Site logo

Studia biotechnologiczne w Rzeszowie

Studia z biotechnologii Rzeszów

Gdzie na studia biotechnologiczne w Rzeszowie?

Wszystkie kierunki z bioinżynierii, biotechnologii medycznej, farmaceutycznej, zwierząt, roślin, żywności w Rzeszowie i na Podkarpaciu

List view

Opinie o studiach biotechnologicznych

Poradniki dla przyszłych studentów kierunków związanych biotechnologią medyczną, farmaceutyczną, zwierząt, roślin, żywności, bioinżynierią w Rzeszowie i na Podkarpaciu. Kierunki biotechnologiczne okiem ekspertów, studentów, absolwentów i pracodawców.

Zobacz inne studia przyrodnicze i medyczne w Rzeszowie

Szukasz innych studiów związanych z biologią i jej zastosowaniem? Sprawdź wszystkie przyrodnicze i medyczne kierunki studiowania

Kierunek biotechnologia - program studiów, praca, zarobki (film)

Zobacz kierunek studiów w wideopigułce. Dowiesz się najważniejszych informacji: o czym są te studia, czego można się na nich nauczyć, przedmioty w planie zajęć, jakie trzeba mieć predyspozycje do kierunku, z czego można pisać pracę dyplomową, gdzie można znaleźć pracę po studiach. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania biotechnologii. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Czy warto iść na studia biotechnologiczne w Rzeszowie i na Podkarpaciu?

Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunku związanego z biotechnologią medyczną, farmaceutyczną, zwierząt, roślin, żywności, bioinżynierią na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Studia biotechnologiczne w pigułce

Co warto wiedzieć o studiach związanych z biotechnologią? Jeśli wahasz się, czy studiowanie biotechnologii, biotechnologii medycznej, farmaceutycznej, zwierząt, roślin, bioinżynierii, medycyny roślin ma sens, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na studia biotechnologiczne – dowiedz się o nich więcej. Sprawdź, co to jest biotechnologia, jakie daje możliwości studiowania i pracy dla absolwentów. Co to jest biotechnologia? To nauka, która zajmuje się zastosowaniem układów biologicznych organizmów żywych do wytwarzania produktów na skalę przemysłową. Biotechnologia ma zatem zastosowanie w życiu codziennym np. w produkcji przetworów mlecznych, recyklingu, produkcji genetycznie zmodyfikowanych organizmów (GMO), produkcji antybiotyków. Kierunki związane z biotechnologią realizowane są na studiach licencjackich (3 lata) lub inżynierskich (3,5 roku) oraz na magisterskich studiach “uzupełniających” (1,5 roku do 2 lat). Podczas wykładów, ćwiczeń i laboratoriów będziesz zgłębiać m.in. takie przedmioty jak biologia, matematyka, chemia, fizyka, biofizyka, genetyka, mikrobiologia, biotechnologia molekularna, biotechnologia medyczna, biotechnologia roślin, modelowanie molekularne, diagnostyka molekularna w medycynie, ochronie roślin i środowisku, GMO – modyfikowane genetycznie rośliny i mikroorganizmy, metody szukania nowych leków i terapii. Na pewno interesuje Cię, jakie kierunki i specjalności w zakresie studiów biotechnologicznych masz do wyboru. Można je pogrupować ze względu ścieżkę kariery zawodowej, jaką obierzesz po studiach w pracy jako biotechnolog np. w: instytutach badawczych i naukowych, firmach farmaceutycznych, chemicznych i biotechnologicznych, laboratoriach badawczych, kontrolnych, czy diagnostycznych, instytucjach odpowiedzialnych za ochronę środowiska, przemyśle np. spożywczym, gdzie biotechnologia wykorzystywana jest na szeroką skalę.

Biotechnologia: Analiza rozwoju przemysłu oraz gospodarki dość jednoznacznie wskazuje na bardzo ważne miejsce biotechnologii w procesach kształtujących nowoczesne oblicze technologii XXI w. Wybierając biotechnologię, jako przedmiot swoich studiów można być raczej spokojnym o swoją pozycję na rynku pracy i dobre zarobki. Praca biotechnologa jest niezwykle ciekawa – uczestniczy on bowiem w projektowaniu oraz nadzorowaniu i realizacji procesów przemysłowych, z wykorzystaniem organizmów żywych lub ich elementów.
Studia nie są łatwe. Biotechnolog musi świetnie znać narzędzi matematyczne, opanować fizykę, chemię, biologię oraz technologie przemysłowe. Dodatkowo, musi być świetnym specjalistą w zakresie biochemii, mikrobiologii, ochrony środowiska, genetyki i wielu innych dziedzin, które kształtują umiejętności zawodowe absolwenta biotechnologii. Aby otrzymać indeks, na kierunku biotechnologia trzeba być dobrym uczniem. Świetne świadectwo maturalne, z przedmiotów obowiązkowych to nie wszystko. Najlepsze uczelnie wymagają dobrych ocen uzyskanych na rozszerzonej maturze z przedmiotów przyrodniczych oraz języków obcych. Biotechnologia to dziedzina wiedzy, która charakteryzuje i projektuje rozwiązania techniczne służące wytwarzaniu bądź modyfikowaniu produktów, przy użyciu organizmów żywych, lub ich elementów. Obecnie, bardzo często wykorzystuje się zmodyfikowane genetycznie organizmy, dlatego biotechnolog powinien mieć także rozległą wiedzę z zakresu inżynierii genetycznej. Zwykle studenci specjalizują się w jednej z trzech dziedzin: biotechnologii roślin, biotechnologii zwierząt, biotechnologii żywności.

Biotechnologia medyczna: Biotechnologia medyczna jest względnie nowym i jeszcze mało znanym kierunkiem na szkołach wyższych w Polsce, a jest to dyscyplina, która z całą pewnością rozwija się w zawrotnym tempie. Do najważniejszych zadań biotechnologii medycznej zalicza się wczesne diagnozowanie chorób, wykrywanie wad genetycznych i rozwojowych, badania nad hodowlą komórek. Dodatkowo, biotechnologia skupia się na rozwoju nowoczesnych metod i systemów analitycznych, a także diagnostyki i terapii chorób zakaźnych. Znalazła ona również zastosowanie w opracowywaniu materiałów biomedycznych nowej generacji.

Biotechnologia molekularna: Studia na kierunku biotechnologia molekularna są rozwinięcie studiów z zakresu biotechnologii. Pozwalają na pogłębienie wiedzy i nabycie umiejętności niezbędnych w przyszłości, w samodzielnej pracy. Zajęcia mają charakter praktyczny. W trakcie studiów poruszane są dziedziny takie jak: biotechnologia medyczna, biotechnologia roślin, biotechnologia komórki, biotechnologia mikroorganizmów, genetyka molekularna.

Biotechnologia stosowana roślin: Studia na kierunku biotechnologia stosowana roślin przygotowuje specjalistów do samodzielnej pracy w laboratoriach biotechnologicznych, a także prowadzenia własnych firm w zakresie mikrorozmnażania roślin. Program studiów obejmuje takie przedmioty jak np: chemia, matematyka, technologia informatyczna, biologia komórki, biotechnologia, chemia organiczna, genetyka, biologia molekularna, biochemia, fizjologia roślin, cytogenetyka, żywienie roślin, in-vitro w biotechnologii, inżynieria genetyczna i wiele innych.

Bioinżynieria: Bioinżynieria to bardzo modny i przyszłościowy kierunek. Uczelnie ze Stanów Zjednoczonych, Anglii czy Japonii już od dawna mają go w swojej ofercie edukacyjnej. W Polsce także można studiować bioinżynierię i to już w ponad dziesięciu miastach. Każdego roku bioinżynierię uruchamiają kolejne uczelnie (państwowe i prywatne), ponieważ cieszy się ona dużą popularnością. Bioinżynieria to kierunek niezwykle potrzebny środowisku naturalnemu. Dzięki niej może rozwijać się rolnictwo, a tereny zdegradowane można szybko przywrócić naturze.
Bioinżynieria to kierunek interdyscyplinarny, stworzony z myślą o ludziach zainteresowanych biologią, chemią oraz naukami technicznymi. Łączy w sobie elementy każdej z tych nauk. Jej osiągnięcia mają zastosowanie w tych gałęziach przemysłu, w których wykorzystuje się nowoczesne technologie. Studenci bioinżynierii muszą posiadać szeroką wiedzę z zakresu biologii i chemii. Powinni także radzić sobie z matematyką. Od przyszłych bioinżynierów oczekuje się ponadto predyspozycji do pracy w warunkach laboratoryjnych. Szczególnie pożądane cechy i umiejętności to: kreatywny umysł, cierpliwość, skrupulatność, zorganizowanie oraz natura badawcza. Bioinżynierię można studiować w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym, zarówno na pierwszym, jak i na drugim etapie edukacji akademickiej. Studia pierwszego stopnia trwają 3,5 roku. Absolwenci otrzymują tytuł inżyniera. Studia drugiego stopnia trwają 1,5 roku i wieńczy je zdobycie tytułu magistra inżyniera. Na bioinżynierii studenci zdobywają wiedzę z dziedziny nauk przyrodniczych i technicznych. Uczą się między innymi: biologii, chemii, ochrony środowiska, przedsiębiorczości i wielu innych przedmiotów niezbędnych w pracy każdego bioinżyniera. Przyszli absolwenci tego kierunku zdobywają także szereg umiejętności umożliwiających pracę w laboratoriach badawczych. Poznają więc zastosowanie nowoczesnej aparatury i wykonują szereg skomplikowanych ćwiczeń, rozszerzając tym samym swoje kompetencje i zdobywając doświadczenie. Nauce na bioinżynierii z pewnością sprzyjają doskonale zaopatrzone pomieszczenia badawcze oraz bardzo dobrze wykwalifikowana kadra nauczycieli akademickich. Dzięki staraniom władz wielu uczelni studenci bioinżynierii mogą skupić się na poznawaniu organizmów żywych począwszy od molekuły a na całym organizmie kończąc. Stworzenie odpowiednich warunków do nauki pozwala przyszłym bioinżynierom odnosić sukcesy na polu naukowym i badawczym.

Bioinżynieria produkcji żywności: Studia na kierunku bioinżynieria produkcji żywności mają interdyscyplinarny charakter. Zajęcia łączą ze sobą wiedzę z zakresu bioinżynierii, bioinżynierii zwierząt, produkcji żywności. Słuchacz w czasie studiów zdobywa wiedzę ogólną z zakresu nauk podstawowych, umożliwiającą interpretowanie zjawisk i procesów zachodzących w przyrodzie oraz towarzyszących produkcji żywności. Wyjaśnia przyczyny i następstwa naturalnych procesów i zjawisk zachodzących w surowcach i produktach żywnościowych. Zna podstawowe metody, narzędzia, techniki i technologie wykorzystywane w produkcji, przetwórstwie i przechowalnictwie surowców oraz produktów żywnościowych.

Biomonitoring i biotechnologie ekologiczne: Studia na kierunku biomonitoring i biotechnologie ekologiczne mają praktyczny charakter. W trakcie studiów słuchacz oprócz aktualnego stanu środowiska przyrodniczego uczy się identyfikować zagrożenia oraz wdrażać rozwiązania z zakresu biotechnologii ekologicznych, co oznacza wykorzystanie naturalnych zależności obecnych w układach przyrodniczych w procesie restytucji ekosystemów wodnych i lądowych

Medycyna roślin: Studia związane z medycyną roślin to wykorzystywanie w rolnictwie, ogrodnictwie, leśnictwie, architekturze krajobrazu substancji biologicznych, w tym modyfikowanych biotechnologicznie oraz substancji chemicznych. Podczas tych studiów uczysz się wykorzystywać biotechnologię i technologię chemiczną do ochrony pól, sadów, ogrodów, parków, lasów, łąk i innych terenów zielonych. Uczysz się jak diagnozować, zwalczać i ochraniać rośliny i do zwalczania chorób i patologii rozwoju wywołanych przez czynniki biologiczne – pasożyty i zwierzęta roślinożerne (takie jak owady i inne bezkręgowce, ptaki ssaki, gady, płazy, grzyby, bakterie, wirusy) oraz czynniki atmosferyczne, zanieczyszczenia związkami chemicznymi w powietrzu, glebie, wodzie

Studia w Rzeszowie i na Podkarpaciu

Rzeszów – miasto położone w południowo-wschodniej Polsce. Jest to bardzo ważny ośrodek akademicki na studenckiej mapie Polski. Studiuje tu ponad 45 tysięcy studentów, a mury uczelni, w roli absolwentów, opuszcza kilkanaście tysięcy osób. To najważniejszy ośrodek akademicki południowo-wschodniej Polski, w którym można studiować ponad 200 kierunków w formie studiów licencjackich, inżynierskich, jednolitych magisterskich, magisterskich drugiego stopnia lub podyplomowych. Szeroka oferta kierunków na uczelniach państwowych i prywatnych sprawia, że na studia tu decyduje się bardzo wiele osób, nie tylko z lokalnych miejscowości, ale z całej Polski i zagranicy. Miasto posiada nowoczesną infrastrukturę oraz dogodną lokalizację, dzięki czemu poza nauką, można w nim aktywnie spędzać czas wolny. W Rzeszowie i jego okolicach zarejestrowanych jest około 30 tysięcy firm, w których absolwenci mogą rozpocząć swoje kariery. Poza nauką studenci otrzymują ciekawą ofertę spędzania wolnego czasu, między innymi w licznych i pięknych rzeszowskich parkach, których jest kilkanaście. Do najbardziej popularnych należą Park Papieski, Aleja pod Kasztanami w okolicy Zamku Lubomirskich, czy też Ogród Miejski im. Solidarności. Studenci mogą udać się do pobliskich lasów lub też malowniczych miejscowości takich jak Tarnobrzeg, Krosno i Przemyśl. Fani historii i zwiedzania mają do dyspozycji Zamek Lubomirskich, Muzeum Okręgowe, Muzeum Etnograficzne, podziemną Trasę Turystyczną, czy też zabytkowy Rynek. Na tym ostatnim znajdują się liczne restauracje oraz bary. Pod tym kątem oferta Rzeszowa jest w pełni dostosowana do potrzeb studentów. Bliskość Bieszczadów to kolejny atut Rzeszowa. Studiowanie w województwie podkarpackim możliwe jest nie tylko w Rzeszowie. Uczelnie, ich zamiejscowe oddziały lub filie, znajdują się w takich miejscowościach jak: Jasło, Stalowa Wola, Jarosław, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Sanok, Nisko, Przeworsk i Mielec. W nich co roku studiuje około kilku, a nawet kilkunastu tysięcy osób.

Biotechnologiczne studia podyplomowe w Rzeszowie i na Podkarpaciu

Gdzie w Rzeszowie i na Podkarpaciu zdobywać wiedzę z biotechnologii i jej zastosowania w naukach przyrodniczych, medycznych - stacjonarnych i on-line?

Praca po studiach z biotechnologii

Zastanawiasz się, jakie perspektywy pracy po skończeniu kierunku biotechnologia na rzeszowskich i podkarpackich

Praca po studiach biotechnologicznych

Przy odpowiednim podejściu absolwenci studiów biologicznych i biotechnologicznych nie mają problemu ze znalezieniem zatrudnienia. Pierwszy krok to decyzja, czy kontynuować naukę na studiach doktoranckich i starać się o pracę na uczelni, czyli wybrać karierę naukową. Poza uczelniami możliwość takiej pracy dają ośrodki naukowe i badawcze, nie tylko w Polsce. Ci absolwenci, którzy czują powołanie do przekazywania wiedzy, mogą zostać nauczycielami w szkołach. Obecnie rośnie potrzeba popularyzowania nauki i przekazywania jej w przystępny sposób. Powstają interaktywne centra naukowe, wystawy, taką funkcję pełnią też media popularnonaukowe. Inną drogą jest praca w przemyśle różnych branż, np. medycznej, laboratoryjnej i technologicznej. Tam w laboratoriach biotechnolodzy zajmują się zastosowaniem tej nauki w rozwiązaniach technicznych. Warto zastanowić się, czy charakter pracy dla absolwentów kierunku studiów biotechnologicznych zgodny jest z predyspozycjami, charakterem i upodobaniami. Po tych kierunkach studiów można rozpocząć budowanie swojej ścieżki kariery w prywatnych firmach i przemyśle poprzez pełnienie funkcji inżyniera i naukowca. Dodatkowo absolwent studiów I i II stopnia może pogłębiać wcześniej zdobytą wiedzę w ramach studiów doktoranckich i rozwijać swoją karierę na uczelni. W tym zawodzie istnieje deficyt specjalistów, dlatego absolwenci kierunków biotechnologicznych, mogą liczyć na wiele ciekawych ofert pracy. Warto też nadmienić, że absolwenci mają również szeroką paletę studiów podyplomowych z zakresu biologii, biotechnologii, informatyki, chemii, geografii, medycyny, która pozwoli im uzupełnić wiedzę o szczegóły, które są potrzebne na danym etapie ścieżki zawodowej.

Biotechnolog: W celu pracy na stanowisku biotechnologa należy skończyć jeden z szerokiej gamy kierunków biotechnologicznych takich jak: biotechnologia, bioinformatyka, bioinżynieria, bioinżynieria żywności., biotechnologia stosowana roślin, biotechnologia molekularna i pokrewne. Absolwenci tych studiów są gruntownie przygotowani do pracy we wszystkich typach laboratoriów badawczych, kontrolnych i diagnostycznych, w firmach przemysłu biotechnologicznego, farmaceutycznego, spożywczego i pokrewnych gałęzi przemysłu. Ponadto, szerokie i interdyscyplinarne wykształcenie umożliwia absolwentom sprawną współpracę ze specjalistami innych dziedzin nauki. Są przygotowani do sprawnego poruszania się na styku medycyny, biologii molekularnej, współczesnych metod biologii eksperymentalnej i technologii. Biotechnolog znajdzie, z dużym prawdopodobieństwem, zatrudnienie w przemyśle. Od pewnego czasu rośnie zapotrzebowanie na absolwentów tego kierunku. Jeszcze niedawno, biotechnologia była kierunkiem zamawianym, co oznaczało możliwość uzyskania znacznych profitów, przez studentów tej dziedziny.

Bioinżynier: W celu pracy na stanowisku bioinżyniera należy ukończyć studia na kierunkach biotechnologicznych, takich jak: biotechnologia, bioinżynieria, bioinżynieria żywności i pokrewnych. Praca na stanowisku bioinżyniera polega na prowadzeniu prac rozwojowych, badawczych i wdrożeniowych przy wykorzystaniu systemów biologicznych w przemyśle. Wielu bioinżynierów jest kierownikami prac badawczych w ramach których przeprowadza się eksperymenty, rozwija się technologie, projektuje, opracowuje, modyfikuje biotechnologiczne procesy. Aby zostać bioinżynierem należy ukończyć studia z zakresu biotechnologii, bioinżynierii, bioinformatyki. Absolwenci tych kierunków znajdą zatrudnienie w administracji państwowej i samorządowej, w ośrodkach naukowo-badawczych, w organizacjach zajmujących się ochroną środowiska naturalnego. Wielu bioinżynierów pracować będzie dla firm z branży rolniczej. Liczne grono specjalistów sprawdzi się w biurach konsultingowych i projektowych, opracowując rozmaite projekty ekologiczne. Na bioinżynierów czekają też miejsca w szkolnictwie.

Biotechnolog-naukowiec: Jako absolwent studiów biotechnologicznych możesz związać się z aktywnością naukową na uczelni, w instytucji badawczej lub w działach R&D (badania i rozwój) koncernów farmaceutycznych. Nieuniknione będą wtedy studia doktoranckie (po studiach jednolitych magisterskich i magisterskich “uzupełniających”), praca naukowa, niekiedy praca dydaktyczna (uczenie studentów).Naukowiec to bardzo ogólne pojęcie. Naturalnymi predyspozycjami jest chęć prowadzenia badań, dochodzenia do prawdy, szukania rozwiązań i formułowanie sądów, a także umiejętność obrony własnego stanowiska. Praca na tym stanowisku to ciągła nauka, szkolenie i nauczanie innych. Z jednej strony to duża odpowiedzialność, z drugiej zaś duża samodzielność. Życie naukowca to ciągła aktualizacja zdobytej wiedzy, dlatego też jednym z najważniejszych elementów życia są badania, kursy, sympozja oraz inne okazje by móc rozwijać się w dziedzinie obranej na początku kariery. Postawienie na tą ścieżkę kariery to również pogodzenie się z faktem, iż często nasze badania będą miały zastosowanie tylko teoretyczne bez praktycznego wyrażenie, a przez to nie zawsze taka praca jest satysfakcjonująca. Jednak jeśli uda się doprowadzić badania do przełomowych rozwiązań to możemy wpisać się na stałe do historii nauki. Będziesz uczestniczyć w pracach badawczych, na ich podstawie przygotowywać artykuły i inne publikacje naukowe, uczestniczyć w seminariach i konferencjach związanych z biotechnologią.

Laborant: Ciekawym miejscem zatrudnienia dla absolwenta studiów biotechnologicznych są laboratoria w placówkach naukowych, działach R&D firm biotechnologicznych, chemicznych, farmaceutycznych, spożywczych, przychodniach, szpitalach i innych placówkach ochrony zdrowia. To także możliwości pracy w laboratoriach kryminalistycznych przy badaniach dowodów biologicznych.

Praca po studiach w Rzeszowie i na Podkarpaciu

Rzeszów, jako miasto wojewódzkie, jest atrakcyjnym miejscem pod kątem pracy. Zdecydowanie wyróżnia się na tle innych miejscowości w południowo-wschodniej Polsce, dzięki czemu absolwentom dużo łatwiej wejść na rynek pracy. Obecnie stopa bezrobocia w Rzeszowie wynosi 5,6% i jest niższa od średniej krajowej, która przekracza 6% oraz dużo niższa od średniej wojewódzkiej. W całym województwie podkarpackim stopa bezrobocia wynosi 8,5%, dlatego nie dziwi fakt, że bardzo dużo osób decyduje się na studia, a następnie poszukiwanie zatrudnienia w Rzeszowie. W mieście tym zdecydowanie łatwiej znaleźć atrakcyjną pracę, w porównaniu z mniejszymi miejscowościami w regionie. Wielu studentów wchodzi na rynek pracy już w trakcie studiowania i łączy naukę z pracą zarobkową. Do największych pracodawców należą takie firmy jak Pratt & Whitney Rzeszów S.A., Firma Oponiarska Dębica S.A., Asseco Poland S.A, Federal-Mogul Gorzyce Sp. z o.o., Bury Sp. z o.o., Kirchhoff Polska Sp. z o.o., Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. w Mielcu. Do innych atrakcyjnych pracodawców w regionie należą Hamilton Sundstrand Poland Sp. z o.o. w Rzeszowie oraz Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka S.A. GK w Lubzinie. To miejsca, w których bardzo często swoje kariery zawodowe rozpoczynają absolwenci z rzeszowskich uczelni oraz z innych miast województwa podkarpackiego. Firmy te szukają wykwalifikowanej kadry zarządzającej oraz wysokiej jakości specjalistów, na przykład do obsługi systemów informatycznych i marketingu. Rynek pracy w Rzeszowie jest atrakcyjny. Są tu duże firmy, co jest dodatkowym atutem studiowania w tym mieście.

Zawód: Elektronik

W swojej pracy zawodowej chciałbyś zajmować się projektowaniem inteligentnych domów? Ciągła praca z urządzeniami i systemami elektronicznymi to dla Ciebie ciekawe wyzwanie? Doskonale, będziesz świetnie radził sobie na stanowisku elektronika, o którym chcemy Ci dzisiaj opowiedzieć. Kim jest elektronik? Elektronik to specjalista, który odpowiada za proces montażu, instalacji, konserwacji oraz naprawy sprzętu komputerowego oraz urządzeń i systemów elektronicznych. Trudno w

Czytaj więcej »

Zawód: specjalista ds. internetu rzeczy (Internet of Things, IoT)

Co to za zawód specjalista ds. internetu rzeczy – co musisz wiedzieć. Na czym polega praca w branży specjalista ds. internetu rzeczy? Jakie studia trzeba skończyć? Jakie trzeba mieć predyspozycje i przygotowanie? Jak wygląda kariera? Ile się zarabia? Czym jest zawód specjalista ds. internetu rzeczy?  Zawód specjalista ds. internetu rzeczy (IoT developer) to osoba, która specjalizuje się w projektowaniu, rozwijaniu

Czytaj więcej »

Zawód: Kierownik produkcji

Kierownik produkcji to jedna z najważniejszych osób w fabryce lub przedsiębiorstwie produkcyjnym na średnim szczeblu zarządzania. Bez niego, wśród szeregowych pracowników w firmie zapanowałby niemały chaos. Do obowiązków kierownika produkcji należy: planowanie i nadzorowanie realizowania harmonogramów okresowych, organizowanie i koordynowanie prac podległych mu pracowników, a także ewidencjonowanie zrealizowanych zadań (plus pozostała papierkowa robota wymagana przez szefostwo tj. raporty, analizy itd.).

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję