Studia pedagogiczne na specjalności resocjalizacyjnej i penitencjarnej na kaliskim Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza prowadzone są we współpracy z Centralnym Ośrodkiem Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu. Przygotowują absolwentów do pracy z osobami wymagającymi wsparcia w zamkniętych i otwartych zakładach karnych, zakładach poprawczych oraz placówkach opiekuńczo-wychowawczych.
Wydział Pedagogiczno-Artystyczny UAM w Kaliszu proponuje studia, które kształcą specjalistów z zakresu resocjalizacji. Studia pedagogika resocjalizacyjna i penitencjarna są odpowiedzią na rozwój instytucji resocjalizacyjnych oraz penitencjarnych w Polsce.
Co po studiach?
Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu prowadzi studia na kierunku pedagogika o specjalności resocjalizacyjnej i penitencjarnej. Praktyczna część studiów przygotowana została we współpracy z Centralnym Ośrodkiem Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu. Państwo inwestuje w rozwój ośrodków resocjalizacyjnych, powstają również nowe placówki, co daje możliwości rozwoju zawodowego dla osób z kierunkowym wykształceniem. Rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę, których umiejętności pozwolą na rozpoczęcie pracy w zakładach karnych czy zakładach poprawczych. Absolwenci studiów pracują jako opiekunowie, wychowawcy oraz funkcjonariusze służb mundurowych. Mogą również pracować z osobami objętym systemem monitoringu elektronicznego lub pod nadzorem kuratora.
Zajęcia oraz wykłady mają wymiar praktyczny, dzięki temu studenci mają możliwość zdobycia potrzebnej wiedzy i umiejętności w pracy z osobami wymagającymi resocjalizacji. Studenci odbywają praktyki w jednostkach penitencjarnych w oparciu o współpracę z Centralnym Ośrodkiem Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu, co pozwala już w czasie studiów sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności. Są to kolejno: 40 godzin na studiach licencjackich i 60 godzin na studiach magisterskich. Praktyki można odbyć w zakładach poprawczych i karnych oraz instytucjach zajmujących się resocjalizacją osób, które weszły w kontakt z prawem.
Zainteresowała cię pedagogika?
Koniecznie sprawdź ten kierunek studiów na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Kaliszu.
Efektywne moduły kształcenia
Program studiów pierwszego stopnia został przygotowany w taki sposób, aby studenci mieli szansę przyswoić szczegółowe informacje, które dotyczą funkcjonowania społeczeństwa, zachowań dewiacyjnych, przepisów prawnych oraz pracy z osobami wymagającymi resocjalizacji. Program jest podzielony na trzy moduły i są to kolejno: moduł kierunkowy międzyspecjalizacyjny, moduł specjalizacyjny oraz moduł umiejętności komunikacyjnych.
Pierwszy moduł dotyczy zagadnień z zakresu pedagogiki, psychologii i socjologii. Zajęcia te pozwalają studentom poznać zagadnienia z zakresu resocjalizacji, penitencjarystyki oraz prawa i kryminologii. Moduł specjalizacyjny obejmuje zagadnienia z zakresu regulacji prawnych obowiązujących w prawie polskim i europejskim oraz sposobu funkcjonowania instytucji oraz ośrodków penitencjarnych w Polsce. Zajęcia organizowane w ramach modułu obejmują takie obszary tematyczne jak:
- koncepcje przeciwdziałania narkomanii w krajach UE,
- resocjalizacja przestępców seksualnych,
- dylematy resocjalizacji więźniów długoterminowych i dożywotnich,
- specyfika pracy z więźniami seniorami w polskich zakładać karnych,
- Unia Europejska wobec współczesnych zjawisk kryminalnych,
- ewolucja i struktura przestępczości w Polsce,
- geneza i systemy probacji na tle porównawczym,
- historia oraz organizacja więziennictwa polskiego,
- systemy i metody wychowania w instytucjach dla nieletnich,
- socjologia mikrośrodowisk wychowawczych,
- organizacja i zasady działania kurateli sądowej,
- polskie służby mundurowe w systemie profilaktyki i prewencji,
- patologie społeczne,
- diagnoza pedagogiczna z elementami etiologii kryminalnej,
- socjologia instytucji izolacyjnych,
- metodyka pracy penitencjarnej,
- europejskie reguły więzienne oraz sankcji alternatywnych,
- podstawowe zasady prawa karnego,
- psychologia penitencjarna,
- sądowa praca socjalna,
- pedagogika prewencji kryminalnej,
- prawo i polityka penitencjarna w Polsce.
Trzeci moduł pozwala na rozwój umiejętności komunikacyjnych. Studenci zobowiązani do wyboru dwóch przedmiotów spośród:
- socjoterapii w postępowaniu z nieletnimi,
- sztuki, piosenki i poezji w resocjalizacji,
- słownego i pisemnego warsztat resocjalizatora,
- diagnozowania nieprzystosowania społecznego w zakładach karnych i poprawczych.
Studia magisterskie
Podobnie jak na studiach licencjackich, wszystkie przedmioty realizowane na studiach drugiego stopnia są podzielone na moduły. Moduł kierunkowy międzyspecjalnościowy obejmuje podstawowe przedmioty, między innymi związane z pedagogiką, socjologią i psychologią. Moduł specjalnościowy na kierunku pedagogika resocjalizacyjna i penitencjarna oferuje zajęcia, które bezpośrednio dotyczy zagadnień socjologicznych oraz kryminologii. W ramach tego modułu studenci zdobywają wiedzę i umiejętności, które dotyczą:
- metodyki oddziaływań resocjalizacyjnych i penitencjarnych,
- prawnych podstaw resocjalizacji nieletnich i dorosłych,
- psychologii sądowej i penitencjarnej,
- kryminologii z elementami wiktymologii,
- systemów penitencjarnych w różnych krajach świata,
- kulturowych konspektów odbywania kary pozbawienia wolności,
- socjologii instytucji totalnych i izolacyjnych.
- Studenci mają możliwość uczęszczania na szereg ciekawych zajęć fakultatywnych, m. in.:
- przestępczość i polityka karna w UE i Polsce,
- podstawy nauki o karze,
- resocjalizacja poprzez uczestnictwo w sztuce,
- zarys dziejów,
- zajęcia warsztatowe najróżniejszych dziedzin.
Korzyści dla studenta
Program studiów został przygotowany w taki sposób, aby studenci mieli okazję nie tylko zdobyć specjalistyczną wiedzę, ale również wykorzystać ją w praktyce. Możliwość odbycia praktyk zawodowych w jednym z ośrodków penitencjarnych sprawia, że studenci jeszcze w czasie kształcenia mogą sprawdzić, jak wygląda praca opiekuna lub wychowawcy zakładów resocjalizacyjnych lub o charakterze poprawczym. Zajęcia fakultatywne z podstaw prawnych czy warsztatów poszerzają horyzonty i sprawiają, że studenci po zakończeniu studiów mogą liczyć na zatrudnienie w rozwijających się ośrodkach poprawczych i zakładach penitencjarnych.
Zainteresowała cię pedagogika?
Koniecznie sprawdź ten kierunek studiów na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Kaliszu.