Site logo

Studia na kierunku bioinżynieria. Program, zasady rekrutacji i możliwości pracy.

Profil kandydata na studia o kierunku bionżynieria

Masz wysokie oceny z biologii i chemii? Zdawałeś te przedmioty na maturze? Interesują cię zagadnienia przyrodnicze? Chcesz mieć faktyczny wpływ na ochronę środowiska naturalnego? Zacznij studiować Bioinżynierię. Kierunek, tak bardzo popularny na Zachodzie, został doceniony także w Polsce. Oferują go największe uczelnie w kraju. Kandydaci muszą spełnić kilka warunków, by rozpocząć studia na Bioinżynierii. Najważniejszy z nich to oczywiście świadectwo dojrzałości z jak najwyższymi ocenami z biologii i chemii i dobrze opanowaną wiedzę z tych przedmiotów. Najlepiej jeśli są one zdawane na poziomie rozszerzonym. Daje to większe szanse na przyswojenie bardziej szczegółowego materiału realizowanego na zajęciach z bioinżynierii. Kandydaci muszą także posiadać predyspozycje do wykonywania zawodu bioinżyniera. Nie każdy się do tego nadaje.

Jak wygląda program studiów na bioinżynierii?

Przyszły bioinżynier będzie pracował w warunkach laboratoryjnych, wykonując badania. Ważne więc, by był cierpliwy i skrupulatny. Miłośnicy przestrzeni, słońca, plaż, wiatru i pędu w nieznane, nie mają czego szukać na tych studiach. Laboratoryjne ściany nie są dla nich. Humaniści także powinni zastanowić się, czy bioinżynieria to właściwy wybór. Przyszli bioinżynierowie zdobędą wiedzę z zagadnień wpisujących się w obręb dziedzin przyrodniczo – technicznych. Nauczą się jak wykorzystywać osiągnięcia bioinżynierii w ochronie środowiska, by przyszłym pokoleniom zapewnić warunki zbliżone do tych, w których współcześnie żyjemy. Bioinżynieria pokaże również w jaki sposób czerpać z nowoczesnych technologii i rozwiązań działając na korzyść człowieka, środowiska, gospodarki. W trakcie ćwiczeń praktycznych studenci będą mogli przeprowadzać badania za pomocą doskonale wyposażonych pomieszczeń badawczych. Pod okiem opiekunów nabiorą doświadczenia niezbędnego w wykonywaniu zawodu bioinżyniera. Osoby studiujące bioinżynierię poznają też specjalistyczną terminologię w języku angielskim, a swoje umiejętności, wiedzę i kompetencje będą mogli skonfrontować z rówieśnikami z zagranicy. Umożliwią to liczne praktyki studenckie, staże i stypendia naukowe. Po intensywnej nauce biologii, chemii, biofizyki, ekologii, inżynierii środowiska, czy też języka obcego każdy student bioinżynierii zyska umiejętności niezwykle cenione na rynku pracy.

Program studiów na uczelniach

Jeśli interesuje ciebie kierunek bioinżynieria to sprawdź koniecznie propozycję różnych uczelni, które go prowadzą.

Przykładowe przedmioty

  • ekologia,
  • chemia,
  • biofizyka,
  • ochrona środowiska,
  • mikrobiologia,
  • analityka laboratoryjna,
  • inżynieria komórkowa.

Rodzaje studiów na kierunku biotechnologia

Profil absolwenta

Absolwent kierunku bioinżynieria posiada wiedzę niezbędną do podejmowania zadań o charakterze multidyscyplinarnym i rozwiązywania problemów dotyczących modelowania organizmów i procesów biologicznych zachodzących na poziomie molekularnym i komórkowym oraz w warunkach środowiska przyrodniczego.

Możliwości pracy po studiach na kierunku bioinżynieria

O bioinżynierów bić się będą ośrodki badawcze, kontrolne i diagnostyczne, działające przede wszystkim na rzecz ochrony środowiska. Do walki o najlepszych na pewno przyłączy się przemysł farmaceutyczny i spożywczy. Po bioinżynierów upomni się również administracja samorządowa i państwowa oraz szkolnictwo. Miejsc pracy na pewno nie zabraknie, ponieważ świat potrzebuje doświadczonych, wykwalifikowanych bioinżynierów.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję