Jeśli wahasz się, czy studiowanie jednego z kierunków nauczycielskich ma sens, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na studia związane z nauczaniem, szkolnictwem – dowiedz się o nich więcej. Sprawdź, co to są kierunki nauczycielskie, jakie dają możliwości studiowania i pracy dla absolwentów w szkołach, placówkach edukacyjnych i poza systemem edukacyjnym.
Studia nauczycielskie to kierunki dające uprawnienia do pracy w szkole jako nauczyciel. Uprawnienia do pracy jako nauczyciel przedszkola i nauczania wczesnoszkolnego (nauczyciel klas I-III w szkole podstawowej) daje kierunek pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna. Uprawnienia do nauczania w szkole specjalnej daje kierunek pedagogika specjalna. Nauczycielem przedmiotowym, nauczającym przedmioty szkolne można zostać po studiach na tradycyjnych kierunkach, pod warunkiem ukończenia specjalności nauczycielskiej lub zdobycia kwalifikacji nauczycielskich na odpowiednich studiach podyplomowych. To znaczy, trzeba ukończyć polonistykę nauczycielską — żeby uczyć języka polskiego, matematykę nauczycielską — żeby uczyć matematyki, anglistykę nauczycielską, germanistykę nauczycielską, rusycystykę nauczycielską, romanistykę nauczycielską, hispanistykę nauczycielską — żeby zostać nauczycielem języka obcego, fizykę nauczycielską — żeby uczyć fizyki, historię nauczycielską — żeby uczyć historii, chemię nauczycielską — żeby uczyć chemii, biologię nauczycielską — żeby uczyć biologii, specjalizację nauczycielską na wychowaniu fizycznym — żeby uczyć WF. Wyjątkiem są studia artystyczno-nauczycielskie, które z założenia dają uprawnienia do nauki plastyki i muzyki w szkole. To odpowiednio kierunki edukacja artystyczna w obszarze sztuk plastycznych i edukacja artystyczna w obszarze sztuk muzycznych. Warto wiedzieć, że także zawód pedagoga szkolnego, bibliotekarza w szkole, opiekuna w świetlicy szkolnej należą do zawodów nauczycielskich. Żeby zostać pedagogiem szkolnym i nauczycielem opiekunem w świetlicy, trzeba ukończyć pedagogikę opiekuńczo-wychowawczą, a żeby nauczycielem-bibliotekarzem kierunek bibliotekoznawstwo.
Kierunek pedagogika specjalna oraz pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna dostępne są jedynie na studiach jednolitych magisterskich (5 lat). Jednak MEN ma plany, aby wszystkie kierunki studiów nauczycielskich były dostępne wyłącznie w trybie jednolitym magisterskim. Pozostałe kierunki nauczycielskie dostępne są głównie na studiach licencjackich (3 lata), inżynierskich (3,5 roku) oraz na magisterskich studiach uzupełniających (1,5 roku do 2 lat). Możesz także uczyć się tematyki nauczania i edukowania na podyplomówkach i kursach, szkoleniach dających podstawowe kompetencje w obszarze poszczególnych działów dydaktyki danego przedmiotu, obszaru wychowania w szkole lub pogłębiające wiedzę z wcześniejszych etapów edukacji. Na pewno interesuje Cię, jakie kierunki masz do wyboru. Można je pogrupować ze względu na typ szkoły, zawody nauczycielskie oraz uprawnienia do nauczania danego przedmiotu.