wysokie kompetencje językowe i umiejętność przedzierania się przez ogromne zasoby wiedzy, mogą być przepustką do infobrokeringu. Jesteś w stanie budować swoją karierę jako infobroker w mediach, firmach i instytucjach, wyszukując, weryfikując, przetwarzając i interpretując zasoby danych w języku polskim lub języku związanym z Twoim kierunkiem studiów.
  • Praca w urzędach i instytucjach: Absolwent studiów filologicznych, zwłaszcza filologii obcych to dobry kandydat do budowania pozycji urzędnika, eksperta i polityka w międzynarodowej rzeczywistości. Język angielski to jeden z głównych języków takich instytucji, jak Unia Europejska, NATO, ONZ i jego agendy. Dzięki biegłości językowej oraz znajomości kulturowej absolwent anglistyki może budować swoją pozycję cywilnych i mundurowych instytucjach zajmujących się stosunkami międzynarodowymi, zapewnieniem globalnego bezpieczeństwa oraz rozwojem współpracy między państwami

Rynek pracy w Toruniu i w kujawsko-pomorskim

Tak jak wspomnieliśmy, w województwie kujawsko-pomorskim działa około 200 tysięcy firm, dzięki czemu absolwentom tutejszych uczelni dużo łatwiej wejść na rynek pracy i znaleźć dobrze płatne zatrudnienie. Stopa bezrobocia w Toruniu wynosi około 5% i jest niższa niż średnia krajowa, co jest dużym atutem. To pokazuje, jak bardzo atrakcyjny jest tutejszy rynek pracy dla absolwentów szkół wyższych w regionie i nie tylko. W całym województwie kujawsko-pomorskim stopa bezrobocia wynosi obecnie 8,4% i jest nieco wyższa od średniej krajowej. Atutem położenia Torunia jest fakt, że w pobliżu znajdują się takie ośrodki jak Bydgoszcz, czy też województwo pomorskie, gdzie z dyplomami lokalnych uczelni można znaleźć dobrą pracę. W województwie kujawsko-pomorskim znajduje się wiele dużych zakładów pracy, które potrzebują wysokiej jakości specjalistów. Miasto ma bardzo duży potencjał turystyczny. W samym Toruniu do grona największych firm należą takie zakłady jak Neuca S.A. GK, Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych S.A. GK, Thyssenkrupp Materials Poland S.A., Krajowa Spółka Cukrowa S.A. GK, Nova Trading S.A. GK, Toruńskie Zakłady Graficzne Zapolex Sp. z o.o., czy też Apator S.A. GK. Ponadto w województwie znajdują się takie firmy jak PESA, Atos Poland Global Services Sp. z o.o., Oponeo.pl S.A., Frosta, czy też Schumacher Packaging. Wszystkie z nich mają siedziby w Bydgoszczy. W mniejszych miejscowościach warto zwrócić uwagę na nowoczesne zakłady Anwil i PSH Lewiatan z Włocławka, Zakłady Tłuszczowe Kruszwica, Grupę Polomarket z Pakości, UMC Poland z Łysomic, czy też Cronimet z Inowrocławia. Lista tych firm pokazuje, że potencjał rozwojowy województwa jest bardzo duży, a dobrej jakości pracę można znaleźć także w mniejszych ośrodkach. Pomocne w tym będzie ukończenie studiów na lokalnych uczelniach.

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję