Site logo

Zawód: Webmaster

Webmaster to specjalista, który na zlecenie klienta projektuje, planuje, koduje, rysuje i następnie aktualizuje oraz dokonuje setek tysięcy drobniejszych i większych poprawek. Brzmi zawile? Boisz się, że sobie nie poradzisz? Fakt, praca webmastera nie należy raczej do miłych, prostych i przyjemnych, ale jeśli lubisz tworzyć, jesteś kreatywny i odporny na kiepski gust klientów, to na pewno się tutaj odnajdziesz!

Mniejszy zakres obowiązków można spotkać u webmasterów zatrudnionych w większych przedsiębiorstwach, gdzie funkcjonują kilkuosobowe zespoły projektowe, gdzie każdy odpowiedzialny jest wyłącznie za “swoje podwórko”, czyli:

  • webdeveloper – zajmuje się techniczną warstwą strony,
  • specjalista ds. SEO – optymalizuje i pozycjonuje stronę internetową,
  • programista (koder) – pisze aplikacje na potrzeby danego projektu,
  • grafik – projektuje interfejs oraz szatę graficzną serwisu,
  • administrator – stara się, żeby wszystko działało tak, jak zażyczył sobie tego klient
  • redaktor – aktualizuje serwis pod kątem treści.

No dobra, ale jak w ogóle zostać webmasterem? Trzeba skończyć jakiś konkretny kierunek studiów czy ukraść pierścień władzy Sauronowi? No cóż, pierścień Saurona zapewne byłby niezłym gadżetem, ale raczej w pracy webmastera nie pomoże. Zostańmy zatem przy studiach, ok? Teoretycznie, żeby zostać webmasterem nie trzeba mieć ukończonych studiów. Większość pracodawców wymaga jednak ukończonych przynajmniej studiów I stopnia z zakresu informatyki lub kierunków pokrewnych, które pozwalają na zdobycie konkretnej wiedzy i umiejętności. W cenie są także specjalistyczne kursy oraz szkolenia z zakresu poszczególnych pakietów graficznych, języków programowania, etc.

Miesięczne zarobki na stanowisku webmastera są bardzo zróżnicowane i wahają się między 2000 a 6000 zł. Wszystko zależy od wielkości firmy, branży i naszego doświadczenia. Najlepsi webmasterzy mogą liczyć nawet na zarobki powyżej 10 000 zł miesięcznie.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zawód: Meteorolog

Zacznijmy od tego, kim meteorolog nie jest: prezenterem prognozy pogody (tzw. pogodynką), wróżką, zaklinaczem deszczu. I to naprawdę nie jego wina, że wiosną czasem pada

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję