Site logo

Studia programowanie na Śląsku

Studia z programowania | Śląsk

Gdzie na studia z programowania na Śląsku?

Wszystkie kierunki związane z tworzeniem rozwiązań programistycznych IT na Śląsku

List view

Opinie o studiach programistycznych

Poradniki dla przyszłych studentów kierunków IT związanych z programowaniem na Śląsku. Kierunki z programowania okiem ekspertów, studentów, absolwentów i pracodawców

webmaster - warsztat pracy
Graficzne
Redakcja Studia.pl

Zawód: Webmaster

Webmaster to specjalista, który na zlecenie klienta projektuje, planuje, koduje, rysuje i następnie aktualizuje oraz dokonuje setek tysięcy drobniejszych i większych poprawek. Brzmi zawile? Boisz

Czytaj więcej »
Inżynier robotyk przy pracy
Zawody
Olek Anikowski

Zawód: inżynier robotyk

Co to jest zawód inżynier robotyk – co musisz wiedzieć. Na czym polega praca w branży inżynier robotyk? Jak zdobyć kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania

Czytaj więcej »
Programista dyskutuje z koleżanką
Zawody
Olek Anikowski

Zawód: programista (koder)

Co to jest zawód programista – co musisz wiedzieć. Na czym polega praca w branży programista? Jakie studia trzeba skończyć? Jakie trzeba mieć predyspozycje i

Czytaj więcej »

Zobacz inne studia związane z informatyką na Śląsku

Szukasz innych studiów związanych z IT? Sprawdź wszystkie kierunki studiowania z informatyki na Śląsku

Kierunek programowanie - program studiów, praca, zarobki (film)

Zobacz kierunek studiów w wideopigułce. Dowiesz się najważniejszych informacji: o czym są te studia, czego można się na nich nauczyć, przedmioty w planie zajęć, jakie trzeba mieć predyspozycje do kierunku, z czego można pisać pracę dyplomową, gdzie można znaleźć pracę po studiach. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania programowania. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Czy warto iść na studia z programowania na Śląsku?

Zastanawiasz się nad studiowaniem na Śląsku na uczelni państwowej lub prywatnej kierunku związanego z programowaniem? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć

Jeśli wahasz się, czy ma sens studiowanie jednego z kierunków związanych z projektowaniem i tworzeniem oprogramowania, ma sens, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na studia z programowania – dowiedz się o nich więcej. Sprawdź, co to jest programowanie, jakie daje możliwości studiowania i pracy dla absolwentów. Kierunki związane z software dostępne są na studiach inżynierskich (3,5 roku), licencjackich (3 lata) oraz na magisterskich studiach uzupełniających (2 lata).

Na pewno interesuje Cię, jakie kierunki i specjalności w zakresie programowania masz do wyboru. Można je pogrupować ze względu na kwalifikacje, jakie uzyskasz po studiach np. informatyk, administrator, programista, tester, czy naukowiec.

  • Programowanie: Studia na kierunku programowanie pozwalają na uzyskanie tytułu licencjata. Zajęcia pozwalają na zdobycie nowoczesnej wiedzy informatycznej, która ukierunkuje Cię na zaawansowane programowanie i będzie przepustką do zdobycia atrakcyjnych ofert zawodowych na rynku pracy. Przykładowe przedmioty z toku studiów: algorytmy i struktury danych, programowanie, programowanie obiektowe, systemy operacyjne, technologie sieciowe (CCNA), sztuczna inteligencja, bazy danych, języki i technologie webowe, narzędzia CASE, modelowanie i analiza procesów biznesowych.
  • Programowanie inżynierskie: Studia na kierunku programowanie inżynierskie pozwalają na uzyskanie technicznego dyplomu inżyniera. W trakcie zajęć słuchacz pozna techniki kompilacji, dowie się, czym są syntaktyka i semantyka języków programowania, nauczy się programowania na poziomie systemu operacyjnego. Dodatkowo dowie się, jak tworzy się rozbudowane aplikacje biznesowe w środowisku sieciowym. Zajęcia umożliwiają zdobycie certyfikacji w obszarze nowoczesnych języków i środowisk programowania, w ramach szkoleń prowadzonych w oparciu o programy szkoleniowe takich firm, jak Microsoft czy IBM. Przykładowe przedmioty z toku studiów: programowanie w języku C++, programowanie w języku Java, zaawansowane technologie internetowe, programowanie w języku PHP, zaawansowane projektowanie urządzeń mobilnych, programowanie systemów wbudowanych. W obrębie dość wąskiego kierunku jakim jest programowanie możemy wyróżnić kilka specjalności, dzięki którym można ukierunkować swoją karierę przyszłego programisty. Do najczęściej wybieranych specjalności na kierunku programowanie należą:

– analiza zbiorów danych: słuchacze zdobywają wiedzę z zakresu pracy z danymi i chcą ją wykorzystać w procesach przetwarzania i analizy danych oraz ogólniej w ramach dynamicznie rozwijającego się nurtu określanego jako Big Data i Data Science.
– inżynieria danych: specjalność skierowana dla słuchaczy, którzy chcą swoją wiedzę wykorzystać w procesach przetwarzania i analizy danych oraz ogólniej w ramach dynamicznie rozwijającego się nurtu określanego jako Data Science.
– gry i aplikacje mobilne: słuchacze zdobywają i pogłębiają wiedzę w obszarze nowych technologii, a szczególnie programowania gier komputerowych oraz rozwiązań mobilnych. 
– programowanie systemów inteligentnych: słuchacze zdobywają wiedzę i umiejętności programowania ze szczególnym uwzględnieniem systemów, które są wspierane metodami sztucznej inteligencji. Narzędzia te są intensywnie rozwijane w wielu ośrodkach akademickich i badawczych, rośnie również zapotrzebowanie zgłaszane ze strony różnych instytucji na absolwentów tej specjalności. zintegrowane systemy informatyczne zarządzania: zajęcia na tej specjalności stwarzają możliwość poznania nowych technologii informatycznych zarówno dla dużych korporacji, jak i dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Studia na Śląsku

Województwo śląskie to jeden z najlepiej rozwiniętych regionów pod kątem oferty uczelni w Polsce. Łącznie w tutejszych ośrodkach akademickich studiuje ponad 105 tysięcy osób, a ponad 28 tysięcy z nich opuszcza mury uczelniane w roli absolwentek i absolwentów. Na Śląsku funkcjonuje konurbacja górnośląska – Silesia, region ten posiada także inne atrakcyjne subregiony gospodarcze. Największym ośrodkiem akademickim na Śląsku są Katowice, gdzie studiuje ponad 52 tysiące osób, a blisko 14 tysięcy z nich corocznie zostaje absolwentami. Drugi co do ważności ośrodek w tym regionie to Gliwice, gdzie studiuje 18 tysięcy osób, a mury uczelni opuszcza ponad 5 tysięcy absolwentów. Trzecie miejsce w zajmują uczelnie z Częstochowy z ponad 12,5 tysiącami studentów i ponad 3 tysiącami absolwentów. Tuż za nimi są uczelnie z Dąbrowy Górniczej. Oferta uczelni na Śląsku jest bardzo rozbudowana, a ich mnogość pozwala na dostosowanie studiów do swoich potrzeb. Studenci mogą korzystać z kilkuset kierunków studiów w kilkunastu miastach. Są to zarówno studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie jednolite jak i uzupełniające, a także podyplomowe. Kandydaci mogą wybierać spośród uczelni państwowych i prywatnych, a także trybu studiowania dziennego lub niestacjonarnego.

Śląsk to region, który cechuje się dużym zaludnieniem. Znajduje się tu bardzo dużo zakładów pracy, w których absolwenci mogą szukać zatrudnienia. To wpływa korzystnie na renomę tego regionu wśród osób, które poszukują odpowiedniego ośrodka do studiowania. Najczęściej na tutejsze uczelnie decydują się lokalni mieszkańcy, jednak jest również wielu studentów przyjezdnych, którzy doceniają jakość kształcenia na Śląsku oraz nowoczesną infrastrukturę. Miejscowości na Śląsku mają bardzo dużo parków, w których można aktywnie spędzać czas. Atutem jest bliskość gór, w związku z czym można wybrać się na jednodniowe wycieczki lub dłuższe wyprawy. To region bardzo bogaty w zabytki, liczne zamki o charakterystyce obronnej, warownie, podziemia i kościoły, zatem nie sposób się tu nudzić. Tak jak wspomnieliśmy, studia na Śląsku możliwe są w kilkunastu ośrodkach akademickich i są to: Katowice, Częstochowa, Bielsko-Biała, Dąbrowa Górnicza, Chorzów, Racibórz, Gliwice, Sosnowiec, Ruda Śląska, Ustroń, Żywiec, Bytom, Zawiercie, Mysłowice, Tychy i Zabrze. Dzięki temu, w województwie śląskim studiować można bardzo blisko swojego miejsca zamieszkania.

Studia podyplomowe z programowania na Śląsku

Gdzie na Śląsku zdobywać wiedzę na podyplomówkach z programowania - stacjonarnych i on-line?

Praca po studiach z programowania

Zastanawiasz się, jakie perspektywy pracy po skończeniu kierunku programowanie na śląskich uczelniach?

Studia na kierunkach i specjalnościach z programowania należą do studiów pracochłonnych i bardzo ciekawych, do tego są to studia wymagające. Dziedzina stale się rozwija, dlatego wiedza zdobyta na studiach nie oznacza końca nauki, osoby wiążące swoją przyszłość z wykonywaniem pracy w prywatnych firmach czy prowadząc własną działalność gospodarczą muszą być przygotowane na ciągły rozwój i dostosowanie zdobytej wiedzy do potrzeb szybkiego rozwoju techniki i informatyki. Przyszli informatycy i programiści muszą być osobami empatycznymi z dużą zdolnością wielowątkowego myślenia i otwartości na świat. Jeśli chodzi o zatrudnienie, to absolwentów tych kierunków stale poszukują instytucje publiczne takie jak urzędy, ministerstwa oraz prywatne firmy informatyczne. Programiści z powodzeniem mogą prowadzić również własną działalność. Absolwent musi wykazywać się umiejętnością kreatywnego myślenia, dużą szczegółowością i pedantycznym podejściem do wykonywanych obowiązków. Dodatkowo musi mieć wiedzę na temat szybkiego rozwoju techniki i informatyki.

Programowanie to bardzo ciekawy kierunek studiów, zapewniające różne możliwości zatrudnienia i satysfakcjonujące wynagrodzenie. Należy sobie jednak odpowiedzieć na zasadnicze pytanie – czy ma się wyżej wymienione cechy i umiejętności. Jeśli tak, to rzeczywiście warto spróbować swoich sił w branży informatycznej.

  • Programista baz danych: W celu pracy na stanowisku programisty należy ukończyć studia informatyczne, najlepiej na kierunku programowanie. Programista to osoba zajmująca się tworzeniem kodów do programów komputerowych, używając do tego celu odpowiedniego języka programowania. Programista może się specjalizować w jednym z nich, jednak zazwyczaj osoby na tym stanowisku znają ich kilka. Specjalista z programowania baz danych projektuje i zarządza zbiorami danych dla konkretnych dziedzin, np. kadry, płatności. W ostatnich latach zawód programisty cieszy się dużą popularnością, a zarobki należą do bardzo wysokich. Jednak praca programisty nie jest taka łatwa, jak wielu osobom się wydaje. Szczególnie na początku. Przyszły programista wie, że dobre podejście do komputerów to nie wszystko, a nauka języków programowania nie kończy się wraz z zakończeniem edukacji na studiach I stopnia. To zawód, który wymaga ciągłego dokształcania.
  • Programista aplikacyjny: W celu pracy na stanowisku programisty należy ukończyć studia informatyczne, najlepiej na kierunku programowanie. Programista to osoba zajmująca się tworzeniem kodów do programów komputerowych, używając do tego celu odpowiedniego języka programowania. Programista może się specjalizować w jednym z nich, jednak zazwyczaj osoby na tym stanowisku znają ich kilka. Specjalista z programowania aplikacji tworzy oprogramowanie o różnym zastosowaniu, między innymi edytory tekstów, programy graficzne. W ostatnich latach zawód programisty cieszy się dużą popularnością, a zarobki należą do bardzo wysokich. Jednak praca programisty nie jest taka łatwa, jak wielu osobom się wydaje. Szczególnie na początku. Przyszły programista wie, że dobre podejście do komputerów to nie wszystko, a nauka języków programowania nie kończy się wraz z zakończeniem edukacji na studiach I stopnia. To zawód, który wymaga ciągłego dokształcania.
  • Programista narzędziowy: W celu pracy na stanowisku programisty należy ukończyć studia informatyczne, najlepiej na kierunku programowanie. Programista to osoba zajmująca się tworzeniem kodów do programów komputerowych, używając do tego celu odpowiedniego języka programowania. Programista może się specjalizować w jednym z nich, jednak zazwyczaj osoby na tym stanowisku znają ich kilka. Specjalista z programowania narzędziowego opracowuje programy systemowe (np. systemy operacyjne) i specjalne (np. sterujące procesami produkcyjnymi). W ostatnich latach zawód programisty cieszy się dużą popularnością, a zarobki należą do bardzo wysokich. Jednak praca programisty nie jest taka łatwa, jak wielu osobom się wydaje. Szczególnie na początku. Przyszły programista wie, że dobre podejście do komputerów to nie wszystko, a nauka języków programowania nie kończy się wraz z zakończeniem edukacji na studiach I stopnia. To zawód, który wymaga ciągłego dokształcania.
  • Programista aplikacji internetowych: W celu pracy na stanowisku programisty należy ukończyć studia informatyczne, najlepiej na kierunku programowanie. Programista to osoba zajmująca się tworzeniem kodów do programów komputerowych, używając do tego celu odpowiedniego języka programowania. Programista może się specjalizować w jednym z nich, jednak zazwyczaj osoby na tym stanowisku znają ich kilka. Specjalista z programowania aplikacji internetowych tworzy, utrzymuje i rozbudowuje serwisy internetowe. W ostatnich latach zawód programisty cieszy się dużą popularnością, a zarobki należą do bardzo wysokich. Jednak praca programisty nie jest taka łatwa, jak wielu osobom się wydaje. Szczególnie na początku. Przyszły programista wie, że dobre podejście do komputerów to nie wszystko, a nauka języków programowania nie kończy się wraz z zakończeniem edukacji na studiach I stopnia. To zawód, który wymaga ciągłego dokształcania.
  • Programista systemów łączności komputerowej: W celu pracy na stanowisku programisty należy ukończyć studia informatyczne, najlepiej na kierunku programowanie. Programista to osoba zajmująca się tworzeniem kodów do programów komputerowych, używając do tego celu odpowiedniego języka programowania. Programista może się specjalizować w jednym z nich, jednak zazwyczaj osoby na tym stanowisku znają ich kilka. Specjalista z programowania systemów łączności komputerowej pisze programy wykorzystywane w transmisji danych. W ostatnich latach zawód programisty cieszy się dużą popularnością, a zarobki należą do bardzo wysokich. Jednak praca programisty nie jest taka łatwa, jak wielu osobom się wydaje. Szczególnie na początku. Przyszły programista wie, że dobre podejście do komputerów to nie wszystko, a nauka języków programowania nie kończy się wraz z zakończeniem edukacji na studiach I stopnia. To zawód, który wymaga ciągłego dokształcania.
  • Tester aplikacji: W celu pracy na stanowisku testera aplikacji należy ukończyć studia informatyczne, najlepszymi kierunkami są studia z programowania. Tester aplikacji mobilnych przeprowadza głównie testy ręczne i automatyczne, by sprawdzić, czy wszystkie funkcje danego programu działają prawidłowo. W przypadku znalezienia błędów kontaktuje się z zespołem programistów odpowiedzialnych za cały proces. Do obowiązków testera oprogramowania należy też czuwanie nad bezpieczeństwem, np. przed atakiem hakerskim lub nieprzewidywalną usterką. Proces testowania jest bardzo ważny przed każdą zmianą w oprogramowaniu, czy wprowadzeniem aktualizacji. To bardzo odpowiedzialna praca i daje wiele satysfakcji jeśli wszystko idzie zgodnie z planem.
  • Menedżer projektów: W celu pracy na stanowisku menedżera projektów należy ukończyć studia z zarządzania. Jeśli zaś ma być to zarządzania projektami programistycznymi to przydadzą się również chociażby studia podyplomowe z programowania. Menedżer zarządza tworzeniem całego programu na każdym etapie jego powstawania. Dodatkowo koordynuje pracę zespołów i pilnuje terminów. Jednym z jego głównym obowiązków jest kontakt z przedstawicielem firmy zlecającej oraz ścisła współpraca. Jest to bardzo ważna osoba w zespole programistycznym bez której nie mógłby powstać żaden projekt.
  • Projektant aplikacji: W celu pracy jako projektant aplikacji należy ukończyć studia informatyczne, najlepiej jeśli to będą studia z programowania. Projektant aplikacji na podstawie danych zebranych od klienta przygotowuje algorytm aplikacji i systematyzuje dostęp do danych. Projektant aplikacji multimedialnych, animacji i gier komputerowych jest zawodem obejmującym zadania związane z tworzeniem koncepcji i dokumentacji projektowej oraz konsultacje merytoryczne w fazie realizacji projektu. Jego praca może obejmować przygotowanie środowiska aplikacji, programowanie oraz ustalanie sposobu działania współczynników numerycznych, które umożliwiają poprawne działanie tej aplikacji.
  • Analityk aplikacji: W celu pracy na stanowisku analityk aplikacji należy ukończyć studia informatyczne, najlepiej studia z zakresu programowania. Analityk aplikacji odpowiada za kontakty z klientem, analizuje i przedstawia jego potrzeby zespołowi. W trakcie pracy zajmuje się zarządzaniem, monitorowaniem i usprawnianiem działania aplikacji. Najczęściej osoba ta sporządza specyfikacje wprowadzanych rozwiązań i definiuje wymagania klienta. To kolejne bardzo ważne stanowisko w pracy zespołu programistycznego, które związane jest z kontaktem z klientem.

Praca po studiach na Śląsku

Rynek pracy w województwie śląskim jest bardzo atrakcyjny dla studentów i absolwentów. Przede wszystkim jest tu stosunkowo niskie bezrobocie, które jest niższe od średniej krajowej. W całym województwie wynosi 4,8%, czyli blisko o 1,5% mniej niż średnia krajowa. Wykształceni absolwenci uczelni śląskich nie powinni mieć problemu ze znalezieniem satysfakcjonującego zatrudnienia w lokalnych firmach. W samych Katowicach stopa bezrobocia wynosi tylko 1,9% i jest ponad trzy razy niższa od średniej krajowej. Jednocześnie to jedna z najniższych stóp bezrobocia w Polsce, dzięki czemu studenci i absolwenci mogą liczyć na płynne wejście na rynek pracy i znalezienie satysfakcjonującego zajęcia. Firmy potrzebują specjalistów z bardzo wielu dziedzin, zarówno po kierunkach technicznych jak i biznesowych. Dla porównania w Częstochowie bezrobocie wynosi 4,1%, a w Gliwicach 3,3%. Potwierdza to tezę, że lokalny rynek pracy jest bardzo atrakcyjny dla studentów.

Na Śląsku znajdziecie bardzo dużo renomowanych zakładów pracy, które stawiają na innowacyjność i kwalifikacje swoich pracowników. W południowej części województwa prężnie działa sektor turystyczny. Wśród największych firm znajdują się między innymi Polska Grupa Górnicza w Katowicach, Tauron Polska Energia S.A. w Katowicach, Unilever Polska Sp. z o. o., Mostostal Zabrze, X-kom z Częstochowy, Elektrobudowa, Press Glass w Tychach, JSW w Częstochowie, Nemak Poland w Bielsku-Białej, czy PPHU Specjał. Każdy z tych podmiotów potrzebuje wykwalifikowanej kadry technicznej, menedżerskiej oraz marketingowców i informatyków, którzy zadbają o systemy i promocje firm. Bardzo cenione są lokalne obiekty służby zdrowia, dzięki czemu bardzo popularne są studia medyczne. Województwo śląskie to bardzo przyjazny region dla studentów i absolwentów, dlatego warto kontynuować w nim swoją edukację i rozpocząć karierę zawodową.

Zawód: Administrator sieci

Administrator sieci, powszechnie określany mianem szanownego admina, to osoba, której zadaniem jest zapewnienie sprawnego i bezawaryjnego działania systemów informatycznych. Stanowisko administratora śmiało można zatem zaliczyć zatem do grona zarówno prestiżowych, jak i niezwykle odpowiedzialnych. Uważasz, że się nadajesz? Co to jest zawód administrator sieci – co musisz wiedzieć. Na czym polega ta praca w branży informatycznej? Jakie trzeba mieć predyspozycje

Czytaj więcej »

Zawód: inżynier robotyk

Co to jest zawód inżynier robotyk – co musisz wiedzieć. Na czym polega praca w branży inżynier robotyk? Jak zdobyć kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania tej profesji w Polsce? Jakie studia trzeba skończyć? Jakie trzeba mieć predyspozycje i przygotowanie? Jak wygląda kariera? Ile się zarabia? Czym jest zawód inżynier robotyk? Inżynier robotyk to osoba zajmująca się projektowaniem, budową, programowaniem oraz

Czytaj więcej »

Zawód: Informatyk

Dzisiaj już stosunkowo rzadko używa się pojęcia “Informatyk”, gdyż zostało ono zastąpione konkretnymi specjalnościami, które występują w branży informatycznej, np. programista, administrator sieci, webdeveloper, specjalista ds. zabezpieczeń, etc. Każde z nich charakteryzuje się odmiennym zakres obowiązków, niezbędnych umiejętności i zarobkami. Czy jednak tradycyjni informatycy na dobre już zniknęli z rynku pracy? Kim naprawdę są i gdzie się ukryli? Kim jest

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję