Site logo

Zawód: Programista

Programiści, określani również mianem developerów, to naprawdę wybitne jednostki, które potrafią przekuć na język programowania nawet najbardziej kuriozalne pomysły klientów oraz account’ów. Czy warto wkroczyć do świata, w którym panuje PHP, Java, Ruby, C# oraz Python?

Kim jest programista i jak nim zostać?

“Jestem programistą!” – brzmi dumnie, prawda? Sam prestiż to jednak nie wszystko, gdyż zarobki w branży IT należą do najwyższych na rynku – najlepsi mogą liczyć nawet na kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie! Trudno się zatem dziwić, że co raz więcej młodych ludzi wiąże swoją przyszłość właśnie z informatyką. Jak jednak zostać programistą i zdobyć gruntowną wiedzę teoretyczną oraz praktyczne umiejętności związane z tworzeniem i rozwijaniem oprogramowania?

Można oczywiście być genialnym samoukiem i do wszystkiego dojść samodzielnie. Przykładów w IT raczej nie brakuje – Bill Gates czy Mark Zuckerberg nigdy nie skończyli swoich studiów, a mimo to odnieśli niekwestionowany sukces. Można? Pewnie, że można! Wystarczy sporo chęci, odpowiednia motywacja i godziny spędzone przed komputerem…

Co jednak z osobami, które nie widzą nawet możliwości, żeby opanować wszystko we własnym zakresie, w domowym zaciszu? Najprostszym rozwiązaniem będzie wybór odpowiedniego kierunku studiów i specjalności. Tutaj znajdziesz więcej informacji o studiach informatycznych i dostępnych specjalnościach prowadzonych przez polskie uczelnie.

Edukację akademicką można zakończyć już po studiach inżynierskich I stopnia, które trwają 3,5 roku. Dalsze kształcenie może odbywać się w ramach studiów magisterskich II stopnia (trwających 2 lata) lub na specjalistycznych studiach podyplomowych.

Podstawa sukcesu w tej branży to jednak doświadczenie zawodowe i konkretne, specjalistyczne umiejętności, bez których będzie dość trudno przebić się na rynku pracy. Bycie programistą to bowiem coś więcej, niż posiadanie wyłącznie podręcznikowej wiedzy wyniesionej ze studiów. To przede wszystkim umiejętność logicznego myślenia i rozwiązywania zaistniałych (często skomnplikowanych) problemów.

Kierunki studiów polecane dla programisty

Jak wygląda praca programisty?

Zatrzymajmy się teraz na moment przy samej pracy i jej specyfice. Zapewne ucieszy Was informacja, że nie istnieje tutaj coś takiego, jak „opis zajęć”? Nie liczcie jednak na to, że całe dnie w pracy będą mijać Wam na kolejnej partyjce w CoD lub CS, gdyż obowiązków na pewno Wam nie zabraknie. Zadbają o to klienci, którzy stale chcą ulepszać swoje programy i cała gromada account’ów, która zrobi wszystko, żeby ten pierwszy był zadowolony.

Przy takich biurkach pracuje wielu developerów… Też byś chciał przy takim usiąść?

Dostępne specjalności są niezwykle trudne do wymienienia po przecinku, gdyż jest ich naprawdę sporo a wraz z rozwojem technologii pojawiają się co roku całkowicie nowe. Ograniczymy się zatem do tych najpopularniejszych w Polsce:

 • PHP Developer
 • iOS Developer
 • Android Developer
 • Ruby Developer
 • C# Developer
 • .Net Developer
 • Java Developer
 • Python Developer
 • Front-end Developer
 • Back-end Developer
 • i wiele, wiele innych

Ile zarabia programista w Polsce?

Dokładna wysokość wynagrodzenia w tej branżỳ jest uzależniona od wielu czynników, np. poziomu doświadczenia, stopnia opanowania danej technologii, rodzaju pracodawcy, formy zatrudnienia, etc. Można jednak przyjąć, że średnie zarobki programisty z dwuletnim doświadczeniem zawodowym wynoszą około 5500/6000 zł miesięcznie. Programiści mogą ponadto liczyć na szereg dodatkowych benefitów pozapłacowych: karty multisportu, prywatne ubezpieczenia medyczne, dostęp do bezpłatnych szkoleń i wyjazdów na konferencje, itp. Najlepsi developerzy z wieloletnim stażem, zatrudnieni na kontraktach lub na zasadzie B2B mogą otrzymać nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie za swoją pracę.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Pomoc dla młodych przedsiębiorców

Przykłady przedsięwzięć, które się powiodły dzięki dofinansowaniu ze środków UE, wskazówki, jak napisać biznes plan, dziesięć kroków do samodzielnego złożenia wniosku o dotację i sześć

Czytaj więcej »

Fitness przyszłością

Fitness oraz trenerstwo personalne kojarzy się z siłownią, obcisłymi ciuchami oraz zdjęciami na Instagramie. A to tylko drobna część tego zajęcia, wyrywek rozpowszechniony publicznie. Łatwość

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję